Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Z Podajnikiem Do Miału?


users35

Rekomendowane odpowiedzi

W ogóle węgiel a miał w szczególności to brud i kurz. Najlepiej sprawdza się w podpiwniczonych domach. Palę miałem dobrych kilka lat i znam to z własnego doświadczenia.

Przede wszystkim zastanów się czy ten miał będzie luzem czy workowany, gdzie go będziesz składował itp, itd po kolei wszystko jak to ma wyglądać począwszy od zakupu po wsypanie do zasobnika  

Skończy się na kupowaniu workowanego ekogroszku który niewiele albo wcale nie wychodzi korzystniej niż pelet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle węgiel a miał w szczególności to brud i kurz. ...

Brud i kurz mi nie straszne. Mieszkam na wsi i jestem przyzwyczajony do takich luksusów. Kotłownię mam na parterze i jest do niej drugie wejście z boku domu.

 

 

... Palę miałem dobrych kilka lat i znam to z własnego doświadczenia...

Napisz proszę, czy są problemy z paleniem miałem, ile idzie ci miału na sezon, czy kupujesz luzem czy workowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz pisałem juz kiedyś gdzies że dla prostej obsługi kotla podajnikowego  trzeba zrobić klasyfikowane paliwo z nazwą np wegiel typu pieklorz  itp ,zbudować odpowiedni kocioł ze sterownikiem i podajnikiem palnikiem kompletny a uzytkownik wybierze w menu  sterownika tylko rodzaj paliwa jaki kupi typu np pieklorz i  juz  rozpocznie sie prawidłowy proces spalania .To takie proste że aż nie  możliwe do wykonania ,ale powoli wszystko idzie w tym kierunku dobrej zmiany  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podanie nazwy jest mylące

zobacz Jaret Plus z czerwca od autoryzowanych (miks jareta z wesołą i...) a zobacz Jaret Plus po zmianach gdy Tauron kupił Brzeszcze, (dalej jaret, ale mieszany z brzeszczami typ węgla 32.2 i RI.44, to się do łatania dziur w ziemi nadaje a nie do spalania)

 

w testowym jest: podanie kaloryczności, wpisanie właściwego przesypu i tyle. W menu dajesz max. moc np.12kW a powietrze pod konkretny wentyl masz tylko wskaźnik korekcji +,-5 i wsio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Napisz proszę, czy są problemy z paleniem miałem, ile idzie ci miału na sezon, czy kupujesz luzem czy workowany."

 

Przed zakupem miału trzeba zrobić próbę jak będzie się palił. Kupujemy min 30 kg i palimy nim na ostro co najmniej przez dobrych kilka  godzin. Dlatego kupuję miał zwykle w kwietniu czy maju, są zwykle chłodne dni aby to zrobić. Jak kupisz dobry miał to pali się tak samo jak ekogroszek, ja mam podajnik tłokowy ale na odpowiedniej retorcie z tego co koledzy z forum się wypowiadają powinno być tak samo.

Na sezon spalam 5 - 6 ton na 200m2 nieocieplonego budynku

Kupuje luzem. Mam plandekę na która to wysypuję. Po zrzuceniu do piwnicy nie ma śladu po miale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.

Na sezon spalam 5 - 6 ton na 200m2 nieocieplonego budynku

 

Na sezon spalam 5 - 6 ton na 200m2 nieocieplonego budynku

Kupuje luzem. Mam plandekę na która to wysypuję. Po zrzuceniu do piwnicy nie ma śladu po miale.

 

Dobrze @jacek61 napisał, na ten metraż tyle wypali. Ja na miałowcu paliłem ze 2 t. więcej,

ale żona w nocy się odkrywa i musiałem dawać więcej czadu. Jak będziesz miał kocioł

z podajnikiem, to pamiętaj że miał MUSI być suchy. A workowany czy luzem zawsze będzie mokry.

Na sterowniki nie patrz, żaden nie spali Ci bez szlaki i mniej niż prosty sterownik.

A, jest wada prostego sterownika, nie będzie teściowa miała alarmu te trzeba miału dosypać,

a Ty będąc w polu przy pracy, nie sprawdzisz w necie, czy dobrze dosypała.

Coś wcześniej pisałeś że jesteś ze wsi, nie wiem czy rolnikiem, ale wiele osób

pali owsem. Może wystarczy jakiś 1 h. obsiany owsem i zima z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spalam drugi rok rosyjski miał w skamie z spp. Miał biorę z energo. Zero problemów. Aczkolwiek pomysł z pelletem jest naprawdę wart rozważenia tym bardziej obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pellet, to jakaś ekologiczna poprawność. Papa, wyobraź sobie, od nowego roku na pellet przechodzi

100 000 kotłów, jak myślisz, jak będzie jego cena jeśli teraz kosztuje tyle co groch.Ja obstawiam 1500

Pellet na papierze dochodzi już do 19MJ, za rok będzie to pewnie 22MJ, a za 2 lata 25MJ.

A w rzeczywistości ma na maxa 15MJ. Więc jaka ekonomiczna kalkulacja.

Czy szybciej dojdę do temperatury zadanej po 40% czystej, czy 23% damskiej.

Jedno można napisać, kac będzie gorszy po 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... Może wystarczy jakiś 1 h. obsiany owsem i zima z głowy.

 

Jakbym miał wolny hektar to wolałbym zainwestować w sad lub maliny - różnica spora.

Wiem, że miał musi być suchy, ale to nie będzie problemem - mam gdzie go składować.

 

 

Ja spalam drugi rok rosyjski miał w skamie z spp. Miał biorę z energo. Zero problemów. Aczkolwiek pomysł z pelletem jest naprawdę wart rozważenia tym bardziej obecnie.

No to teraz mnie rozwaliłeś. Czego się nie chwalisz, że palisz miałem. Powiedz coś na temat twoich doświadczeń - ile spalasz , jak skam sobie z tym radzi, jaki masz palnik, jaki sterownik, czy miałeś jakieś problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że spalanie węgla w domowych kotłowniach dominuje. I ta dysproporcja potrwa jeszcze kilka lat. A lokalnych producentów pelletu przybywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam z azpp i spp. Problemy są mi obce. Tylko gdyby nie ten syf....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A lokalnych producentów pelletu przybywa.

 

Ja nie zauważyłem żadnego, chyba że nowe lokalne składy z węglem sprzedające

węgiel (uwaga cytuję "ekogroszek mam z Chwałowic czy coś takiego") z ceną wyższą niż

ten sprzedawany w necie.

 

A, wracając do pytania o spalanie miału węglowego. Mam jakieś małe doświadczenie

w tym temacie, bo spalałem go w kotle miałowym ponad 15 lat. Od 1/2 lutego br.

zmieniłem kocioł na podajnikowy ale musiałem dopalić miał który pozostał w spadku

po miałowcu. Ogrzewanie po zmianie kotła bez problemów, mogę powiedzieć że

miału jakoś mniej schodziło, a i temp. w domu była stabilna. Tylko 2 X dziennie

wyrzucałem szlakę z boków palnika, co nie było dla mnie problemem.

Na kolor i granulację popiołu nie zwracałem uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papa mi ten azpp bardziej odpowiadał jak obojętnie który 100procent żeliwny. Generalnie jednak ciśnienie było na żeliwne stąd iron, gdzie jest żeliwny ślimak i nadal obrót zewnętrzny realizowany w ten sam sposób.

 

Miał idzie spalać, jest taniej ale raz że więcej pracy, dwa więcej popiołu i trzy więcej sprzątania bo wsio się syfi przy zasypywaniu kosza czy wywalaniu popiołu. Stąd ja wolę droższy ekogroszek ewentualnie groszko-miały, bo sprzątania mniej a ja za bardzo czasu nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam z azpp i spp. Problemy są mi obce. Tylko gdyby nie ten syf....

 

A, wracając do pytania o spalanie miału węglowego. Mam jakieś małe doświadczenie

w tym temacie, bo spalałem go w kotle miałowym ponad 15 lat. Od 1/2 lutego br.

zmieniłem kocioł na podajnikowy ale musiałem dopalić miał który pozostał w spadku

po miałowcu. Ogrzewanie po zmianie kotła bez problemów, mogę powiedzieć że

miału jakoś mniej schodziło, a i temp. w domu była stabilna. Tylko 2 X dziennie

wyrzucałem szlakę z boków palnika, co nie było dla mnie problemem.

Na kolor i granulację popiołu nie zwracałem uwagi.

 

No i wszystko zaczyna się klarować w temacie. Wychodzi na to, że nie taki miał straszny jak go malują.

Czyli wróciłem do punktu wyjścia - można palić miałem, i to ekonomicznie.

 

To teraz mam jeszcze pytanie o moc kotła - czy 12 kW będzie dobrym wyborem?

 

Powierzchnia użytkowa to 150 m2, ale trzeba odjąć od tego kotłownię i spiżarnię, które nie będą ogrzewane.

Czyli do ogrzania jest 135 m2.

Dom piętrowy o zwartej bryle tzw. klocek ( "Willa Julia 2", ale bez największego balkonu - zmiana w projekcie). Ocieplony styropianem grafitowym 15 cm. Wszędzie ma być podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz ten miał który ci został po miałowcu czy czasami nie robi sie popcorn z niego jak dostanie temperatury czyli ma wysoka spikalność może być np z typu wegla 34,2 wtedy nie popalisz nim na retorcie .Ja pale miałem z Piasta  23Mj spala sie dobrze   oczywiscie popiołu  jest wiecej niz w ekogroszku ale u mnie to nie az taki problem bo w sezonie kocioł pracuje srednio na mocy 3kW  6kW  wiec duzo tego nie wywali na dobe  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podanie nazwy jest mylące

zobacz Jaret Plus z czerwca od autoryzowanych (miks jareta z wesołą i...) a zobacz Jaret Plus po zmianach gdy Tauron kupił Brzeszcze, (dalej jaret, ale mieszany z brzeszczami typ węgla 32.2 i RI.44, to się do łatania dziur w ziemi nadaje a nie do spalania)

 

w testowym jest: podanie kaloryczności, wpisanie właściwego przesypu i tyle. W menu dajesz max. moc np.12kW a powietrze pod konkretny wentyl masz tylko wskaźnik korekcji +,-5 i wsio

Tak ja wiem tylko chciałem żeby było tak zupełnie prosto i łatwo nie wykluczone że tak bedzie za jakiś czas jak wejdzie te paliwo mieszane z koksem ,może tylko takie bedzie dopuszczone do sprzedaży  jeden typ to by zupełnie ułatwiło proces spalania  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.