Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mała Kotłownia To Miał Być Mały Problem ... (Uwaga Dużo Liter Mało Obrazków)


Jureq

Rekomendowane odpowiedzi

O tym że nie opłaca się remontować jeśli można coś zrobić od nowa każdy musi przekonać się sam ale ...

 

Popełniliśmy zakup siedliska z nadzieją że szybko i za rozsądne pieniądze urządzimy sobie przytulne gniazdko na stare lata.

Dom powojenny 70m2 z cegły (aktualnie mur 50cm ze styropianem 10cm, poddasze ma być użytkowe (kolejne blisko 60m2) z ociepleniem dachu PIR 15cm, do tego "stylowy" budynek gospodarczy 40m2 z opoki (ścian 50cm bez ocieplenia) w którym wymyśliłem sobie kotłownie z kuchnią letnią i łazienką oraz skład opału i narzędzi oraz stodoła 140m2 (docelowo  ze szczytami i słupami z silikatu w której deski ma zastąpić płyta warstwowa 10cm, nowy dach ma dostać ok. 15cm PIR a ściany szczytowe 10cm styropianu - całość ma być napędzana OEP 25.

Ze względu na to że (jak mi się wydawało) znalazłem ekipę która zrobi mi kotłownie i ogarnie ogrzewanie wywaliłem miernie działające DGP w domu, rok temu zakopałem na 1.5-2m po ok. 2x 22mm flex Uponor 2x25 między budynkami i po wysłuchaniu kilku fachowców za namową rozsądnie gadających młodych chłopaków (z polecenia) zakupiłem trochę "fantów" z grubszych to: OEP 25 (jak twierdzili inni fachowcy za mały) do tego Neptun 2 80l który ma obsłużyć "kuchniołazienkę" i pompa ciepła CWU Galmet basic 200 która miała wylądować w piwnicy domu oraz pompy elektroniczne 25-40, 60 i 80  które do czegoś miały służyć (nie pytałem, kazali kupić) zbiorniki przeponowe i grupy bezpieczeństwa ale ... miałem ustalony termin montażu, zamówiony i opłacony piec z zagwarantowaną natychmiastową wysyłką więc nic tylko klaskać ale po tym jak zostałem zrobiony w jajo przez jak się okazało mocno wirtualny "ekociołek" który zamiast dostawy kotła po tygodniu poinformował że nie może powiedzieć kiedy będą ... po odzyskaniu kasy, dzięki Fuego kocioł dostałem w ciągu kilku kolejnych dni ale całe założenie się posypało - fachowcy dwa tygodnie przesuwali mnie na kolejny termin a teraz nawet nie odbierają tel.

 

Reasumując mam zakupione "zabawki", dosyć spore pojęcie techniczne ale zero chęci do kręcenia rur, z nudów rozpakowałem, ustawiłem, okablowałem piec w kotłowni i zacząłem się "doktoryzować" się z instalacji CO - chciałbym jeśli to możliwe dzięki pomocy światłych w dziedzinie grzania na forum ustalić co powinno znaleźć się w dobrej instalacji a następnie poszukać na szybko "Pana Kazia" który zrobi to co ja chcę a nie to co mu się wydaje bo wiem że prawdziwego fachowca o tej porze roku już nie znajdę :(

 

Założenia: w domu planuję podłogówkę na dole (ok. 70m2) i 3 grzejniki na poddaszu do ogrzania jednego dużego pokoju, korytarza/klatki schodowej i drugiej łazienki, w budynku gospodarczym/kotłownia mam już zrobioną "rzadką" podłogówkę 35m2 zaś w stodole (ok. 600m3 powietrza do ogrzania) która ma w przyszłości być biuro-magazynkiem i miejscem do majsterkowania (stolarnia albo warsztacik) chcę wydzielić pomieszczenia cieplejsze ok. 30m2 z "normalnym" ogrzewaniem podłogowym i rekuperacją a pozostałe 110m2 podzielić na 3 rzadsze pola podłogówki.

 

Jeśli jest cień szansy na pomoc to jutro namaluję jakiś schemat blokowy - od razu zaznaczam że nie jestem w tym mocny :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, narysuj plan rozmieszczenia budynkow do ogrzania na działce,odleglosci miedzy nimi i rozmieszczenie pomieszczen. Rura uponor za mała średnica ( masz do pokonania z kotlowni do domu prawie 50 m a gdzie opory instalacji) choc jak juz zakopane to moze da sie cos z tym zrobic bo domek niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie, te 45m preizolatu zostało podzielone po połowie i zakopane między budynkami - realnie po odcięciu "zapasów" będzie po ok. 21 i 22m między kotłownią a budynkami.

 

post-74472-0-51409800-1505896868_thumb.jpg

 

Wstępny zarys tego co mam zamiar wykonać:

 

post-74472-0-03028800-1505903397_thumb.jpg

 

ogrzewanie w budynku kotłowni mieszane będzie zaworem ATM366 20-43

 

pompy wstępnie:

1, 2 zwykła sterowana z kotła 25/40

7 zwykła sterowana z pompy 25/40

3, 4, 5, 8, 9 elektroniczne 25/40

6 elektroniczna 25/60

 

nie wiem jak rozwiązać zasilanie i podział poddasza

 

kominek to jeszcze świetlana przyszłość - aktualnie w trakcie remontu grzejemy się "kozą" F8 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WOOOOW!!!! Dawno na forum nie było takiego cuda! Radzę skontaktować się z kompetentnym projektantem, to dwa żródła ciepła dwa sprzęgła.... układy mieszające, instalacja jest pokręcona  maksymalnie. Na teraz to wydaje się że będzie cud jak to uruchomisz, o sterowaniu nie wspominając.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wydaje się że będzie cud jak to uruchomisz, o sterowaniu nie wspominając ...

 

fizyki uczono mnie dosyć dawno ale to co zapamiętałem pozwala mi przypuszczać że działać będzie bez cudów o ile nie zostanie przez wykonawcę "pokręcona maksymalnie"  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie twierdziłem że fizyki nie pamiętasz, chociaż bardziej potrzebna jest Ci mechanika płynów :P i hydraulika :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes: . Dobrze że jesteś optymistą :D . Ale radzę i tak skonsultować zamiary,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radzę i tak skonsultować zamiary,

 

o ja nieświadomy ... dotychczas myślałem że forum to dobre miejsce na konsultacje  :P

 

 

przy okazji zapytam czy jest jakieś sensowne rozwiązanie zasilania z obwodu na poddasze jednej pętli podłogówki i trzech grzejników stosując jedną pompę czy też będę miał kolejny wydatek i następny odbiornik elektryczny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre miejsce na konsultacje, ale uwierz to co zaproponowałeś  jest dość skomplikowane. A to co napisałem i napiszę poniżej potraktuj jako konsultacje Tu naprawdę trzeba dobrać średnice rurociągów , dobrać pompy, dobrać sprzęgła, dobrać naczynia i cała armaturę regulacyjną i cała regulacja hydrauliczna. Trzeba zrobić porządne kolektory bo taki podział rurami i trójnikami może być błędny.  A do tego trzy źródła ciepła. Tego  nie powinno robić się "na oko".  Uwierz że to naprawdę nie jest takie proste jak to sobie narysowałeś. A jeszcze większy problem jeżeli chodzi o sterowanie takim układem.  Na twoim schemacie jest już  7 pomp a  potrzeba będzie pewnie więcej. Ogarnięcie tego to już jest potężny problem nad którym ktoś powinien usiąść i to przemyśleć , obliczyć dobrać i wskazać jakiś sposób sterowania. 

Uważam że popełnić błąd można bardzo szybko, jego poprawienie będzie i trudne i kosztowne, więc naprawdę warto skorzystać z pomocy projektanta, który będzie miał nadzór nad pracami. Będzie to tańsze niż  przeróbki i poprawki. Ale decyzja i tak jest twoja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mak dziękuję za konsultację :D  jestem typem którego nie lubią "fachowcy" bo zanim coś zlecę to się z tego "doktoryzuję" i nie jeden pseudo mistrz już poległ :)

 

Zasadniczo źródło ciepła będzie jedno - kocioł z podajnikiem, tak jak pisałem kominek to przyszłość ale chcę pod niego zrobić (przewidzieć) instalację żeby potem nie rujnować budynku zaś pompa powietrzna jest tylko do CWU w lecie więc traktuje ją zimą jedynie jako zasobnik przy pracy z węglem.

 

Naczynia mam policzone, sprzęgła zgodne z sugestią sambora zmienię na większe, sterowanie ogarniam bez problemu i tego się raczej nie boję a rurki i przekroje będzie musiał dobrać hydraulik który jeśli popełni błąd to będzie go musiał poprawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrezygnuj z tego kominka póki można! A jak bardzo potrzebny Ci widok ognia to kup sobie kominek powietrzny. A jak jeszcze możesz wyrzucić PC to instalacja będzie stawać się ...prosta. I "doktoratu nie będziesz musiał robić z instalacji CO". 

Z tym poprawianiem przez hydraulika to też mam wątpliwości, ale jak znajdziesz takiego który podpisze umowę z tak określonymi warunkami to złożę Ci gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek ma być opcją gdyż niemal wszyscy mądrzy specjaliści którzy byli na obiekcie twierdzili że piec 25KW może być za mały jeśli będę chciał mieć wszędzie ciepło

 

Pompa powietrzna ma pełnić 2 funkcje - robić ciepło latem w kranie i osuszać piwnicę w której ze względu na konstrukcję budowli i ukształtowanie terenu mam masakryczną wilgoć, aktualnie stoi osuszacz i jest OK ale skoro tyle samo pobiera pompa to niech będzie z tej energii dodatkowy pożytek

 

Bez podpisania umowy wystarczy ustalić płatność na 2 raty: 2/3 po wykonaniu i reszta po tygodniu lub dwóch (czas na sprawdzenie czy wszystko jest cacy), jak fachowiec wie co robi to nie będzie z tym problemu - jak czuje że jest słaby to nawet nie wejdzie w taki układ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ja nieświadomy ... dotychczas myślałem że forum to dobre miejsce na konsultacje  :P

 

 

przy okazji zapytam czy jest jakieś sensowne rozwiązanie zasilania z obwodu na poddasze jednej pętli podłogówki i trzech grzejników stosując jedną pompę czy też będę miał kolejny wydatek i następny odbiornik elektryczny ?

Tę jedną petlę zrób sobie na zaworze RTL, który w miarę możliwości ustal gdzieś w połowie pętli. Gdzieś to później trzeba jeszcze schować w ścianie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz zasilanie poddasza bez rozdzielacza (grzejniki z głowicami)  i zastosowanie czegoś takiego: http://schlosser.com.pl/pl/nowosci/kasetowy-ogranicznik-temperatury-rtl-z-glowica-mini-rtl/ wpiętego w połowie podłogówki ? 

 

Chowanie czegokolwiek i gdziekolwiek nie stanowi problemu bo poddasze jest jeszcze w fazie "mocno rozwojowej" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.