Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hef 38Kw A Ocieplony Dom


staryk

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne że tak jest. Ja tam uważam że pięć jakiejś mocy musi przepalic więcej. Palnik jednak mam większy i swoje musi spalić. Ustawić to jasne że dopiero jak jest odbior mocy. Teraz to nawet wyłączyłem piec bo za ciepło jest i mimo zaworu 4d już gorąco że hej

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kazimip w dtr kotla jest napisane że mój spała 6kg/h a Twój 4kg/h wiesz może jak to jest liczone?

2 sprawa jak jesteś zadowolony z ecoala?

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[6kg*25Mj/3.6]*80%(sprawność)=33.33kW mocy kotła.

Czyli kocioł uzyskuje moc 33kW spalając 6kg opału 25mJ w ciągu godziny.

Dla paliwa 28mJ będzie to odpowiednio więcej mocy.

 

Lub inaczej, chcąc policzyć z jaką mocą pracuje aktualnie kocioł trzeba wstawić ilość spalonego opału w ciągu godziny i podstawić do ww wzoru. Tylko sprawność przy tych temperaturach i przewymiarowanym kotle należy odpowiednio pomniejszyć ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Dzięki za odpowiedź ale nie bardzo rozwiązuje to mój problem. Chciałem jakoś wyliczyć ile podaję na sekundę a z przedstawionego wzoru nie bardzo wyjdzie (za dużo niewiadomych, nie wiem ile spalil, nawet jakbym wiedział to nie wiem ile pracowal). Poza tym te 6kg mogę spalić nie uzyskując oczekiwanej mocy bo większość poszła w komin i będzie przekłamane. Jeśli się mylę proszę popraw mnie.

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że musiałbym przez np obserwować ile czasu zajmuje pełen obrót ślimak, lub ewentualnie ile obrotu zrobi ślimak w przeciągu określonego odcinka czasu...

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wiedzieć ile podaje na sekundę to musiałbyś mieć pełne dane na temat ile poszło opału (np worek) i ile sekund podawał. Jeśli ster tego nie pokazuje to nie policzysz :D .

A nawet jeśli by podawał to i tak nie będzie łatwo bo dla opału o większej granulacji (bliżej 25mm) będzie to mniej wagowo a dla drobniejszego trochę więcej.

Nie ma lekko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak kombinuje jakby to wymyślić choćby w przybliżeniu jakimś większym/ bardziej dokładnym.

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłbyś np zrównać węgiel na palniku i puścić podawanie przez 30min czy 10min itp... i potem jeszcze raz wyrównać, zważyć i policzyć.

A wogóle sorry ze się wtryniłem w wątek bo może chciałeś co innego policzyć a ja pisałem o czym innym bo przeczytałem tylko o tych 4kg i 6kg :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko musiałbym piec wyłączyć. Ale tak sobie myślę że skoro 6kg daje na godzine a powiedzmy że pełny obrót ślimaka trwa 30 sek 5zn że żeby podać te 6kg to musi obrócić 120x wychodzi na jeden obrót 50g to wychodzi ze na sekundę podaję 1,6666g a to wydaje mi się bardzo mało.

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się mało. Na moim palniku/podajniku 17kW jest 0.26-0.27 kg/min zależnie od granulacji opału. U Ciebie powinno być więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niekoniecznie bo to zalezy od przekładni i czegoś tam. Dlatego większość podawanie ma <10 sek a ja mam np teraz a poprzednia zima 23-30 do tego przerwa 30 sek a nie jak u niektórych >50sek

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nawet Twoje obliczenia mają sens, tylko przy założeniu ze ślimak podaje cały czas przez godzinę a przecież tak nie jest a skoro nie wiesz ile sekund podawał rzeczywiście w godzinę to niewiele policzysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu mnie masz. Wiedzialem ze nie moze byc za pieknie :) no coz pozostaje kolejny tel do serwisu moze oni wiedza, ale pewnie podadza mi tak jak Ty napisales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niestety serwis nie wie. Odpowiedziano mi dokładnie tak jak podałeś wzór :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazimip w dtr kotla jest napisane że mój spała 6kg/h a Twój 4kg/h wiesz może jak to jest liczone?

2 sprawa jak jesteś zadowolony z ecoala?

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Dtr kotła to "obietnica" producenta że kocioł będzie pracować z zadaną mocą przy "odpowiednim" paliwie. Rzeczywistość jest inna .Paliwo jest takie jakie jest, kamień,popiół, "pęcznienie" tzw kwiatki to nie obejmuje paliwa które było użyte do przyznania certyfikatu opisanego w DTR. Przy obecnej pogodzie 25 kg węgla wypalam w ok. 3 doby. Sterownik Ecoal jest bardzo elastyczny pod tym względem że można całkiem dokładnie ustawić parametry podawania paliwa, spalania, zaworu 4D oraz wiele innych. Geco 402 to dzień do nocy. Doświadczenie procentuje przy obecnym regulowaniu kociołka. Na prawdę jest się czym "bawić". Obecnie staram się doprowadzić do punktu aby spaliny nie przekraczały 150 st.np. ilość powietrza do paleniska(przesłona wentylatora) czas podawania, moc wentylatora. Tak na prawdę to "zabawa" zacznie się jak temperatura zewnątrz spadnie do -5C .Wtedy zobaczymy. Ale jestem dobrej myśli.( DOBRA RADA- zakup kawałek materiału izolacyjnego -kryngelitu lub podobnego o wielkości dna pieca gdzie jest szuflada na popiół. - Lepiej wymienić izolator niż "dno" pieca po przepaleniu.) Retorta jest palnikiem dość elastycznym i może przy dużym zapotrzebowaniu wyrzucać gorące niedopalone węgle na dno -szkoda kociołka.Co do wielkości pieca rozmawiałem z moim instalatorem od którego nabyłem sterownik i dowiedziałem się że retorta z kociołka 25 kw może wyciągnąć do 30 kw. mocy przy odpowiednim sterowaniu.Tak jest z brucerem, szufladą i innymi tego typu palnikami Całą tajemnica to ilość paliwa odpowiedniej jakości i ilość powietrza aby to spalić ogrzewając kocioł a nie komin. Stąd zaczęto wracać do wymiennika rurowego (kociołek 5 generacji z Biecza)-duża powierzchnia wymiany, mała pojemność wody-mała bezwładność kotła. HEF-y z wymiennikiem rurowym mają dużą pojemność wody ale to też jest zaletą ale tylko przy stałym odbiorze (zimą) Daje to duży "zapas" wody ciepłej.Niektórzy zwiększają swój "zapas' stosując "bufory" czyli dodając dodatkowo pojemność wody. Prócz "bezpieczeństwa" przed przegrzaniem instalacji daje również zabezpieczenie że posiada się większą ilość ciepła gdy będzie duży "skok" na zapotrzebowanie. na razie tyle

pozdrawiam

kazimip

 

www.esterownik.pl

użytkownik: pawel63 można podejrzeć pracę kociołka w moim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci ze 25 kg na 3 doby tj super wynik. Ja zapewne takiego nigdy nie osiągne. Ze względu na gabaryty domu ogrzewanie wielość pieca itd. Jakby mi się udało zejść do 15kg dziennie przy temperaturze 35 stopni idące w układ byłoby bardzo fajnie. Narazie jestem daleki od tego ale nie poddaje się i walczę o jak najlepsze efekty. I tak po tym ociepleniu jeśli chodzi o ilość spalonego opału tj przysłowiowy dzień do nocy. Od połowy sierpnia spalilem dopiero jakieś 650kg, przed ociepleniem pewnie byłbym już za 1,5t. Zobaczymy jak mrozy przyjdą aczkolwiek narazie jestem zadowolony(oby tylko nie zapeszyc). Z jakiej kopalni masz opał. Jeśli dobrze pamiętam to pisałeś że bierzesz od ilus lat z jednego składu ale jaka kopalnia może wiesz. Ten krygielit ma uchronić tylko przed gorącym żarem czy ogólnie ma być dopasowany do popełnika? Pytam bo nawet jakbym teraz takie coś znalazł to i tak nie wyciągnę palnika, żeby to włożyć a wiadomo że przez drzwiczki to taki rozmiar się nie zmieści. Kombinuje jeszcze jakby tu przez drzwi dobrze wyczyścic ścianki. Może masz jakiś doświadczenie w tym. Wiadomo Szczotka druciana itp ale ściany na wprost drzwiczek w ten sposób nie dam rady muszę mieć coś co czołowo czyści. Dzięki za rady

Pozdrawiam

Staryk

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kryngielit u mnie zakrywa całą powierzchnię dna pieca gdzie jest szuflada na popiół. Aby złożyć należy go delikatnie(OSTROŻNIE ŁAMLIWY) wybrzuszyć aby wszedł pod blachy na które opada popiół z boków szuflady.Problem z czyszczeniem to tylko szczotka druciana ale po wystudzeniu pieca w trakcie czyszczeni całego z popiołu (GORĄCA RETORTA). MOGĘ DOJŚĆ.. W zeszłym roku miałem takie zjawisko że na kotle miałem 60st, na grzejnikach ok 55 a powrót był w granicach 30-40 st.Instalator uświadomił mi że nasz piecyk ma tak dużą pojemność wodną że nie ma problemu z "ochroną powrotu". W moim przypadku to 100l. zbiornik trzyma ciepło w całej objętości. Problem ochrony występuje w kotle o małej pojemności wody gdzie mają wymienniki płytowe. Tam jest mało wody i powracająca chłodna z układu zakłóca odbiór ciepła w kotle. Moc grzejnika jest liczona przy założeniu że na jego wejściu i wyjściu jest różnica 20 st. mając np. 140 grzejników z pieca wychodzi 60st a wraca ok30 st. tym nie należy się przejmować przy pracy ciągłej ta różnica się zmniejszy ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na ciepło w domu (okna, ściany ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem ochrony występuje w kotle o małej pojemności wody gdzie mają wymienniki płytowe. Tam jest mało wody i powracająca chłodna z układu zakłóca odbiór ciepła w kotle.

@kazimip, możesz rozwinąć powyższą myśl bo może coś źle zrozumiałem albo użyłeś skrótu myślowego?

U mnie właśnie jest wymiennik płytowy w instalacji i problemu z powrotem nigdy nie miałem. Powrót niższy niż 50C mam tylko w czasie rozpalania ;) .

Teraz mam na zewnątrz 7C i zasilanie/powrót 59C/57C przy zadanej 60C.

W układzie kotłowym (otwartym) mam ok 100l wody (kocioł 68 + rury, wężownice itp...) a po stronie zamkniętej ok 200l w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł HEF 25KW ma wymiennik rurowy i pojemność 100 litrów wody w SAMYM KOTLE .  Cały układ zawiera 240 litrów..Wysokość temperatury na powrocie miałem 30st.Wymienniki płytowe łatwiej zbudować. Piec ma małą pojemność cieplną ,małą bezwładność cieplną bardziej nadaje się do układu zamkniętego. W twoim wypadku podłogówka nie będzie tak  mocno oddawać ciepła jak grzejnik na ścianie stąd wysoka temperatura powrotu. Zapewne podłogówkę masz na 4d lub 3d stąd stała temperatura powrotu. Przy samych grzejnikach i układzie otwartym sprawa by wyglądała inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kazimip, możesz rozwinąć powyższą myśl bo może coś źle zrozumiałem albo użyłeś skrótu myślowego?

U mnie właśnie jest wymiennik płytowy w instalacji i problemu z powrotem nigdy nie miałem. Powrót niższy niż 50C mam tylko w czasie rozpalania ;) .

Teraz mam na zewnątrz 7C i zasilanie/powrót 59C/57C przy zadanej 60C.

W układzie kotłowym (otwartym) mam ok 100l wody (kocioł 68 + rury, wężownice itp...) a po stronie zamkniętej ok 200l w podłodze.

z czystej ciekawości jaki posiadasz sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hef EKO PLUS 38kW ma dokladnie wymiennik rurowy i 208litrow w sobie wg instrukcji. Jak kupowalem 2013 rok mowili nawet o 240 l. Wzialem taki zamiast 30 wlasnie ze wzgledu na ilosc wody w samym piecu. Moj uklad tj jakies 800-1000 l wiec duza ilosc wody w piecu sie przydaje. Przy nagrzanym piecu i ladowaniu cwu ( bojler 200l) piec czasami potrafi sie nie wlaczyc bo ilosc ciepla jaka ma w sobie w zupelnosci mu wystarczy na ogrzanie bojlera. Szczerze to nie spotkałem sie jeszcze z innym kotlem ktory mialby taka pojemnosc. Niestety ja do tylnej sciany nie siegne mimo ze piec wylaczony. Jednak 38 kW ma inne gabaryty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czystej ciekawości jaki posiadasz sterownik?

Ja akurat nie mam HEF-a tylko SAS-a a sterownik Multifun.

A tutaj tylko coś tam skrobnąłem i teraz dostajë powiadomienia to i czytam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Czy to normalne że jednego dnia powietrza jest wystarczająco natomiast następnego dnia wydaje się za mało. Wczoraj ustawiłem przeslone wszystko lux nawet trochę mógłbym przymknac ale zostawiłem a dziś od rana jednak musialem trochę odsłonić bo na deflektorze zaczela pojawiać się sadza... :(

 

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.