Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła - Pellet Z Palnikiem Pellas/kipi


arekgr

Rekomendowane odpowiedzi

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gtz

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-jarzabem-11-n-m2b620b8e3c480

 

Panowie, filozofowie mówią, że palnik 26kW potrzeba do takiego domu...

Nastawiam się na 20kW - uwzględniam niepewną jakość paliw + jakiś zapas.

W wątku o palnikach Kipi udzielono mi wielu cennych informacji, ale trochę go przez to zaśmieciłem.

~85m2 podłogówki, do tego 10 grzejników i 2 drabinki w łazienkach.

Planuję jutro obejrzeć kocioł firmy MPM Bio Pell - moc w granichach 19kW + palnik Kipi 20kW. http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-bio-pell.html

Pewien miły Forumowicz poleca mi RBR-a, którego absolutnie nie wykluczam, MPM mam stosunkowo blisko stąd też taka myśl się pojawiła.

 

Proszę o naprowadzenie na właściwy tor myślenia, zamierzam palić lokalnym pelletem za ~550zł/tona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny dom, ok 300m2 po podłogach i palnik 20kW był za duży, więc mam palnik 20kW + bufor 800l.

W najzimniejsze dni ( -21C) miałem zapotrzebowanie ciepła na poziomie 9,8kW - pomiar ciepłomierzem.

Najważniejsze w tym wszystkim jest ocieplenie budynku i dobry sterownik do palnika.

 

PS

U mnie Kipi się całkiem nie sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor, coś kojarzę jak szukałem info o Kipi że miałeś z nim jakieś problemy.

W sumie wersja 16kW jak i 20kW ma tą samą moc minimalną, więc jakoś to powinno działać - dom budowany systemem gospodarczym, więc na pewno daliśmy tam kilka "strzałów" przy ocieplaniu :)

Póki co nadal gromadzę za i przeciw.

Mam wrażenie, że mieszkam na końcu świata - po prostu palnik rotacyjny dla ludzi pracujących w sklepach instalacyjnych to jakaś abstrakcja, nie wiedzą co to takie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym Kipi słyszałem dobre słowa jakiś rok temu

Teraz podczas wizyty w laboratorium (przełom marca i kwietnia) Ci od badań kręcili na niego nosem, twierdzili,że próbowali go i "szału nie ma"

 

Dobre słowa padły teraz o m.in.  poprawionym ecomacie (tu słyszałem to z dwóch ośrodków badawczych) oraz jeszcze innym, którego chwilowo nie chcę zdradzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w pewnym sklepie gdzie zachwalali KAMEN PELLET Komfort z palnikiem samoczyszczącym. Tylko że Gość zalecał do mojego domu 26kW - uparcie mówił, że 20kW będzie za mało, "będzie grzał komin".

 

Panowie, lepsze są palniki "czyszczące się" tak jak Venma, gdzie mechanicznie się to odbywa czy obrotowe jak Kipi? Chodzi o bezobsługowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też próbowałem ze 2 lata temu, ale jak piszesz "szału nie było" i to nie tyko ze względu na samą pracę palnika ale też na sterowanie, które teraz jest już ponoć poprawione.

 

A tak naprawdę to nie licz na cudowne palniki z pełnym samoczyszczeniem.

Jak się pellet poskleja to sobie wyczyścisz najwyżej ręce po czyszczeniu takiego palnika, a palnik trzeba łomem traktować.

Był kiedyś palnik szwedzki Eurofire - czyszczony tłokiem i też na jednym paliwie się zatrzymał.

Jak liczysz na samoczyszczenie to pellet lokalny może się nie nadawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor Ci uczciwie mówi jak sprawa wygląda

 

Widzisz ecomat tez ma samoczyszczenie, ale jak trafisz na taki słaby pellet, to Ci taką mazią szklistą zatka otwory napowietrzające i jak sambor mówi bez łoma nie podchodź

Producent ma dobrze zgrane nastawy fabryczne i od strzała na przyzwoitym pellecie bez grzebania idzie poprawnie, przez fona tez potrafi pomóc a to ważne.

Sterownik jest przyzwoity, ale nie najpiękniejszy, ogólnie rzecz biorąc funkcjonuje poprawnie i w zasadzie ciężko się mocniej do niego przyczepić (ecomat jest fabrycznie łączony z rk)

 

Ja lubię rozwiązania dla mnie proste konstrukcyjnie, z mechanicznymi rozwiązaniami, dla pelletu ma być możliwie prosty demontaż istotnych elementów i możliwie ułatwiona wymiana zapalarki. Plusem jest radzenie sobie z gorszej jakości pelletem, ale konstrukcja musi być przy tym przemyślana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja coś dodam. Spaliłem 4 tony pelletu z Ukrainy w popiele miałem spieki wielkości pięści i palnik sobie z nimi radził. Fakt może jeszcze nie trafiłem na najgorszy pellet ale z ukraińskim pelletem palnik pellasa revo radzi sobie dobrze. Rozłożenie palnika i zapalarki dla kogoś kto trzymał klucz w ręku też będzie łatwe. Sterownik też ok do tego zamiast panelu pokojowego mam sterownik Internetowy i uważam że lepiej to niż pokojowy. Także z czystym sumieniem mogę polecić. A kipi ma chyba podobna konstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam kocioł Kamen Pellet Komfort 20kW z palnikiem Revo i nie zamienniłbym go na żaden inny (no może ciut mniejszy, 20kW to za dużo do mojego domu, ale modulacja daje radę) Planuję dostawić bufor, może w przyszłym roku, by trochę okiełznać mojego "potwora" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam eco-palnik seria VIP z sterownikiem SKZP-03 w pracy na bufor, spalone ok 2,8 t przemysłowego pelletu i 1t "jasnego", w porównaniu do kotłowni węglowej to ja nic nie robię, innych palników nie miałem więc się nie wypowiem, ale wyjęcie/wymiana grzałki połączona z czyszczeniem otworów rusztu zajmuje ok 5 minut razem z zejściem do kotłowni, czyszczenie kotła ok 20 minut z zasypaniem 150kg pelletu.

 

Pozdrawiam i zadowolenia z wyboru życzę RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie wybór dokonany, kocioł zamówiony - MPM Bio-Pell 19kW z palnikiem Kipi 5-20kW. Kocioł świeżo po badaniach na 5 klasę i ecodesign. Mam nadzieję, że będę zadowolony - mało o tym kotle informacji, ale oglądałem go w "fabryce" i wygląda dobrze :) Montaż około połowy lipca.

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-bio-pell.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robin60, tak to już ze mną jest, wpadam w nowy dla mnie temat, chłonę informacje często zbyt szybko i nieco chaotycznie :) Na szybko chciałem zaczerpnąć wiedzy w temacie, bo muszę zacząć ogrzewać "budowę" w tym sezonie. Jeszcze pół roku temu nastawiałem się na Sztokera na ekogroszek.

 

Byłem pooglądać ten kociołek, zobaczyłem zakład gdzie to składają, wszystko dosyć rozsądne. Powinien dotrzeć do mnie w przyszłym tygodniu, w lipcu montaż i odpalenie - na pewno będę komentował na Forum co i jak poszło. Sprawdzę na pewno przynajmniej 3 lokalne "gatunki" pelletu.

 

Póki co poluję na dodatkowy nabór do projektu dofinansowania fotowoltaiki - takie 3kW by się przydało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena to ~9000zł, zależy od tego "jaką konfigurację" chcemy. W środę ma być u mnie - jeżeli ktoś potrzebowałby jakiś zdjęć to mogę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł dotarł do mnie - pachnie nowością, nr seryjny 001 :)

 

Przekrój nie pokazuje wszystkiego - jutro pewnie wrzucę jakieś foto. Jak na oko człowieka nie znającego się na kotłach - wykonany fajnie, ciężki (340kg), hehe nawet trochę szamotki się w nim znajdzie.

 

Fajnie że dostałem zrobiony na wymiar czopuch :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM Bio-Pell to póki co jedna opcja, opisywana jako 19-20kW. Czy będą mniejsze - pytać pewnie trzeba producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za delikatny burdel w kotłowni :)

 

Mam jeszcze kilka, ale nie będę śmiecił tutaj.

post-73644-0-63193800-1497527689_thumb.jpg

post-73644-0-72530300-1497527719_thumb.jpg

post-73644-0-03229200-1497527811_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

jak sie sprawuję piecyk. Jesteś zadowolony, bo sam stoję przed zakupem kotła i sie zastanawiam nad mpm bio pell. Są jakieś mankamenty użytkowania. Jak myślicie drodzy użytkownicy czy taki piec może śmiało działać na instalacji grawitacyjnej bez żadnych pompek, mieszaczy bo obecna instalacja fajnie mi chodzi i jestem z niej zadowolony. Czy jak piszą inny użytkownicy palnika kipi, faktycznie można w nim wszystko spalać jeśli mowa o pellet.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to testowałem od kilku miesięcy, sam kocioł raczej bez zarzutu. Całkiem nieźle wykonany, w tych pieniądzach nie będę się czepiał.

Ta zima to "przepalanie", dopiero wprowadzam się może w maju/czerwcu i wtedy zacznę grzać CWU i normalnie używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki koszt samego wymiennika (kotla) orientowales się moze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.