Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rezygnuję Z Czujnika Pogodowego Co W Zamian ?


Przemo71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nieszczęśliwym posiadaczem czujnika pogodowego przy kotle DeDietrich DTG 1300-24 Eco / V130 ECODENS.

Postanowiłem to zmienić.

Nie wiem jaki czujnik pokojowy zastosować ale wiem co chcę a mianowicie musi on sterować kotłem zgodnie z nastawami temperatur w pomieszczeniu.

Rozwiązanie z pogodówką o nazwie regulator czujnik pokojowy Easymatic FM-50 tyle napsuł mi krwi i gotówki przy tak zmiennych temperaturach w okresie zimowym, że nie mogę na niego patrzeć.

 

Poradźcie co robić. Jaki regulator pokojowy (bez pogodówki) proponujecie.

Mam ogrzewanie mieszane na górze grzejniki na dole podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"....Postanowiłem to zmienić...."zamiana sterowania pogodowego na stałotemperaturowe w przypadku mieszanej instalacji grzejnikowo podłogowej to zamiana jak w starym przysłowiu czyli  "zamienił stryjek siekierkę na kijek" Napisz lepiej co szwankuje w tym sterowaniu, jakie elementy zastosowałeś w instalacji, a i schemat by się przydał, to łatwiej będzie Ci pomóc, tak to same niewiadome

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz dać innego sterownika do tego kotła niż fm 50 , czy masz go zamontowanego na ścianie czy na piecu?, widzę że ponawiasz temat , bo we wcześniejszym pisałem ci prawidłowe nastawy, może wystarczy dać reset fabryczny i wpisać ponownie, ale jeśli masz bardzo bardzo dość da się zrobić kombinowane sterowanie na przekaźnikach i termostatach on-off , które się sprawdza ale to już zabawa w elektryka i nie wiem czy podołasz. Ogólnie połączenie pogodówki fm 50 z termostatami on- off się sprawdza bo zrobiłem kilkanaście takich operacji i prócz komfortu ustawionej i trzymanej żądanej temperatury rachunki spadały średnio 20-30 procent. , tylko jak wspomniałem to jest już większa zabawa ze sterowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypisz co zastosowałeś w tej instalacji! Twoje problemy mogą wynikać z błędnie zbudowanej instalacji a wad sterownika. Easymatic FM-50 to zdalne sterowanie  a nie regulator pokojowy (!!!) że masz instalację mieszaną to powinien też być też moduł  AD 202. Dlatego jeszcze raz prośba o schemat instalacji i zastosowane urządzenia, tym bardziej że sterownik pogodowy nie współpracuje z termostatem pomieszczenia (!!!!). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Easymatic podłączony w piecu do konsoli przez taśmę działa jako sterownik pieca ,ten sam easymatik podłączony w pokoju działa jako termostat pokojowy w piecu jest wpięty w inne wyjście. Ten termostat co wkleiłeś to zwykły on-off bez komunikacji z piecem.

To co radzisz mi zrobić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że strasznie boisz się schematu. I coraz bardziej nabieram przekonania że  twoje problemy nie są związane ze sterownikiem tylko instalacją. 

Nie mam takiego schematu. Jestem laikiem w tym temacie i nie znam się.

Mogę zdobić zdjęcia jak to coś pomoże ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiego schematu. Jestem laikiem w tym temacie i nie znam się.

Mogę zdobić zdjęcia jak to coś pomoże ...

Oczywiście że mogą być zdjęcia. Instalacja jest dwu obiegowa. Zamieść zdjęcia rozdzielaczy i elementów regulacyjnych i sterujących

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz instrukcje pieca

http://www.mushasi.pl/resources/ECODENS_IIN-IT.pdf

strona 26 jednak wystarczy dać  zwykły termostat on off by to sprawdzić zobacz czy easymatic jest podłączony do zacisku tam jeśli tak możesz zrobić próbę odepnij a przewody włóż zwykłą zworkę z drutu (tam nie ma napięcia ) po włożeniu wtyczki ze zworką piec ma ruszać na co po wyjęciu ma stawać .

pytanie 2 przydałby sie naprawdę schemat instalacji , bo nie wiemy czy parametr ciepła idzie z pieca razem na kaloryfery i podłogówkę, czy kaloryfery i podłogówka ma ją oddzielne pompy, czy może zasilanie idzie bezpośrednio na kaloryfery a podłogówka ma oddzielną skrzynkę z własna pompą,

3 czy termostat pokojowy easymatic jest na parterze nad podłogówką , czy na grzejnikach są głowice.

 przy 120 m rachunki roczne powinny się mieścić 2500 do maks 4000 zł rocznie coś jest bardzo nie halo

może por/ób zdjęcia armatury za piecem albo skrzynki podłogowki jeśli jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sprzęgło, są kolektory jest pompa na grzejniki i układ mieszający z pompą na podłogówkę. Nie ma rotametrów na podłogówce ale jak udało się uzyskać przepływy w pętlach może ich nie być. Dalej powinny być dwa zdalne sterowania dla każdego obiegu grzewczego, jest jedno i jest termostat który nie wiadomo z czym współpracuje, gdzie jest podłączony  i czym steruje? Dla mnie jest zbędnym elementem. Chociaż twierdzisz że się nie znasz powinieneś to ustalić czym termostat steruje i gdzie jest podłączony, W normalnym sterowaniu pogodowym dla dwóch obiegów grzewczych masz możliwość ustawienia krzywej grzania dla każdego obiegu oddzielnie. Tej możliwości nie masz bo masz tylko jedno zdalne sterowanie. Pytaniem otwartym pozostaje jaka krzywa jest ustawiona na sterowniku i dla którego obiegu jest przypisana? Powinieneś też sprawdzić czy zastosowano rozszerzenie AD 202 do podłączenia mieszacza? Jak już pisałem sterowniki pogodowe nie współpracują z termostatami pomieszczenia(!!!!!!) i ten element jest na pewno zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na easymatiku można ustawić krzywą dla obu obiegów grzewczych a i b i temperatury dzienne i nocne wszystko masz w instrukcji easymatica

https://www.yumpu.com/xx/document/view/27701559/fm-50-easymatic-de-dietrich

ciekawi mnie tylko podłączenie pompy na obwód bezpośredni bo przy płytce rozszerzeń i sterowaniu podłogówki nie przewidziano sprzęgła a pompa powinna ganiać z pieca bezpośrednio na grzejniki ,także zgaduję że ten drugi termostat jest tylko na pompę od grzejników i nie gada z piecem, na sam początek musisz dać reset fabryczny easymatika bo z czasem głupieje potem spisz dokładnie jakie parametry masz poustawiane i temperatury to poustawiamy czy ten drugi termostat jest na górze ?, ktoś chyba troszkę przekombinował ale może coś się poradzi. Choć układ hydraulicznie wygląda na wzorowy układ, czyli sprzęgło obwód bezpośredni na grzejniki i mieszaczowy na podłogówkę ,może będzie można dobrać jakieś inne sterowanie ogrzewania sterujące pogodowo z ewentualnymi termostatami ,a piec wyłączający on-off. Sądze że bedziesz musiał wezwać jakiegoś łepskiego serwisanta by przedewszystkim przejrzy i ureguluje piec i ogarnie sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

przerabiałem automatykę pogodową  firmy compit jeden sezon i zdemontowałem, nie sprawdza się ni jak teraz stosuje u klientów układy stało wartościowe siłownik afriso + napęd albo uwaga szok termostatyczny zawór  mieszający ustawiany na pokrętle  o dużym kvs pozwala to na olanie automatyki producentów kotłów i ich dedykowanych mieszaczy oraz przystawek za kilka stówek  ale jak już to na forum usłyszałem że nie obieram telefonów i skończyłem filozofie. A tak to spoko kotłownia podoba mi się wykonanie  ktoś się starał  dławnice w pompach obiegowych Panowie zawsze w dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie duże zużycie gazu może wynikać z tego że kocioł cały czas podgrzewa wode do sprzęgła utrzymując układ w gotowości. Swojego czasu przerabiałem podobny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy posiada Pan czyjnik temp na sprzęgle? Czy kocioł sie czesto zalancza? I podgrzewa tylko siebie i sprzęgło nie załanczajac żadnych innych pomp ? Instalator zapewne zaczerpnąl schemat kotłowni z Dietricha ale nie zawsze schemat który sprawdza sie na budynku użyteczności publicznej gdzie zużycie gazu ma drugorzedne znaczenie sprawdza sie w domach jednorodzinnych! Wg mnie bolączką jest regulator pogodowy jak znajde chwile to pogrzebie po schematach bo z Dietrich sie wycofalem chwile temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi Pan powie które to jest sprzęgło to powiem albo może lepiej zrobię zdjęcie. A kocioł załącza się często. Wydaje mi się że to jest wina pogodówki bo np. w tamtym sezonie był tydzień że kocioł nie słuchał nastaw i miałem w domu "łaźnie" 28-29 st. Musiałem go całkowicie wyłączać.

tak szalał.

A co by było po zainstalowaniu zwykłego sterownika pokojowego bez pogodówki. Wtedy w domu mam temperature taką jaką chcę bo na chwilę obecną jeżeli krzywa grzewczą mam ustawiona na 1,5 a temp. na zewnątrz to 10 st,C w obiegu nie przekracza 40 to w domu jest zimno. Ustawiam parametry jak mi zalecił dobrosław0 jest trochę lepiej ale bez szału. No i rachunek nie wiele sie zmniejszył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzeglo to to z 2 rogami odpowietrzniki z mosiądzu wg mnie 40 dla + 10 to duzo za duzo moja pompa ma tyle przy -20 nastawiam ręcznie bo pogodówke wyłączylem wieczorem usiąde przy harnasiu to pomysle kotły bez pogodowki i mieszaczy ukł sama podłogówka na chwilę obecną u klienów pracuja na 28 a u drugiego na 26 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.