Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Kotła Z Ekogroszku Na Pellet 5 Klasy - Dobór Mocy I Modelu


framusfurch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

trochę już poczytałem o wyborze kotła ale moje wątpliwości pozostają spore. Proszę o pomoc i wyrozumiałość - jestem laikiem do potęgi (w dodatku muzyk...)

 

Zdecydowałem się na zmianę kilkunastoletniego kotła ŻYWIEC 25 kW na pellet ze względu na wygodę, czystość i możliwość zdobycia dotacji, ufam też, że dużej różnicy w cenie ogrzewania nie odczuję. Kocioł ogrzewa wodę cały rok i tak ma dalej być. Brak podłogowego ogrzewania- wszędzie kaloryfery z termostatem.

 

1. I tu pojawia się pierwsza wątpliwość - jaka moc kotła? Mój dom był rozbudowany i po rozbudowie mam świadectwo charakterystyki energetycznej, które wykazuje zapotrzebowanie na poziomie 146 kWh/m2 rok (załącznik)

 

Z drugiej strony dane wpisane na http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gnd sugerują zapotrzebowanie 89 kWh na rok.

 

Obecnie przez cały rok spalam ok. 6-7 ton ekogroszku po 720 zł/tona.

 

Na początku skłaniałem się do mocy 25 kW, ale po przeczytaniu paru wątków zacząłem się zastanawiać, czy nie wystarczy 20 kW? Ale czy to wystarczy przy mojej powierzchni? No i którą powierzchnię brać pod uwagę przy określaniu mocy kotła? Powierzchnię podłóg (258 m2)? Całkowitą (330m2)? Użytkową (141m2)? . (Załącznik)

 

 

2. Druga sprawa to konkretny model, producent. Na co zwrócić uwagę? Sąsiad ma kocioł Heiztechnik i sobie bardzo chwali. Nie mam bufora w kotłowni i wolałbym nie mnożyć kosztów.

 

Dostałem ofertę mailową w której sprzedawca wymienia takie modele (ZAŁĄCZNIK):

Heiztechnik DASPELL GREEN LINE (twierdzi że przeciętnie wykonany i nie ma już palników PEllas tylko jakieś własnej konstrukcji)

KRZACZEK model SKP BIO 20/25 kW (palnik Pellas Revo za dopłatą)

GREŃ model EG PELET mini 24 kW

KLIMOSZ - model DUO PELLETS EKO

HKS LAZAR model SMART FIRE 22 kW

BIAWAR model PELLUX 200 TOUCH (jakaś szwedzka dotacja obniża cenę o 2000 zł)

Skłaniałbym się do tego ostatniego, bo za cenę 13200 mam mechanizm czyszczący w standardzie, do tego pompę grudnfos do bojlera i zbiornik 300 l. Ale jest tyle opcji możliwych przy każdym piecu że wymiękam (patrz załącznik). Nie interesuje mnie raczej żaden panel dotykowy czy możliwość sterowania smartfonem itd. CO jest ważne przy wyborze kotła na pellet?

 

POMOCY! :)

post-73660-0-90383100-1495181167_thumb.jpg

post-73660-0-66213500-1495181176_thumb.jpg

RE solidne kotł peletowe.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy brałes pod uwagę panele fotowoltaiczne i piec indukcyjny elektryczny ? :)  

Nie dośc że ogrzewanie za darmo to czysto, nie trzeba sie martwic o opał, o czyszczenie pieca, wywalanie popiołu itp.

Panele fotowoltaiczne w odróżnieniu od  kolektorów słonecznych produkują prąd 12miesięcy  potrzebują światła  a więc przy każdej pogodzie pracują  oczywiście  wydajniej przy słonecznej  a mniej wydajnie przy zachmurzeniu czy opadach  ale pracują.

Ja co prawda na tę chwile owszem zainstalowałem  baterie na dachu  i jak na razie  produkuje prąd na własne potrzeby w tym ogrzewanie  wody użytkowej   ale jak widzę po produkcji prądu  i stosunku  tego co zużywam i tego co zostaje mi w zapasie że rozbuduje  elektrownie do 10KW i przejdę na ogrzewanie elektryczne słońcem. Piece indukcyjne jak kuchnie mają wysoka sprawność i dośc niskie zużycie

Obecnie firmy oferuja programy spłat  na poziomie opłat za energię przy czym przestajesz płacic za prąd a tę kase poświęcasz na spłate paneli oczywiście chcąc ogrzewac dom trzeba zbudowac wieksza instalacje a więc i koszty większe ale  mysle że i tak sie to opłaca zważywszy że po 15 latach  nie płace nic :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są pewne rozbieżności z porównania wyników OZC i cw  np wg OZC en całoroczna wyniesie 37 700kWh a wg cw ok 28 600kWh.

 

Ja bym wstawił kocioł na pellet 20kW + nieduży bufor oraz docieplił strych - dodatkowa wełna na podłogę.

 

Można też wstawić panele PV na dach ale w połączeniu z grzałką i buforem, wtedy masz jakiś magazyn ciepła na okres nocny.

Kolega Artex poleca ci jakieś cuda , a sam grzeje kotłem z podajnikiem,

Ciekaw jestem dlaczego sam nie ma tego kotła indukcyjnego i PV?

Z resztą w zestawieniu z PV kocioł indukcyjny jest bez racji bytu, wystarczy jak już wyżej pisałem - grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym wstawił kocioł na pellet 20kW + nieduży bufor oraz docieplił strych - dodatkowa wełna na podłogę.

 

Dzięki sambor

ale tam już jest wełna, 15 cm. 

Bufor nieduży to znaczy jaki? A bez bufora nie wystarczy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam od tygodnia zainstalowany Tekla Draco BIO. Wygląda wszystko solidnie i znajomi również chwalą tą markę co użytkują dłużej niż ja.

Ja jeszcze opinii wystawić nie mogę... 

 

A piszę, żeby przekazać Ci dobrą radę. Poszukaj sobie mądrego instalatora, który ogarnie temat i będzie w stanie dobrać parametry. Mój hydraulik pomimo zapewnień był zbyt słaby aby dobrze ustalić kocioł na pellet. W cenie kotła była wizyta serwisanta Tekla i on częściowo to ogarnął i wytłumaczył mi co i jak... Inaczej byłą by to czarna magia- tym bardziej jak piszesz, że się nie znasz...

A jak źle ustawimy wszystko (a to nie problem) to piec będzie dużo spalać i działać nieefektywnie.

 

Co do wielkości to bardzo dużo o tym czytałem, to wszędzie wychodzi na to, że jednak lepiej mieć mniejszy piec niż za duży. 

Mi chcieli wcisnąć 25KW a ja uparłem się na 12KW (ostatecznie wyszło, że mam 15KW bo 12 miałą mniej wody w sobie i cieńszą blachę)

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chcieli wcisnąć 25KW a ja uparłem się na 12KW (ostatecznie wyszło, że mam 15KW bo 12 miałą mniej wody w sobie i cieńszą blachę)

 

 

Może tylko zaproponowali a nie wciskali. I życzę Ci abyś nie musiał farelki

włączać przy -2°C na zewnątrz. Znając życie, będziesz jeszcze miło wspominał tego co

Ci mocniejszy kocioł proponował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedniego miałem śmieciucha z firmy Kamino 18KW piec produkcja 1984r  palone procesem nie ciągłym. Niska sprawność kotła. W domu miałem tak gorąco, że nie byłem w stanie wytrzymać po 26stC.

Więc nie sądzę aby obecny piec 15KW palenie na zasadzie podtrzymanie w procesie ciągłym. Piec o sprawności 90% więc kolego nie sądzę aby Twoje groźby miały jakąkolwiek podstawę.

Kotły dobrane na wyrost powodują wyższe zużycie energii, brak pracy na swojej właściwej mocy oraz szybsze zużycie kotła...

i nie proponowali a wciskali bo więcej kasiurki by ode mnie wzięli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.