Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła W Domu 130M2 - Jaki Kocioł - Dotacja Czy Nie ?


manio08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Planuję wymianę kotła CO w domu mojej mamy.
Całkowita powierzchnia do ogrzania którą dokładnie pomierzyłem wynosi 130m2. Dom jest stary i nie ocieplony. Na chwilę obecną ogrzewany jest kotłem zasypowym robionym przez miejscowego spawacza o raczej zbyt małej mocy, dodatkowo przez swoje niewielkie gabaryty w czasie zimy trzeba dokładać do niego nawet co 2-3h co jest bardzo nie komfortowe wink-2.gif

Planowałem wymienić kocioł na polecony przez znajomego, wręcz chciałem go już zamówić (Osiek Elipse 25 lub 30kW) ale jak zacząłem czytać o wyborze kotła to totalnie straciłem orientację. 
Dodatkowo okazało się że w mojej podkrakowskiej gminie można ubiegać się o dotację na wymianę kotła.

Jakie są za i przeciw dla tych dotacji? Ktoś może podzielić się praktycznymi uwagami?

Pierwsza przeszkoda to to że w domu jest dodatkowe źródło ciepła – piec kaflowy kuchenny, który musiałby zostać zlikwidowany. Piece które podlegają dotacji wszystkie są z podajnikami ślimakowymi, a każdy ze znajomych poleca szufladkowy/tłokowy. Dodatkowo składając wniosek teraz pieniądze mógłbym dostać dokładnie za rok. 

Teraz pytanie czekać czy zrobić modernizację na własny koszt ?

Jeśli robić to teraz to jakiej klasy kupić kocioł ? Nie chciałbym żeby za np. dwa lata ktoś zarzucił że mam nieodpowiedni piec. Z tego co czytałem to i tak musi być minimum klasa 5.

Założenia modernizacji: jak najtańsze ogrzewanie ekogroszek lub miał, zwiększenie choć trochę komfortu użytkowania czyli piec z podajnikiem, bieganie do pieca co 2-3h to koszmar. 

Troszkę dużo pytań na raz ale może ktoś mnie naprowadzić jaką decyzję podjąć. Generalnie bardziej skłaniam się żeby samemu to sfinansować i nie mieć później na głowie problemów z kontrolami itd. Sprzedawcy kotłów których odwiedziłem zachwalają oczywiście swoje. Niektórzy ostrzegają przed tymi dotacjami że można sobie narobić więcej szkody niż pożytku. Czy to prawda to nie wiem. Chodzi im tylko o to żeby jak najszybciej wyciągnąć pieniądze wink-2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 130 m 25 lub 30 kw to zdecydowanie za dużo jeżeli masz tylko bojler i grzejniki.

Z dotacji to nie wiem ale chyba kociołmusi być 5 klasy.

Pięć z podajnikiem slimakowym jest praktyczniejszy przynajmniej dla mnie bo mam kocioł z zapalarka a przy wygaszaniu tłok nie cofnie paliwa do zasobnika.

Jeżeli masz możliwość z dotacją to korzystaj bo od 1 października będą produkować tylko kotły klasy 5 więc jak będziesz czekał to innego nie kupisz.

 

Zorientuj się na jakich warunkach jest u Ciebie ta dotacja jeżeli nie musisz brać kotła klasy 5 to jeszcze masz spory wybór. Jak będziesz znał warunki to zobacz czy bardziej opłaca Ci się kupno klasy 5 z dotacją czy lepiej bez dotacji a 3 lub 4

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 klasa kotła to raczej pelet. Zalet wiele min. zapach, mało popiołu w zasadzie bezobslugowy porównując z ekogroszkiem. Tłokowe podajniki to przeżytek nie wiem kto takie cuda opowiada. Mam palnik ekoenergi mogę palić wszystkim od mialu po zboża i ekogroszek a pale peletem. W tej klasie kotła nie będzie raczej dodatkowego paleniska co uważam za zaletę. Jeśli nie możesz mamie zamontować pieca gazowego kup peletowy. W mojej okolicy są palniki obrotowe chyba najnowszy pomysł - zapowiada się rewelacyjne. Bierz dotację i działaj.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to żeby brać dotację trzeba:

  • zlikwidować pozostałe żródła ciepła
  • piec z certyfikatem ECODESIGN (EKOPROJEKT) czyli nawet wyżej niż klasa 5

Tłokowy dlatego bo znajomi straszą że ślimakowy się dużo szybciej zuużywa (wyciera, koroduje), zrywają zawleczki itp.

 

Chyba nie ma żadnego tłokowego spełniającego wymagania na dotację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy galopujacych cenach opału najlepsza inwestycja to ocieplenie budynku. Jeśli to odpada z różnych powodów i wybór padł na węgiel to jednak 5klasa. Czy z dotacją czy bez to zależy czy wytrzymasz jeszcze rok i czy mama wytrzyma bez piecyka kaflowego ;)

Ja kupilem bez dotacji bo chciałem być Eko ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to żeby brać dotację trzeba:

  • zlikwidować pozostałe żródła ciepła
  • piec z certyfikatem ECODESIGN (EKOPROJEKT) czyli nawet wyżej niż klasa 5
Tłokowy dlatego bo znajomi straszą że ślimakowy się dużo szybciej zuużywa (wyciera, koroduje), zrywają zawleczki itp.

 

Chyba nie ma żadnego tłokowego spełniającego wymagania na dotację.

5 klasa może być pod dotacje.

 

Kwestia jaki palnik wybierzesz rynnowy czy retorte i czym będziesz palił. Jak pelletem to bez różnicy jeżeli groszkiem to rynnowy mniej awaryjny. Ślimak koroduje jeżeli ktoś używa mokrego opału a w tlokowym będzie tak samo. Tłokowe nie spełnia warunków bo mało kto robi już takie piece

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli modernizujesz kotłownię w małopolsce to teraz tylko 5 klasa, nic poniżej. Jednak ceny kotłów w tej klasie są spore. Jeżeli zależy Ci na cenie to może coś takiego: http://allegro.pl/sztoker-12kw-klasa-5-ecodesign-ekogroszek-i6875764042.html

Cena 6,5 tys. za 5 klasę z dostawą to ciekawa propozycja. Oczywiście być może są lepsze konstrukcje z lepszymi podajnikami, ale ja widzę pewną przewagę tego modelu, otóż jako jeden z niewielu na rynku ma czopuch o śr. 130 mm, co może mieć znaczenie przy rozpatrywaniu możliwości dobrej współpracy z kominem, pod kątem montażu wkładu kominowego, np ceramicznego. Nie trzeba by tak dbać o suchy i dobry jakościowo opał wtedy, a wiadomo jak z tym bywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z Allegro to 12-15kW.

Nie znamy zapotrzebowania ciepła na dom o który pyta autor, może być nawet tak ze to będzie mało.

@Manio08, zrób wyliczenie na ciepłowlasciwie.pl i będziesz wiedział w jaką moc celować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dobrze sprawdzić na ciepłowłaściwe.pl, ale mimo wszystko zakładając starą kostkę bez dociepleń z w miarę szczelnymi oknami o pow. 130 m2 ten sztoker powinien podołać, na pewno nie będzie przewymiarowany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli od 1 października nie kupię innego pieca niż klasa 5 i wyższe (ecodesign) ?

 

Generalnie chciałbym żeby był to kocioł jak najbardziej uniwersalny, spalał ekogroszek oraz miał, ruszt awaryjny byłby też plusem aczkolwiek wiem że w klasie 5 nie może się znajdować.

 

Wyczytałem że piece od Płonki są dobre jakościowo natomiast jest jakiś problem że grzeje się wylot kominowy, ogólnie bardzo mało informacji, a tylko takie znalazłem.

 

Definitywnie odradzacie podajnik tłokowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 "piździernika" kupisz też niższy klasowo, ale tylko taki, który został wyprodukowany przed tą datą, jak znam życie niektórym producentom czas się zatrzyma na najmniej rok ;)

 

Podajnik tłokowy sobie odpuść, tłokowce polecają ignoranci, którzy zatrzymali się w rozwoju kilka lat temu, palniki z podajnikami ślimakowymi nie mają już dawno zawleczek, teraz jest era tzw elektronicznych zawleczek i biegu wstecznego. Mam kuzyna, który kupił tłokowca ze Stalmarka bo mu instalator powiedział, że to super sprawa, a teraz kłopoty bo nie idzie tego ustawić za cholerę.

Z rusztem awaryjnym też się nie spiesz, to utylizator a nie sposób na palenie. Mam ruszt awaryjny wodny u siebie bo też myślałem, że będę przepalał drzewem, którego mam od metra bo Szyszko zezwolił mi wiosną zrobić porządki z przerośniętymi świerkami i padło ich w sumie 50szt a skończyło się na tym, że spaliłem kilka kartonów bo po co wywalać do kosza ;) Montując kocioł z podajnikiem człowiek robi się baardzo leniwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli od 1 października nie kupię innego pieca niż klasa 5 i wyższe (ecodesign) ? ,,,,

 

NIE.

 

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe.

 

,,,, § 5
Do kotłów wyprodukowanych, a niewprowadzonych do obrotu ani do użytkowania przed dniem 1 października
2017 r. przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się od dnia 1 lipca 2018 r. ,,,,

 

źródło: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1690/1

 

 

Nieco bardziej przystępnie napisane i wyjaśnione jest tutaj :

 

,,,, W rozporządzeniu wprowadzono okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji. ,,,,

 

źródło: https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/lepsza-jakosc-powietrza-rozporzadzenie-w-sprawie-kotlow-wchodzi-w-zycie-1-pazdziernika/

 

 

ps.

Natomiast Ciebie @manio08 obowiązuje

UCHWAŁA Nr XXXII/452/17 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO z dnia 23 styczna 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.