Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Elementów Instalacji


Demonx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przymierzam się do wykonania instalacji centralnego ogrzewania w bliźniaku i mam kilka pytań do osób z większym doświadczeniem w tym temacie.

Dom z lat 60-70 na pomorzu (40 km na południe od gdańska) z cegły, bez podpiwniczenia grubość muru około 37 cm moja część bliźniaka od strony południowej dół jeszcze nieocieplony okna plastiki powierzchnia użytkowa około 35m, wysokość pomieszczeń około 2,6m, grzejniki do założenia w 3 pomieszczeniach, pokój 17m kuchnia 10m łazienka 3,5m.

Góra (poddasze) ocieplona od wewnątrz wełną mineralną 10cm pod płytą gipsową, dach również ocieplony wełną chyba 15, okna plastiki niewielkiej powierzchni, całkowita powierzchnia około 40m, wysokość pomieszczeń 2,25m grzejniki do zamontowania w 4 pomieszczeniach 2 pokoje po około13m, kuchnio przedpokój 9,5m łazienka 4m wszystkie pomieszczenia ze skosami a łazienka praktycznie cała pod skosem.

Zacznę od kotłowni, bo w pierwszej kolejności muszę ją przygotować.

Kotłownię zamierzam wykonać w pomieszczeniu gospodarczym oddalonym o 15 m od domu. Planuję postawić komin ceramiczny ( prawdopodobnie 160) około 4 - 4,5m wysokości gdyż budynek w miejscu gdzie będzie komin ma wysokość 2m i tylko do tej wysokości będzie mógł być podparty, więc cała reszta bez podparcia, 3 rury (woda 16 pex ogrzewanie 2x22pex) planuję puścić 1m w ziemi i wykonać izolację samemu ( gotowce są dość drogie) z otuliny pex 6mm potem te 3 rury może jeszcze, w jaką otulinę i do rury PCV 110 dodatkowo rurę ponawiercać, co 50-70 cm i wypełnić pinką.

Bojler 125l galmeta z płaszczem ( taki już mam) planuję umieścić już w domu, aby nie robić cyrkulacji.

W dalszej przyszłości być może rozbuduje dom o dodatkowe 40-50 m, więc piec chciałbym już z jakimś zapasem mocy i wydaje mi się, że 12kw powinno mi starczyć.

I teraz moje pytania

1) czy taki komin mi wystarczy, bo technicznie raczej nie mam jak zrobić wyższego a w zaleceniach producentów piecy średnio jest 6m

2)  jak najlepiej rozwiązać mieszanie wody zaworami 3 czy 4 drożnymi i gdzie je umieścić? w kotłowni czy w domu tak, aby ogrzewanie i bojler działały prawidłowo, aby piec był bezpieczny i spalanie wyszło ekonomicznie.

3)  i najważniejsze, czy piec 12 kW będzie odpowiedni? i jaki ten piec w moim przypadku będzie najlepszy?

zależy mi na tym, aby piec był z podajnikiem na eko groszek, ale z możliwością palenia mieszanką ekogroszku lub peletem i dodatkowym rusztem tak, aby w lecie od czasu do czasu nagrzać wodę drewnem czy kartonami, najlepiej jak by był z czujnikiem spalin, aby sterownik miał dobry automat, ale tez chciałbym mieć możliwość ręcznych ustawień gdyż jestem "techniczny" i lubię samemu coś po swojemu poustawiać. Chciałbym też mieć możliwość konfiguracji i podglądu pieca z domu lub przez internet.

4)  czy te moduły internetowe zawsze są z abonamentem rocznym?

czy może da się obsługiwać smartfonem w sieci lokalnej bez płacenia abonamentu.

Wstępnie upatrzyłem sobie piece Skam-pv 13 , skam-p premium 12 lub skam-p plus 12

5) który z nich jest warty uwagi?

6) i jeszcze czy te rury z kotłowni do domu wystarczą 22 czy lepiej dać grubsze?

Wcześniej oglądałem kocioł ogniwo ,ale po komentarzach w ostatnich latach zwątpiłem w jego jakość wykonania. Może coś jeszcze innego w podobnych cenach polecacie nie chciałbym wydawać zbyt dużo bo muszę zrobić wszystko od podstaw.

 

Może coś jeszcze powinienem zmienić w moich zamysłach, proszę o wszelkie sugestie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego http://cieplowlasciwie.pl/start żeby określic mniej wiecej moc kotła jaki potrzbujesz.

1. Nie zakładaj że komin ceramiczny 160, bo każdy producent do danej mocy kotła zaleca wysokość i średnicę komina a ty narazie nie wiesz jaki bedzie miał kocioł.

2. Od kotła do domu rura w ziemi to napewno nie pex. Prędzej CU ewentualnie stal. Im mocniej zaizolujesz tym mniej strat. Ja bym zrobił rura w otuline, otulina w otuline itd. do tej fi110 wszystko zamknąć ale bez nawiercania. Rura bedzie dodatkową osłona przed uszkodzeniem. A pianka nie lubi wilgoci.

4. raczej 3D do zabezpieczenia powrotu lub pompa kotłowa

3. zobacz sobie ofertę Zębca ewentulanie Defro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń na stronie na teraz bez ocieplenia wychodzi mi moc 14 kw ale nie mogę tam dokładnie opisać mojego przypadku gdyż górę mam ocieploną od wewnątrz a dół w ogóle a na stronie jest pytanie dotyczące całości ocieplenia, natomiast jak bym dobudował i ocieplił budynek to wychodzi mi 10kw a jeśli nie rozbuduję to na pewno ocieplę. Zresztą fundamenty już mam ocieplone.
Jeśli chodzi o komin to wiem że każdy zaleca inaczej a ja  jedyne co zakładam to wysokość nie więcej jak te 4m a z wyliczeń np. na http://dobrykomin.pl/kalkulator-przekroju-komina wychodzi mi taka średnica, zauważyłem, że jeśli skracam komin to powinna rosnąć średnica, a kotły które oglądałem przeważnie maja zalecaną wysokość 6m a średnicę 130 lub 160 ja nie mam możliwości aby postawić komin 6m , więc pytałem czy może być niższy niż zalecany.
Dlaczego zalecasz metalowe rury? czy chodzi Ci o to aby jak zamarzną były bezpieczne?
wydaje mi się że metal bardziej przewodzi ciepło i zapewne musiał bym robić grubszą izolację a w sprzedaży gotowe rury preizolowane są właśnie z pe-x i dlaczego odradzasz stosowanie pex-a?
a co do tego żeby nie nawiercać rury pcv to pewnie masz rację.
 Ten zawór 3d, to montować go przy piecu jak się domyślam .
 A jak oceniasz piec skam-p premium? czy w tym przedziale cenowym jest ok?
czy może znajdzie się jakiś użytkownik tego pieca i obiektywnie się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3d przy piecu, ma spełniać jedynie role temperaturowego zabezpieczenia powrotu.

Ty te pexy chcesz puscic w ziemi. Moze te takie gotowe nadaja sie do tego, bo z tego co zerknalem jest to pex al pur ale zalozenie producenta rura nisko parametrowa co by to nie znaczylo. Chcesz natomiast zastapic to ogolnie dostepnymi pex a rury te beda twoja główną "nitką" zasilającą. Moim zdaniem słaby pomysł. Druga sprawa średnica, piec zapewne ma wyjscie 1 1/2" lub 1 1/4" a ty chcesz to odrazu zredukować do 22. Ogólnie dopuszczalne jest przeredukowanie o jedna średnicę ale w tym przypadku nie wiem czy ma to sens, jak już to w domu dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Kolego ja tak mam zrobione i od 4 lat śmiga to bez  problemu.W senise mam w ziemi puszczone rury pex ale 25 z multyramy.

To jest włoska rura. Znajomy zaprzyjaźniony hydraulik był na szkoleniu we włoszech i mówi że tam ta rura pracowała w 120 stopniach

tydzień czasu i nic z nią się nie stało.To był olej ,nie woda. Mi też każdy odradzał takie rozwiązanie,ale ja jestem uparty i tak to wykonałem :-). Mało tego,ja puściłem w ten sposób 4 rurki,2x 25,1x20 i 1x16 .I to wszystko w rurę 200 kanalizacyjną.Ociepliłem to tymi siwymi piankami,tylko takimi z 20mm ścianką.Zakopane to jest na 180 cm,tak mi się kończył fundament.A nie chciałem kuć w nim więc przekopałem sie pod nim.20 i 16 do bojlera obieg z ciepłą wodą. Odległość od budynków to 15m. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania. W twoim przypadku też będzie działało,tylko proponowałbym wstawić koło kociołka zawór czterodrożny.Zabezpieczy instalację przed gotującą wodą . Za gotowy taki zestaw orginalnych rur,w sklepie chcieli ponad 300zł za metr bieżący. Ja zmieściłem się w 80 zł.Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.