Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Do Mieszkania.


Michel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Aktualnie wykorzystuję kocioł dwufunkcyjny Beretta Mynute 13/20 w mieszkaniu 55 m2. Komin posiada wkład ze stali nierdzewnej. Kocioł ma już swoje lata i chciałbym go zmienić na coś nowszego. Co sądzicie o dzisiejszych modelach Beretty? Mam na myśli np:

- Ciao Green 

- MySmart 

Bardzo proszę o Waszą opinię na ich temat. Ewentualnie, czy mielibyście jakieś inne sugestie/propozycje co do wyboru kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

gwarancja/ kasa/ serwis / cena cześci zamiennych /pierwsze uruchomienie/  i są ludzie co kochają napis na obudowie czyli prestiż za to sie płaci extra parę tyś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

victrix powinien być ok (nie mam serwisu jak by co ani udziałów w firmie :-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dostałem oferty na wymianę kotła.

Wiem, że muszę sam podjąć ostateczną decyzję, ale Wasza wiedza wynikająca z eksploatacji/serwisowania/instalacji byłaby dla mnie pomocna.

 

Krótko:

- mieszkanie w ocieplonym bloku 55 m2

- 4 grzejniki ( 3 x phurmo + drabinka w łazience)

- do tej pory  kocioł Beretta Mynute 13/20 atmosf.

-  wkład kominowy stal nierdzewna

 

Zaproponowano mi takie kotły:

 - Beretta MYNUTE GREEN 25 C.S.I.

 - Beretta CIAO GREEN 25 C.S.I.

 - Junkers Cerapur Smart 28 kW 5C

 - Beretta MySmart 28 kW

 

Gdyby się trzymać ściśle wartości liczbowych i opisów to wskazanie powinno być na Beretta MySmart 28 kW bo ma teoretycznie najdłuższą gwarancję 8 lat ( wiem, że nie darmo), najniższą moc cieplną na co ( 2,8 kw) i teoretycznie największą wydajność cwu ( ok. 16 l).

Drugim w kolejności jest  Junkers Cerapur Smart 28 kW 5C z mocą minimalną większą o 1 kW w stosunku do Beretty My Smart ( dla obu zakresów temperaturowych), wydajnością cwu na poziomie ok. 14l.

 

Pozostałe dwa piece mają już wyższą nieco moc minimalną, zatem przynajmniej na razie nie biorę ich po uwagę.

 

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze opinie na ich temat, za wszelkie "za i przeciw" dla obu wstępnie wybranych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej tak robię, zwracam szczególną uwagę na moc minimalną, ale tak się zastanawiam, czy ta różnica 1 kW (w zakresie mocy minimalnej) pomiędzy tymi kotłami będzie w praktyce na tyle odczuwalna i tym samym aż tak istotna, żeby inne parametry/cechy traktować jako mniej ważne albo wręcz je pominąć? Nie chciałbym podjąć decyzji skupiając się tylko na jednym parametrze.

Chodzi mi o to, żeby nie było tak, że wybierając w tej sytuacji Berettę bo ma niższą moc minimalną, wezmę jednocześnie np. gorszą "automatykę", materiały czy coś w tym rodzaju i tym samym w ostatecznym rozrachunku wezmę piec mimo to gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie, raz na kieszeni, drugi na komforcie cieplnym. Sprawdź zużycie gazu na minutę przy minimalnych mocach kotłów. Mój 2f Red by Termet 25/30 przy mocy minimalnej 4,3 kW zużywa około 7 litrów na minutę. Przy temp. bliskich 0*C to i tak za duża moc. Teraz już dużo mądrzejszy, wziąłbym 2f Ecocondens Gold Plus 20 kW, który ma zużycie gazu 4,1 l/ min przy mocy minimalnej 3 kW. Różnica 2,9 litra na minutę. Przy godzinie pracy to już 174 litry. zakładając pracę kotła 10h/ dzień to już jest 1,74m3 oszczędności. Poza tym, kocioł może grzać ciągle, a wtedy masz to uczucie ciepła od promieniowania grzejników. Na większej mocy minimalnej, będziesz musiał nastawić wyższą temp. WG by kocioł nie taktował. Ten nagrzeje Ci mieszkanie, wyłączy się grzejniki ostygną i już będziesz odczuwał chłód, pomimo, że w mieszkaniu temp. będzie komfortowa. (brak promieniowania). Ja ogrzewam 78,5m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie, w okresach przejściowych nie będziesz w stanie utrzymać, przy pracy ciągłej, powiedzmy temperatury WG 45*C, kocioł po osiągnięciu będzie się wyłączał, stygł i załączał ponownie. Taka praca dla kotła nie jest zdrowa i ekonomiczna dla Ciebie. Przy wyższej temp. WG kocioł będzie pracował dłużej, ale też nie będzie w stanie przy ciągłej pracy utrzymać temp pomieszczenia. Będzie dogrzewał szybko pomieszczenie, następnie się wyłączy, temp. pomieszczenia spadnie i znów się załączy. Dla ekonomi, odczuwania ciepła w mieszkaniu oraz zdrowia najlepsze są niższe temp WG. Taktowanie - praca kotła w krótkich cyklach (włączanie/wyłączanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, Dzięki.

Czyli wskazanie na Berettę.

Dodatkowym plusem byłoby to, że nie musiałbym znacząco przerabiać podejść wodnych. W sieci nie znalazłem (albo źle szukałem) opinii o eksploatacji tego właśnie kotła, liczyłem, że ktoś tu na forum przekaże swoje spostrzeżenia. Ale nie miałbym spokoju, jeśli nie zapytałbym o to, w jakich kwestiach to Junkers byłby lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.