Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Uchwała Antysmogowa - Mazowsze


h3nio

Rekomendowane odpowiedzi

Konsultacje do uchwały antysmogowej. "Na szali jest nasze zdrowie"

 

O ten dokument organizacje walczące ze smogiem upominały się od lat. Władze Mazowsza przygotowały projekt uchwały antysmogowej i w czwartek oddały ją pod opinie mieszkańców województwa. Uwagi można zgłaszać do 18 sierpnia: przez internet, pocztą i osobiście.

 

Walka z "kopciuchami"

 

Jednym z podstawowych założeń projektu jest walka z tzw. "kopciuchami", czyli piecami niespełniającymi norm europejskich. Od 1 listopada (jeśli uda się wprowadzić uchwałę zgodnie z planem) - wszystkie instalowane piece będą musiały spełniać takie normy. Natomiast właściciele urządzeń zainstalowanych wcześniej (przed 1 listopada) będą mieli czas na dostosowanie się do nowych wymogów do końca grudnia 2022 roku.

Projekt uchwały zakłada ponadto, że na Mazowszu zakaże się spalania m.in. mułów, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla.

Za kontrolowanie tego, czy mieszkańcy przestrzegają nowych przepisów odpowiadać mają wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miasta, a także straże gminne, policja czy nadzór budowlany. Za łamanie zapisów uchwały grozić ma kara grzywny.

 

 

Źródło: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,konsultacje-do-uchwaly-antysmogowej-na-szali-jest-nasze-zdrowie,236750.html

Projekt uchwały: http://www.mazovia.pl/komunikaty--konsultacje-spoleczne/konsultacje-spoleczne/art,135,konsultacje-spoleczne-uchwaly-antysmogowej.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pa, pa smogu!

 

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową dla Mazowsza. Wskazuje ona, jakie piece i opał można używać, a które trzeba ograniczyć. Nowe przepisy będą obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

 

Jakie zmiany nas czekają?
 
Uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Wprowadza ograniczenia i zakazy, co do używanych urządzeń i paliw:
 
- od dnia wejścia w życie uchwały wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymagania ekoprojektu;
- od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna);
- użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2022 r. na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu;
- użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012, muszą wymienić je do końca 2027 r., na kotły zgodne z wymogami ekoprojektu;
- użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;
- posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
 
Będą kary?
 
Uchwała antysmogowa przewiduje możliwość skontrolowania stosowanych urządzeń grzewczych. Kontrolę mogą przeprowadzać straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz i prezydent miasta oraz upoważnieni pracownicy urzędów miejskich i gminnych, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a naruszający te przepisy muszą liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł. Na żądanie kontrolującego każdy użytkownik kotła, pieca lub kominka, zobowiązany jest do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że stosowane przez niego urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały. Dokumentem takim może być np. instrukcja użytkowania lub dokumentacja techniczna. Wymóg ten dotyczy także stosowanego paliwa. Aby potwierdzić jego jakość, użytkownik instalacji powinien posiadać odpowiedni dokument, np. fakturę zakupu paliwa lub świadectwo jakości. Dostawca węgla powinien – na żądanie klienta – przekazać mu świadectwo jakości, a klient ma prawo do informacji o sprzedawanym towarze, tj. o jego cenie, pochodzeniu czy parametrach i składzie.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak , Małopolskie, Śląskie , Opolskie ,Łudzkie ,Mazowieckie i reszta niedługo ok wszystko fajnie tylko  *** sęk w tym że ktoś powinien też kontrolować kotlarzy bo już teraz są te niby lepsze po 15 tys a za chwilę będą krzyczeć 25 tys zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności;"

 

a moim zdaniem do wejścia kolejnej ustawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak z pewnością będzie. Konsekwencją tego typu regulacji jest wzrost cen, zarówno urządzeń grzewczych, jak i paliw do nich przeznaczonych. Jeżeli z rynku zostaje wyeliminowany tani produkt na rzecz droższego, a do tego posiadacza tego taniego zmusza się do wymiany na droższy to nie ma się co dziwić, że jego cena jeszcze bardziej wzrasta, w tym przypadku będzie rosnąć tym bardziej im bliżej będzie do terminu wymiany wszystkich kotłów. Dotacje niby mają pomóc, a tak naprawdę również przyczynią się do wzrostu cen. 

 

Dlatego już dzisiaj myślę o wymianie kotła, żeby później nie zostać postawiony pod ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki kocioł 5 klasy przy pelecie rozpalany trzy, cztery czy nawet i po osiem razy w ciagu doby bedzie EKO?

Czy taki kocioł 5 klasy na ekogroszek który stoi w nadzorze po dwie trzy godziny a pracuje 15 minut będzie EKO?

 

Napewno klient wyda min. 10tys. i będzie zgodny z ustawą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze nie dokońca w temacie autora: Ale co to za palnik że potrzebuje ! 0,5kg ! do rozpalenia i rozpali całość do 100% w czasie 6minut? Wiesz ile to energi z 0,5 kg pelletu spalonego (nie zdymionego) w czasie 6 minut? Ile razy na dobe powtarzasz tą czynność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kotłami typu "składak"tzn.do swojego miałowca planuję zamontować palnik na pellet. Spalanie będzie OK tzn.czyste,sam wymiennik po pewnych modyfikacjach też będzie OK ale niestety papieru na 5-ą klasę mieć nie będę. Co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kogoś obchodzi że samochód zrobiłeś sam? Nie - ma mieć tylko tablice rejestracyjne i dopuszczenie do ruchu , jeśli zaś w czasie eksploatacji będzie trąbił zatrzymają dowód . Jak nie będziesz kopcił nikt nie będzie sprawdzał czy ogrzewasz prądem czy wolisz marznąć . To jest tylko moja osobista interpretacja tego przepisu , gdyż tak naprawdę nie mam żadnych wytycznych jak te kontrole mają przebiegać . Był chyba taki temat na forum ja wszystkich dogłębnie nie czytam gdyż nie zadymiam środowiska" subiektywne stwierdzenie". poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze nie dokońca w temacie autora: Ale co to za palnik że potrzebuje ! 0,5kg ! do rozpalenia i rozpali całość do 100% w czasie 6minut? Wiesz ile to energi z 0,5 kg pelletu spalonego (nie zdymionego) w czasie 6 minut? Ile razy na dobe powtarzasz tą czynność?

 

Przepraszam uciekło mi 1 zero po przecinku!

Te 0,5kg/ 6min na rozpalenie to faktycznie absurd, choć jakby policzyć to 5kg na 1h czyli ok 22-25kW mocy palnika.

Miało być 0,04- 0,05kg, palnik rozpala się w zimie co 2-3 h , zaś przy -22C co ok 40min.

Palnik to szwedzki Viking Bio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to uważam, że wystarczyło by edukować ludzi. Od tego sezonu palę peletem, wcześniej węglem w zebcu kwkd dolnopalnym. Jak rozmawiałem z sąsiadami o kosztach gazu, bo taki kocioł rozwazalem, to wszyscy mysleli że ja mam już na gaz, bo przecież się nie kopci.

Po pierwsze palenie węglem czy drewnem a nie śmieciami, moc kotła dobrana do potrzeb bo standardem są przewymiarowane. Oczywiście łatwiej wymusić wymianę kotła na taki, który uniemożliwia spalanie śmieci ale imo nie to jest sednem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Sorki że rozgrzebuje temat ale..

Ostatnio znajomy hydraulik powiedział mi że nikt mnie nie zmusi do zmiany pieca za 10 lat i ta uchwała antysmogowa jest praktycznie martwa.

 

Co w takim razie będzie z ludźmi którzy mają w domach stare kopciuchy bez klasy, czy oni będą musieli wymienić już za 5 lat? Z muszą ich jakoś inaczej jakimiś kontrolami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przestaną sprzedawać te kotły niższej klasy i bardziej gonić tych kopcacych. Do tego dotacje na wymianę i powoli się problem rozwiąże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.