Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Iryd Pid. Ustawienia Załączenia Pieca.


lesiu681

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do użytkowników bądź obeznanych ze sterownikiem Iryd Pid RTZ, mianowicie zastanawiam się czy jest możliwość zaprogramowania włączenia ogrzewania o określonej godzinie w momencie kiedy sterownik pracuje w trybie lato np. nad ranem kiedy trzeba wyjść z pod ciepłej kołderki :D ? Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pogodowy to masz autolato.

Ustawiasz temp zew gdzie wyłączy się grzanie co jak temp spadnie autimatycznie wraca do pracy.

Tam jest tez wybor sterowanie pogodowe+korekcja stref czasowych

 

Możesz jak masz panel firmowy pracowac na danym układzie z temp powietrza w pomieszczeniu i tu w strefach możesz nad ranem podnieść temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze rozumiem w samym sterowniku nie ma takiej opcji i tylko z pogodówką lub panelem pokojowym (żadnego z nich nie posiadam) można coś pokombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz strefy czasowe.

Możesz zadać identycznie na 7dni tygodnia albo inaczej dla pon-pt i osobno sob-niedz.

W kodzie 10 zmieniasz np. Dla nastawy c. O. Z samego nastawa na pozycję nastawa+strefy. Tak aktywujesz strefy na c. O.

 

Jeżeli chodzi o układ za zaworem analogicznie, podobnie z ceu jak potrzebujesz.

 

Wychodząc z kodowego musisz przejść przez rozpalanie. Po wyjściu z kodowego w związku z tym, że dokonujesz poważnych zmian ster domyślnie przechodzi w stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz strefy czasowe.

Możesz zadać identycznie na 7dni tygodnia albo inaczej dla pon-pt i osobno sob-niedz.

W kodzie 10 zmieniasz np. Dla nastawy c. O. Z samego nastawa na pozycję nastawa+strefy. Tak aktywujesz strefy na c. O.

 

Jeżeli chodzi o układ za zaworem analogicznie, podobnie z ceu jak potrzebujesz.

 

Wychodząc z kodowego musisz przejść przez rozpalanie. Po wyjściu z kodowego w związku z tym, że dokonujesz poważnych zmian ster domyślnie przechodzi w stop.

Reasumując, bo rzeczywiście nie jest to dla mnie takie oczywiste co piszesz, bez czujnika pogody tego nie zrobię? Nie da się nic przestawić w sterowniku? Generalnie mam wyprowadzony przy piecu kabelek pod czujnik pogodowy więc ostatecznie mógłbym go podłączyć. Jest to sprawa do ogarnięcia samemu czy może lepiej zlecić to fachowcowi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu widzę że za radą Oldka trzeba iść.

Bez 0,7 tego nie ogarniesz.

 

Napisałem chyba wyraźnie aktywuj strefy!

 

Czasami się dziwię jak na danych forach ktoś dostaje burę, teraz zaczynam rozumieć...

 

Wiesz co, weź najpierw instrukcje, przeczytaj a później zadawaj pytania.

To o co pytasz to jakieś 15sekund aktywacja i może z 1,5minuty obmyślenie i zadanie stref.

 

Ster wyjściowo ustawiony jest n 2pompy i ma nieaktywne strefy aby laik się nie zgubił. Ajtywacja nowych funkcji dodaje pozycje do menu, to się robi jak się przeczyta insttukcję i wstępnie zapozna z urządzenien

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu widzę że za radą Oldka trzeba iść.

Bez 0,7 tego nie ogarniesz.

 

Napisałem chyba wyraźnie aktywuj strefy!

 

Czasami się dziwię jak na danych forach ktoś dostaje burę, teraz zaczynam rozumieć...

 

Wiesz co, weź najpierw instrukcje, przeczytaj a później zadawaj pytania.

To o co pytasz to jakieś 15sekund aktywacja i może z 1,5minuty obmyślenie i zadanie stref.

 

Ster wyjściowo ustawiony jest n 2pompy i ma nieaktywne strefy aby laik się nie zgubił. Ajtywacja nowych funkcji dodaje pozycje do menu, to się robi jak się przeczyta insttukcję i wstępnie zapozna z urządzenie

Pieklorz więcej zrozumienia proszę. To, że jest instrukcja i że trzeba ją czytać to ja wiem i to było pierwsze co zrobiłem ale niekoniecznie sposób w jaki jest napisana i treść w niej zawarta musi od razu przemawiać do laika. Poza tym strefy aktywowałem wcześniej już. Przypisałem do nich numery, wybrałem działanie strefy, czas włączenia i wyłączenia i korektę temperatury i dalej nie mam efektu takiego jak napisałem powyżej tzn. nie włącza się ogrzewanie o tej godzinie o której bym chciał, co najwyżej o zadaną korektę zmienia się temperatura zadana na piecu. Zadałem proste pytanie czy można zrobić taki myk w sterowniku czy nie można . Mogłeś odpowiedzieć Tak lub Nie i po sprawie.Nie każdy musi od razu wiedzieć co i jak zmienić w sterowniku. Tak na prawdę to wolę w nim za bardzo nie grzebać, żeby czegoś nie spieprzyć bo takich było tu już wielu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić taki myk, ale trzeba wejść dwa razy dziennie  do kotłowni.

Na sterowniku zima przed pójściem spać do sterownika włączasz

wtyczkę pompy co, jak wstaniesz to idziesz i ją wyciągasz ze sterownika.

Na samej grawitacji raczej nie pchnie ogrzewania, przy nisko nastawionym zaworze 3d, czy 4d.

Ja tak robiłem przez miniony tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz - myślę, że nie ma co sie tu oburzać. IRYD nie jest sterownikiem prostym w obsłudze. Producent nawalił tam tyle funkcji, że przeciętnego użytkownika może głowa rozboleć. 

Nie zrozum mnie źle, ja uwielbiam ten sterownik, brakuje mi tylko obsługi Internetu ale sam mimo tego, że lubie się bawić takimi rzeczami rozgryzałem jego filozofię działania dłuuuugi czas (szczególnie jeśli chodzi o PID parametry KP/KI).

Ogromnym plusem tego sterownika jest to, że właściwie można na nim ustawić nawet najgorzej wykonaną dziwacznie poprowadzoną instalację. Kwestia czasu i wprawy. 

Gdy w ubiegłym roku doprowadziłem ustawienia do perfekcji to obcykałem na tym samym ustawieniu temperatury wiosenne i zimowe schodząc do kotłowni tylko dosypywać węgiel i wygarniać popiół.

Teraz bawię się drobiazgami jak mi się nudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz i na spokojnie

 

1. Bez czujnika pogodowego i bez panelu pokojowego

Tutaj masz korektę stref czasowych i możesz jedynie zmieniac nastawy w danych godzinach i dniach tygodnia, czyli albo cieplej albo chłodniej, ale grzeje non stop

To działa na układ C.O., układ CWU, układ pompy cyrkulacyjnej oraz na układ za zaworem mieszającym. Ustawić możesz na wszystkie lub tylko na interesujący, określony

 

2. Posiadając czujnik pogodowy (koszt 45zł, kabel 10m, szczelna obudowa, czujnik cyfrowy)

Tu masz opcję zadania temp. zewnętrznej przy której sterownik sam przechodzi w tryb lato bez grzania C.O., jak temp. na dworze odpowiednio spadnie - sam wróci do grzania C.O..

Pogodowe możesz mieć aktywne tylko dla układu C.O. lub tylko dla układu za zaworem albo dla obu układów w jednym czasie

Do korekcji pogodowej możesz dodatkowo dodac korektę stref czasowych

 

3. Posiadając panel domowy (najprostszy Pilot R za 100zł, taki ze strefami i zmiana bojlera Pilot G za 160zł lub jego model bezprzewodowy za 250zł)

tu masz prace w trybie termostatu pokojowego, jak podepniesz pod gniazdo C.O., to po uzyskaniu temp. pomieszczenia pompa C.O. rozłączy się i będzie pracowac cyklicznie np. 30sekund co 5minut, dodatkowo na czas utrzymania temp. powietrza możesz zadac obniżenie temp. na kotle np. 5st.C (po rozłączeniu pompy oczywiście w pierwszej fazie kocioł mocniej przebije nastawę) Pilot R daje opcje zadania 1temp. powietrza bez stref czasowych, Pilot G pozwala na zadanie stref czasowych i z poziomu Pilota G strefy łatwiej i sprawniej się ustawia. Tutaj zatem na noc możesz zrobić np. 19st.C a o godz. 7rano strefa na np. 23st.C, co załączy układ grzewczy do pracy (tu znowu w pierwszej fazie temp. na kotle nieco zleci, bo trzeba odbudowac kopczyk i odbić się z temp. w górę)

 

jojoro, tak to jest kombajn z dużą ilością rozwiązań i funkcji, wyjściowo jak dodatki nie sa aktywne pozycji w menu jest mało i wówczas jest dośc prosty w obsłudze, ale jak się chce z niego w 100%skorzystac i ma się rozbudowana instalację, to siłą rzeczy trzeba przy tym posiedzieć i zastanowić się co będzie dla mnie na tej konkretnej instalacji potrzebne i jak to ugryźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz Tak z innej beczki wiadomo kiedy będzie internet do Iryda? Bo co roku od trzech lat mówią że na sezon ma być a później cisza. W czerwcu pytałem u źródła to usłyszałem że "pracują nad tym"... Może Ty masz więcej info bo ja już powoli nadzieję tracę. I obawiam się, że zamiast dodać bramę net do iryda to zrobią nowy ster z net.

 

Wysłane z mojego CHM-U01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie słyszę to samo, bodajże drugi rok pracują prototypowe i jak ze dwa tygodnie temu dopytywałem, to liczą,że w tym roku zdążą...

Tyle,że teraz porządki ze sterami robią przez nowe regulacje prawne, te do miałówek mają być tylko z nazwą regulator temperatury już nie może być,że kotła miałowego itd.

 

Jak będzie - będziemy pisać.

Teraz wyszły nowsze wydania z kolorowym wyświetlaczem, nowe obudowy, to Ci nawet moge pokazać.

Wersja NK pozwala umieścić obudowe z tyłu lub boku kotła a na kociołek trafia tylko kolorowy wyświetlacz w takiej obudowie na stopce

 

post-1687-0-60125600-1506355425_thumb.jpg

post-1687-0-73657700-1506355446_thumb.jpg

post-1687-0-29698900-1506355466_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz i na spokojnie

 

Oooo, właśnie na taką odpowiedź czekałem.

Jednak wygląda na to, że bez dokupienia wyżej wymienionych gadżetów nie będzie to działać tak jak bym chciał.

Najbardziej sensownym wyborem dla mnie będzie chyba Pilot G. Dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Proszę o pomoc w konufiguracji sterownika Iryd. Posiadam piec ciepłomax 15.

Ustawienia sa pokazane na zdjeciach.

Moj problem jest zbyt wysoki kopczyk i niedopalony wegiel (Karlik). Sterownik ustawiony na PID. Na piecu mam 60C i w domu mam termostat ktory zarzadza pracą pompy podłogowej. Dom jest ociepony styrpioan 20  cm i dach 30 cm. Na termostacie mam 20C. Narazie wylaczone CWU. Po jedym dniu palenia widac na zdjeciu ile niedopalonego ekogroszku. Nie wiem czy dodatkowo problemu nie zrobił zespół pompowy (od wczoraj zawiesił mi sie ten manometr i nie szła ciepła woda na podłogę ten czerwony zegar https://allegro.pl/oferta/grupa-pompowa-do-c-o-m-dn-20-wilo-z-zaworem-miesz-11674969996)Proszę o pomoc.

photo1641893000(8).jpeg

photo1641893000(7).jpeg

photo1641893000(6).jpeg

photo1641893000(5).jpeg

photo1641893000(4).jpeg

photo1641893000(3).jpeg

photo1641893000(2).jpeg

photo1641893000(1).jpeg

photo1641893000.jpeg

msg153728070-777536.jpg

msg153728070-777528(1).jpg

msg153728070-777528.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.