Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła Powietrze-Woda + Fotowoltaika Czy Gruntowa Pompa Ciepła


daves

Rekomendowane odpowiedzi

To wyliczenie na stronie Ikei zaproponowałem tylko wyłącznie abyś mógł oszacować ile wejdzie paneli PV na dach, co do pompy ciepła CO to na forum muratora odszukaj wątek "pompa ciepła w modernizowanym/starym domu" udziela się tam facet o ksywce bobrow i ma on nisktemperaturową pompę Panasonic tcap i sobie chwali a jedzie na prawie samych grzejnikach. Podaje też koszty za CO i CWU. Mnie w tej dotacji przeraża co innego: może być tak że podpisze się umowę z gminą a przetargu jeszcze nie będzie i zapłacisz za kota w worku, poza tym czekam na odpowiedź od ubezpieczyciela bo taka formuła własności może spowodować że jak przyjdzie co do czego to ubezpieczyciel nie wypłaci kasy, gdyż ubezpieczenie powinno być wystawione na gminę a kosztami obciążony użytkownik tak jak w przypadku ubezpieczenia samochodu na kredyt z banku, no ale czekam na odpowiedź od agenta. W sumie w sąsiednich gminach czy powiatach ubezpieczenie było w cenie dofinansowania, ponadto we Włodowicach np był tytuł prawny w postaci dzierżawy instalacji solarów od gminy płatnej 1 zł na rok i wykup instalacji za 1 zł po 5 latach (kwoty netto) czyli całe ponad 7 brutto, a tu jest sytuacja odwrotna to gmina dzierżawi dach od użytkownika i gmina jest właścicielem instalacji.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czego sie spodziewacie po dotacjach ma być max ilość za małe pieniądze. tam idzie samo ścierwo, wyKONAWCA MUSI ZAROBIĆ JAK STAWKA JEST NISKA TO TRZEBA SZYBKO TO ZMAŚCIĆ  BO NASTĘPNI JUŻ CZEKAJĄ , PRZETARGI WYGRYWAJĄ WIECIE KTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze znalazlem miejsce na poludniowej stronie domu. Za garazem moglyby byc panele na ziemi przy scianie domu. Jesli mialby byc tylko trzy to mysle ze to byloby fajne miejsce dla nich. Cale zycie towarzyskie kręci sie u mnie na tarasie od strony zachodniej. Pozatym za garazem mialem przygotowane miejsce pod agregat i nawet mam instalacje podciagnieta. Dochodzi tylko kwestia finansowa, bo kwota wkladu rosnie ze wzgledu na większą stawke Vatu. Kazdego co zapytam o te deotacje to ma inne zdanie. Chyba pozostaje sprobowac i wyrobic sobie własne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej cenie z tej dotacji to i tak warto. Zresztą z tego co mówił gość na prezentacji raczej panele fotowoltaiczne nie będą chińskie bo który chińczyk udzieliłby tak długiej gwarancji jak jest w specyfikacji zamowienia a odnośnie miejsca to ciekawe czy gmina zezwoliła by na część instalacji na dachu a część na gruncie. Wtedy wyszłoby taniej o ten VAT za panele na dachu.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przespałem z tym i jeśli fotowolaticzne u mnie odpadają bo za mało miejsca na połamanym dachu a tych paneli miałoby być choćby 10 czy 12 to na ziemi też ich nie chce. Jeśli miałby być 2 lub 3 to OK.  ale nie 12.

Solary same do grzania ciepłej wody niby OK... ale jeśli ktoś dużo korzysta,  potrzebuje dużo ciepłej wody... ma dużą rodzine.  To myśle że to ma prawo racy bytu.

Ja akurat mało używam  bo w sezonie letnim grzeje prądem a rachunek za prąd mam 150zł. 

Ale żeby coś skorzystać na tej dotacji to wybiorę chyba pompę ciepła.  Ogrzeje mi też ciepłą wodę w lato.  No i liczę że ogrzeje mi podłogówkę w jesień i na wiosnę.

W zimę mogę odpalić piec na ekogroszek. 

Tylko teraz kwestia jej mocy.

Myślę że te 6tys. szybko się zwróci za 2-3 lata.

Pozatym zainteresowało mnie to że jeśli sie zastosuje klimakonwektory to można sobie chłodzić pomieszczenia na poddaszu.  Ciekawa opcja... oczywiście po zainwestowaniu późniejszym w takowe urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wymyślacie ja żadnej dotacji na to nie brałem bo nic takiego nie było!!! moja instalacja kosztowała dużo nie dostałem ani złotówki!!! chce się oszczędzać trzeba zainwestować i tyle. dawno dawno temu ,jak wchodziły ustawy o pv i były nowelizowane, nowelizowane itd. nikt nie wiedział o co chodzi taki był chaos. kupowałem prąd od zakładu i sprzedawałem za bezcen wpadłem na pomysł zamontuje klimę, bo nie znoszę gorąca i pożrę trochę prądu a nie oddam go za grosze i nawet to chłodziło, z czasem grzało jak zaszła potrzeba. ale są plusy tego wszystkiego nie smrodzę węglem jak sąsiedzi, mam bezobsługowe ogrzewanie i najlepsze z tego wszystkiego ogrzewam za 1/3 wyngla, wiem że prąd w naszym kraju pochodzi z wyngla w większej części  i nie jest to ekologiczne!!!! tylko ze spalany wyngiel w elektrowni jest  bardziej efektywnie wykorzystany niż w śmieciuchu sąsiada i spaliny są odsiarczane  a co najgorsze towar do palenia w dzień i w nocy- wiadomo o co chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przespałem z tym i jeśli fotowolaticzne u mnie odpadają bo za mało miejsca na połamanym dachu a tych paneli miałoby być choćby 10 czy 12 to na ziemi też ich nie chce. Jeśli miałby być 2 lub 3 to OK. ale nie 12.

Solary same do grzania ciepłej wody niby OK... ale jeśli ktoś dużo korzysta, potrzebuje dużo ciepłej wody... ma dużą rodzine. To myśle że to ma prawo racy bytu.

Ja akurat mało używam bo w sezonie letnim grzeje prądem a rachunek za prąd mam 150zł.

Ale żeby coś skorzystać na tej dotacji to wybiorę chyba pompę ciepła. Ogrzeje mi też ciepłą wodę w lato. No i liczę że ogrzeje mi podłogówkę w jesień i na wiosnę.

W zimę mogę odpalić piec na ekogroszek.

Tylko teraz kwestia jej mocy.

Myślę że te 6tys. szybko się zwróci za 2-3 lata.

Pozatym zainteresowało mnie to że jeśli sie zastosuje klimakonwektory to można sobie chłodzić pomieszczenia na poddaszu. Ciekawa opcja... oczywiście po zainwestowaniu późniejszym w takowe urządzenia.

No to ja ci jeszcze trochę namieszam w głowie. Jeśli kupisz pompę do grzania co i cwu to ona jest na prąd. Więc oczywiście urządzenie to jest wydajniejsze niż grzałka w bojlerze, ale z tego co widziałem w różnych wątkach na różnych forach to taka sprężarka w pompie bierze około 700 do 1000 W. Więc lepiej zamiast płacić kaskę za prąd który pójdzie na pompę (wówczas obowiązkowo 2 taryfy) to załatwić dotacje na choćby 2 kw paneli i na tej fazie (inwerter będzie jednofazowy) podłączyć tą pompę. Wówczas jesienią będziesz grzał pompką prawie za darmo no i wodę latem też. A tak to możesz się rozczarować bo gdzieś na forum muratora widziałem jak gość pisał że grzanie cwu pompą ciepła dla 4 osobowej rodziny wynosi go 30 do 40 zł, więc jak weźmiesz licznik 2 taryfowy to masz prawie to samo z grzałką w bijlerze. Nie wiem czy te pompy co będą instalowane będą miały zintegrowany zbiornik na cwu. Poza tym nie wiem jakie masz tam u góry grzejniki, jak panelowe to jeszcze obleci jak aluminiowe to będziesz musiał pompkę dać na wyższą temperaturę i wtedy jej wydajność spada ale i tak grzeje ona do około 50 stopni. Tak jak powiedział kolega elfuczi ja bym brał ci się da bo to se ne vrati (ostatni budżet unijny gdzie jest więcej kasy dla nas). A na spotkaniu z mieszkańcami w stolicy naszej gminy po części poświęconej panelom PV 60 % ludzi wyszło, bo tylko taki zysk do nich dociera że nie zapłacą za prąd, więc nie wiem czy dalej chcą opalać byle czym swoje kotły czy też są tak bogaci że kupują najlepszy węgiel, czy też wszyscy mają gaz do CO. Podsumowując ja policzyłem że u mnie pompa z panelami zwróci się po 5 latach, same panele po 3, w 6 roku będę grzać za free przez większość sezonu, a na czarną godzinę będzie 1 góra 1,5 tony ekogrochu wobec 3 obecnie. Tak że przemyśl te panele fotowoltaiczne jeszcze raz. Mniejszą moc paneli możesz zawsze dostać większej niż zapotrzebowanie nie (chyba że będziesz brać pompę to ci to doliczą) ale i tak możesz powiedzieć że bierzesz mniej.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mieszaj bo pompa 15 kw przy COp 3 bierze 5kW  tyle pożera sprężarka do tego jeszcze wentylator pompy obiegowe itd ,a ja muszę jeszcze dołożyć co najmniej 5 kW ale paneli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz przy jakiej temperaturze na zewnątrz oraz temperaturze wody w układzie tyle ci bierze, bo coś sporo. Na forach ludki piszą że sezon zamykają w nowych chatach w 2 tysiącach a w starych w okolicach 3 lub 3,5 5kw ok a gdzie grzałki wspomagajace co są w tych pompach.

Edit: Wyczytałem w internetowych że faktycznie pumpka może łyknąć 5 kw ale podany był przykład że tyle bierze przy minus 15 i to razem z całym osprzętem, a ja chcę taką pompkę wykorzystywać do max 0 stopni. Co to oznacza ano to że wrzesień październik listopad i może też grudzień będzie mógł obskoczyc na takim ogrzewaniu.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tyle łyka przy -18 akurat z wieskiem nie ma problemu w dtr są wykresy można sobie pocztyać i o dziwo nawet wielkiej rozbierznosci nie ma między realem a dtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz piszesz ze pompa pobiera 1kw to inwerter a ja mam starej konstrukcji pompe z wtryskiem par wiec ona zawsze idzie pełną moca dla danej temp zewnetrznej ale dla mnie jest to plus, bo tani prąd a pompa laduje bufor posadzkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja na dachu nie mam możliwości założyć tych paneli.  A na ziemi mogę ale nie wiem ile ich ma być ?  Żeby się nie okazało że pół działki mi nawalą tych paneli fotowolt.

Kurcze... mieszane uczucia już mam.  Im bardziej się w to zagłębiam tym większy dylemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbierasz z zakładu 0,8 kw za każdy jeden wyprodukowany im wiecej tym lepiej ja do 10 kw max, to jest tak mam obecnie 5kw ale inwerter mam z zapasem jeszcze na 10kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i pół działki ale miło jest jak rachunek prognozowy przychodzi co miesiac za energie elektryczna np 20zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie jak zostaje kasa za nie płacenie za prąd to juz plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki kolego,  mam jeszcze 3 dni do końca terminu. Dziś siąde i sprawdzę to na tej stronce i zobacze ile to paneli musiałbym mieć tych fotowolt.

W takim razie ja zrezygnuje z pompy ciepła,   i  zawężam już tylko wybór  - do solarów lub tej fotowolt.

 

W solarach fajnie jest opisane  -  że  dwa kolektory płaskie to 4.6m2,  a  trzy to 6.9m2.    Czyli jeden ma 2.3 m2

 

 

Ja mam roczne zużycie prądu w granicach 3700kWh

Czy to oznacza że będe  potrzebował    4kW ?

z opisu wynika   do 1kW potrzeba 7 m2  to potrzebuje 28m2  ?  Troche duzo...  nie wiem czy to dobrze rozumuje. 

 

Posiedze nad tym w domu i poszukam tej stronki co mówisz.

Bierz 5kw bo razy współczynnik za " przechowanie" w sieci  zostaje 4000kwh. Do tego jak będzie trochę zacienienia od wschodu czy zachodu to roczna produkcja leci w dół.

 

Ja podobnie jak elfuczi mam przewymiarowany falownik i jak tylko się ogarnę po budowie to dołożę na drugie mppt kolejny zestaw paneli. będziedoce lowo 7,5kwp i falownik 5kw

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wiecej mocy zawsze sie przyda można dołożyc klimatyzatory aby w krytyczne upały żyć a one maja dość duże zapotrzebowanie na moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas będą na 99 procent pompy inwerterowe, a do kolegi julo23 bierz pompę ale razem z panelami foto, jak nie da się pełnej mocy jaka wyliczy ci inspektor z tego projektu to weźmiesz mniej. Zresztą jak ci inspektor powie że na dachu nie da się zamontować to masz zwrot kasy przynajmniej ja tak zrozumiałem. Licz tak: twoje potrzeby obecne to 3 kw paneli, piszesz że rachunek za prąd na miesiąc 150 czyli około 1500 masz w kieszeni rocznie przy panelach (reszta to liczę twój rachunek i akcyzę za wytworzony prąd) i teraz bierzesz licznik 2 taryfowy i miejmy nadzieję że elektronika w pompie pozwoli na puszczanie pompy w taryfie tańszej więc masz oszczędność na grzaniu domu bo nie palisz ekogrochem czy drewnem. Sama fotowoltaika zwróci się max po 3 latach z pompą po około 5 zakładając że będziesz miał tyle paneli że pokryją zapotrzebowanie bytowe oraz pompy i znajdą się na dachu (8 proc VAT), zrób sobie eksperyment jak masz zawór 4 czy 3 drożny to puść w instalację (na grzejniki) tak 42 stopnie (akurat teraz ma być trochę cieplej taka typowa jesień, zobaczysz czy ci to wystarczy. Jeśli nawet pompa weźmie ci trochę prądu w chłodniejszy dzień to przelicz to na węgiel.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.  

 

Bardzo bym chciał i pompę ciepła i panele foto.   A jeśli nie to chociaż same solary do grzania wody.    Jednak na dachu nie zrobie nic.   Pozostaje ściana tylna garażu w bryle domu lub grunt.

 

Tak, mam zawory czterodrożne.  Juz teraz wiem dokładnie jaka temp. mi idzie na kaloryfery.  Jest to obecnie 36*C. Czasami włączam na 37*C.  Choć najlepiej to na pogodówkę i samo się dostosowuje do temp. na zewnątrz. Wtedy jest większa oszczędność jak  jest jakiś cieplejszy dzień a ja jestem w pracy to samo przykręci zawór na mniejszą temp.

 

cca3c0ea10cd9d24gen.jpg  

 

Mam pytanie do Ciebie  @radoslavus,      pamiętasz może za spotkania jakie są warunki zwrotu za inspekcję ? 

Wiem że to koszta taki:   fotowoltanika: 270,60zł,    solary 246,50zł,    pompa  307,50zł,    kocioł na pellet 246,50zł.

Ja chciałbym teraz wypełnić  3 opcje :

1) panele foto i  pompę

2) solary na ścianie tylnej garażu który jest w bryle domu.  Chyba to jest w 8% VAT-cie.

 

Z tym że chce jedną z tych opcji wybrać a jedna wyklucza drugą,  bo po co solary jak będzie pompa grzała już CWU.

Liczę na to że ta inspekcja pomoże mi to wybrać. Ale na tym etapie zanim zaczną robić projekt i wszystko mierzyć.

 

Bo panele foto wogóle to musiałbym mieć na gruncie i nie wiem ile ich będzie i ile będą miejsca zajmować. Więc nie mogę się określić czy to się u mnie nadaje. Jeśli nie to  chciałbym wziąść zwykłe solary.  Żeby cokolwiek dostać, mimo że już są lekko przestarzałe i ludzie pomału od tego odchodzą.

Tylko nie pamiętam warunków zwrotu. Byłem dziś w gminie ale pani która przyjmuje wnioski za dużo nie wie,

 

Ewentualnie taka myśl mnie naszła... odnośnie samem pompy ciepła bez fotowoltaniki. 

Mówicie tu o jakimś jej poborze prądu i podajecie 1Kw.  Ale jaki to jest koszt mniej więcej bo cięzko mi to przeliczyć na złotówki. 

Można to oszacować czy raczej nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

 

Bardzo bym chciał i pompę ciepła i panele foto. A jeśli nie to chociaż same solary do grzania wody. Jednak na dachu nie zrobie nic. Pozostaje ściana tylna garażu w bryle domu lub grunt.

 

Tak, mam zawory czterodrożne. Juz teraz wiem dokładnie jaka temp. mi idzie na kaloryfery. Jest to obecnie 36*C. Czasami włączam na 37*C. Choć najlepiej to na pogodówkę i samo się dostosowuje do temp. na zewnątrz. Wtedy jest większa oszczędność jak jest jakiś cieplejszy dzień a ja jestem w pracy to samo przykręci zawór na mniejszą temp.

 

cca3c0ea10cd9d24gen.jpg

 

Mam pytanie do Ciebie @radoslavus, pamiętasz może za spotkania jakie są warunki zwrotu za inspekcję ?

Wiem że to koszta taki: fotowoltanika: 270,60zł, solary 246,50zł, pompa 307,50zł, kocioł na pellet 246,50zł.

Ja chciałbym teraz wypełnić 3 opcje :

1) panele foto i pompę

2) solary na ścianie tylnej garażu który jest w bryle domu. Chyba to jest w 8% VAT-cie.

 

Z tym że chce jedną z tych opcji wybrać a jedna wyklucza drugą, bo po co solary jak będzie pompa grzała już CWU.

Liczę na to że ta inspekcja pomoże mi to wybrać. Ale na tym etapie zanim zaczną robić projekt i wszystko mierzyć.

 

Bo panele foto wogóle to musiałbym mieć na gruncie i nie wiem ile ich będzie i ile będą miejsca zajmować. Więc nie mogę się określić czy to się u mnie nadaje. Jeśli nie to chciałbym wziąść zwykłe solary. Żeby cokolwiek dostać, mimo że już są lekko przestarzałe i ludzie pomału od tego odchodzą.

Tylko nie pamiętam warunków zwrotu. Byłem dziś w gminie ale pani która przyjmuje wnioski za dużo nie wie,

 

Ewentualnie taka myśl mnie naszła... odnośnie samem pompy ciepła bez fotowoltaniki.

Mówicie tu o jakimś jej poborze prądu i podajecie 1Kw. Ale jaki to jest koszt mniej więcej bo cięzko mi to przeliczyć na złotówki.

Można to oszacować czy raczej nie ?

Widze że puszczasz niska temperaturę w system ogrzewania więc już masz duży plus na starcie urządzenie które bierze 1 kw pobiera w ciągu jednej godziny 1 kilowatogodzinę czyli w przybliżeniu w taryfie G11 u Taurona to jest 60 groszy licząc średnio jak podzielisz rachunek przez ilość kilowatogodzin (czyli razem z wszystkimi abonamentami i reszta głupich opłat) dlatego pisałem, że musisz mieć licznik i taryfę g12w lub g13. Ta pierwsza to taniej o blisko połowę w nocy i od 13 do 15 oraz cały weekend 22 piątek do 6 rano w poniedziałek). Ta druga taryfa dzieli dzień na 3 pory odmienne dla lata i dla zimy. W najtańszej porze kWh kosztuje około 18 gr brutto (plus abonamenty i inne takie), potem coś około 33 gr i potem 50 gr (plus abonamenty). Weekend też jest chyba tani ale nie wiem wg której stawki podaje ci to z głowy poszukaj u Taurona. Ciebie interesuje grzanie w tych tanich strefach. Do pompy musisz też mieć siłę jeśli chcesz ją wspomagać grzałką. Myślę że przy takiej niskiej temperaturze jaka dajesz w grzejniki oraz podłogi to 90 procent sezonu grzewczego oblecisz na pompie. Co do zwrotu za inspekcję to wybierasz opcje 1 czyli płacisz 600 stów ale gdyby inspektor stwierdził że nie ma siły zamontować paneli PV to kasa za tą inspekcję powinna przejść na np solary. Ale nie wiem dokładnie jak z tym zwrotem czy różnicę pomiędzy jedna a druga inspekcja też zwracają. Dzisiaj dostałem odpowiedź od ubezpieczyciela i nie jest to tak oczywiste że ubezpieczenie domu które większość ludzi ma obejmie też ten sprzęt.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem.. znam tą taryfę G13,  mam już od stycznia.  W porównaniu do G12E czy W (nie pamiętam) bodajże... spadły mi rachunki za prąd 30zł miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji. Napiszę Wam co w końcu wybrałem w raz z kluczowymi danymi z raportu. 

Przypominam, że domek ma 100m2 bez dostępu do gazu (ogrzewanie elektryczne + ew. kominek.)

 

Zrezygnowałem z gruntowej pompy ciepła na rzecz pompy powietrze-woda + fotowoltaika

 

FOTOWOLTAIKA

Moc zestawu 5,04kW

Przewidywany roczny uzysk energii - 4536kWh

Ilość paneli - 18 szt. 

Wymiary 1mx1,7m

Waga - 21kg (domyślam się że dotyczy to panelu 1x1,7 a nie m2)

 

Wynika z tego, by uzyskać 1kW trzeba zamontować 6m2 paneli (niecałe 4szt. dokładnie 3,6)

 

Wkład własny: 10160zł

Cena zestawu: 22861zł

 

POMPA CIEPŁA

minimalna moc - 7,7kW

jest to cała instalacja wraz z buforem itp. 

 

Wkład własny10560zł

Cena 23760zł

 

Całkowita kwota inwestycji 46621zł w tym wkład własny 20720zł. Myślę, że jest to opłacalne. 

 

Dotacja wynosi 60%. Tutaj ktoś pisze, że u niego 85%. Ciekawe, że wniosek pisze ta sama firma, a są takie różnice w wysokości dotacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.