Skocz do zawartości
kafik

Galmet Ustawienia Pieca Dla Początkującego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, jestem początkujący w strefie pieców i palenia jak i ustawień, posiadam piec Galmet 12kw z podajnikiem, sterownik TECH St-480 zPID plus regulator pokojowy Auraton 2025 RTH, mieszkanie 82m2, docieplone. Chciałem poznać wasze rady co do ustawień na dobry początek, aby to jakoś w miarę sensownie zaczęło chodzić. Wiem, że ustawienia producenta nie są zbyt optymalne, więc jestem tutaj :) może ktoś ma podobny piec i doświadczenie w ustawieniu tych wszystkich opcji w sterowniku :) będę bardzo wdzięczny :) będzie to start instalacji i pieca, na mieszkaniu jeszcze nie mieszkamy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj.

Sterownik mamy taki sam, ja niestety PID`u nie posiadam, aczkolwiek swoimi ustawieniami w zimie udało mi się ogrzać cały dom 220 mkw;)

obecnie w trybie letnim (na wodę baniak 200 l) (jak i zimowym) ustawienia mam takie:

czas podawania 5 s

przerwa podawania 86 

nadmuch 16 %

histereza kotła 2 st

czopuch mam otwarty na full (w zimie przymykam go do 85%)

Temperatura w domu cały czas 24 stopnie była (ogrzewanie podłogowe), dom nie ocieplony.

Sądzę, że przy Twoim metrażu te ustawienia będą bardzo dobrymi. 

Nie przejmuj się tym, że piec długo (bo może nawet 4 doby) dochodzić do zadanej temperatury. Lepiej dla pieca, a uwierz mi, przepalał będziesz wszystko i spieków nie powinno być w ogóle. Jak będą, zmniejsz nadmuch i np 2%, poobserwuj z dobę, jak będzie git, to zostaw (chociaż może Ci wtedy wypluwać nie przepalony groszek) to wtedy wydłuż przerwę podawania).

Trochę mi zeszło zanim doszedłem do dobrego spalania groszku ale teraz wiem, że warto było ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez matys0708
      Witam! Mam problem z mocą minimalna kotła. Mianowicie kocioł chodzi w Pid tylko ze nie schodzi mi do mocy minimalnej. Temperatura kotła ustawiona jest na 66* moc max kotła na 55% a minimalna na 15% histeryzacja temp wynosi+3*. Kocioł dochodzi do temp 68,7* a moc spada mu tylko do 40%. W tych warunkach wychodzi mi b. Duże spalanie (16.5kg/13h). Jakieś pomysły. 
    • Przez Norberto77
      Witam, poszukuję posiadaczy pieca jak w temacie, takich co mają już uruchomiony i pracuje u nich. Chciałbym się dowiedzieć na temat ustawień w tym piecu, jakie macie. Ile spala pelletu. Ja mam taki piec od 1 m-ca i przez ten miesiąc spalił mi 960kg.
      Powierzchnia do ogrzania 125m2 wszystko w podłogówce + 2 kaloryfery drabinki w łazienkach
      Dom ocieplony Pustak ceramiczny duży w środku styropian 2x5 na końcu pustak ceramiczny mały - ściany 3 warstwowe
      Okna plastikowe 5 komorowe
      Poddasze nieużytkowe - strop ocieplony 20+5 wełna
      Ustawienia:
      Temperatura na piecu 70st
      Histereza 1 - 14 stC
      Histereza 2 - 9 stC
      Temperatura na mieszaczu za zaworem 4 drogowym i siłowniku 45 stC
      Temperatura na podłogówce ustawiona na piecu na 32 stC (na czujniku wskazuje ok 27 stC)
      W podłogówce poustawiane rotametry na ok 2-2,5 l/min zawory na powrocie odkręcone na max (12 obiegów każdy ok 70m)
      Nastawy pieca Moc nadmuchu/Praca podajnika/Przerwa podajnika/Tlen:
      przy mocy100% - 75% /6 sec/ 14 sec/ 8,5%
      przy mocy 50% - 60% /4 sec/ 18 sec/ 10,5%
      przy mocy 30% - 45%/4 sec/ 42 sec/ 12,5%
      Czy na piecu jak jest pompa pieca i zawór motylkowy to ma on być na max, czy może być przykręcony? (serwisant mi coś mówił o 1,5 obrotu, ale miałem tyle informacji w głowie, że mi wyleciało co i jak)

Proszę o podanie waszych parametrów.
      Pozdrawiam Norbert
    • Przez andrzejk82
      Witam, mam w kotle 3 termometry. Każdy z nich wskazuje inaczej, który brać pod uwagę? Cieczowy jest zaraz obok termopary od sterownika i temperatury są mniej więcej podobne, ale ten sprężynowy pokazuje dużo inaczej. Domyślam się że cieczowy i termopara mają różnicę spowodowaną ich osadzeniem, niedokładnością termopary, ale zastanawia mnie różnica pomiędzy cieczowym a sprężynowym, czemu jest aż taka duża różnica temperatur w kotle?

• Przez matys0708
      Witam! Wydaje mi się że sterownik mnie oszukuje z spałem. Co zrobić gdy sterownik pokazuje mniejsze spalanie niż jest rzeczywiście? Co może być tego przyczyną? 
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.