Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła Zasypowego Na Podajnikowy - Skam


lukasior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Proszę o pomoc w doborze kotła (pewnie z firmy Skam).

Krótko żeby nie zanudzać:

Dom - przybliżone dane (bo jest jeszcze przybudówka bez docieplenia zewnętrznego - tam jest korytarz, łazienka i spiżarnia ale strop nad nimi jest mocniej docieplony i bez poddasza użytkowego więc powiększyłem trochę w formularzu wymiary samego domu) http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2owm

Obecnie: kocioł zasypowy Zębiec 10 kW zmniejszony ok. 1/3 cegłami szamotowymi czyli wychodzi ok. 7 kW. I tak jest całą zimę i ewentualnie lato na CWU. Rozpalałem raz lub dwa na dobę i to wystarczyło nawet przy większych mrozach. Stałopalność od 7 do 12/13 godz. w zależności od węgla i temperatury (od rozpalenia do wygaszenia pieca). Bojler z podwójną wężownicą 120 l. Układ otwarty - wersja typowo "polska" ;-) (bez osobnej rury do naczynia przelewowego ale zabezpieczone ups-em). 8 grzejników w tym 4 z głowicami termostatycznymi. Komin ceramiczny wysoki ok 5,5 m i 20 cm średnicy. Kotłownia 2,20 x 3,50 m. Wysokość od podłogi do dolnej krawędzi trójnika w kominie 107 cm.

I tutaj pytania: 

1. Jaką moc kotła wybrać? Skoro na cieplowlasciwe.pl wychodzi że z CWU 14 kW (być może przez niedokładność danych) a do tej pory wystarczał zasypowy ok 7 kW (zgadzało by się to z przeciętną mocą grzewczą 6,1 kW).

2. Która wersję palnika polecacie przy Skam-P Premium/Plus 7 lub 12 kW - Batory czy Iron i czy oba mają tzw. dosuszanie.

3. Pytanie do kol. Pieklorz jakie są obecnie terminy na Skam-P Premium/Plus lub Skam-PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaką moc kotła wybrać? Skoro na cieplowlasciwe.pl wychodzi że z CWU 14 kW (być może przez niedokładność danych) a do tej pory wystarczał zasypowy ok 7 kW (zgadzało by się to z przeciętną mocą grzewczą 6,1 kW).

2. Która wersję palnika polecacie przy Skam-P Premium/Plus 7 lub 12 kW - Batory czy Iron i czy oba mają tzw. dosuszanie.

 

1. Cieplowlasciwie przeszacowuje wyniki więc spokojnie Skam-P Plus 7 kW lub Skam-PV 13

 

2. Tak oba mają dosuszanie, ja preferuję Ardeo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę 7kW z Batorym i nie piszę na PW jak nie jestem pytany na PW :).

Patrząc na to co dzieje się na "swiecie" wolałbym zainwestować już w 5 klasę czyli 13-tkę PV.

Kotły bez świstków niebawem nie będą mogły być produkowane a i nie długo pójdą do likwidacji, czy zatem opłaca się w nie inwestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałem też na PW bo stwierdziłem że tak będzie szybciej i zależało mi na czasie a temat spadł już na drugą stronę. A wypada podziękować za poświęcony czas na konkretne odpowiedzi. Wybór padł na PV 13 ze względu na wysoką sprawność na niskich mocach bo takie będą najczęstsze. Suspenser (już w bezpośredniej rozmowie) podał dobre argumenty za tym kotłem i mnie przekonał.

Dzięki Karoka65 za odpowiedź w temacie i utwierdzenie w wyborze.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.