Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hef 38Kw A Ocieplony Dom


staryk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim,

 

jakiś czas obserwuje to forum i czytam na temat pieców różnych rodzajów. Jakiś czas temu mój wybór pieca padł na firmę HEF i jestem posiadaczem Eko Plusa 38kW od maja 2013 r. Powierzchnia domu do ogrzania jakieś 300-350m2. Wybór padł na 38 ze względu na pojemność wodną kotła wg danych 210 l.

 

Specyfikacja domu przy wyborze pieca.

 

dom wybudowany w latach 70tych

pełna cegła 55cm grubość muru

2 pietra grzane plus piwnica nieogrzewana

stropodach z koperta ocieplony wata 10 cm

okna nowe 2 szybowe w ilości 11 szt 2mx1,6

2 duże przeszklenia tj 4m x 2m

drzwi 2 pary stare drewniane.

instalacja stara stalowa + kaloryfery żeliwne

 

 

W obecnym roku przeprowadzona termomodernizacja tj

 

ocieplenie steropianem ( 10 cm lambda 0,33) 

ocieplenie sufitow w piwnicy piana zamkniętokomorkowa (6 cm lambda 0,21)

wymiana 2 par drzwi( zamiana na drewniane ocieplone)

ocieplenie zrobione do głębokości 70cm ponizej poziomu ziemi.

 

W związku z ociepleniem piec będzie mocno przewymiarowany ( zdaje sobie z tego sprawę ale cóż podczas wyboru pieca nie było w planach ocieplenia). Zastanawiam się jak poza wymianą pieca mógłbym sobie pomóc abym nie puszczał mocy w komin. 

Rozmawiałem z servisem hefa i powiedziano mi że nic nie zmieniać piec sobie poradzi. Jasne, że sobie poradzi a nadmiar wypuszczę do atmosfery, bo ciężko mi uwierzyć ze piec który ma palnik o deklarowanej mocy 30-50kW będzie sobie radził na mniejszej mocy.

 

Zastanawiałem się na wymianą palnika, ale pada pytanie czy to coś pomoże i zasadnicze pytanie na jaki? Jaki będzie pasował  pod względem mocy oraz wymiarów etc.

 

Zastanawiałem się też na buforem ciepła, ale wymaga to przeróbki całej kotłowni więc koszty będą duże.

 

co polecacie ?

 

Ps zład wody w domu szacuje na 800-1000l 

 

pozdrawiam

Staryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw kocioł w spokoju choć na jeden sezon, a nóż sobie poradzi na niskich mocach.  Każda przeróbka to jakaś inwestycja która nie wiadomo czy sie zwróci z oszczędności "wypuszczanych kominem".

 

A poza tym... Czym grzejesz cwu? Jaki stary w w jakiej technologii jest komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

dzięki za odowiedź

 

cwu grzeje owym piecem. 

komin murowany z wkładem kwasowym.

 

Ps. może jest ktoś kto ma taki piec ew podobny i możemy wymienić doświadczenia z nim związane

 

pozdrawiam

Staryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie ma kotła hefa? czy nikt nie ma z nim problemu ? :) ogolnie o hefie malo na forum :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo już masz ten kociołek? Jakim ekogroszkiem palisz.? Ile m2 ogrzewacz? Ile spalasz? Jakie masz ustawienia?

Nie wiem czy tu pisać czy na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam drugi sezon. Poprzedni sezon spaliłem ok 10t Retopala. Prosta instalacja na grawitacji.

 

Ogólnie puki co jestem zadowolony. Kocioł może nie jest szczytem techniki kotlarskiej, ale nic nie nawaliło (odpukać) do tej pory. Nawet na ślimaku nie ma śladów zużycia.

 

Sterownik... jest dość specyficzny. Jeżeli masz taki sam (compit) to moge coś podpowiedzieć. Ale jeżeli masz inny to szkoda mojego pisania, bo na wiele ci sie to nie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest mam Compita. 10t ale na ile m2 dom ocieplony czy nie instalacjiajaka jaka itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz zawór 4D?

 

To teraz ustawienia jak masz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnych zaworów.

 

Ustawienia na poszczególnych stopniach mocy:

0 - podawanie 10s, cykl 120s, dmuchawa 1%

1 - odpowiednio - 10s/46s/30%*

2 - - - - - - - - - -  -  16s/46s/60%*

3 - - - - - - - - - -  -  23s/46/100%*

 

Przesłony na dmuchawie nie mam. Mam za to "klapkę z cieżarkiem"

 

Reszta ustawień właściwie fabryczna.

 

*procenty z gwiazdką podałem przybliżone bo pozmieniałem ostatnio parametry i musze je doprecyzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to widze ze jednak zmienili jakis sterownik :(  Rozumiem ze to mozesz sobie ustawic 4 warianty jaka moc potrzebujesz? Ja nie mam żadnych cykli do ustawienia na compit

 

obecnie to mam tylko 

 

23/37/40% przysłona na 2,5cm

 

i co dzwoniłem na servis to mowili by si ew minusie zamykac

 

pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam cztery stopnie mocy wg uznania, a sterownik tak sie między nimi przełącza żeby utrzymać temperaturę na kotle.

Sterownik jest starą konstrukcją, ale dlaczego ty masz zwykłą (dwustanową) wersje to juz do Hefa pytanie.

 

Ta teoria, że cykl musi sie mieścić w jednej minucie to czyjś wymysł. Przerobiłem cykle od 20 sekund do 3 minut i to nic nie zmieniało. Za to znaczenie ma czas podawania, ale to zależy od potencjału podajnika.

 

23/37 to bardzo dużo, po co ci taka moc? U mnie kocioł nie wychodzi poza najniższy stopień mocy, 10/120 i to w zupełności wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak mialem ustawione i tak zostalo, ale generalnie w granicach 22-30 jesli chodzi o podawanie sie poruszam a przerwa to uzupelnienie do 60 sek. Generalnie twierdzono ze 1 s podawania mozna przyjac jako 1 kW mocy. Jesli wydłużam przerwe albo zmniejszam podawania to kopiec sie zmniejsza sporo 

 

2stanowy sterownik pewnie dlatego, że starszy o 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli teraz masz 23 sekundy, to kocioł pracuje z mocą 23kW ? Po raz kolejny mogę zapytać po co ci te 23kW skoro nawet mrozów nie ma?

 

Jeżeli szukasz oszczędności to zacznij od zmiany tego dziwnego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wspomnialem, ale narazie nie mam jeszcze włączonego kotła w tryb zima. a 23 po co mi bo jak ustawie mniej to się będzie kopiec zapadal. Nie  twierdze, ze nie moznaby jeszcze czegoś zmienić ( wiatr) zeby bylo lepiej, ale pomysłów mi trochu brakło juz i moze troche tez konsultacji z  ludzmi o podobnych piecach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zmianie na podtrzymanie to rzadko kiedy w ogole dochodzi do przedmuchu w zimie. Piec stal max 15 min wiec nie zdazyl nawet ani podac paliwa ani dmuchnac, ale sprobuje tego co sugerejusz. jak tylko go wlacze narazie po Xawerym brak pradu :(

 

o ile stopni spada Ci temperatura na kotle jak sie załącza. MI podczas mrozow potrafi 7-10 stopni spacć od zadanej , a histereza 2 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w ustawieniach histerezy, jest tylko próg po przekroczenie którego sterownik przechodzi w podrzymanie. Np jeżeli zadaną mam 50st.C, a próg ustawiony na 2st.C to po przekroczeniu temperatury 52 sterownik przechodzi w podtrzymanie, a po spodaku ponizej 52 wraca do pracy. I tak oscyluje wokół tych 52 +/-1st.C

 

Powyższe dzieje sie tylko przy małym zapotrzebowaniu na ciepło (powyżej 0st.C na zewnątrz). W zimie sterownik wybiera taką moc żeby utrzymać zadaną, też mniej wiecej +/-1-2st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czyli Twój kociol pracuje prawie non stop, nie odstawia sie? czy cos a'la PID, bo na to wychodzi z tego co piszesz. Ja zadanej to nie moge miec nizszej niz 56 stopni :)

 

wychodzi mi na to ze Ty masz Compit CarboControl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale producent nigdzie nie używa określenia "PID". Nie wiem, może to jakaś tajemnica ;)

 

Dopóki temperatury są na plusie to sterownik pracuje jak zwykły dwustan. Z moich obliczeń wyszło, że poniżej 3,5-4kW pracuje jak dwustan, a powyżej zaczyna prace jak "PID".  

 

Taki to dziwny wynalazek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie na nizszej mocy przy piecu jakim masz nie jest w stanie zachować ciągłosci pracy. A w jaki sposob liczysz moc z jaka pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc obliczam z ilości spalonego węgla w ciągu godziny (oczywiście pi razy oko):

 

Np. zakładając ze retopal ma 24MJ/kg czyli 1kg da 6,67kWh. Jeżeli w ciągu godziny spalę 0,5kg to da 3,33kW. Od tego trzeba odjąć jakąś sprawność, np. 70% i w wyniku dostaje moc 2,33kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik pewnie podaję Ci ile spalil, bo nie bardzo wierzę że po 0,5 kg dosypujesz. Mi ciężko stwierdzić +-5kg bo przy zasobniku 200kg to ciężko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.