Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Węgiel Online


zaqqu577

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro mam zamiar odpalić jeden worek od góry, sprawdzę jak się pali i ile zostanie popiołu.

Odpaliłem od góry i muszę powiedzieć, że widać te 26Mj/kg i to, że 40% mieszanki to węgiel typu 33 z Brzeszcz, który z powodu drobnej granulacji dość intensywnie odgazowywał.

Ja u siebie spiekalności nie zauważyłem, ale inaczej pewnie bedzie na retorcie. Pali się fajnie, nie wiem dlaczego ten typ opału (ekogroszki) nie jest kupowany przez użytkowników DS? Czyżby frakcja 5-25 była zbyt drobna? Jutro coś więcej na temat popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem od góry i muszę powiedzieć, że widać te 26Mj/kg i to, że 40% mieszanki to węgiel typu 33 z Brzeszcz, który z powodu drobnej granulacji dość intensywnie odgazowywał.

Ja u siebie spiekalności nie zauważyłem, ale inaczej pewnie bedzie na retorcie. Pali się fajnie, nie wiem dlaczego ten typ opału (ekogroszki) nie jest kupowany przez użytkowników DS? Czyżby frakcja 5-25 była zbyt drobna? Jutro coś więcej na temat popiołu.

Ja zdobylem worek i będę go sprawdzał na retorcie ale musi trochę doschnać bo wilgotny chociaż nie mokry.

Na łopatce Bobrek, widać różnicę w wilgotności.

post-44592-0-18091900-1506197936_thumb.jpg

post-44592-0-34152500-1506197961_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zasypowcu spala się rewelacyjnie, do popiołu jak z papierosa. Co do jego ilości, to będzie w okolicach deklarowanej, nie ważyłem dokładnie, bo paliłem razem z flotem, ale nie zauważyłem jakoś specjalnie więcej lub mniej. To, że ktoś tam pisał, że jest go wyraźnie więcej w porównaniu do Bartexa Silvera, po prostu oceniał go objętościowo, a nie wagowo, bo jest dość lekki i puszysty.

Nie twierdzę, że nie jest go więcej, ale też nie wierzę w aż taką różnicę, bo Bartex też nie ściąga węgla z kosmosu i musi się opierać na płomiennym, (który produkują tylko 2 kopalnie PGG, 2 kopalnie Tauronu i ZG Piekary) i na jakimś dodatku typu 32.1, 32.2.

Jeżeli jest zrobiony z Sobieskiego i Brzeszcz w reżimie technologicznym (między innymi odsianie z miału), to logicznym jest, że nie będzie tego popiołu ani więcej ani mniej od węgla z Piasta i Ziemowita, czyli np. Retopala. Przeciez to jest logiczne. Ja jestem bardzo zadowolony.

Kolego krisgie, jeżeli jest to worek o wadze 25kg, to cel spalania wyłącznie hobbystyczny, bo jest to wtedy węgiel od jakiegoś partnera, niewiadomo z czym. Tauron wypuszcza z nowej linii zarówno Jareta Plus, jak i ten fioletowy eko tylko w workach 20kg, na paletach 800kg.

Tak teraz patrzę na deklarowane parametry Bartex Gold - 28-30Mj/kg, popiół 3-5%, spiekalność dyplomatycznie pominięta. Przecież to może być tylko i wyłącznie węgiel oparty w większości na Wesołej, której spiekalność wacha się od 16 do 22 wg Rogi. W Silverze jest pewnie większa domieszka płomiennego, stąd spadek kaloryczności i pewnie spiekalności i wzrost ilości popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, cel hobbystyczny, chciałem go sprawdzić z ciekawości.

To oryginalny Tauron 20kg kupiony 2 tygodnie temu prosto z Sobieskiego, zamienilem się workiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 20kg bezposrednio z Sobieskiego, to już raczej będzie ocena wiążąca  ;), bo jest ten niby "nowy produkt". Sam jestem ciekawy jak to wyjdzie u Ciebie na retorcie.

Cena tony z transportem na tą chwilę wynosi 795zł/t, więc jeżeli porównywać go do Bartexu, to do Rubina, który kosztuje 905zł/t i według Bartexu ma odpowiadać parametrom Retopala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na całej operacji straciłem 5kg węgla bo dałem worek 25kg oraz parę litrów paliwa ale czego się nie zrobi by zaspokoić swoją ciekawość :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na próbę 3 worki orzecha drobnego w PSB "Mrówka",do swojego zasypowca. Cena,workowany 770zł,luzem 699zł za tonę,i muszę przyznać,że jestem mega zadowolony.

Węgiel nie kopci,wypala się praktycznie w pył. Nazwa to "Orzech drobny" z firmy Energo z Bielska. Można kupić on-line.

https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/orzech-drobny/

Mimo,że to rusek myślę ,że do zasypowca jest idealny.

post-46502-0-56057600-1506351499_thumb.jpg

post-46502-0-69623900-1506351524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać,że palę w GS metodą od góry. Do GS chyba będzie idealny,nie jest mocno kaloryczny, podają 24-26 MJ/kg i chyba taki jest.Zawsze miałem problem z kopceniem przy odgazowaniu zasypu, przy tym węglu tego nie widać,praktycznie zero dymu. Myślę, że do GS będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem laikiem i jestem nowy na tym forum bede palil pierwszy sezon w kotle tekla draco tytan II 4w ze sterownikiem economic premium. Jaki i gdzie zakupić najlepiej online ekogroszek do ogrzewania nie zamieszkałego domu do tem ok 15 stopni celcjusza ?

W mojej okolicy nie ma skladow z wyborem ekogroszku takze z gory dziekuje za rady :)

 

Wysłane z mojego LG-K500n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jego ilośc (popiołu), to będzie w okolicach deklarowanej, nie ważyłem dokładnie, bo paliłem razem z flotem, ale nie zauważyłem jakoś specjalnie więcej lub mniej. 

Zważyłem dokładnie.  "Ekogroszek Tauron", różowe worki - popiół  w okolicach 10%. Deklarowane 8%. Ciekawe skąd te 8%, skoro Brzeszcze mają do 9%, a Sobieski d0 12%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 20kg bezposrednio z Sobieskiego, to już raczej będzie ocena wiążąca ;), bo jest ten niby "nowy produkt". Sam jestem ciekawy jak to wyjdzie u Ciebie na retorcie.

Cena tony z transportem na tą chwilę wynosi 795zł/t, więc jeżeli porównywać go do Bartexu, to do Rubina, który kosztuje 905zł/t i według Bartexu ma odpowiadać parametrom Retopala.

Wieczorkiem odpaliłem ten nowy Jaret Plus od Taurona (Brzeszcze + Sobieski, worek 20kg). Niestety nie doschnął całkiem ale nie wytrzymałem ;) .

Kocioł puściłem na automacie PID Turbo na ustawieniach fabrycznych bez żadnych korekt.

Na sterowniku ustawiłem tylko by mieszacz cały czas trzymał równe 35C na podłogę.

Z początkowych obserwacji to pali się bardzo spokojnie czystym żółtym płomieniem, dużo spokojniej niż węgiel płomienny, z komina widać było delikatny jasny/biały dym ale być może dlatego ze komin zimny i kilka miesięcy nie używany albo dlatego że niezbyt suchy opał, zobaczę jutro czy coś się zmieniło.

 

Mając zdalny podgląd widzę ze przebija do 69-70C przy ustawionej 65C na kotle, czyli ma "power" a skoro cały czas przebija to znaczy nic złego na palniki chyba się nie dzieje ;). Spaliny 70-90C w zależności od mocy chwilowej.

Jutro podjadę i zrobię fotki popiołu. Pewnie rewelacji nie będzie, zobaczymy, sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, na pewno będzie wewnątrz ciepło ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc ma na pewno, bo spalałem akurat tego różowego w małej piecokuchni z podkową i naprawdę te 26Mj/kg nie jest na pewno zawyżone. W piecokuchni zauważyłem lekką tendencję do spiekania.

Cały czas mowa o ekogroszku różowym, który ma w składzie więcej węgla typu 33. Jaret Plus jak widać po poście kolegi wyżej nie sprawia większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz pewne wnioski odnośnie pracy na moim palniku Pancerpol Duo.

Wiec tak: pali się całkiem dobrze i czysto, ciepła daje ile trzeba ale trochę spieka co jednak nie przeszkadza w procesie spalania i dochodzi bez trudu do zadanej - jednak obrót robi dobrą robotę i rozwala te spieki. Na pracy mojego automatu zostawia trochę niedopału i koksu. Zacząłem trochę korygować nadmuch w górę i było lepiej ale nie zdążyłem dojść do dobrych ustawień bo węgiel się skończył :( .

Więc mam trochę mieszane uczucia.

Wydaje mi się ze jest to opał dla doświadczonych palaczy a nie dla zwykłego Kowalskiego jak ja, i wymaga popracowania nad ustawieniami kotła by udało się go spalić dobrze i bez strat.

Jakieś tam zapiski porobiłem i może kiedyś wrócę do tematu ale nie mam już ciśnienia, ciekawość zaspokoiłem :D.

Jak dorwę gdzieś różowego to też chętnie sprawdzę.

Test oceniam mimo wszystko dość pozytywnie bo balem się tych Brzeszczy i nie taki diabeł straszny jak się okazuje ale trzeba poświęcić mu trochę czasu.

Wiem też ze w razie czego mogę go kupować ale bedzie wymagał dostrojenia ustawień.

Jak się to pali na innych palnikach mam nadzieję że ktoś napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fot nie zrobiłem bo nie wziąłem telefonu :( , będę tam za tydzień to pstrykne bo popiołu nie wyrzucilem i wygasiłem kocioł.

Ogólnie brzydszego popiołu jeszcze u siebie nie widziałem ale to nie konkurs piękności ;) .

BTW najładniejszy popiół to miałem w ub roku z Wesołej, dokładnie jak z papierosa, szkoda ze nie kupiłem jej wtedy więcej tylko worek.

Co do innych palników zobaczymy w sezonie, chyba sporo tego węgla sprzedają więc ktoś się odezwie :P .

Brat ma Ekoenergię i looknę mu tam jak go odwiedzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc ma na pewno, bo spalałem akurat tego różowego w małej piecokuchni z podkową i naprawdę te 26Mj/kg nie jest na pewno zawyżone. W piecokuchni zauważyłem lekką tendencję do spiekania.

Cały czas mowa o ekogroszku różowym, który ma w składzie więcej węgla typu 33. Jaret Plus jak widać po poście kolegi wyżej nie sprawia większych problemów.

jednak sprawia problemy :

https://esterownik.pl/forum/posty,3429/ekogroszek-taurona-,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, weź Ty sie w końcu ogarnij i przeczytaj to, co zacytowałeś. Ja piszę, że większych problemów nie sprawia Jaret Plus, Ty piszesz, że komuś tam problemy sprawia różowy.

Nie pisz szybciej niż myślisz. Różowy to 50/50 Sobieski i Brzeszcze. Jaret 40/60, więc musi być różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takiego "popiołu" jak w linku to ja nie miałem i nie chciałbym mieć :D . U mnie był drobniejszy i nie było tyle niedopału, może z różowym byłoby podobnie. Jak pisaałem uważam że to opał dla doświadczonych palaczy i pewnie do spalenia raczej na ręcznym i na nowszym palniku, na zwykłej fajce dla Kowalskiego może być kupa...

U mnie większego problemu nie sprawiał ale żeby było bez strat w opale to trzeba by popracować nad ustawieniami tylko że mogło by się okazać ze zamiast straty w opale mamy większą stratę kominową, tak źle i tak niedobrze.

 

Może gdyby go jeszcze rozrzedzić peletem, trocinami, czy dodać wapna to byłoby lepiej tylko ze już nie mam na czym eksperymentować ;) .

Ogólnie mógłbym tym J+ palić ale kalorycznosc i cena zbliżona trochę do Retopala i pytanie czy jest sens się biczować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie w składzie mieszanki, a w tym że po raz kolejny piszesz pierdoły, mieszając fakty.

Ja dopiszę natomiast coś sprawdzonego,  podczas spalania Różowego Taurona wraz z flotokoncentratem z Marcela przy troche większej temperaturze wystąpiło niewielkie szlakowanie popiołu z Sobieskiego. Wcześniej pisałem o zauważalnej tendencji do spiekania. Jest tak jak napisał kolega krisgie i gość z esterownika - Różowy Tauron na retorcie, to raczej problemy, jest to opał do dobrego sprzętu i dla doświadczonego palacza. Lepiej kupić Jareta Plus, który też jak widać nie jest najłatwiejszy, a najlepiej Retopal  ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz nie inaczej... różnica będzie taka że w Jarecie będzie troszkę mniej spieków koksowych.. user Pink01 wiedział ci pisał ale zobaczymy co przyniosą dalsze testy, bo na razie słabo to wygląda jeśli chodzi o spalanie w kotłach podajnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.