Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Na Rozdzielaczach


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie masz dwóch obiegów grzewczych na sterowniku to taki kocioł jest kiepski, wtedy trzeba coś ustawić na kotle, ale spadnie sprawność kotła.

Najlepiej to tak jak pisałem post wyżej ale wtedy kocioł powinien sprawdzać temp wody w  sprzęgle, wtedy kocioł wie co i jak ma podawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jaka jest różnica między sprzęgłem a rozdzielaczem hydraulicznym, kiedy się je stosuje? Pisałem z dystrybutorem winghagera i dostałem schemat podłączenia pieca i jest tam coś podobnego do rozdzielacza, bo jak mi napisano nie używają sprzęgieł i piec nie wymaga ochrony powrotu. Co o tym sądzicie?

 

post-59533-0-20600700-1506345219_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kotle nie ma wbudowanej pompy, więc sprzęgło nie jest potrzebne, tym bardziej, że ochrona powrotu jest ponoć zapewniana innymi metodami.

 

Co do różnicy to jest taka jak między rumem a rumakiem albo jak między koniem a koniakiem - to dwie różne elementy i służą do innych celów.

Sprzęgło równoważy przepływy dwóch lub więcej pomp  a rozdzielacz rozdziela przepływy na kilka obiegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Sambor czyli dobrze wywnioskowałem ze schematu to jest tam rozdzielacz kotłowy.

A tak poza tematem to warte te kotły są swojej ceny? Zaproponowano mi piec 21kw na 300mkw powierzchni za ok 20000zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy jak ocieplony dom, ja mam prawie 300m2 i  potrzeba mi ok 6-8kW ciepła max było przy -23C 9,8kW.

Moc mojego kotła 20kW.

 

Na pytanie po za tematem powiem , że mocno potaniał - jak sam kupowałem kocioł 6lat temu  to za taki kocioł wołali ok 30000zł.

Kocioł jest na pewno dobry, choć konstrukcyjnie przestarzały.

Za 15 to bym wszystkim polecał.i pewnie sam też kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO Windhager to duuużo marketingu i takiego trochę powiewu 'ekskluzywności'. W materiałach promocyjnych przewijają się te same slogany co u naszych rodzimych producentów - bezobsługowy, wysoka jakość, ekologiczny, niemiecka doskonałość (dobra, to akurat u naszych się nie zdarza). Nie dałbym 20k za ten kocioł, szczególnie że na rynku dostępne są podobne (a nawet lepsze) konstrukcje za trochę ponad połowę tej ceny.

 

Ale jeśli chodzi o design - zdecydowanie mi się podoba :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy to które piece są lepsze od niego? Nie bronie windhagera ale chciałbym wiedzieć co jest lepsze, jeśli można zaoszczędzić to czemu nie. Na pewno ma zaletę że mam serwis blisko, i zajmuje mało miejsca w kotłowni. Kolejna sprawa że ma samo adaptacyjny sterownik wiec użytkownik nic nie zmienia w kwestii spalania. Nie ma sondy lambda tylko jakąś termo sondę, samoczyszczący wymiennik i niby wieczną zapalarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam! po przerwie. Jestem na etapie robienia instalacji która będzie ukryta pod wylewką. Teraz pytanie czy miedz 28 wystarczy do zasilenia rozdzielacza 7 obwodów (tak szacuje 2 x 100m i 5 x 50m). A druga sprawa to czy jedna pompa da radę obsłużyć dwa takie rozdzielacze? Pompa miała by być w piwnicy przy zaworze 3d i za nią rozejście na dwa rozdzielacze.

Co sądzicie o piecach Lazar - oczywiście pellet - w mojej okolicy jest producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Rozdziel te dwa obwody po 100 na cztery po 50 i będzie perfect. U mnie jedna pompa 60 na pierwszym biegu zasila dwa rozdzielacze gdzie w sumie jest 10 obwodów. Takze rurami Cu28. Przepływy na rotametrach wynoszą około 1,5 l/min. Rury w podłodze w sumie jest 800 mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie lepiej będzie 4 x 50 m.

A co z tym piecem Lazar bo myślę też na biowin tyle że tu troszkę dalej z serwisem ale też nie ma tragedii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam! Muszę w tym miesiącu kupić piec i mam dylemat biawar pellux 20 kw czy rakoczy cortina pellet 21. Cenowo wychodzi podobnie - co polecacie?

Instalacja jest na trzech rozdzielaczach, dwa do podłogówki po 10 sekcji i jeden sześć obiegów na grzejniki. Oprócz tego piec będzie też ogrzewał cwu 200l. Dom ok 330m2 ogrzewanej powierzni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Temat samej instalacji w kotłowni powrócił, więc mam kilka pytań.

Jaka moc sprzęgła do pieca pelletowego 21kW? Ze sprzęgła będą pracowały trzy pompy. Jedna na dwa rozdzielacze od podłogówki każdy po 10 obiegów, najdłuższa pętla ok 70m, a suma podłogówki ok 1100mb. Druga będzie zasilać rozdzielacz z grzejników - sześć grzejników. Trzecia będzie ładowała bojler. Jakie pompy (wydajności) mam zakupić żeby dawały radę w instalacji.

Do sprzęgła wystarczy mi jak dojadę miedzią 28? wyjście z kotła 6/4".

Sterować ogrzewaniem chcę za pomocą czujnika pogody, za jego pomocą zmieniać temperaturę na zaworze 3d od podłogówki - czy jest sens dawać drugi zawór 3d na kaloryfery żeby nie zasilać ich cały czas temperatura kotła, czy zasilić bezpośrednio ze sprzęgła?

Jak zapewnić ochronę powrotu? Producent wymaga 60 stopni. Pompa kotłowa plus zawór 3d ochrony powrotu?

Wieczorem postaram się wrzucić jakiś schemat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.