Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Efekt 23 Kw Tech St 550 Z Pid Pellet


Pawel24ng

Rekomendowane odpowiedzi

Andy

Współczynnik mocy kotła masz z ustawieniami na PID?

 

Dokładnie tak. Robiłem tak zdjęcia żeby pokazywały skąd są kolejne nastawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy - szyber musi być otwarty na 100%

Temp zadaną kotła zmień z 50 na min. 60st - prawdopodobnie temu się smoli

Nadzór możesz ustawić podawanie 3sek, przerwa 2min15sek, wentylator 24bieg, praca 10sek, przerwa 2min15sek

właśnie otrzymałem informację z SAS że szyber może być otwarty na 100%, ale można go przymykać w zależności od ciągu komina.

tu cytuję: "Witam, Czopuch przymykamy w przypadku nadmiernego ciągu komina jeżeli wartość podciśnienia przekracza 0,45 mbar".

 

powiedz mi jakie temperatury masz podajnika, bo u mnie pokazuje wartości pod 50 st.C (to przy zamkniętym czopuchu na wyczystce), to przypadkiem nie za dużo?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taka odpowiedź dyplomatyczna :) no bo mierzyłeś swój ciąg i wiesz jaki on jest? powyżej 0,45mbar czy poniżej ? :) Po za tym on się zmienia w zależności od pogody czy wiatru. Ludzie polecają montować RCK- regulator ciągu kominowego, który stabilizuje ciąg niezależnie od pogody.

No i... nie można zamykać całkowicie czopucha... bo gdzie spaliny wtedy są odprowadzane? do kotłowni? Zaczadziejesz tam!

 

Temperatura podajnika u mnie w pracy 32-34st, w podtrzymaniu 40st. Czy 50 st to dużo? nie wiem :P chyba gdzieś czytałem, że ludzie takie temperatury osiągają :) może ktoś się wypowie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taka odpowiedź dyplomatyczna :) no bo mierzyłeś swój ciąg i wiesz jaki on jest? powyżej 0,45mbar czy poniżej ? :) Po za tym on się zmienia w zależności od pogody czy wiatru. Ludzie polecają montować RCK- regulator ciągu kominowego, który stabilizuje ciąg niezależnie od pogody.

No i... nie można zamykać całkowicie czopucha... bo gdzie spaliny wtedy są odprowadzane? do kotłowni? Zaczadziejesz tam!

 

Temperatura podajnika u mnie w pracy 32-34st, w podtrzymaniu 40st. Czy 50 st to dużo? nie wiem :P chyba gdzieś czytałem, że ludzie takie temperatury osiągają :) może ktoś się wypowie? 

dzięki. ja przez półtora tygodnia paliłem na zamkniętym całkowicie, stąd pewnie sadza w całym piecu (już wyczyszczony).

zastanawiam się nad tym RCK ale montowanym w wyczystce, bo raczej nie chcę ingerować w komin, a na czopuchu nie mam jak.

 

dziś pewnie rozpalę piec, bo stał kilka dni. zobaczę jak będzie z twoimi ustawieniami.

 

dalej jednak na pidzie. ustawię temp. kotła na 60 st. i na nadzorze jak mi radziłeś. ta wartość wentylatora 24 to się w nadzorze ustawia, czy gdzieś jeszcze?

 

i jeszcze jedno tryb wygaszania masz załączony czy wyłączony? która lepsza opcja. a co jeśli jest wyłączona? znaczy, że piec się nie wygasza? to powoduje, że grzałka częściej pracuje? możesz mi to wyjaśnić bo zaczynam wariować z tymi paametrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja 24 bieg dotyczy tylko nadzoru. 

Wentylacja w pidzie... jak kojarzę to masz możliwość regulacji dolnego i górnego zakresu. Musisz wyregulować tak, aby w pełnej pracy płomień był taki jak na rysunku:

1648ad273fcf8daa9621916dc5e23c52.jpg

 

hmm.. na początek próbował bym tylko jednym zakresem kręcić i tym górnym  ;)

Płomień nie może kopcić. 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18782-multifun-sas-slim-29-kw-na-pellet/page-30

 

Poniżej metoda regulacji/ sprawdzenia pracy palnika na pellet

za forum szwedzkim na temat palnika Viking Bio http://www.pellets.info/viewforum.php?f=12

Tłumaczone 2x  raz google z szwedzkiego na polskie, następnie moje tłumaczenie z googlowego na nasze. :D

 

Otwórz rewizję wyczystki na czopuchu i świeć latarką w dym, jeżeli widzisz szary, niebieski lub czarny dym, stopniowo zmniejszaj dawkę paliwa, lub dodawaj powietrza, aż dym praktycznie przestanie być widoczny – ta granica to prawie prawidłowa nastawa stosunku paliwo/ powietrze.
Oczywiście jak w pierwszej fazie regulacji dymu nie widać to trzeba spróbować zwiększyć dawkę paliwa lub zmniejszać dawkę  powietrza

Decyzję co zmniejszać a co zwiększać należy podjąć wg zapotrzebowania  na moc palnika.

 

Podczas regulacji lub sprawdzania kocioł nagrzany i spaliny muszą mieć ponad 120C !!!

 

Przed regulacją zapisać stany początkowe – aby można było wszystko przywrócić.

 


 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wentylacja 24 bieg dotyczy tylko nadzoru. 

Wentylacja w pidzie... jak kojarzę to masz możliwość regulacji dolnego i górnego zakresu. Musisz wyregulować tak, aby w pełnej pracy płomień był taki jak na rysunku:

1648ad273fcf8daa9621916dc5e23c52.jpg

 

hmm.. na początek próbował bym tylko jednym zakresem kręcić i tym górnym  ;)

Płomień nie może kopcić. 

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18782-multifun-sas-slim-29-kw-na-pellet/page-30

 

 

 

właśnie przestudiowałem instrukcję sterownika 550 i faktycznie na pidzie ustawia się tylko moc kotła i zakres dolny i górny wentylatora, tzn., że nie można ustawić na sztywno obrotów wentylatora, sam je ustawia dynamicznie.

 

czyli to co mi poleciłeś "Nadzór możesz ustawić podawanie 3sek, przerwa 2min15sek, wentylator 24bieg, praca 10sek, przerwa 2min15sek" robię wszystko w nadzorze, tak? reszta ustawiana jest w pidzie. Czy w tej sytuacji opcja tryb wygaszania ma być załączona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygaszanie w nadzorze? Nie ma potrzeby. Nie ma co męczyć zapalarki i zużywać prąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygaszanie w nadzorze? Nie ma potrzeby. Nie ma co męczyć zapalarki i zużywać prąd. 

a no widzisz. do tej pory miałem tą funkcję załączoną i piec po osiągnięciu temp ponad zadaną robił wygaszanie i jak spadła temp. powiedzmy z zadanej 50 st. C do poziomu powiedzmy 48 st.C to następowało rozpalanie. tak mi się wydawało, że to trochę dziwne, że grzałka załączana jest co jakiś czas nie mówiąc o poborze prądu. dobrze, że nie zaglądam zbyt często do licznika

 

dzięki wielkie za pomoc w poznawaniu pieca. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja cały czas poznaje ten piec :P niekończąca się opowieść :PP ale jest nas coraz więcej to myślę, że szybciej go ogarniemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja cały czas poznaje ten piec :P niekończąca się opowieść :PP ale jest nas coraz więcej to myślę, że szybciej go ogarniemy :)

dam znać za jakiś czas. tymczasem pozdrawiam ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak opowieść będzie długa hehe ja mam nadzieję że tech sasem wezmą się w garsc i dopracuja tak sterownik ze wycisza z niego co się da tym bardziej ze robik na brać w tym udział podobno

oby twoja przepowiednia się sprawdziła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja cały czas poznaje ten piec :P niekończąca się opowieść :PP ale jest nas coraz więcej to myślę, że szybciej go ogarniemy :)

mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ustawień w nadzorze. podałeś mi przerwy 2 min 15 sek. ale ja w 550 nie mam chyba możliwości ustawienia sekund. są tylko minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skasowali sekundy w nadzorze w 550-tce? bez sensu :P

2 minuty też może być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skasowali sekundy w nadzorze w 550-tce? bez sensu :P

2 minuty też może być :)

niby nastawy zadane były w sekundach ale jak kręcę kółkiem to tylko minuty. nie wiem sam. napisałem do sasa, zobaczymy co powiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby nastawy zadane były w sekundach ale jak kręcę kółkiem to tylko minuty. nie wiem sam. napisałem do sasa, zobaczymy co powiedzą

W 550 są min i sekundy, nc nie zmieniono :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 550 są min i sekundy, nc nie zmieniono :)

wczoraj próbowałem przestawić zgodnie z sugestiami dziadka przerwę wentylatora na 2 min 15 sekund w nadzorze i niestety kręcąc kółkiem ustawiały się same minuty :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 3s co 2 min i do tego wentylację. Przy pidzie radzę za bardzo nie wydłużać za mocno przerwy bo jest duża szansa że żar zgaśnie. Na PID zupełnie inaczej to chodzi jak na manualu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyłączonym PID są te nastawy, a przy pracy z załączonym PID już nie. Tylko minuty.

a widzisz, ja na razie pracuję na pidzie stąd brak sekund :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 3s co 2 min i do tego wentylację. Przy pidzie radzę za bardzo nie wydłużać za mocno przerwy bo jest duża szansa że żar zgaśnie. Na PID zupełnie inaczej to chodzi jak na manualu.

właśnie otrzymałem z sasa nastawy dla nadzoru:

 

Witam

podaje czasy podtrzymania

czas pracy 5 s

czas przerwy 6 min

wentylator w podtrzymaniu

czas pracy 5 s

czas przerwy 6 min

 

tu są dużo dłuższe przerwy. zobaczę, co mi jeszcze napisze, bo zarzuciłem ich serią pytań. Ciekawe, kiedy stracą cierpliwość do mnie ? :unsure: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi już nie odpisują :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi już nie odpisują :P

właśnie odpisał i nic nie rozumiem,

 

"Nastawy podtrzymania lub nadzoru są takie same dopasowane do wielkości kotła

przerwa w minutach 6 min

Współczynnik mocy pozostawiamy na 100 % regulujemy wentylator górny w zakresie 1-2 s

ochrona kotła oraz powrotu wyłączona"

 

nie rozumiem, dlaczego ochrona kotła i powrotu ma być wyłączona? :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wygaszaniu to jeszcze bym zrozumiał... ale w podtrzymaniu ? nie rozumiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.