Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eco Duo Uni R 15Kw


99willy99

Rekomendowane odpowiedzi

Ale kolega SGL ma zawory 4-drogowe - powinno to działać normalnie i prawidłowo.

Zawór 4 drogowy powinien zrzucać nadmiar ciepłej wody spowrotem do pieca przecież. Jeśli tak się nie dzieje - a u niego tak skoro powrót zimny - to coś jest nie tak.

Pytanie jaka temperatura idzie na dom na wyjściach z zaworu 4drogowego ? Może ma za mały piec albo za niską temperaturę na piecu (nie czytałem jego wcześniejszych wątków).

 

Piszesz, że zawór 4drogowy nie jest cudowną ale tu powinien się spełniać, może jest błędnie podłączony i nie reguluje tego co powinien.

 

Kolego SGL napisz jaka temp ustawiona na piecu, jakie temp. ida na podłogówki

I tu sie kolego mylisz ze powinno to dzialac. U mnie nie dzialalo choc mialem duzy przekroj rur i u wielu na tym forum tez nie dzialalo. Faktycznie spore to otwarcie. Fajnie by bylo gdyby sgl odkrecil silownik i zobaczyl jak jest ustawiony frez na osi zaworu i porownal sobie podlaczenie z ponizszym rys. bo powinien mieć to po prawej.

 

Ale kolega ma tam pewnie cu28 na powrocie i to nie ma szans zeby zeszlo do pieca grawitacyjnie u mnie nie dalo bez pompy przy 1 1/4 cala.

post-66718-0-90189800-1513701104_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz raczej duże otwarcie (50 i 56%) jak na temperaturę na wyjściu 21 stopni.

Patrzyłem teraz do siebie to mam akurat zgłoszone dogrzanie na parter, na podłogówki i zadana jest 30stopni ale otwarcie zaworu jest 60%.

2-ga podłoga ma zadaną 24 stopnie i otwarcie na 26%.

Piec mam ustawiony na 65stopni.

Więc różnica jest spora.

 

Dziwne to u Ciebie, że tak mocno musi się odkręcać siłownik aby osiągnąć 21stopni. Na pewno to jest pomiar na rurze za pompą w tym układzie ?

A te pompy masz ustawione wolno, na środku czy bliżej max wydajności,  bo pewnie racze bardzo wolno ?

 

Jakbyś zwiększył prędkość pomp to powrót też się powinien poprawić

Właśnie zakręciłem grzejniki a raczej dałem na minimum na 1 głowice i pompę od CO dałem na najmniejszy bieg, zawory 4D przymknęły się na 32%  i teraz powrót  z podłogówki jeden czujnik i odcinek gdzie wchodzi powrót z grzejników na poziomie 33C czujniki temperatury zatorów zamontowane za pompami, jakiś czas temu sprawdzałem czy działają i były ok.

post-76096-0-07920300-1513714585_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie kolego mylisz ze powinno to dzialac. U mnie nie dzialalo choc mialem duzy przekroj rur i u wielu na tym forum tez nie dzialalo. Faktycznie spore to otwarcie. Fajnie by bylo gdyby sgl odkrecil silownik i zobaczyl jak jest ustawiony frez na osi zaworu i porownal sobie podlaczenie z ponizszym rys. bo powinien mieć to po prawej.

 

Ale kolega ma tam pewnie cu28 na powrocie i to nie ma szans zeby zeszlo do pieca grawitacyjnie u mnie nie dalo bez pompy przy 1 1/4 cala.

Jutro odkręcę siłownik i sprawdzę ale zasilanie wchodzi u mnie z lewej strony do 4D zawór przymyka się w prawo czyli tak jak na rysunku po prawej, czy coś jeszcze może być nie tak z ich montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakręciłem grzejniki a raczej dałem na minimum na 1 głowice i pompę od CO dałem na najmniejszy bieg, zawory 4D przymknęły się na 32%  i teraz powrót  z podłogówki jeden czujnik i odcinek gdzie wchodzi powrót z grzejników na poziomie 33C czujniki temperatury zatorów zamontowane za pompami, jakiś czas temu sprawdzałem czy działają i były ok.

Czy możecie napisać do jaka jest zasada działania regulacji na półśrubunku do pompy z ZZ widoczna na foto 1, 0, 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik ma byc dobrze zaizolowany. Pompa od CO wystarczy jak bedzie chodzic na pierwszym biegu, chyba ze nie daje rady pchnac ale w co wątpię. Kolego podawaj tylko temp powrotu ktora wchodzi do kotla.jesli jest zadana 60 a powrot 30 to slabo. A robiles test z CWU jak pisalem wyzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakręciłem grzejniki a raczej dałem na minimum na 1 głowice i pompę od CO dałem na najmniejszy bieg, zawory 4D przymknęły się na 32% i teraz powrót z podłogówki jeden czujnik i odcinek gdzie wchodzi powrót z grzejników na poziomie 33C czujniki temperatury zatorów zamontowane za pompami, jakiś czas temu sprawdzałem czy działają i były ok.

Kolego masz brak izolacji czujnika , na pewno przekłamuje . Bardziej mierzy temperaturę kotłowni niż to co powinien

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik ma byc dobrze zaizolowany. Pompa od CO wystarczy jak bedzie chodzic na pierwszym biegu, chyba ze nie daje rady pchnac ale w co wątpię. Kolego podawaj tylko temp powrotu ktora wchodzi do kotla.jesli jest zadana 60 a powrot 30 to slabo. A robiles test z CWU jak pisalem wyzej?

Dzisiaj po południu bedzie test z pompą CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz brak izolacji czujnika , na pewno przekłamuje . Bardziej mierzy temperaturę kotłowni niż to co powinien

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Witam czujniki są już zaizolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-06585000-1513755171_thumb.jpgWklejam obecny schemat instalacji, prawdopodobnie skończy sie na wstawieniu sprzęgła hydraulicznego właśnie jestem wtrakcie rozmów z Afriso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-76096-0-25017600-1513755584_thumb.jpgpost-76096-0-90733000-1513755584_thumb.jpgSprzęgło Afriso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj z tym sprzęgłem. Zobacz co pokaże jak rzeczywiście zaizolowałeś czujniki. Ja bym je wogóle przełożył dalej, na rurę i zaopaskował metalową opaską aby bardziej przylegały do powierzchni bo są w powietrzu i ten pomiar to raczej taki średni.

 

Dla próby też przeszedłbym na ręczne sterowanie zaworu i zobaczył jak układ zachowuje się przy skrajnych pozycjach siłownika, w 0% i 100%, jak to przekłada się na temperaturę wody idącej w podłogówkę i temperaturę powrotu.

 

Jeśli już to nie pomoże to założyłbym pompę zaraz na wyjściu z pieca aby usprawnić przepływ po stronie pierwotnej układu. To już na 100% powinno pomóc.

 

Sprzęgło to raczej przerost formy na treścią w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz raczej duże otwarcie (50 i 56%) jak na temperaturę na wyjściu 21 stopni.

Patrzyłem teraz do siebie to mam akurat zgłoszone dogrzanie na parter, na podłogówki i zadana jest 30stopni ale otwarcie zaworu jest 60%.

2-ga podłoga ma zadaną 24 stopnie i otwarcie na 26%.

Piec mam ustawiony na 65stopni.

Więc różnica jest spora.

 

Dziwne to u Ciebie, że tak mocno musi się odkręcać siłownik aby osiągnąć 21stopni. Na pewno to jest pomiar na rurze za pompą w tym układzie ?

A te pompy masz ustawione wolno, na środku czy bliżej max wydajności,  bo pewnie racze bardzo wolno ?

 

Jakbyś zwiększył prędkość pomp to powrót też się powinien poprawić

A jak masz zrobioną instalację może foto kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób test z cwu i wtedy zobaczysz. Bo juz wpakowales kupe kasy w inst i teraz to pruc i wstawiac cos innego. Przy sprzegle zawory 4d nie beda ci potrzebne tylko 3d ktore bedziesz musial kupic. Jesli bedzie powrot wygrzany przy wlaczonym cwu to po najnizszej lini oporu bedzie tak go zostawic albo kupic zwykla pompe 25/40 za stowę z groszami i z 50zl gościowi zeby ja wstawił w powrot do pieca i pompa na pierwszy bieg i po zawodach. A jak masz pompy ustawione tzn na ktorych biegach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy od podłogówki pracują na Autoadapt ( grunfos ), pompa od CO na minimum ale grzejniki na 1 głowica termostatyczna, jak daje więcej to problem z podłogówką zawory otwierają się do 56% na piecu rośnie tem. spalin i spalanie ekogroszku no ale powrót jest wtedy 42C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajesz wiecej na pompie czy na zaworach?

 

A jaki masz przekrój rury zasilajacej ktora wychodzi z pieca? Powinna byc taka jak krociec pieca dopiero pozniej redukowana pod odejscia. Jesli jest za mała to tak mi sie wydaje ze brakuje wody i obiegi walcza o ta ciepla wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura na wyjściu z pieca 28 pompy same regulują przepływ autoadapt ale mam możlwość przełączenia na biegi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że pompy masz autoadapt ale je się też nastawia na jaką wydajność - pytanie jak ty masz ustawione.

Poza tym czy masz jakies termostatyczne zawory na podłogówkach aby wykorzystać ta funkcje autoadaptacji.

Jak masz nastawione te pompy, na jaka wydajność.

Tej pompie od CO jest łatwo zabrać ciepło bo ma tylko 2 grzejniki wiec niewiele hamuje przepływ.

Obwody podłogówek są bardzo długie i raczej tym pompą ciężko jest pchać.

Dlatego jak zmieniłeś biegi w pompie CO na niższe to więcej ciepła poszło na podłogówki i przymknęły sie zawory.

Spróbuj zwiększyć moc tych pomp od podłogówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest za maly przekrój rury od zasilania i obiegi bija sie o wodę. Ale moze ktos mądrzejszy sie wypowie. Jeśli chodzi o powrót to albo pompa cwu na stale albo pompa kotlowa i to cie ratuje ale to juz pisalem i jak narazie tez cisza odnosnie prostego testu z cwu ktory zajmie ci 10 min lub tez jak bedzie dogrzewana woda w zasobniku np po kąpieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Bić się zawsze będą :) ale w jego przypadku jeśli ma 2 grzejniki na 1 pompie CO to to wygra i wciągnie ciepło dla siebie zawsze - ta pompa powinna być na najmniejsze wydajności jak sie da bo nie ma potrzeby więcej dla 2 grzejników, tu mółbyć przełożyc adaptacyjna bo jak się te 2 grzejniki zamkną  na termostatycznych zaworach to ta pompa CO bije ciśnienie w ścianę chyba co  ? A to raczej jej  nie robi dobrze.

Jakby zwiększył wydajność na pompach od podłogowego to ciśnienie w całym układzie wzrośnie, powroty (samych) podłogówek powinny wzrosnąć bo większe ciśnienie pozostawi mniej ciepła na podłogach a i zawory 4d powinny się wtedy przymknąć bo pójdzie więcej ciepła na nie.

Wszystkie te czynności wpłyną na podniesienie temperatury powrotu - spróbuj  ... czekam na wieści

 

Na pewno też pomoże dołożenie pompy w obiegu pierwotnym pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym temacie kolega pyta o to samo i bardziej doswiadczeni forumowicze radza to samo co ja. U mnie montaż pompy kotlowej załatwił wszystko. Teraz jest kwestia kolegi czy poslucha rad forumowiczow czy zrobi po swojemu i wyda kupe kasy na sprzeglo i zawory 3d i przerobienie instalacji. Moje rady z testem z cwu narazie noc nie beda kosztowac a bardzo duzo powiedza, pod warunkiem ze czujnik powrotu jest dobrze zamontowany jak najblizej pieca i dobrze zaizolowany. U mnie po montażu pompy kotlowej zadana 65 powrot 58-61st, cala inst dziala stabilnie i spalanie na poziomie 14-19kg/dobe zależy od temp na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Bić się zawsze będą :) ale w jego przypadku jeśli ma 2 grzejniki na 1 pompie CO to to wygra i wciągnie ciepło dla siebie zawsze - ta pompa powinna być na najmniejsze wydajności jak sie da bo nie ma potrzeby więcej dla 2 grzejników, tu mółbyć przełożyc adaptacyjna bo jak się te 2 grzejniki zamkną  na termostatycznych zaworach to ta pompa CO bije ciśnienie w ścianę chyba co  ? A to raczej jej  nie robi dobrze.

Jakby zwiększył wydajność na pompach od podłogowego to ciśnienie w całym układzie wzrośnie, powroty (samych) podłogówek powinny wzrosnąć bo większe ciśnienie pozostawi mniej ciepła na podłogach a i zawory 4d powinny się wtedy przymknąć bo pójdzie więcej ciepła na nie.

Wszystkie te czynności wpłyną na podniesienie temperatury powrotu - spróbuj  ... czekam na wieści

 

Na pewno też pomoże dołożenie pompy w obiegu pierwotnym pieca

Zapodałem już pompe od CWU i wynik jest taki że zadana 60C a powrót 50C ale zawory otwarte na ponad 50% przy zadanej temperatu.22C. Przepraszam że opuszcze ten temat ale nie wszystkim pasuje że na innym temacie omawiam schemat instalacji. Bardzo dziękuję za cenne uwagi i rady, nie jestem wstanie sprawdzać wszystkiego od razu praca itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez uwazam ze sprzeglo jest idealne ale troche kosztowne. Ja u siebie zrobilem tak ze zasilanie na podloge wpiolem za zaworem 4d i wywalilem zawor termostatyczny i wstawilem zwykly 3d z silownikiem i powrot z podlogi wpiety w 4d. Zamontowalem tez pompke na powrocie z 4d do kotla i twoj patent z bajpassem w rozdzielaczu od grzejnikow zeby caly czas byl obieg. I takie rozwiazania z materialem i robota kosztowaly mnie 800zl i teraz mam stabilna prace kotla i wygrzany powrot. Spalanie tez spadlo.

 

Możesz przesłać fotę jak rozwiązałeś ochronę powrotu, bo chyba też zamierzam to zrobić, ale chcę się upewnić w działaniu. dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja zrobiona wedlug tego schematu plus pompa kotlowa i w rozdzielaczu od grzejnikow zobiony baypass zeby byl caly czas przeplyw wody gdy termostaty na grzejnikach sie przymkna.

post-66718-0-22068400-1514221675_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.