Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Stropu Czy Wymiana Grzejników?


katze750

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!  :)

 

Mam ogromny dylemat, jak w tytule, proszę o porady fachowców.

Dom piętrowy budowany w latach 50...ściany: pustak - szczelinka kilka cm - cegła, całość ocieplona styropianem 5cm.

Piętro (dobudowane) niezamieszkałe jeszcze, tylko ściany działowe, brak sufitu, ściany zew. suporex + styropian 10cm, na dole jak i górze okna nowe PCV, dach z blacho-dachówki nieocieplony.

Na dole ogrzewanie: układ otwarty, stare grzejniki stalowe żeberkowe + grube rury + kocioł dolniak sas nwt + zawór 4d + pompa.

Góra jest niezamieszkała na chwile obecną, nie wiem kiedy będzie kończona, strop (między dołem, a piętrem, czyli stojąc na piętrzę na widzę od razu dach.) nie jest w żaden sposób ocieplony, jest to strop ackermana.

Wszystkie grzejniki grzeją poprawnie, tzn. są gorące na dole i górze, choć posiadają pewnie z kilkadziesiąt warstw farby :)

 

W mroźne dni, mimo temp na kotle 60, a zawór 4d ustawiony na 55 zasilanie - w domu jest zimno.

Jestem laikiem w kwestii budownictwa, fachowcy którzy zakładali piec polecali wymienić 30 letnie grzejniki na nowe aluminiowe.

Ale spędzając kilka h przy komputerze, doczytałem, że moja stara instalacja c.o. wcale nie jest taka zła, jeśli dobrze grzeje, a problem może tkwić w nieocieplonym stropie...

 

1. Czy bawić się w wymianę grzejników czy zająć się "tymczasowym" ociepleniem stropu, by było cieplej w domu i by spalać mniej opału ?

2. Jeśli ocieplenie stropu, to jak to zrobić najprościej? Czy położenie bezpośrednio na strop folii paroizolacyjnej i na to wełny poprawi znacząco sytuację? 

3. Czy samą wełnę trzeba jeszcze czymś przykrywać?

 

Jeśli był podobny wątek proszę o przeniesienie, ale przeglądając forum nic podobnego nie znalazłem. Proszę o pomoc, bo jestem w rozterce, każdy fachowiec mówi co innego, a ja już miałem zamawiać kilka grzejników...

 

pozdrawiam Kacper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tylko wełna żadne wymiany kaloryferów , ja dawałem najtańszą wełnę między krokwie 15 cm i poprawa była ogromna do tego stopnia że w mrozy -17 na strychu miałem plus 14 więc poszedłem za ciosem o dołożyłem kolejne 15cm w poprzek teraz jest 30cm i w zasadzie mógłbym palić co 3 dni , ale tobie nie radzę robić tego błędu co ja czyli zamiast dachu zrób sobie tylko podłogę na strychu ocieploną nie bedziesz musiał mimochodem grzać niepotrzebnie tego strychu , wełna w lerua teraz jest po ok 6zł/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za odpowiedzi  :)

Bardzo dobrze, że jednak nie zakupiłem grzejników, tylko trochę poszperałem i tutaj uzyskałem konkretne odpowiedzi  B)

To ma być rozwiązanie tymczasowe(nie wiem na jak długo), ale skuteczne bo nie wiem, kiedy góra będzie kończona, czy za rok czy za pięć, a położoną wełnę ułożył bym później między krokwiami...

 

Na podłogę stropu nad zamieszkałą częścią daj 15+15 cm wełny z rolki i zobaczysz co to da.

Wełnę rozwiń luźno na podłodze na 2x, nawet możesz dać 1x aby odczuć różnicę

Pod wełnę ani na nią nie trzeba nic więcej.

 

1. Czemu nie ma potrzeby kładzenia pod wełnę a bezpośrednio na strop betonowy folii paraizolacyjnej? Wszędzie właśnie czytałem, że folia obowiązkowa, bo nie przepuszcza pary do wełny (nie chcę by wełna po roku była do niczego, więc dopytuje)

 

Dokładnie tylko wełna żadne wymiany kaloryferów , ja dawałem najtańszą wełnę między krokwie 15 cm i poprawa była ogromna do tego stopnia że w mrozy -17 na strychu miałem plus 14 więc poszedłem za ciosem o dołożyłem kolejne 15cm w poprzek teraz jest 30cm i w zasadzie mógłbym palić co 3 dni , ale tobie nie radzę robić tego błędu co ja czyli zamiast dachu zrób sobie tylko podłogę na strychu ocieploną nie bedziesz musiał mimochodem grzać niepotrzebnie tego strychu , wełna w lerua teraz jest po ok 6zł/m2

 

2. Jaką konkretnie możecie polecić wełnę, wiadomo najwyższa półka nie ma sensu, skoro to jest w pewnym sensie prowizorka, to powinna być wełna szklana czy mineralna?

Czy może być np jedna warstwa 15cm Wełna szklana HOME 39 URSA lub ISOVER UNI-MATA ok 12zł/m2 + 15cm Wełna szklana ESSENTIA ROLL URSA (najtańsza 15cm w leroymerlin) ok 7zł/m2. Czy można łączyć wełny różnych producentów?

Chętnie przeczytam inne opcje, rozwiązania, podpowiedzi.

Nie musi być to rozwiązanie najtańsze (wełna w przyszłości pójdzie między krokwiami na poddasze), ale taka średnia półka cena/jakość  :rolleyes:

 

pozdrawiam Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pchałbym się w superową wełnę bo przy grubości np 15 z lambdą 0,45 koszt ok 6zł/m2  a 15cm lambda 0,31 to tak jak by 2-3cm mniej tej lepszej czyli ta lepsza mogłaby mieć 12-13cm ale ona potrafi kosztować nawet 30zł/m2 , lepiej tańsza ale dwa razy grubszą bo tak czy siak wyjdzie taniej i cieplej . ja bym brał tą z lerua po 7zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 weź pod uwagę że wełna typu isover z deklarowane 15cm ma gdzieniegdzie. Najczęściej jest to 12-14cm. A jak grawitacja zrobi swoje to zrobi się magiczne 10cm które ma się nijak do wartości deklarowanych przez producenta.

Skoro autor tematy chce z biegiem czasu zrobić górę to niech kupi dobrą wełnę np rockwool w rolkach którą to bez obaw będzie mógł wykorzystać.

Aaa i nie kupuj wełny w marketach. Na 99% to inną partia produktu tylko dla nich. Stąd też i taka cena.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z tą grubością chociaż być może są takie wełny , ja kupowałem chyba isover w lerua merlę po 6zł/m2 15cm grubości i po rozwinięciu okazało się że ona spuchła do co najmniej 20cm nawet z hakiem :D  sam nie dowierzałem , jest drugi rok miedzy krokwiami i w poprzek druga warstwa i nic a nic narazie się nie zmieniło , karton gipsu nie zakładałem bo po co więc widzę co się dzieje a nie dzieje się nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm czyli z wełną jeszcze pojeżdżę po lokalnym składach budowlanych i coś znajdę, ale myślę, że najrozsądniej będzie jedna warstwa 15cm wełny ze średniej półki a druga warstwa 15cm wełna tańsza.

 

Ok a co z tą folią pod wełną? Strop jest goły beton niczym nieprzykryty.

 

Dzięki za pomoc  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat parę lat temu i zrobiłem dokładnie tak jak napisał Ci tu sambor. Oczywiście kładzione na przekładkę, aby łączenia rolek się nie pokrywały. Weź wełnę w miarę jakościową, tzn. nie szmatę, która rwie się przy próbie uchwycenia, podniesienia. Pamiętaj, że to potem trzeba będzie włożyć między krokwie i ma tam być OK. Ja przy krokwiach około 17-18 cm wziąłem na strop Rockwool Megarock 15 cm. Później dobierałem parę rolek to się ta wełna o ile dobrze pamiętam nieco inaczej nazywała. Znajdziesz w ofercie - w rolce 4m, lambda 0,039. Leży tak już 5 czy 6 lat, nic nie siadło, ta warstwa spodnia również. Nic się nie dzieje, z stropem też. Lepszej między krokwie nie warto, słabszej też, w moim przypadku. Wylicz sobie ile m2 potrzebujesz między krokwie, aby w przyszłości nie było na dach za mało, ani specjalnie też za dużo. Rozwiń to co kupisz na strop i będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co można dodać IZOLOWAĆ. IZOLOWAĆ jak się da strop mam tak zrobione 30 cm wełny i jest dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc ;-)

Jutro jadę kupić wełnę, tylko cały czas przeglądam to forum i zastanawiam sie czy powinienem pod wełnę dać folie paroizolacyjna a na wełnę paroprzepuszalna,koszta niewielkie. Czy jeśli nie zastosuje pod wełnę folii to wilgoć z pomieszczeń nie wniknie mi w wełnę? Najbardziej mam na myśli z kuchni i łazienki. Jestem laikiem w tym temacie, a każdy fachowiec podpowiada co innego.

Na pewno nie ma potrzeby stosowania folii pod i na wełnę?

 

Pozdrawiam Kacper

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kładłem bez foli tak jak tu koledzy polecali, różnice poczułem po kilku dniach, w szczególności rano jak w nocy wygasł kocioł. Rano było po prostu ciepło, mimo zimnych grzejników.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Podpowiem wam coś takiego.

Na strop żelbetowy, teriva itp moim zdaniem nie warto dawać folii paroizolacyjne, a to z powodu takiego że beton ma tak niską paroprzepuszczalność, jeśli coś przez niego wydostanie się z mieszkania to z pewnością dużo szybciej odparuje z wełny.

Natomiast jeśli wełna jest między krokwiami i pod nimi w przypadku pomieszczeń suchych "nie powinno dochodzić do wykroplenia" lecz z uwagi na brak pewności warto dawać folię zarówno w pomieszczeniach suchych jak i wilgotnych obowiązkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.