Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna I Prosument Do Grzania Domu.


Rekomendowane odpowiedzi

vr5 ja nie o tym ale jeśli w salonie masz klimę to czym grzejesz pozostałe pomieszczenia?

 

Ja nie lubię spać pod kołdrą przykrywam się tylko od pasa w górę, nogi bez przykrycia pewnie z tego powodu musi być 24*C. Nie praktykuję obniżenia temperatury bo to co zaoszczędzimy nocą musimy ogrzać w dzień. W przypadku klimy to niewielka różnica ale w przypadku kociołków na paliwa stałe to już dana wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec Dakon Dor 24 kW dolnego spalania z przerobionym paleniskiem, zasypywany ekogroszkiem. Moc pieca znacznie ograniczona przez przeróbkę paleniska. Przy murze żółta rura z kurkiem. Projekt instalacji węwnętrznej gazu od kilku dni w U.M. Ma być piec C.O. na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak stąd spalanie 30kWh na tyle dni, kiedy chodzi kociołek na ekogroch.

Ja podając 13kWh/doba podałem zużycie przy wyłączonym ogrzewaniu a włączonej tylko klimie.

 

Ale widzę że Ty ogrzewasz tylko salon klimą a o resztę dba kocioł śmieciuch. To już w ogóle jakaś pomyłka, spalasz węgiel a wspomagasz się klimą, no albo rybki albo akwarium...A do kompletu gaz, zdecyduj się na jedno źródło ogrzewania bo na razie masz: ekogroszek, klimą, i kurek od gau. Przekombinowałeś aż nad to, wydając kupę pieniędzy w nie wiadomo co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swoje lata i zdrowie nie takie. Wszystko zrobiłem własnymi rękami..

Klimę to założyłem w listopadzie. 1540 zł plus jakieś grosze, bo w domu było trochę śrubek.

Z PV eksperymentowałem od wiosny 2015 roku. Będąc emerytem szukałem paneli tanich. Nie znaczy, że to szmelc, ale ryzykowałem, że część będzie na złom. 

Pytanie - czy panel za 1/4 ceny wymagający zlutowania cel, lub wymagający wymiany 2 diod (bo były zwarte) jest tani? Był chyba drogi, bo Niemiec pewnie cieszył się, że nie musi ponosić kosztów utylizacji. 

Inwerter, którego cena wynosiła w 2016 roku około 1250 euro z niewielką wadą za 1/8 ceny była dla mnie do przełknięcia. 

 

Rura gazowa już jest, projekt instalacji jest - to czemu nie zakładać ?

 

Co do klimy - jeśli stwierdzę, że warto, to założę następną, bo przy instalacji PV wydaje się ekonomicznie uzasadnione.

 

Nie pisałem, że mam też piec elektryczny c.o. Przerobiłem go z 3- fazowego 12 kW na 1-fazowy 4 kW z możliwością pracy 2,77 kW (dojdzie jeszcze opcja 1,33 kW. Jest to już wmontowane w obieg. Tylko podłączyć do sieci. Piec Konspel, czy jakoś tam..

 

Jest "coś" takiego jak dywersyfikacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do podstawowego pytania zadanego przez zakładającego temat kolegę @szakalo sugerował byś pomyślał nie tylko o buforze i grzałkach, ale o piecu c.o. elektrycznym oraz o nowoczesnej klimatyzacji, jako P.C. Jeśli zostanie wykonane ogrzewanie podłogowe (mogą być również  kaloryfery) to nic nie przeszkadza, by ogrzewać zarówno z grzałek w buforze, jak i z pieca np Kospel. Kospel ma tę zaletę, że daje ciepło natychmiast, bufor musi się nagrzać. Na nowy piec elektryczny nie wydamy fortuny. 

Mam nadzieję, że Ustawa OZE ma szansę chociaż przez kilka lat korzystna dla posiadaczy PV i zainwestowane pieniądze nie okażą się wyrzucone w błoto. 

 

Tak będzie w wariancie optymistycznym.. Nie można wykluczyć, że jak z wiatrakami: jakiejś ważnej Osobie w państwie przyśni się, że tym razem 7 cienkowarstwowych ogniw zjadło 7 monokrystalicznych i trzeba kopać jeszcze większą dziurę w ziemni, by ciepło było z węgla. 

 

A co do gazu -  aktualnie junkers kondensacyjny, to koszt 3 do 4 tys. zł. Jeśli padną pozostałe źródła ciepła, i obok domu będzie żółta rura, to nie zmarzniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem dziś że Polska miała mieć 15% udziału energii odnawialnej w energii elektrycznej do "2020 chyba" a z dniem dzisiejszym podobno ma mniej niż miała w 2014roku - coś koło 10%. Jeśli nie to będą płacić kary. Więc jest nadzieja że sypną kasą w następnym roku aby było więcej instalacji PV. Jeśli te myślenie się sprawdzi to w następnym roku powinno coś ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beneficjenci pewnie już czekają na sypnięcie kasą. Ale to nie znaczy, że muszą nimi być właściciele dachów i ogródków przydomowych.. Wydaje się, wręcz jest wysoce prawdopodobne, że będą to "firmy córki ". Czyje - to się domyśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziś słyszałem że w POLSCE skończył się WĘGIEL i już przypłynęły pierwsze dostawy z USA.

Nie zdziwił bym się, gdyby węgiel był przewożony na okrętach z USA, a wydobywany gdzieś bliżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nawet lepiej.

Znajomy z PKP mówił mi że cały węgiel z polskich najlepszych kopalń wywożony jest do Niemiec koleją, dlatego nie idzie nic kupić.

Idąc tym tokiem może jeszcze okazać się że ten sam węgiel ładują w Dortmundzie na statki i przywożą drożej jako USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Posiadam instalacje fotowoltaiczną o mocy prawie 10 kwh. Budowałem ją sam więc temat prześledziłem dość mocno. Nie jestem prosumentem gdyż działa w firmie więc tutaj wiele nie podpowiem. 

Co do usytuowania instalacji na wschód i zachód będziesz miał prąd przedpołudniem i po południu. Usytuowanie paneli zależy od Twojego cyklu dobowego. Moja instalacja skierowana jest połowa na południowy wschód, reszta na południowy zachód aby wydłużyć jej największy czas produkcji a zarazem aby w południe osiągała 80% swojej maksymalnej mocy. Im panele na dachu Ci się bardziej nagrzeją tym ich wydajność spada. Tutaj masz wykres produkcji za ostatnie dwa lata.

 

 

Zrzut ekranu 2018-12-20 o 19.11.38.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kudłaty.

Jakiego rodzaju są to panele?

Jak patrzę na zimę zysku jest tyle co kot napłakał, czy to kwestia rodzaju panela czy kierunek.

A jakby rozbił tak instalację że zastosować trochę paneli na ścianie południowej czy to podratuje to trochę bilans zimą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 16.12.2018 o 15:46, MarcinoK napisał:

Nikt nic ?
Aktualnie Foton technik do mnie wydzwania. Chcą mi system na raty sprzedać ...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Daj sobie z nimi spokój. Ani na raty ani za gotówkę od nich nie kupuj 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.