Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Komfort Pz K1Pv3 - Zasada Działania Turbinki


kurakk

Rekomendowane odpowiedzi

Byc moze jak bede przerabial to przy okazji wyzuce środek z pierwszej.

 

Jak by nie zalozyl turbinki to ona zawsze bedzie krecic sie w lewo (fizyki nie oszukasz). Roznica bedzie w pomiarze czyli z inna predkoscia bedzie sie obracala przy moim montazu a inna predkosc bedzie miala przy monatazu naklejka do srodka. Nie jest to problemem gdyz mozna latwo to skorygowac w ustawieniach PID.

 

Mi zalezalo na dokladnym pomiarze przy niskim przeplywie powietrza i dlatego wybrałem ten sposob monatzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem tak odwróconą turbinkę naklejką do przodu do po jakimś czasie miałem czarno w wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie bylo za mało powietrza do spalania.

 

Turbinka przy moim sposobie montazu szybciej sie obraca przy tym samym przeplywie powietrza wiec nalezy wprowadzic koretke powietrza na plus lub zmienic w ustawienach PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba odwracać turbinki. W ustawieniach serwisowych wentylatora wystarczy zmienić ilość impulsów na min.  z 2 na 1 o to jest to samo co odwrócenie turbinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi ze trzeba tylko ze mozna to zrobic! Zeby zrozumiec co daje odwrocenie turbinki trzeba najlepiej posluzyc sie anemometrem.

 

Nie mam takiej opcji w ustawieniach serwisowych. Mozesz zrobic zdjecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam takiej opcji ster mam v3. Jest tylko współczynnik wzrostu temp. Mosfeta. Jak przełączam to i tak nic nie zmienia. Kiedys jak przestawiłem na 1 to mi wywalił błąd dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich forumowiczów pierwszym postem.

Posiadam kocioł defro eko duo uni r nówke funfel nie smiganą.

Mam malutki problem z tą turbinką przy wentylatorze.

Połamałem gniazdko od strony turbinki i teraz nie wiem jak prawidłowo to podłączyć.

Przeszukałem internety i nie znalazlem schematow podlaczenia.

Czy ktos mógłby podpowiedziec? Bede bardzo wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat mam na naklejce.

post-70489-0-91817900-1505676289_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nie o to chodzi ze trzeba tylko ze mozna to zrobic! Zeby zrozumiec co daje odwrocenie turbinki trzeba najlepiej posluzyc sie anemometrem.

Nie mam takiej opcji w ustawieniach serwisowych. Mozesz zrobic zdjecie?

 


Chciałeś zobaczyć więc prosze PioBin

post-68690-0-86486900-1505678924_thumb.jpg

post-68690-0-49562800-1505678944_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja k1pv3 soft 2.4.2 nie ma takiej funkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś co dokładnie powoduje zmiana parametrów maksymalny i minimalny wentylator roboczy w menu serwis? Jest jeszcze minimalne i maksymalne obroty wentylatora, jak to się ma do wentylatora roboczego i co tak naprawdę zmieniamy korektą nadmuchu w ustawieniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min obroty - to parametr ile powietrza dostaje palnik gdy piec pracuje na najmniejszej mocy PID - 1%

Max obroty - to parametr ile powietrza dostaje palnik gdy piec pracuje na największej mocy PID - 100%

 

Są to odczyty z turbinki! Sterownik bierze pod uwage powyzsze parametry jezeli w ustawieniach zalaczona jest praca z hallotron nadmuchu (czyli odczyt z turbinki)

 

Jeżeli wyłączysz hallotron nadmuchu lub bedzie blad odczytu z turbinki (czerwony wykrzyknik) sterownik przestawia sie na parametry:

Min wentylator roboczy - predkosc wentylatora na najmniejszej mocy PID - 1%

Max wentylator roboczy - predkosc wentylatora na najwiekszej mocy PID - 100%

 

Aktualna moc kotła pokazana jest na ikonce wentylatora lub na tym ekranie producenta BIEG ZAD.

 

Informacje oparłem na podstawie własnych obserwacji kotła ze sterownikiem K1PV3 v2.4.2 - nie jestem pracownikiem firmy TECH - oni wyjaśnili by to najlepiej. Możesz spróbować zadzwonić do nich i zapytac...

 

PS. udało Ci sie uporać z problemem obrotów turbinki?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o to bo zastanawiam się jak mógłbym rozszerzyć zakres pracy dmuchawy w PID tak jak zrobiłem to z podawaniem. Wydłużyłem mu przerwę bo jak miał standardowo 60 to za dużo podawał w przypadku małego odbioru przez instalację. Kombinuję nad powietrzem bo regulując korekcją nadmuchu zdaje się, że przesuwamy wtedy całą charakterystykę w górę albo w dół i jak np. mam na 0 to jest OK do momentu jak nie odkręcę grzejnika w łazience i nie włączy mi się grzanie bojlera, które podnoszę o 7 stopni w harmonogramie tygodniowym codziennie o 17.00. Wtedy jak dość mocno zwiększy się pobór ciepła to widzę, że dmuchawa za słabo dmucha mimo, że idzie na 100%. Potem z kolei jak już nagrzeje i idzie na 1% to wydaje mi się że za mocno, bo robią mi się spore spieki i na ucho jak porównam ze starym softem K1P 2.2.6 to dmuchało słabiej jak już osiągnął zadaną temp.Dlatego chciałem mu rozszerzyć zakres działania algorytmu jak chodzi o dmuchawę.

Co do turbinki to dalej mam wyłączony halotron. Rozmawiałem z Techem i analizują to ale chyba nic z tego nie będzie, bo oni jednak też rekomendują eko-groszek i każą pewnie sprawdzić na innym paliwie. Może faktycznie coś w tym jest, bo jak tak obserwuje parametry to widzę, że turbinka w  większości kręci się jednak wolniej niż docelowe obroty o jakieś 100, czasami szybciej,a czasami nie kręci się wcale. Wtedy wystarczy pogrzebać w palenisku i już zaczyna się kręcić. Odnośnie obrotów lewo/prawo powiedzieli że to nie istotne, zależy jaka turbinka. Dalej nie wiem jaka jest zależność, czy jak turbinka obraca się szybciej niż docelowe obroty w tym ekranie Tech to oznacza, że jest mniejszy przepływ przez palenisko i dmuchawa zwiększa obroty czy odwrotnie? Na infolinii też w zależności na kogo się trafi ale słyszałem już dwie odmienne wersje :)

Co do paliwa to w instrukcji kotła, przynajmniej mojej pisze wyraźnie, eko-groszek 5-25 lub miał węglowy 0-31,5. Nie wiem co pisze przy kotłach seryjnie wyposażonych w turbinkę czyli K1Pv3 i V4. Bo jeżeli pisze że miał węglowy też i są problemy z PID to wg mnie jest to podstawa do reklamacji. Ja mam k1P po tuningu więc mnie się to nie tyczy. Wiem natomiast jedno, przez ten czas jak mi to działało na włączonym halotronie to w palenisku nie było nic czarnego ani nie było spieków takich jak teraz mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "to widzę, że dmuchawa za słabo dmucha mimo, że idzie na 100%" - Te 100% to jest wartosc PID, dmuchawa idzie z prędkością ustawioną w parametrze Max obroty (odczyty z turbinki) lub Max wentylator roboczy (jesli pracuje bez turbinki) - podnies ten parametr i bedzie dmuchac wiecej...

 

2. "Potem z kolei jak już nagrzeje i idzie na 1% to wydaje mi się że za mocno" - Te 1% to jest wartosc PID, dmuchawa idzie z prędkością ustawioną w parametrze Min obroty (odczyt z turbinki) lub Min wentylator roboczy (jesli wybrana jest praca bez hallotronu) - obniz ten parametr i bedzie dmuchac slabiej...

 

3. "Co do turbinki to dalej mam wyłączony halotron." - czyli u Ciebie dmuchawa pracuje na parametrach:  Min wentylator roboczy i Max wentylator roboczy lub ewentualnie cos po środku gdy PID pracuje np. na 50%. W tym wypadku turbinka nie ma znaczenia, mozesz ja zdemontowac i tez bedzie kociol pracował tak samo...

 

4. "przez ten czas jak mi to działało na włączonym halotronie to w palenisku nie było nic czarnego ani nie było spieków takich jak teraz mam." - aktywny byl odczyt z turbinki i sterownik pracowal na parametrach Min obroty i Max obroty, dmuchawa tak regulowala predkosc aby dmuchac z zadanym przeplywem.

 

Włacz hallotron nadmuchu w ustawieniach serwisowych, upewnij sie ze turbinka jest sprawna (przewody, montaż).

 

Napisz wszystkie parametry PID'a i ustawienia serwisowe bedzie mozna cos poradzic konkretnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiłem się głównie na parametrach mocy, bo raczej tu można cokolwiek podziałać:

maks.praca pod. - 5

min.praca pod. - 1

 

min.przerwa pod. - 35

maks.przerwa pod. - 120 (domyślnie 60 ale za dużo podaje więc zwiększyłem i jest ok)

 

min.wentyl.roboczy - 19 (to są chyba procenty ale z czego ?)

maks.wentyl roboczy -26

 

min.obroty - 80 (tu z kolei nie wiem ale chyba coś innego niż procenty, nie czasem obr./min ?)

maks. obroty - 290

 

maks.temp.spalin - 260

impulsy wzrostu temp,mosfeta - 0 (nie wiem o co chodzi)

 

W załączniku dwa zdjęcia pracy z ubiegłego tygodnia na których widać, że raz impulsy obr. > docelowe obroty, a raz impulsy obr. =0. Są też dni kiedy impulsy są mniej więcej takie same jak docelowe obr. ale jednak przeważa tendencja impulsy obr. > docelowe obroty.

Nie wiem co oznaczają parametry:

Akt. bieg i wysterowanie, może Ty wiesz? Na zdjęciach jest zadana niby 45 ale trzeba dodać kolejne 5 ze sterowania tygodniowego, czego nie pokazują w tym widoku.

Dla mnie nadal jest zagadką dlaczego skoro Bieg Zad. był na 100, obr. docelowe na 290, impulsy obr. na 297, Akt. bieg na 101 dmuchawa prawie wcale nie dmuchała i doszło do zasypania paleniska. Być może czegoś jeszcze nie kumam ale próbuje:) Napisałem też do nich w sprawie objaśnienia parametrów, zobaczymy i porównamy.

post-70700-0-32822800-1506414278_thumb.jpg

post-70700-0-45673000-1506414279_thumb.jpg

post-70700-0-79469200-1506419481_thumb.jpg

post-70700-0-79885400-1506419482_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to moje przemyślenia:

 

1. "min.wentyl.roboczy - 19 (to są chyba procenty ale z czego ?)" - procenty mocy wentylatora - 0% - wentylator stoi 100% wentylator idzie na maksa, parametr ważny dla pracy bez hallotronu nadmuchu, nie ma nic wspolnego z turbinką

 

2. "min.obroty - 80 (tu z kolei nie wiem ale chyba coś innego niż procenty, nie czasem obr./min ?)" - bardzo mozliwe ze obr/min ale ja bym nie dochodzi o szczegoly jednostek, interesuje mnie bardziej, ze z takim PRZEPLYWEM powietrza pracuje palnik przy 1% PID'a

 

3. "Dla mnie nadal jest zagadką dlaczego skoro Bieg Zad. był na 100, obr. docelowe na 290, impulsy obr. na 297, Akt. bieg na 101 dmuchawa prawie wcale nie dmuchała i doszło do zasypania paleniska" - to chyba próbowaliśmy Tobie wytłumaczyć na początku tego postu - zatkane otwory palnika, powietrze "mieli sie"  wewnątrz wentylator i wprowadza w błąd turbinke. W tym celu wykonałem u siebie kryze zmniejszajaca powierzchnie wlotu do wentylatora. Fotki masz w poscie wyzej.

 

4. "Akt. bieg i wysterowanie, może Ty wiesz?" - Akt. bieg - nie jestem pewien ale odpowiada za wysterowanie wentylatora (rodzaj wyjścia regulatora obrotów wentylatora), wysterowanie to aktualne % mocy wentylatora

 

 

Tak poza tematem turbinki:

1%PID to u Ciebie podawanie 1 przerwa 120 - bardzo mało

100%PID to u Ciebie podawanie 5 przerwa 35 - bardzo dużo

 

Prawdopodobnie nie jest możliwe ustawienie prawidłowego przepływu powietrza dla tak różnego podawania węgla.

Zdajesz sobie sprawe ze nie ma takiego palnika który pracowałby POPRAWNIE na takiej modulacji mocy!

 

Tak dla porównania u mnie PID:

1%PID - podawanie 2 przerwa 140 = moc kotła 3kW (mniej sie nie da ze względu na budowe palnika)

100% PID - podawanie 2 przerwa 50 = moc kotła 8,5kW (więcej nie jest potrzebne do ogrzania domu i wody)

Następnie dobieram tak przepływ powietrza na parametrach min obroty i max obroty aby najlepiej i najefektywniej spalać paliwo. Czy u mnie PID przechodzi w nadzór? - Tak to normalne gdy nie ma odbioru mocy powyżej 3kW! Ale lepsze to niz dmuchac do środka powietrzem żeby wystudzić kocioł i cieszyć się że PID "cały czas pracuje" :) nawet latem :)

 

 

PS. Bardzo mnie interesuje czy TECH odpowie na Twoje pytanie! Napisz prosze ja będziesz coś wiedział!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzieli niemal identycznie jak Ty, jak chodzi o przyczynę zasypywania (czasami) paleniska na włączonym halotronie. Ich zdaniem winny jest opał, w moim przypadku to, że pale miałem. Trudno mi się z nimi nie zgadzać, bo nie sprawdzałem na eko-groszku ale zamierzam sprawdzić. Z drugiej strony nie do końca mnie to przekonuje, bo pojawiły się w tym temacie sygnały, od Ciebie włącznie, że na eko-groszku też się dzieją takie rzeczy. Kazali mi zrobić eksperyment na zdemontowanym wentylatorze, jak się będzie zachowywała turbinka przy otwartym wylocie i zamkniętym. Nie mam wyjścia, muszę to sprawdzić, bo chciałbym żeby to działało, bo jak działa to kocioł chodzi idealnie.

 

Co do parametrów PID-a, odkopałem zdjęcia ustawień na oryginalnym sofcie K1P 2.2.6, na którym działało fajnie przy ustawionej korekcie nadmuchu prawie na max w górę i korekcie podawania (bo tak się to wtedy nazywało, teraz mamy moc kotła) na minimum w dół. 

 

min.prac.pod.-2 lub 1, nie mam fotki ale Tech przy sofcie V3 kazał ustawić 2, a w odpowiedzi na mojego maila jednak powiedzieli że 1 powinno być, że tak zaleca producent.

max.prac.pod.-5,

min.przer.pod.- 35,

max.przer.pod - 50,

min.wentyl.rob.-19,

max.wentyl.rob.-25

min.obroty - 900   ? - ten soft nie obsługiwał turbinek, jak sądzisz co się tym ustawia?

max.obroty - 1500  ?

 

Napisali mi też, że parametry serwisowe oni dostają od Defro po testach danego kotła w labolatorium i tak ustawiają sterowniki. Wiem na pewno,że mamy całkiem inne palniki. Ty masz zdaje się rynnowy, a ja mam palnik retortowy żeliwny, zwany też małą Ekoenergią 15-25kW więc pewnie ustawienia będą się różnić ale rozumiem, że jest za duży rozjazd jak chodzi o skrajne ustawienia mocy. Zgadzam się również, że przy małym odbiorze ciepła kocioł w PID będzie wchodził w nadzory i powinien, jest to dla mnie zrozumiałe i tak mi to działało na turbince dopóki nie wystąpiły anomalie. Na wyłączonym halotronie mam ten problem, że przy małym odbiorze ciepła musiałem mu wydłużyć czas przerwy, bo niedopalał jak trzeba i z kolei rzadziej wchodził w nadzór. Zastanawiam się jak zmienić mu ustawienia nadmuchu (bez halotronu) żeby doprowadzić do skrócenia tej przerwy, a jednocześnie żeby dopalał jak trzeba i niech sobie wchodzi w nadzory byle nie było czarnego. Na starym sofcie przy parametrach jakie podałem wyżej działo dobrze ale też był odbiór ciepła, bo to było zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperyment zrobiony i wszystko jasne. Turbinka działa prawidłowo, na zdemontowanej dmuchawie i otwartej klapce kręci się w lewo, przeciwnie do obrotów dmuchawy. Jak zamknę klapkę to zatrzymuje się i kręci się w prawo. Na to wychodzi, że jednak drobny opał przytyka dysze palnika. Zastanawiam się czy nie zrobić takiego dystansu jak u Ciebie, może coś to da zwłaszcza, że na eko-groszku też takie sytuacje mają miejsce jak m.in. u Ciebie. Co do opisów parametrów na ekranie producenta wklejam to co mi napisali bazując na zdjęciu gdy wystąpiło u mnie zasypanie paleniska:

 

Bieg zad. 100 - zadana moc kotła - 100%
Docelowe obroty 290 - Docelowe obroty turbinki 290
Impulsy obrotów 297 - Impulsy obrotów aktualne 297 (bo wentylator tak się kręci, że strumień powietrza wymusił obroty 297)
Aktualny bieg 101 - teoretycznie przy tych parametrach kocioł pracuje z mocą 101%
Wysterowanie 11 - procentowy udział mocy wentylatora w celu uzyskania docelowych obrotów.
Jeżeli przepływ jest za mały, nie może uzyskać ''Docelowych obrotów'', to zwiększa moc wentylatora.
Z praktyki widzimy że jak osiągnie wysterowanie 60% a turbinka nie osiąga obrotów to znaczy, że przepływ powietrza jest zablokowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

a masz u siebie taką opcję w sterowniku "przedmuchy w pracy"? Jak masz to może trzeba aktywować i ustawić raz na jakiś czas z odpowiednią mocą dmuchawy niech dmuchnie mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem czegoś takiego, poszukam jeszcze ale wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jestem pewien czy w v3 jest ta opcja (sprawdź czy masz najnowszy dostępny soft) bo w v4 na 100%

post-53390-0-62359700-1506846601_thumb.jpg

post-53390-0-85368700-1506846639_thumb.jpg

post-53390-0-42505400-1506846660_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde to lipa. Ta opcja powinna by pomóc. Może napisz/zadzwoń do Tech-a i zapytaj o tą opcję i czy będzie w v3.

A masz aktywowany "automatyczny test dmuchawy"? Może to wychwyci jak będą przypchane kanały nadmuchowe. Takie testy są standardowo uruchamiane 2 razy na dobę (chyba, że coś jest nie tak to częściej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie mam takiej opcji. V4 to całkiem inny ster, inny procek ale zapytam czy mają w planie dodać takie opcje do V3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.