Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Fotowoltaiczna I Prosument Do Grzania Domu.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Właśnie buduję dom i chodzi mi po głowie taki pomysł ale nie do końca wiem jak wygląda ten cały prosument. 

Chciałbym założyć na dachu instalację z paneli cienkowarstwowych ok 7-10kW ( 30st dwie połacie wschód zachód).

Instalacia PV miałaby za zadanie nabijać kW do sieci w lato a w zimę grzać dom prądem z sieci na G12 lub G11 w bufor wody i z niego ogrzewać dom przez podłogówką resztę dnia.

 

 

Czy jest to realne jeśli max wymagane obciążenie zimą wyliczone mam na 7-8kW.  A grzałki chciałem dać w bufor 1500l 2x5kW

Jak to widzicie? Jest szansa że latem nazbieram kWh tak aby zzerować licznik po zimie.

W razie jakiegoś silnego mrozu miałbym jeszcze jakiegoś kopciucha na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. odpuść sobie cienkowarstwowe panele

2. z instalacji o mocy 10kW jesteś w stanie uzyskać do 10000kWh w tym roku byłoby to pewnie bliżej 8000kWh

3. zakładając produkcję 8000kWh i wysyłając całą tą energię do sieci to możesz odebrać 80%(dla instalacji powyżej 10kW 70%) czyli 8000*0,8=6400kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz mieć inwerter na tyle trackerów  ile masz połozen płyt czyli jak masz dwa połozenie wschod zachód to z dwoma i wtedy to dział prawidło ,jednym słowem tak jak dwa falowniki w jednym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki automatyk za odpowiedź,

Czy lepiej wypada mieć dwa oddzielne inwertery jedno fazowe - jeden na wschód drugi na zachód?

Czy jeden tak jak mówisz z trakerami?

Czy takie położenie wschód -zachód naprawdę jest nieopłacalne na cienkowarstwowych? Jeszcze nie testowałem ale z tego co piszą to cienkowarstwowe potrafią w cieniu produkować ok 20% nominalnej mocy. Czy to nie wystarczający plus przy takim kiepskim położeniu połaci jak wschód-zachód?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie potrawa nic wiecej niż polikrystaliczne a po drugie po 6 latach to złom wiec posłuchaj i lepiej zrob sobie narazie na wschód polikrystaliczne a jak bedziesz miał to zobie zrobisz w innym kiedunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie buduję dom i chodzi mi po głowie taki pomysł ale nie do końca wiem jak wygląda ten cały prosument. 

Chciałbym założyć na dachu instalację z paneli cienkowarstwowych ok 7-10kW ( 30st dwie połacie wschód zachód).

Instalacia PV miałaby za zadanie nabijać kW do sieci w lato a w zimę grzać dom prądem z sieci na G12 lub G11 w bufor wody i z niego ogrzewać dom przez podłogówką resztę dnia.

 

 

Czy jest to realne jeśli max wymagane obciążenie zimą wyliczone mam na 7-8kW.  A grzałki chciałem dać w bufor 1500l 2x5kW

Jak to widzicie? Jest szansa że latem nazbieram kWh tak aby zzerować licznik po zimie.

W razie jakiegoś silnego mrozu miałbym jeszcze jakiegoś kopciucha na drewno

Na 10 kW cienkowarstwowych np GS-50 potrzeba 200 sztuk. Waga 2600 kg ( nie licząc wagi konstrukcji)  , powierzchnia ponad 160 m2 . Cena 1 szt. panela na jednym portali aukcyjnych ok. 29 zł. 

Eksperymentowałem z nimi w 2015 roku. Miałem 7 sztuk. Trochę się "pobawiłem", ale zrezygnowałem na rzecz monokrystalicznych. To prawda, co piszą inni - nie wszystkie inwertery nadają się do amorficznych. 

Np Sunways - NT 1000 z 3 niezależnymi wejściami (10 kW trójfazowy) nadaje się również do amorficznych. 

Jeśli masz miejsce "na polu" to być może warto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dachu nie brakuje jeśli chodzi o powierzchnię.

wypadałoby kupić 3 typy paneli lub lepiej 6szt i zamontować po dwóch stronach dachu i policzyć ile który nazbiera ale czy warto ??

Do eksperymentów z panelami różnych typów (polikrystaliczne, lub monokrystaliczne) to zdecydowanie najlepiej jest wybrać jedną połać dachu i sprawdzać jakie są uzyski energii. Do tego wystarczą 2 inwertery - najlepiej takie same, lub jeden z 2 niezależnymi wejściami z którego można odczytać jednocześnie moc generowaną na każdym stringu.

 

Amorficzne obecnie są tak tanie, że jeśli masz jak i gdzie je zainstalować, to uzyski energii w stosunku do ceny ich zakupu są korzystne.

Inną sprawą jest to, jak długo będą w pełni sprawne oraz czy warto na nie dachu...  Jak pisałem zrezygnowałem z amorficznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Jeszcze na jedno pytanie brak mi odpowiedzi:

czy mając taryfę G12 - dwie taryfy, prąd wyprodukowany z instalacji PV odliczany jest tylko od tej taryfy dziennej i tylko część w nocnej w godzinach od13-15?

Czy niema różnicy w tym która była taryfa w czasie produkcji?\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem i znalazłem taką wypowiedź   @Tomek B.. z forum "Muratordom.pl" 

 

"Co do bilansowania energii oddanej do sieci to istotne jest jaką masz taryfę. W G12, G12w, G12n godziny szczytowe i pozaszczytowe się różnią, szczególnie ich liczba.

Jeśli przez 6 miesięcy oddałeś do sieci 2000kwh to do odebrania masz 1600kwh. Jeśli wskazania licznika po 6 miesiącach w taryfie dziennej wynoszą 800kwh a w taryfie nocnej 1000kwh to 1600kwh idzie na zbilansowanie energii dziennej w pierwszej kolejności a reszta na taryfę nocną. Wynik bilansu jest taki, że należy dopłacić do 200kwh w taryfie nocnej.

 

P.S Po uruchomieniu fotovoltaiki 4 sierpnia, przez kilka dni zaglądałem do licznika, między innymi po to aby zobaczyć jak wygląda to bilansowanie międzyfazowe w czasie rzeczywistym. Przed uruchomieniem fotovoltaiki średnie dzienne zużycie w taryfie dziennej wynosiło +- 5kwh. Po uruchomieniu fotovoltaiki, po tygodniu wskazanie licznika w dziennej taryfie wskazywało 5kwh, czyli nawet mniej niż 1kwh dziennie.

 

Podsumowując. Samo bilansowanie międzyfazowe w czasie rzeczywistym sprawia, że licznikowe zużycie energii w strefie dziennej jest bardzo niskie. Jeśli dziś zużywacie rocznie 2000kwh energii w tej strefie, to przy fotovoltaice spodziewajcie się, że będzie to nawet 4 razy mniej."

 

Brzmi to logicznie, i jeśli istotnie tak jest rozliczane to jest O.K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź.

powiem że nadal zastanawiam się czy to nie głupi pomysł grzać prądem i zamontować instalację PV.

Zobaczymy za rok z groszami czy coś z tego wyjdzie.

 

Do tej pory zastanawiam się jedynie dlaczego na instalację PV nałożony jest podatek VAT skoro wszystkie kWh są można powiedzieć darmowe po poniesieniu nakładów.

gdzie tu logika skoro wszyscy walczą o czyste środowisko i dobrobyt.

Jeśli więcej Polaków produkowałoby prąd prawie za darmo ponosząc koszty samodzielnie wszyscy pozostali byliby bogatsi. Ale niestety rząd na to nie pozwoli nigdy bo z czego by żyli wszyscy darmozjadzi w państwowych spółkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

my prosumenci włazimy z buciorami tam gdzie nas nie chcą!! to jest problem, cenę energii reguluje urząd tauronowi to jedno od kogo kupuje prąd stawka jest jedna. ale niestety to jedyny sposób sprzężenia się z siecią energetyczną  i tak jest lepiej niż było na początku czyli ja kupowałem od nich normalnie np 60 gr a sprzedawałem po 14 gr i to jeszcze było traktowane jako dochód. teraz produkuje 1 odbieram 0,8  5mwh nie wystarcza na wszystko ogrzeje za to zimę a za prąd i tak płacę 66zł miesięcznie prognozy bo instalacja jest za mała mało kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roisin - pomysł dobry ale jest jedno ale, za koszt pompy ciepła dołożyć więcej paneli PV i pozbyć się pompy która prawdopodobnie po 10latach się rozleci. Niestety wszystko jest tak zrobione aby nie wiadomo było czy iść w tą stronę czy w inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam PV 5kW i mam pompę ciepła a właściwie klimatyzację z opcją ogrzewania, dziś ją włączyłem bo nie chce mi się rozpalać kociołka po czyszczeniu. Więc powiem Wam tak dupy nie urywa, podłoga z każdą chwilą robi się chłodniejsza, przez 2,5h zjadło to, to 1kWh a jakoś szczególnie ciepło w domu nie jest 22,8oC przy zadanej 23oC.

Przy temperaturze 8oC, zbiera 1kWh a jak temperatura za 3h zacznie spadać to ciekawe ile kWh łyknie ta klimatyzacja ;)

 

Komfort żaden w salonie względnie ciepło reszta domu - taka se, bym powiedział.W okresach przejściowych można pędzić ogrzewanie klimatyzacją. Tylko po co komfortu przy tym żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to jest klasyczna odpowiedz kogoś co osszczedził na klimie a teraz pisze  ze to jest takie sobie ???

nie wrzucej wszytkiego do jednego wora napisz jaki model masz klimatyzacji ja przy ustawieniu 23 mam zawsze powyżej 23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa z demobilu będzie taniej za rożnice w cenie paneli więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 

Za kilka dni odpalę Kaisai Fokus 3,5 kW - zobaczę jak się sprawuje. Miało to ruszyć w ubiegły piątek, ale facet od klimy się nie zjawił, by zrobić próżnie. 

Kupiłem to z myślą o ogrzewaniu w okresie przejściowym.  Jeśli się sprawdzi, to dokupię jeszcze ze dwie sztuki.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.