Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Duo 25Kw Ustawienia


mafik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od kilku dni zacząłem po raz pierwszy użytkować piec Defro Eko Duo 25kW

Ogrzewam dom dwupiętrowy 200m2, nieocieplony, mur z podwójnej cegły + woda użytkowa ok.100L.

Ustawiłem piec na poniższe parametry:

- moc zadana 50stopni

- histeza 2st.

Tryb pracy:

- podawanie 10s

- przerwa podawania 45s

- nadmuch 35% (skala do100)

Tryb podtrzymania:

- podawanie 15m

- nadmuch 15s co 15minut

Piec w trybie pracy uzyskuje temperaturę w 3-4 cyklach i temp. rośnie do 53st. po czym spada w ciągu 15min. do 50-51st.

Wtedy przychodzi cykl podtrzymania i po nim temp.utrzymuje się na poziomie 50-49st. przez 10min.

następnie spada do 48st. a więc piec wchodzi w kolejny tryb pracy i zaczyna rozpalać do osiągnięcia 50st.

Tym samym niedopalony groszek spada do popielnika a piec nie wytrzymuje w podtrzymaniu nawet 30minut

Proszę  o pomoc w ustawieniu kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nasuwa mi się zasadnicze pytanie, czy opcja podtrzymania jest w stanie utrzymać kocioł dłużej niż np. 1h żeby nie wchodził w tryb pracy... Bo jeśli nie to moja laicka wiedza na temat palenia w piecu na eko legła w gruzach i tym sposobem piec np. bedzie wchodził w tryb pracy co pół godziny i to jest po prostu standard, prosze o pomoc w rozwianiu wątpliwości bo tak jak wspomniałem na początku zaczynam dopiero przygodę z ekogroszkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podtrzymanie" służy uzupełnianiu paliwa i podtrzymania żaru które wypala sie samoistnie podczas postoju dmuchawy, tak aby po ruszeniu dmuchawy palnik jak najszybciej osiągnął właściwe parametry spalania. 

 

Przeważnie "podtrzymanie" jest niezbyt ekonomiczne (i ekologiczne) i lepiej go unikać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nasuwa mi się zasadnicze pytanie, czy opcja podtrzymania jest w stanie utrzymać kocioł dłużej niż np. 1h żeby nie wchodził w tryb pracy... Bo jeśli nie to moja laicka wiedza na temat palenia w piecu na eko legła w gruzach i tym sposobem piec np. bedzie wchodził w tryb pracy co pół godziny i to jest po prostu standard, prosze o pomoc w rozwianiu wątpliwości bo tak jak wspomniałem na początku zaczynam dopiero przygodę z ekogroszkiem

Mafik , ja mam Defro Komfort Eko PZ 15 kW , Sterownik K1Pv4 PZ , więc troch inny kociołek i nie będę się tu wymądrzał :) co do sterownika i ustawień , bo czytałem o Twoim  sterowniku i jeśli masz  Tech K1v2 , to to jest wersja bez funkcji PID tzn.bardziej zaawansowanego sterowania procesem spalania.

Poszukaj dokładnie tu na forum a myślę że coś znajdziesz. Ja też jestem tu nowy ale myślę że moc Twojego kotła 25 kW na ten metraż trochę za duża  ,spokojnie 20 kW by wystarczył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podtrzymanie" służy uzupełnianiu paliwa i podtrzymania żaru które wypala sie samoistnie podczas postoju dmuchawy, tak aby po ruszeniu dmuchawy palnik jak najszybciej osiągnął właściwe parametry spalania. 

 

Przeważnie "podtrzymanie" jest niezbyt ekonomiczne (i ekologiczne) i lepiej go unikać. 

Czyli najlepiej przestawić w przypadku podtrzymania przerwe podawania na conajmniej 30-40min ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek możesz tak zrobić, wydłużyć przerwę w podtrzymaniu. Może sie okazać, że podawanie w podtrzymaniu jest u ciebie zbędne bo palnik szybko "startuje" po ruszeniu dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz ciąg w kominie, jeżeli właściwy to nie ma sensu dmuchanie bez podawania węgla w podtrzymaniu.

 

3-4 cykle w "pracy" to bardzo szybko, na twoim miejscu ustawiłbym "podtrzymanie" na co najmniej 30 minut.

 

Jeszcze jedno co mogę poradzić to zmniejszyć moc palnika, lepiej żeby kocioł troche dłużej nabierał temperaturę po wyjściu z podtrzymania, ale za to miał czas spalić wegiel który w czasie pracy poda na palnik. Czyli np 10:90 zamiast 10:45. Oczywiscie trzeba do tego dobrać obroty dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli zarówno dmuchawę jak i podajnik w "podtrzymaniu", radziłbym ustawić 30minut lub więcej. Oczywiście to tylko pod warunkiem że palnik szybko "startuje" przy wychodzeniu z "podtrzymania". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno co mogę poradzić to zmniejszyć moc palnika, lepiej żeby kocioł troche dłużej nabierał temperaturę po wyjściu z podtrzymania, ale za to miał czas spalić wegiel który w czasie pracy poda na palnik. Czyli np 10:90 zamiast 10:45. Oczywiscie trzeba do tego dobrać obroty dmuchawy.

Ok, ustawię 10:90 tylko kwestia co z obrotami, bo teraz mam 35% na całkowicie odsłoniętej przesłonie

Czy przytłumić przesłonę ? Większość ludzi na forach ma odsłoniętą, byłem wczoraj u sąsiada podejrzeć jego ustawienia, to przesłonę ustawioną na 1,5cm luki i nadmuch na 65% bo twierdzi że im bardziej otwarta przesłona tym bardziej schładza piec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podać moje ustawienia, ale na nic Ci sie nie przydadzą, mam inny kocioł, palnik i sterownik.

 

Praca:

podawanie 10s

przerwa 110s

dmuchawa 1% - u mnie "1%" to minimalne obroty przy których dmuchawa pracuje normalnie (nie zejdę niżej, bo tak to sobie producent wymyślił). 

Przesłonę dmuchawy zdemontowałem, ale mam klapkę z ciężarkiem pomiędzy dmuchawą a kanałem powietrznym palnika.

 

Podrzymanie:

przerwa 60min - to fabryczny czas, nic nie zmieniałem bo nie ma potrzeby (u mnie kocioł jeszcze nigdy tak długo nie stał w podtrzymaniu), żar sie nie zapada i palnik szybko "startuje".

 

PS. U mnie proporcje 10:110 to około 3,5-4kW mocy na Retopalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłonę dmuchawy zdemontowałem, ale mam klapkę z ciężarkiem pomiędzy dmuchawą a kanałem powietrznym palnika.

Czyli u Ciebie przesłona jest tak jakby na full odsłonięta skoro jej nie masz

Klapkę z ciężarkiem też mam więc tutaj wygląda podobnie

Kwestia tylko ustawienia siły nadmuchu, u mnie jest poprostu skala siły 0-100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przesłona jest jak  by na full odsłonięta.

 

Regulacje dmuchawy mam w zakresie 1%-100%, ale przy 1% dmuchawa pracuje z minimalnymi obrotami, a nie zatrzymuje sie jak w większości sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

 

wg mnie rysunek pokazuje tylko to co mówione było odnośnie tego, że klapka ma być otwarta ( praca automatyczna). Przy paleniu na górnym ruszcie klapkę zamykasz, żeby nie ciągnęła "lewego" powietrza. Podczas spalania na ruszcie intensywność procesu regulujesz ilością dostarczonego powietrza. Prawdopodobnie sterujesz to szerokością otwarcia drzwi. Więcej powietrza więcej mocy w krótszym czasie. W automatyce załatwia to sterownik poprzez regulacje % nadmuchu

 

pozdrawiam

Staryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podczas palenia z podajnikiem mam tak wyregulować klapkę żeby była cały czas otwarta ? 

Cały czas czytając o ustawieniach i otwarciu nadmuchu brałem pod uwagę przesłonięcie bocznej osłony a nie to że klapka wewnątrz ma być cały czas otwarta

Przecież jak ona jest cały czas otwarta i przesłona jest odsłonięta to cały czas będzie pobierać lewe powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej pokazuje zachowanie tej wewnętrznej klapki niż jak masz ja ustawić( może się mylę). Zwróć uwagę że ona ma odważnik który powoduje, że ona się zamyka kiedy jest niepotrzebne powietrze. Gdy włącza się dmuchawa to ją otwiera a po zakończeniu dmuchawy zgodnie z grawitacją się zamyka. Podejrzewam, że w instrukcji( palenie na ruszcie) chodziło o to żeby przestawić ją ( klapkę) tak, żeby nie mogła się otworzyć pod wpływu ciągu kominowego ( u mnie mówi się na to cug) 

 

Ps. Przesłona na dmuchawie to co innego Jedni maja na max otwarta inni ma min.U mnie np kazano mi otworzyc na 1-1,5cm i dmuchawa max. Ustawione mam na 2cm i dmuchawa 40% bo tak wychodziło do tej pory najlepiej

 

pozdrawiam

Staryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to ta klapka ma być otwarta przy sterowniku z PID. Jak jest zwykły to trzeba ja ustawić tak by ciąg kominowy jej nie otwierał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.