Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Pieca Na Eko Groszek + Cwu + Podłogówka


bykmark

Rekomendowane odpowiedzi

Ile jest błędów to z fotografii trudno ocenić, natomiast ty zrobisz to bez problemu .

Potrzebny jest schemat wg którego było robione, wykonana instalacja i  2 ręce - jedną idziesz palcem po planie a drugą ręką po instalacji i wyłapujesz różnice.

Wszystko zapisujesz a następnie pytasz co i jak.

 

Schemat jak przeanalizowałem co zostało zrobione wygląda tak:

 

 

1. Na pewno zaworów kulowych w obwodzie grzania wody CWU i CO brakuje - czy potrzebne  ?

 

2. Co z fantem: grzejąc wodę w bojlerze elektrycznie ogrzewam przez podwójną wężownicę pompę w układzie CO - czyli coś z zaworek klapowym który zamontował w poziomie? Sprawdzałem klapka normalnie działa.

 

3. Gdzie mam umieścić dokładnie czujnik A. temperatury powrotu, B. zaworu i C. podłogówki ( sterowanej zaworem Afroso ATM 361) ?

post-73480-0-00782000-1502463457_thumb.jpg

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, sam się oszukujesz - zaw zwrotny podłogówki jest zaraz za pompą, a jak jest na rys ?

Nie wiem jak chcesz w tym układzie mieć obieg grawitacyjny?

Jak ma nie być grawitacji to ZZ powinny być sprężynowe a nie klapowe.

czujniki -A - przed samym kotłem, C- za pompą podłogówki, czujnik B- między zaw 4-D a pompą CO.

 

Zawory odcinające powinny być - nawet dla tego aby nie spuszczać wody z całej instalacji, lub aby nie było takich sytuacji jak piszesz o grzaniu CW elektryką i jednocześnie całego kotłą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już poprawiłem schemat o zawór zwrotny za pompą podłogówki - pominąłem.

 

Odnośnie zaworów zwrotnych pisano wcześniej - maiły być wszystkie ZZ oprócz jednego w obwodzie grzania wody CWU - miał być sprężynowy

 

Miał być obieg grawitacyjny na obwód grzejników - nie znam się dlatego piszę na forum, aby uzyskać pomoc od ludzi znających się w tym temacie.

 

Jak zamontuje czujnik zaworu na trójniku za czujnikiem tarczowym , a czujnik podłogówki za pompa i zaworem klapowym ( jak jest zamontowany - będzie poprawnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czujniki to tak jak piszesz. będzie OK

A resztę to ustalaj z tymi co ci tak radzili.

Ja nigdy nie polecam zaw różnicowych i ZZ klapowych z jednym i z drugim jest stos kłopotów.

Ale są tacy co je polecają, myśląc, że z nimi grawitacja będzie hulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze - zobaczymy czy odezwą się Forumowicze którzy wcześniej mówili mi o tych zaworach ZZ klapowych.

 

Proszę powiedzieć mi jakie ciśnienie na zbiorniku przeponowym od wody jest prawidłowe przy zasobniku 300 L, zawór bezpieczeństwa zamontowany 6 bar, cisnienie wody zredukowane na reduktorze ok. 3,7 bara

 

post-73480-0-86959000-1502478737_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak widać kolega odpowietrznik doradzał a teraz zero dalszej pomocy :)

 

Proszę zatem Doświadczonego Forumowicza Sambor o dalsze wskazówki jakie są inne błedy w instalacji oprócz:

1. braku zaworów kulowych w obwodzie grzania wody CWU i CO,

2. woda ogrzana w bojlerze powoduje cofanie się i ogrzewanie wody w kotle - czyżby zawór zwrotny klapowy nie działał poprawnie ?? - sprawdzałem i klapka normalnie chodzi nie zawiesza się- co zrobić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 to oczywuste

ad 2 wymienić na ZZ sprężynowy
ad inne - brak odcięć syfonem spustów do  kanalizacji - jest kilka,

eementy ocynkowane w instalacji CO nie mogą być stosowane

nie wiemy czy będzie w zimie działał zaw 4-D, ale źle działający 4-D to standard.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

nie wiemy czy będzie w zimie działał zaw 4-D, ale źle działający 4-D to standard.

 

Witam.

Chyba się potwierdza teza.

 

Ustawiona ochrona powrotu na 55 powoduje że znikome ilości sterownik puszcza na CO.

Gdy wyłączę ochronę powrotu temperatura spada do 30C .

 

Co robię źle albo co zrobić aby było dobrze ?

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. jeszcze jedna pompa w instalacji ? tj. 4 sztuka ? 

 

Tu ją zamontować jak na foto zaznaczyłem ?

 

To będzie na rurze o przekroju 5/4 " ?? czyli mam zejść przekrojem na 1" pod śrubunki pod pompę ?

 

Jak tą pompa sterować najprościej po pod sterownikiem K1Pv4 już nie ma miejsca .

 

Mam rozumieć że z grzaniem samej wody CWU nie było problemu z temp. powrotu bo był krótki obieg wody ?

 

Za pompą dać kolejny zawór zwrotny ?? Jakiej wielkości  i jaki: klapowy ? sprężynowy ?

post-73480-0-20010100-1505863185_thumb.jpg

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę wstawiasz w tym miejscu co zaznaczyłeś, cały odcinek możesz dać w 1", za pompą ZZ sprężynowy

Jak brak miejsca w sterowniku to podłącz pompę wprost do kontaktu lub steruj ją wyłącznikiem termicznym zamontowanym przylgowo na wyjściu z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

 

Mam teraz takie pytanie.

Zaczynam grzać dodatkowo na CO i podłogówce - stąd może moje przedwczesne że ochrona nie działa.

 

Jak wyłączyłem ochronę i rozgrzałem wodę w instalacji CO i podłodze, temp. powrotu jest stabilniejsza ok. 55 C +- 5C.

Włączyłem ochronę na 48 C i teraz już zawór 4D nie "wachluje" tak jak wcześniej tzn. otwiera się i zaraz przymyka.

 

Czy nie za wczesne podejrzenia że nie ma grawitacyjnego obiegu przed 4D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy proszę o dalsze wskazówki.

 

1. Czy można zamontować pompę kotłową na zasadzie tzw. bajbasu ? 

 

2. 

 

Pompę wstawiasz w tym miejscu co zaznaczyłeś, cały odcinek możesz dać w 1", za pompą ZZ sprężynowy

Jak brak miejsca w sterowniku to podłącz pompę wprost do kontaktu lub steruj ją wyłącznikiem termicznym zamontowanym przylgowo na wyjściu z kotła.

 
Pompa kotłowa nie powinna się sterować temperaturą na powrocie ? 
Potrzebowałbym aby włączała się tylko gdy np. temperatura na powrocie 55 i wyłączała np 58-60?
Czy to błędne myślenie ? 
Czym to zrealizować ? Przykładowy sterownik ? 
 
3. Teraz po włączeniu pompy CWU na stałe powrót jest cały czas nagrzany 55-60 C, ale to powoduje że temp. w bojlerze to 60-63 C ( temperatura zadana na piecu 65C) .
Jeśli zwiększę temperaturę zadaną to oczywiście zwiększy się automatycznie temperatura w bojlerze. 

post-73480-0-63250000-1506255475_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze informacje do pkt. 3.

 

 Po włączeniu pompy CWU na stałe powrót jest cały czas nagrzany 55-60 C, ale to powoduje że temp. w bojlerze to 60-63 C ( temperatura zadana na piecu 65C) .
 
Dodatkowo w pkt. A na rurze powrotnej 5/4" jest temp. np. 36C , gdzie w punkcie B na rurze powrotnej jest 56C -  to jest przy stale włączonej pompie CWU.
 
Czyli pomiędzy tymi 2 punktami mamy ok. 20C różnicy. Oczywiście temperatura na kotle wówczas 66 C, temperatura zaworu zadana i bieżąca 40C, temperatura na powrocie z obiegu podłogowego 32 C.
 
Przy włączonej pompie CWU na stałe temperatura na kotle - patrząc na wykres temperatury - bardziej stabilny, nie przebija jak wcześniej powyżej zadanej o 10-15C
 
Co proponujecie mając te informacje ? 

post-73480-0-10012900-1506284003_thumb.jpg

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Nie ma takiej potrzeby

Ad.2 Powinna ale jak piszesz sterownik kotła nie obsługuje pompy kotłowej więc zostaje podłączenie na stałe. Możesz ewentualnie podłączyć termostat przylgowy który będzie załączał i rozłączał pompę ale jest on raczej mało dokładny

 

Ad.3 To normalne- skutecznie dogrzewa powrót, minusem jest to że temp CWU = temp zadanej kotła. Przy tej opcji dobrym sposobem jest zamontowanie na wyjściu CWU zaworu termostatycznego 3d na którym ustawisz dowolną temp na odbiory.

Temperatury w punktach A i B to normalne- na odcinku od zaworu 4d do miejsca wpięcia powrotu CWU nie ma obiegu i dlatego ten odcinek jest chłodny

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie - sprawdzałem czy działa to rozwiązanie z pompą kotłowa przy zaworze 4 D.

 

 

Jak na razie wszystko lepiej. Na pewno cieplejszy powrót i zaworem i da się grzać w CO.

 

Zawór 4 D ( ustawienia sterownika pompy równolegle ) się przymyka do 5 % tylko wtedy jak ma dogrzać wodę w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam.

Panowie po roku grzania temat instalacji CO powraca :)

Ciepło jest ale ....

Instalacja dość często zapowietrza się  tzn. słychać to jak się włączy pompa CWU wówczas słychać jak przed długi czas pompuje wodę z powietrzem (takie przelewanie).

Na pionach zasilających i na grzejnikach są odpowietrzniki automatyczne.

Czy nie za nisko jest grupa bezpieczeństwa w stosunku do instalacji zasilającej CO, CWU i podłogówkę?

Czy to powód ??

 

IMG_20171104_170318.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie jestem po czyszczeniu pieca i komina.

Uruchomiłem piec ponownie i znowu pompa CWU   słychać jak przed długi czas pompuje wodę z powietrzem ( przelewanie).

NIc nie daje zakręcenie odpowietrznika.

 

Co zatem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.

 

Panowie ten zawór różnicowy grawitacyjny zaznaczony na żółto można zaślepić - zlikwidować gdy układ jest ciśnieniowy ??

Denerwuje mnie uderzenie kuli które powstaje gdy sterownik włącza pompę a ciśnienie powoduje uderzenie wewnątrz kuli.

 

Dziękuję za odpowiedź

co.JPG

Edytowane przez bykmark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.