Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Kotła Na Dolne Spalanie. Prośba O Rady Czy Warto?


palaczRybnik

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi o dokładność tylko mniejwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludu już pocięła oryginalne palniki,ale może ktoś ma dziewiczy kociołek to poda ,bo sam jestem ciekawy jak to wygląda fabrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś poda jak to u was jest faktycznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie jest podobnie, ďysza 17x5 =85cm2 a palenisko 23x40 =920cm2 to jest ok 0,1. To jak to się ma do 0,3 wg Carinusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,jeszcze raz tłumaczę,że te wartości które często przytaczam,to nie jest mój wymysł,tylko proporcje zalecane przy konstruowaniu palenisk.Mniejsza dysza nie zawsze będzie zła,u niektórych może powodować dymienie z komory załadowczej,gdyż palenisko wytwarza tyle gazów że nie zdążą przejść przez palnik.Mam u siebie idealne proporcje,nie mam tez żadnych problemów z dopalaniem i dymieniem.Gdy zmniejszałem palnik wzrastała prędkość gazów w dyszy palnika,na drewnie super,ale na węglu już niekoniecznie i spadała  temperatura kotła.Było to dobre do pracy na bardzo małych mocach paleniska i pracy ciągłej.

Przy jakichkolwiek problemach zalecam te proporcje jako stan wyjściowy,dalsze korygowanie w/g własnych upodobań i obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zalecenia są dla klasycznych kotłów z rusztem , przez który doprowadzane jest powietrze do spalania, często tego powietrza jest za dużo 

Takie kotły masz w handlu, często nie spalające a utylizujące  paliwo.

U mnie powietrze do spalania (PP) doprowadzane jest z boku, wprost w palenisko, od strony popielnika nie ma praktycznie doprowadzenia powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palić się da tylko musisz dać nadmiar PG a to rozpala wsad,więc musisz porcjować paliwo.Da się w palniku z dozownikiem opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny dymienia:

Za duża moc kotła

Za duży ruszt

Za duża dysza palnika

Za mała dysza palnika

Za wąski wylot z palnika

Za szeroki wylot z palnika (będzie kopćić na małej mocy)

Za mało PW

Za dużo PW

Zawis opału

Za niska temperatura w palniku.

Zły kształt palnika

Za mało PG

Zapchanie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz doprowadzać na różne sposoby,aby to powietrze zdążyło się wymieszać zaraz za palnikiem i była możliwość regulacji.Popatrz na przekroje innych kotłów i znajdź u siebie dogodne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam u Hesa palenisko ma 20x20 a dysza w najwęższym miejscu 6x6 i oczywiście rusztu niet :o

Oj, to już nieaktualne po licznych poprawkach.

Komorę zmniejszyłem i w zasadzie nie mam czegoś takiego jak dysza, tzn jest wylot płomieni ale znacznie większy.

Prawie nie doprowadzam też powietrza wtórnego.

A rusztu rzeczywiście niet, bo po latach doskonale się to sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.