Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła I Instalacji Do Domu Jednorodzinego


GrzegorzB89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

Na start nadmienię, że to moj pierwszy wpis na forum, więc jeżeli napiszę jakąś głupotę to liczę na wyrozumiałość.

Postanowiłem spełnić swoje marzenie i buduję dom jednorodziny. No i czas zdecydować się powoli na sposób ogrzewania budynku. Może parę parametrów technicznych:

1)powierzchnia zabudowy 146m2 kubatura budynku 946,86 m3. Budynek z użytkowym poddaszem i częściowym podpiwniczeniem.

2)zgodnie z kalkulatorem zapotrzebowania ze strony ciepłowłasciwe .pl  wychodzi że kocioł powinien mieć w okolicy 18 kw,

3)piwnica nieogrzewana (może warto chociaż część???) , parter ogrzewanie podłogowe, piętro grzejniki 

4)ze względu na dostępność do surowca dom chciałbym opalać drewnem w formie polan i zrębki (wegiel lub ekogroszek awaryjnie).

 

No teraz pochwalę się co sobie umysliłem 

chciałbym, aby instalacja składała się z kotła MPM Kompakt z palnikiem rynnowym od witkowskiego z podajnikem tłokowym (firma MPM zgodziła sie zamontować zewnętrzny palnik w swoim kotle) połączone z buforem, do tego bojler na lato 

 

No i najważniejsze moje pytania 

1) czy to wogóle ma sens, czy palnik rynnowy zda egzamin przy zrębce i w tej konstrukcji kotła

2) w domu zaprojektowany jest kominek czy warto włączyć go do instalacji, bo koszt  wkładu z płaszczem wodnym nie lichy

3) jakej wielkości powinien być bufor?

4) chciałbym aby wszystko przy pracy było w miarę automatyczne i samo regulowało parametry podawania opału (przy pracy na zrębce) czy dmuchawy, ale kompletnie nie wiem jaką automatykę dobrać.

 

Proszę o konstruktywne opinie i uwagi 

Pozdrawiam Grzegorz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się spotkałem w podobnej tematyce to palenie w automacie zrębki takie proste nie jest. Kolega pali zrębką grzejąc tunele ale jest tam ogrom pracy.  Myślał nad automatycznym podawaniem ale jednak zawsze coś na przeszkodzie stoi, zawsze jakieś ale... 

A i na forum o tym temacie jest sporo. Poszukaj 

Osobiście gdy masz dostęp do drewna to wybrałbym np. kocioł zgazowujący + bufor 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynnowy nie jest do zrębki. Palniki do zrębki są nieco inne. Owszem odpowiednio krótka podasz w rynnowym ale musi być odpowiednio twarda i sucha aby trafiając na krawędź ślimaka pękła zamiast się poddać i zakleszczyć.

 

Uważam jak kolega wyżej kocioł na drewno plus bufor, jest nawet taki jeden w V klasie z zapisem o buforze.

 

Jak dobrać bufor? Wczesniej w uproszczeniu było to 50l na każdy 1kW mocy kotła. W nowszym budownictwie można spotkać się z uproszczeniem 35l na każdy 1kW mocy kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zapotrzebowaniem to cs nie halo. Czy Ty planujesz jakieś ocieplenie tego budynku?

Co do ogrzewania to może idea fajna, tylko czy będziesz miał czas się z tym bawić? Normalny kocioł na eko zasypiesz raz na tydzień, w lato co dwa nawet trzy tygodnie. Czyszczenie to samo. Nie myślisz i nie układasz planu dnia pod obsługę kotłowni. Druga sprawa, że czas poświęcony na przygotowanie opału przeznaczysz na coś innego. Bardziej pożytecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gar

link do wyliczenia zapotrzebowania budynku, po uwagach wykonałem jeszcze raz mam nadzieje ze dobrze.

 

Zależy mi na efektywnym spalaniu produktów drzewnych ze względu na dostęp do nich, tj polan bukowych, grabowych  i zrębki, którą wykonywałbym również z M2(drobnica) liściastego.

Czy założenie że taki piec który będzie do wszystkiego( a przy tym nie bedzie do niczego) jest błedne?? czy w przypadku podajnika tłokowego również dochodzi do problemów z dostarczaniem surowca na palenisko palnika. Dlaczego zrębka miałaby się zle palić na takim palniku?? 

Może zamiast pchać się w piec podajnikowy lepiej sprawdzi się dolniak jak DS II + bufor??

No i co myslicie o tym kominku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek zbędny, chyba że dla klimatu to zwykły bez płaszcza.

 

Odnośnie wyliczeń nadal dość dużo te 16 kw, ale pchajac sie w kocioł i bufor tak czy inaczej musisz kocioł przewymiarowac.

 

Nq podajnikowym efektywnie drewna nie spalisz.

 

Podpiwniczenie cześciowe? Jeżeli tak to na gruncie warto dołożyć styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, masz napisane - dolnośląskie

Są u Was robione przymiarki do podobnego rozporządzenia jak np. w śląskim, szukać moim zdaniem v-ej klasy

Może sięokazać,że załadujesz kopciucha i za max.10lat będziesz go musiał wymieniac na klase V-tą

 

Kocioł do zgazowania drewna w klasie V-ej ma m.in. firma CWD sp. z o.o., 05-629 Warszawa ul.Piilicka5 model kotła Sigma20, atest podaje,że kocioł przystosowany jest do współpracy z buforem, atest ważny jest tylko w przypadku zastosowania bufora. Obejrzeć go możesz na stronach cichewicza. Uwaga, gama modelowa jest szersza a na ateście stoi tylko model Sigma20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak właśnie chyba bardziej przemawia do mnie dolniak którego cena nie rujnuje portfela + bufor i powinno być przyzwoicie. Czy można namierzyć przyzwoity schemat takiej isntalacji na forum?? Troche już widziałem ale zwykle jest tyle samo zwolenników co przeciwników czy to na yt czy na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku gdy chcemy podwiesić grzejniki w remontowanym budynku, a nie mamy zamiaru lać nowych posadzek grzejniki wyjda taniej. Lecz gdy budujemy od podstaw, a posadzkę musimy tak czy inaczej lac, koszta grzejników i op będa zbliżone. Osobiście jeszcze nie mieszkam w remontowanym domu w którym robie op, ale z tego co się dowiadywałem nie przeszkadza ani nie wpływa źle w sypialniach. Jak op jest dobrze wykonane podłoga ma temp trochę ponad 20 stopni, a woda w pexie do 35'c.

 

Dodaj ogrzewanie piwnicy na cieplo-wlasciwe. Tak z ciekawosci zobaczymy co to wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura zmniejszona o 1 i ogrzewanie w piwewnicy http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2gi8 tak dla sprawdzenia bo chyba na grzanie piwnicy się nie zdecyduje:)

kolego bolczaczko czy mógłbyś podesłać mi na maila schemat swojej instalacji w wersji edytowalnej chciałbym spróbować się ze swoim projektem. no i chyba będe musiał założyć nowy wątek w instalacjach bo sposób grzania swojej chatki już chyba wybrałem. Myśle, że dolniak ( w którym jak zauważył jeden z kolegów można zawęglować) + bufor załątwi sprawę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.