Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe Parter I Poddasze + Grzejnik Drabinka Łazienka + Dwa Grzejniki W Garażu.


futurree

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dzięki Sambor , wariant 2 ok. :)

Wariant 1 wydziałem na żywca u inwestora. Układ prosty ale ma swoje wady. W sezonie zimowym użytkownik tylko jedzie na ogrzewaniu podłogowym (zasilane pompą UPS 25/60N) a drabinka łazienkowa jest grzana wbudowaną grzałką elektryczną. W sezonie przejściowym użytkownik używa tylko 4 grzejników w sypialniach.

 

Mam kilka pytań:

  1. Wszystkie kotły gazowe którymi się interesuje mają zasilanie i powrót CO 3/4cala. Grupy pompowe dedykowane  posiadają podłączenia 1cal. Czy mogę z kotła do grupy pompowej (mini-sprzęgła) użyć rury Cu28mm, dalej za grupą mieszającą Cu28mm do trójnika i od trójnika już 2xCu22mm do 2rozdzielaczy – tak jak wariant 2 - post powyżej ? Czy polecacie inne stopniowanie rur jeżeli kocioł ma wyjście 3/4cala ?
  2. Jak pisałem priorytetem jest prostota układu i niezawodność. Sterowanie oparte o sterownik pogodowy, który steruje siłownikiem elektrycznym zaworu mieszającego obiegu niskotemperaturowego, najlepiej aby to był jeden sterownik dedykowany do kotła. Co sprawdzonego możecie polecić?
  3. Który z wariantów sprawdzi się najlepiej, na papierze dobrze wyglądają z dolną modulacją palnika:

A. Termet Ecocondes Plus 20kW + moduł wielosterefowy 1LTE.1HT.YP:

post-73998-0-66461000-1503792146_thumb.jpg

B. Junkers Cerapur Smart ZSB-14-5C + HW 2U/G+3H:

post-73998-0-83800500-1503792230_thumb.jpg

C. Buderus Logamx Plus GB072-14kW + dwa warianty ( w oparciu o mieszacz dający 2/3 na podłogówkę i 1/3 na CO , lub układ ze sprzęgłem i pompami na 2 obiegi):

post-73998-0-14568900-1503792787_thumb.jpg

post-73998-0-21252800-1503792435_thumb.jpg

 

To tyle pozdrawiam i proszę o wasze typy, uwagi, FUTURREE

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Koledzy, widzę rożne zdania.

Ale czy możecie polecić kompletne sprawdzone sterowanie do tematu tego wątku? - bez wodotrysków.

 

 

Proponuje zapoznac się z ofertą firmy KAN.

 

Automatyka BASIC+ - przewodowy system sterowania temp. w pomieszczeniu, listwa sterująca posiada styk do podłączenia zewnętrznego źródła ciepła (kotła), dzięki czemu system wie kiedy potrzebujemy ciepła (załączenie kotła) a kiedy nie (wyłączenie kotła). Dodatkowo jest też możliwość podłączenia "zewnętrznych" pomp obiegowych (tych poza kotłem) - w przypadku osiągnięcia wymaganej temp. w każdym pomieszczeniu listwa odcina ich zasilanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Ze względu na BARDZO DUŻĄ BEZWŁADNOŚĆ PODŁOGÓWKI sterowanie strefowe poszczególnymi pomieszczeniami JEST MAŁO EFEKTYWNE. Bezsensowne ładownie kasy w automatykę, zysk mały. Ja preferuję jeżeli chodzi o podłogówkę sterowanie zaworem mieszającym podłogówki w oparciu o temperaturę zewnętrzną. To tyle z obserwacji i wymiany doświadczań z innymi użytkownikami.

 

Sambor, który z zaproponowanych kotłów byś polecił, i czy możesz odpowiedzieć na 1 pytania :

a. Wszystkie kotły gazowe którymi się interesuje mają zasilanie i powrót CO 3/4cala. Grupy pompowe dedykowane  posiadają podłączenia 1cal. Czy mogę z kotła do grupy pompowej (mini-sprzęgła) użyć rury Cu28mm, dalej za grupą mieszającą Cu28mm do trójnika i od trójnika już 2xCu22mm do 2rozdzielaczy – tak jak wariant 2 - post powyżej ? Czy polecacie inne stopniowanie rur jeżeli kocioł ma wyjście 3/4cala ?

b. Czy mogę spiąć razem powroty sekcji wysoko i niskotemperaturowej i jedną rurą powrót, oczywiście zawór zwrotny aby woda się nie mieszała ?

 

 

Pozdrawiam, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym montował przynajmniej 20kW, pozostałe szczegóły to już są drobiazgi, może Buderusa w wersji ze sprzęgłem i mieszaczem.

Układ z rozdzielaniem strumienia potrafi być niestabilny przy często zamykanych zaworach termo na grzejnikach.

Jak jest sprzęgło , a powinno być to do sprzęgła i do CW Cu22 lub 3/4" a dalej to trzeba policzyć przepływ na podłogę,

aby nie było za głośno -raczej Cu28 lub 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Sambor skąd 20kW ??? Masz na myśli szybkie grzanie CWU ?

Mój projekt domu to Z-292. W projekcie domu zapotrzebowanie na ciepło dla klasycznej instalacji grzejnikowej CO i CWU jest wyliczony kocioł gazowy o nominalnej mocy cieplnej 13kW (np.VIESSMANN Vitodens 333-F) i zapis ponieważ kocioł będzie z priorytetem CWU nie ma konieczności, przy doborze kotła, sumowania zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania CO i przygotowania CWU. To tyle z projektu.

 

Obecnie pozwoliłem sobie skorzystać z kalkulatora http://cieplowlasciwie.pl. Dla mojego budynku z uwzględnieniem wszystkich obecnych izolacji wychodzi:

Ile ciepła potrzebuje twój dom

Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 22,0°C.

6,0kW maksymalna moc grzewcza - Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C

 

2,9kW przeciętna moc grzewcza - Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,6°C

 

50W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta. Tyle że tam zaczyna się od 100W/m2 wzwyż. Ciekawe, prawda?

12 249kWh = 44GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

102kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej D

 

Kocioł gazowy: > 13kW

Kotły gazowe pracują z dobrą sprawnością nawet na niskich mocach, dlatego przy wyborze kieruj się zaleceniami producenta (również w doborze mocy na potrzeby CWU).
Instalując kocioł kondensacyjny pamiętaj o takim zaprojektowaniu instalacji, aby temperatura wody nie musiała przekraczać 60°C - inaczej nici z kondensacji i rachunki wzrosną.

 

To TYLE Z WYLICZEŃ. Co o tym sądzicie?

 

Ja raczej skłaniałbym się w kierunku kotła gazowego kondensacyjnego 13-15kW z jak najniższą modulacją palnika.

 

Nie rozumiem co miałeś na myśli pisząc: cyt: [sambor]"Układ z rozdzielaniem strumienia potrafi być niestabilny przy często zamykanych zaworach termo na grzejnikach. Jak jest sprzęgło , a powinno być to do sprzęgła i do CW Cu22 lub 3/4" a dalej to trzeba policzyć przepływ na podłogę, aby nie było za głośno -raczej Cu28 lub 1""

 

Pytam jeszcze raz czy powroty z rozdzielaczy sekcji wysoko i niskotemperaturowej można spiąć razem na powrocie i jedną rurą do sprzęgła, pytam bo planuję w skrzynce po 2 rozdzielacze : od podłogówki i od grzejników i jeden wspólny powrót ułatwiłby mi prowadzenie instalacji.

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Uwzględniając zawory zwrotne i jeden wspólny powrót, schemat instalacji wygląda tak:

 

post-73998-0-06105500-1504038880_thumb.jpg

 

Czy nie za dużo tych zaworów zwrotnych na powrotach? Dodatkowo zawory zwrotne w dedykowanym zespole pompowym za sprzęgłem, czy one by nie wystarczyły? Macie uwagi, pytania do schematu - piszcie.

 

POZDRAWIAM, FUTURREE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak nie robił bo powrót z grzejników może skutecznie podgrzewać podłogówkę a wtedy automatyka OP moze fiksować jak nie będzie mieć czym mieszać aby osiągnąć właściwa temperaturę OP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Uwzględniając schemat instalacji po modyfikacjach kolegi "Odpowietrznik":

post-73998-0-63668600-1504647336_thumb.jpg

 

oraz uwzględniając zalecenie kolegi "Sambor" policzyłem przepływy w SDG2.0, wyglądają tak:

post-73998-0-17757800-1504649167_thumb.jpg

 

Będę namolny i zadam w tej sytuacji jeszcze raz pytanie, odnośnie schematu i wyliczeń powyżej: Czy rurą CU22 mogę spokojnie zasilić rozdzielacze?

 

POZDRAWIAM, FUTURREE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM,

 

Sambor precyzując , każdy z rozdzielaczy podłogowych ma być zasilany rurą Cu28 ?

Czy ze sprzęgła Cu28 potem trójnik i Cu22 do I-rozdzielacza (parter) i Cu22 do II-rozdzielacza (piętro)?

Jeżeli Cu28 do każdego z rozdzielaczy to jaka rura zasilająca ze sprzęgła? Pytam bo większość dedykowanych gotowych grup pompowych do kotłów posiada wyjście 3/4'' lub 1''.

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obu rozdzielaczy podłogówki daj Cu28, z resztą na piętrze masz większą podłogówkę.

Z doświadczenia wiem, że często ogrzewanie liczone w SDG trzeba zwiększać, a to wiąże się ze zwiększaniem przepływów przez rury.

Rurę do grzejników daj Cu22 na całej długości.

Rury ze sprzęgła do pomp i mieszaczy wystarczą Cu28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

WITAM,

 

Tak czytam, pytam który kocioł i mam pytanie.

Czy sterownik buderusa RC300 posiada funkcję obniżenia zadanej temperatury na zasilaniu obiegu grzewczego podłogówki o nastawianą wartość (np. -5st.C) w momencie gdy temperatura pomieszczenia jest osiągnięta?

Zależy mi aby zawór mieszający z siłownikiem sterowany modułem MM10 lub MM100 był odpowiednio przesterowany jak mam informacje ze temp pomieszczenia została osiągnięta.

 

POZDRAWIAM, FUTURREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeczytaj instrukcję będziesz wiedział.

 

RC300  reaguje na temp w pomieszczeniu i obniża temp w pomieszczeniu , a nie ma wpływu na temp czynnika, która jest regulowana czujnikiem pogodowym

A tak w ogóle to dziwny pomysł - tak trzeba dobrać temp wody ( krzywą grzewczą) aby pompa pracowała non stop. albo się rzadko wyłączała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WITAM,

 

Decyzja zapadła co do kotła, jestem w trakcie dogrywania szczegułów, konfiguracja rysuje się następująco:

 

1. Kocioł Buderus GB072-14 v2, zbiornik CWU S120.5, RC310FA, AS1.6
2. Sprzęgło-rozdzielacz buderus WHY/HKV 2/25/25 ( podłogówka 1200l/h, grzejniki 220l/h
3. Grupa pompowa z mieszaczem i modułem MM100 -  HSM 25/6
4. Grupa pompowa bez mieszacza z modułem MM100 - HS25/6

5. Czujnik temperatury sprzęgła T0.

 

Przedstawiciel regionalny  buderusa sugeruje mi aby obieg grzejnikowy też dać też na mieszaczu HSM25/6, pytam jaki to mam sens, ponoć sprzęgło mniej cierpi i jest większa stabilność przepływów po stronie wtórnej sprzęgła, dodatkowo mam takie same grupy pompowe i w razie awarii jednej z nich mogę w przypadku podłogówki ratować się szybkim przezbrojeniem. Co o tym sądzicie?

 

Moje drugie pytanie odnośnie pomp: jaki typ pompy dobrać do obiegu grzejnikowego, mój maksymalny przepływ gdybym zainstalował w razie konieczności wszystkie grzejniki to 360l/h. W grupach pompowych są zastosowane pompy wilo yonos para: 15/6, 20/6, 25/6, 32/6.

Czy pozostać przy unifikacji i też wybrać 25/6, ale czy na mieszaczu czy bez dla obiegu grzejnikowego?

 

Pomożecie, odpowiecie. POZDRAWIAM, FUTURREE.

post-73998-0-07262300-1508060657_thumb.jpg

post-73998-0-08521700-1508060702_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.