Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co Wchodzi Do Wskaźnika Zapotrzebowania Na Moc?


Gość miki1212

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie jedna rzecz bo w projekcie mam określoną

- projektowa strata ciepła przez przenikanie na około 5500W

- projektowa wentylacyjna strata ciepła na około 2600W, rekuperator z odzyskiem ciepła

w sumie około 8100W. To by wychodziło dzieląc przez metraż jakieś 53W/m2 troche sporo jak na proponowane docieplenie.

 

Ocieplenie domu na ścianach 20cm styro lambda 0,032, podłoga 20cm styro 0,038, dach 30cm wełny więc 8,1 kW to trochę dużo.

 

Natomiast na stronie ciepło właściwe wychodzi mi podobny wynik około w sumie 6000W zapotrzebowanie na moc tyle, że wliczona jest już w to strata wentylacyjna i by się mniej więcej zgadzało z dociepleniem domu. I teraz czy w projekcie jest błąd i ktoś zawyżył straty ciepła dodając straty wentylacyjne tak jakby drugi raz? Stąd mu wyszło 8,1kW i do tego jest dobrany kocioł i grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzy wpływ na wskaźnik W/m2 mają okna i drzwi. Tu jest pewna bariera technologiczna i tego nie przeskoczysz bo okna muszą być.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć ze przez okna ucieka porównywalna ilość ciepla co przez ściany zewnętrzne, mowa oczywiście o oknach 3-szybowych a u Ciebie sądzę ze wiecej przy tej izolacji ścian.

53W/m2 wydaje się dość dużo ale przy dużych przeszkleniach, balkonach itp może tak wyjść, nie mniej jednak nie wiemy czy projektant zrobił dokładne obliczenia czy zrobił kopiuj-wklej z podobnego budynku z innymi oknami i ociepleniem :).

Strata wentylacyjna z reku wydaje się być w normie.

 

Może być też tak że projektant celowo zawyżył zapotrzebowanie wedle zasady +25% biorąc poprawkę na ewentualne błędy wykonawcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom to parterówka bez balkonów raczej zwarta bryła, jest jedno duże przeszklenie ale okna ciepłe więc wydaje mi się, że te obliczenia nie są poprawne albo jak piszesz kopiuj wklej bo nawet jeden grzejnik nie pasuje bo jest za wysoki tak jakby nikt tego nie sprawdzał (z reszta są też inne błędy w projekcie)

 

Stąd pytanie, że strata przez przenikanie powinna zawierać w sobie stratę na wentylację jeśli brać pod uwagę wartości a tutaj jest dodana jakby drugi raz strata na wentylację. Do tego są dobrane grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W programie do OZC który używam, strata przez przenikanie i strata wentylacyjna to dwie różne wartości które dodaje się do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, bo też przyglądam się tym programom chciałem to sam policzyć ale mimo wszystko te wartości sugerują, że ta strata wentylacyjna jest drugi raz dodana.

 

No bo żeby mieć niższe zapotrzebowanie to musiał bym dać 30cm styropianu na ścianę 50cm waty na dach i 30cm pod podłogę i zlikwidować wszystkie okna? To jakiś absurd, który nigdy by się nie zwrócił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, trzeba wszystko z rozsądkiem :).

I pilnować wykonawców bo najlepszą izolację można spieprzyć i przed tym projektanci mogą się zabezpieczać dając zapas obliczeniowy bo projektant to nie audytor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Czemu nikt nie napisze o tym że jeden 1m2 okna praktycznie najcieplejszego jakie jest dostępne to około 4-5mściany.

Przyjmijmy w standardowym salonie, ktoś ma okno tarasowe 2,35x3m ~ 7m2 to wychodziłoby że odpowiada to ~30 m2 ściany podzielmy to na około 2,7m wysokości pomieszczenia - otrzymujemy ok 11mb ściany zewnętrznej. Przyjmijmy że salon ma dwie ściany zewnętrzne i wychodzi  na to że jedno okno tarasowe traci tyle samo co wszystkie ściany zewnętrzne salonu, a nie zapominajmy że niektórzy mogą mieć nawet całe ściany w salonie przeszklone. Taki dom nigdy nie osiągnie niskiego zapotrzebowania na energię. Przyjmując zyski od słońca (pod warunkiem że to ściany oświetlane) należy pamiętać o tym że im lepsza izolacyjność okna tym mniejsze zyski od słońca. Więc jakby nie kombinował a często ludzie mają salony od północy nie uda się uzyskać niskiego zapotrzebowania na energię choćby i na ścianach i stropach było po pół metra grafitu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo napisałem w 2-gim poście, bariera technologiczna dla okien i drzwi.

W dużym uproszczeniu w standardowym bydynku przez najcieplejsze okna i drzwi ucieka podobna ilość ciepła co przez ściany zewnętrzne a jeśli ściany dobrze ocieplone >15cm grafitu to i więcej.

Dlatego w zimie np. sprawdzą się rolety zasuwane na noc i odsłaniane na dzień (słońce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] nie zapominajmy że niektórzy mogą mieć nawet całe ściany w salonie przeszklone. Taki dom nigdy nie osiągnie niskiego zapotrzebowania na energię. 

 

dom-pasywny-front.jpg

 

Typowy dom pasywny, roczny koszt ogrzewania 300-600 zł w zależności od przyjętego rozwiązania ;)

 

Mówisz, że jakby te okna zamurować to by zapotrzebowanie było dopiero niskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.