Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rury Pp Stabilizowane Aluminium - Prośba O Pomoc


PietrekM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam prośbę do instalatorów i kolegów układajacych sobie instalacje z rur PP stabilizowanych aluminium. Około dwadzieścia lat temu robiłem w swoim domu instalacje z rur PP i wszystko poszło gadko, instalacja działa do tej pory. Ostatnio zaczem zakładać CO i wodę w domu mojej córki. Kupiłem system PP z wkładka aluminiowa. Producent zaleca przed zgrzaniem rury i złaczki, wyżłobienie na czole rury rowka specjalnym narzędziem (gradownik) i w czasie zgrzewania rowek ma się zasklepić i odciać dopływ wody do warstwy aluminium. W przeciwnym razie woda będzie penetrowała warstwę między PP i aluminium i producent nie udziela wtedy gwarancji. Robię wszystko tak jak zaleca producent, używam jego zgrzewarki. Niestety rura 40 nie zasklepia się a 32 nie zawsze. Zgrzewanie rury głębiej lub przy wyższej temperaturze powoduje zmniejszenie średnicy rury w miejscu zgrzewu. Zalewa się. W załaczniku zdjęcie mojej porażki. Czy ktoś z kolegów spotkał się z takim problemem? Albo robię jakiś głupi bład albo..... No brak mi już pomysłów.

post-74028-0-08252300-1500497126_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

...jakieś bajanie - to Ci bedzie zawsze ciekło

..rury pp w osłonie - większa stabilizacja i mniejsze oddawanie ciepła

Zabawa polega na tym, że musisz zedrzeć około 1cm /1,5 cm warstwy aluminiowej i potem normalnie zgrzewasz

do tego służy albo ostry nóż i zgrabne paluszki albo coś podobnego jak:

http://allegro.pl/zdzierak-skrobak-do-rur-pp-stabi-fi-25-i-fi-32-i6693330069.html

działa jak temperówka ;-)

...miejsce zgrzewu musi byc pozbawione warstwy alu !!! - wszystko co tak zrobiłeś jak na zdjęciu będzie prędzej czy później ciekło !!

..głębokość zgrzewu zaznacza się ołówkiem lub markerem, potem dojdziesz do wprawy - z reguły zostawia się 2 lub 3 mm na "nadmiar" plastiku podczas "wciskania"

...nie wciskamy na hama tylko do zaznaczonego miejsca na rurze - przewężeń nie ma prawa być !! - przewężenia i wylewanie plastiku = za głęboko wciskasz !

 

..natnij sobie kilka krótkich rurek i trenuj - 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac na zdjęciu że warstwa aluminium z rurki nie została ściągnięta/ścięta. Do tego potrzebny skrobak jak z linku od kolegi kaczy

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Niestety, tak jak pisze kolega Sambor to inny system. Wkładka aluminium jest w środku, pomiędzy zewnętrzną a wewnętrzną rurą plastikową. Tu nie zdziera się warstwy aluminium, ale podobnym narzędziem ( nie zdzierakiem ale gradownikiem) żłobi się rowek, wycinając z czoła rury (ze środka) kilka milimetrów aluminium. Potem w procesie zgrzewania ten rowek ma się zasklepić, zamykając dostęp wody do warstwy aluminium. Oczywiście zaznaczam sobie głębokość zgrzewania i robię różne próby, ale dla 40-tek to nie działa. Czy ktoś robił instalację tym systemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..jeżeli masz papiery, czyt. faktury może łatwiej całość oddać ?

kupić zwykłe stabi, miedź, pex czy co tam chcesz i w tym zrobić instalację bezproblemowo

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten system PP to pewnie Vesbo, tureckiej produkcji - jest w miarę tani, ale jak widać kłopotliwy w montażu.

Np wymaga idealnie prostopadłego ucięcia końca rury, co jest kłopotliwe przy większych średnicach rury i pewnie dlatego autor tematu ma problem z większymi średnicami.

Poniżej karta katalogowa i zalecenia montażu.

 

post-18578-0-21570400-1500645163_thumb.jpg

post-18578-0-50553300-1500645280_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jest.

Dzisiaj wybrałem się do znajomego instalatora i znaleźliśmy jakieś remedium. Ignoruję instrukcję producenta, która podaje głębokość zgrzewania. Wciskam rurę tak głęboko, żeby rura doszła do końca kamienia (elektrody w zgrzewarce) i w 90% jest OK. Czyli około 10% kształtek idzie do kosza. :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.