Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Komfort Pz K1Pv3 - Zasada Działania Turbinki


kurakk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś mógłby łopatologicznie wyjaśnić zasadę działania turbinki? Wiem, że jej zadaniem jest mierzyć przepływ powietrza przez palenisko i podawać impulsy do sterownika, a ten z kolei ma względem tego korygować podawanie i nadmuch. Mnie interesuje dokładnie co się powinno dziać z kotłem gdy obroty turbinki wzrastają i gdy maleją. Pytam ponieważ dzieją mi się dziwne rzeczy i nie umiem sobie wytłumaczyć dlaczego. Wygląda to tak, że jak działa to działa super, w popielniku pył utrzymuje temperaturę i tak sobie chodzi przez powiedzmy tydzień. Potem przychodzi taki moment, że wracam z pracy i mam zawalone palenisko i popielnik węglem, temp. leci w dół a podajnik podaje jakby było -20 na dworze, dmuchawa praktycznie nie dmucha, a turbinka kręci się jak wściekła. Wchodzę wiec w ekran producenta i mam tak:

BIEG ZAD.-100,

Docelowe obr.-290,

Impulsy obr.-292,

Akt.bieg-101,

wysterowanie-13,

PRACA -50,

PRZER -150.

 

Pytanie jest czemu dmuchawa nie dmucha? Korekty powietrza na 0. Nie mam wyjścia i przełączam na dwustan i czekam aż spali to co nawalił na palenisko. Za parę godzin przełączam na PID i znowu działa kilka dni i potem powtórka z rozrywki. Mam czysto w kanale nadmuchowym i uszczelniony palnik. W zeszłym sezonie paliłem na nieuszczelnionym palniku bez turbinki i na starym sofcie K1P 2.2.6, bo nowy 2.4.1 też robił mi jakieś cuda więc miałem go tylko na chwilę i wróciłem do 2.2.6. Palę miałem 26, ziarno ok 1cm i jakoś nie doszukuję się tu problemu bo jednak działa wszystko przez jakiś czas i w zeszłym sezonie też działało cały czas na tym samym opale. Mogłem spokojnie kocioł zostawić na kilka dni a teraz nie mogę, bo nie wiem kiedy mu znów odbije.Faktem jest, że mam przeróbkę na V3 ale z tego co przejrzałem forum to działa to innym po przerobieniu. Czy ktoś mógłby coś poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zaobserwuj czy jak się dzieje taka sytuacja to turbinka nie obraca sie w przeciwnym kierunku niż normalnie. Tez tak kiedys miałem, ze jak kocioł chodził na niskiej mocy to gdy palnik był zawalony duza ilością popiołu to przy starcie po trybie podtrzymania jak wentylator sie rozpędzał turbinka zaczęła sie kręcić w drugą stronę. Palnik był zapchany i sterownik zgłupiał bo odczytał obroty wsteczne tak jakby przepływ powietrza był bardzo duży. Dmuchał słabo i temperatura spalin była niska wiec dodawał mocy a co za tym idzie zwiększał podawanie, bo temperatura kotła spadała. Dmuchał cały czas słabo bo odczytywał duży przepływ powietrza przez palnik co było przekłamane bo tak naprawde przepływu powietrza nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na to bym nie wpadł, że tak się może dziać. Jak działa dobrze to turbinka kręci mi się zdaje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara ale jeszcze to sprawdzę. Podczas anomalii nie wiem, bo tak szybko się kręciła że nie było widać ale jakoś spróbuje to sprawdzić. Wielkie dzięki, przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zdazylo sie podobnie. Kanaly powietrzne potrafily sie tak przytkac ze turbinka stala w miejscu lub obracala sie do tylu a powietrze nie szlo do spalania. Wegiel podawalo. Druga sprawa ze u siebie juz potym zjawisku odwrocilem turbinke o 180° i dziala jak fizyka chciala.

 

Kolego kurakk skad ty masz takie paretry na sterowniku. Mozesz zrobic zdjecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 180 st. znaczy, że po prostu ją założyłeś na odwrót? Zamieszczam pliki z parametrami, to jest widok->ekran producenta, dostępny tylko w trybie PID. Zdjęcie drugie od lewej pokazuje parametry podczas anomalii. Jak widać bawiłem się korektą powietrza ale to też nic nie dało, na chwilę się podniósł nadmuch i potem znów ledwo ledwo. Na zdjęciu pierwszym kocioł pracuje idealnie jak sa takie parametry.

post-70700-0-73275800-1505458766_thumb.jpg

post-70700-0-72143100-1505458767_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z obracaniem turbinki był poruszany również na tym forum. Przy czym ja najpierw ja obróciłem a potem odszukałem i przeczytałem posty :)

 

Jesli chcesz sie przekonac czy dziala lepiej czy gorzej odkrec ja i dmuchnij ustami powietrze - obserwuj jak sie zachowuje... Wnioski wyciagnij sam!

 

Parametry: Mam u siebie strone producenta lecz musze podac hasło. Od razy pisze ze 5162 nie pasuje. Jakie jest to hasło?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2902. Faktycznie gdzieś się natknąłem że ktoś pisał o odwracaniu turbinki ale powód był raczej inny, bo gdyby działo się tak jak u mnie to sądzę, że bym pamiętał. Ja założyłem ją zgodnie ze zdjęciem jakie dostałem od Techa czyli naklejką do dmuchawy,jak na zdjęciu. Dostałem też listę jakie parametry mam zmienić w menu serwisowym żeby ten V3 zagrał moją ekoenergią.

post-70700-0-32133200-1505460607_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze zdarzyło sie to tylko podczas grzania cwu w lato. Ja poradziłem sobie z ty tak ze w menu serwis zmieniłem min wentylator roboczy na 25 a max na 30. Podczas załączenia po postoju dmuchawa startuje z wyższych obrotów i udrażnia kanały powietrzne i po chwili zwalnia i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie walcze  z tym problemem od ubiegłego roku. W defro komfort eko są większe otwory nadmuchowe w palniku i niema takich problemów jak w palnikach ekoenergii. Moim zdaniem do niewypał przez firmę Defro z tymi turbinkami w Pz. Reklamowałem to już i serwis dołożył mi przed tą turbinką podkładkę dystansową w postaci turbinki tylko bez wnętrza ale to niczego nie zmieniło. Problem nadal występuje i nie mogą sobie z tym poradzić od roku. Więc zastanawiam się nad reklamacją tego kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie tędy droga z tymi obrotami turbinki w drugą stronę. Próbowałem zasymulować sytuację, popchnąłem ją śrubokrętem w lewą stronę i w trybie pracy ręcznej uruchomiłem wentylator. Próbowałem tak kilka razy ale zatrzymywała się i zaczęła się kręcić w prawo.Nie udało mi się jej zmusić do zmiany obrotów więc sądzę, że chyba to nie tu leży problem. Kombinowałem nawet w ten sposób,że zamknąłem klapkę, teoretycznie turbinka powinna się zatrzymać bo nie ma przepływu tak? Nic takiego się nie stało, kręciła się dalej i nawet nie zwolniła, nic z tego nie kumam...

Marvin83 masz K1Pv4 PZ ? Bo K1PV3 PZ chyba nie robili skoro nie mają softu tylko trzeba korygować ustawienia motoreduktora pod Ekoenergię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wracam z kotłowni bo znowu się zaczęło...Turbinka kręci się we właściwą stronę czyli w prawo tak jak dmuchawa, mimo tego dmucha ledwo ledwo. Odłączyłem więc kabelek z turbinki i po chwili dmuchawa zaczęła wchodzić na właściwe obroty. Zauważyłem też że ostatnio pojawia się mi wykrzyknik przy dmuchawie ale to chyba mówi o tym że turbinka się nie kręciła przez jakiś czas i nie było impulsów. Zobaczę za chwilę czy też się pojawi, bo zdaje się że powinien jak ma wypięty kabelek.

Co do samej zasady działania to nie wiem ale jak przymknąłem klapkę to nawet zwiększyła lekko obroty. Czy nie jest przypadkiem tak, że przy zawalonym palniku czyli jak nie ma przepływu to dmuchawa dmuchając bardziej napędza turbinkę skoro nie umie wdmuchać do paleniska jak jest zapchane? Bo przecież gdzieś te powietrze musi iść tak? Jeżeli tak by było to większe obroty turbinki znaczyłyby bardziej przytkane palenisko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kręci sie w w stronę przeciwna niż wskazówki zegara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść palnik bo pewnie sa zapchane otwory i przeczyść kanał od powietrza, powinno pomóc. Powinna sie kręcić w stronę przeciwną niż zegar. Powietrze zamiast trafić na palnik to wylatuje na zewnątrz dmuchawy. Można to sprawdzić zapalniczką czy wciąga powietrze czy wypycha na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by się zastanowić co należy zrobić , poprawić żeby te otwory się nie zapychały przecież nikt nie będzie co parę dni czyścił palnika :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść palnik bo pewnie sa zapchane otwory i przeczyść kanał od powietrza, powinno pomóc. Powinna sie kręcić w stronę przeciwną niż zegar. Powietrze zamiast trafić na palnik to wylatuje na zewnątrz dmuchawy. Można to sprawdzić zapalniczką czy wciąga powietrze czy wypycha na zewnątrz.

Panik i otwory czyste, tydzień temu wszystko czyściłem i za dwa dni problem wystąpił także to raczej też odpada. Jesteś pewny że ma się kręcić w stronę przeciwną do obrotów dmuchawy? Jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że jednak mi to chodziło przez kilka dni, potem przez ponad tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie turbinka ma się kręcic w lewą stronę. Właśnie głównie chodzi o te małe otwory nadmuchowe przez które nie może sie przebić powietrze i turbinka kręci się prawo zamiast w lewo wtedy palnik przewęglony albo stoi w miejscu i błąd na wyświetlaczu. W Defro komfort eko jest inaczej skonstruowana retorta tzn. otwory są dużo większe i niema takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli źle założoną mam? Jakbym odwrócił to powinno się kręcić we właściwą stronę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założoną masz prawidłowo. Tez tak mam. Moze wina leży po stronie opału? Spróbuj w trybie ręcznym dać max wiatru i zobaczysz czy jak przepcha to zacznie sie kręcić w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za kod do strony producenta. Dziala. Wezme pod analize o co tam chodzi...

 

Koledzy ja mam palnik rynnowy ale byl ten sam problem. Jedyna czescia wspolna to turbinka i wentylator. Turbinka u mnie rowniez obeaca sie w lewo (przeciwnie do wskazowek zegara).

 

Marvin83: jak przeczytalem ten Twoj wpis to sie usmiechnalem poniewaz ja rowniez dolizylem u siebie takie cos ale bez wsparcia Defro czy Techa. Wiec chyba problem provlem jest im znany tylko nie potrafia do konca sobie z nim poradzic.

 

Kurakk: U Ciebie kreci sie w prawo poniewaz powietrze ja tak napedza czyli wiecej wychodzi jak wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i cały czas zasysa mimo że kręci się w prawo. Czy dobrze zrozumiałem, u Was kręci się w lewo czyli przeciwnie do kierunku dmuchawy?Ja mam układ z zasobnikiem po lewej stronie i dmuchawę mam z tyłu pieca jak na zdjęciu.

post-70700-0-87501700-1505569244_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie dorobilem takie cos jak na zdjeciach. Zastanawiam sie jeszcze nad czyms innym jak bede mial wiecej czasu to przerobie jeszcze inaczej.

 

1. Turbinka, ktora ma pelnic funkcje przeplywomierza musi byc odsunieta od wentylatora. Chodzi o zachowanie przeplywu laminarnego.

2. Zmniejszenie srednicy wlotowej wentylatora kryzą ma za zadanie nie dopuscic do cofniecia przeplywu powietrza podczas wzrostu cisnienia (przytkane otwory)

 

U ciebie kreci sie w prawo gdyz wytworzylo sie cisnienie powietrza na wyjsciu wentylatora ktore "mieli się" wewnątrz i powoduje obroty wsteczne turbinki. PS. sprawdz czy klapka domykajaca jest na stale otwarta! Dla pewnosci odkrec ten wentylator od kanalu i zagladnij do srodka!

 

 

 

post-70489-0-40299700-1505656119_thumb.jpg

post-70489-0-49134900-1505656139_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

u mnie działa bez problemów. Zamontowana naklejką do środka (kolega wyżej widzę, że ma odwrotnie) tak jak dostałem wentylator z przykręconą turbinkę od defro. Przy pracy turbinka kręci się odwrotnie względem dmuchawy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.