Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy co chcesz-ile-ogrzać i co to jest za model Camino!Sam rocznik poza tym że nie jest to bardzo stary kocioł-jak na Camino!-nic nie mówi.

Powierzchnia lub kubatura,docieplenie lub nie,jaka ściana,Camino-ile członów,jaka instalacja,i w żeliwie najważniejsze-wymiar komina w miejscu przyłączenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma Camino fabrycznego z 8-ma członami w środku-albo Tata zrobił,albo policzyłeś z rozpędu tylni.Jeśli tak jest tzn. że to jest największy Camino-23,7kW. Trochę dużo bez C.W.U. ale i tak taki komin będzie miał poważne problemy z ruszeniem tego kotła-zwłaszcza przy rozpalaniu.Prawdopodobnie najpierw będziesz grilował w kominie-(w.drzewny w komin,podpałka i zapałka.Jak komin nieczyszczony to lepiej tego nie rób!)- a dopiero potem rozpalał w kotle.

Jeśli masz możliwość wypróbowania to można zaryzykować.

Z praktyki własnej-jeśli się już zdecydujesz na jego montaż-wydaj parę złotych na czerwony silikon,bo 3ba powalczyć w takiej sytuacji kominowej o każdy milipascal ciągu-on MUSI być szczelny-0 'lewizny':

1.zdejmij czopuch-bruzdę czopucha wypełń równym paskiem silikonu i przykręć czopuch z powrotem;

2.zasuwka w dole czopucha-wysuń i nałóż w jej szyny silikon;

3.otwórz drzwiczki zasypowe i popielnikowe-zaświeć latarką od zewnątrz na szczeline w dolną część klapki:powietrza wtórnego i popielnikowej-patrząc od ich 'kotlowej' strony zobaczysz ewentualne nieszczelności;

4.sznur uszczelniający w drzwiczkach i wyczystce-nowy założyć;

5.Uszczelnić połączenie: rura-czopuch--pasek silikonu na 2-3mm od brzegu czopucha i wcisnąć rurę-f150;daj rurze 10 stopni wzniosu(kolano jednołomne)-powinno być 5 ale przy takim kominie.....

6.Do pkt. 1,2,5 można wykorzystać stary sznur z obecnego kotła po odpowiednim rozpreparowaniu('rozlużnieniu') nożem;

Powodzenia!Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,Camino mnie tak wkręcił, że obejrzałem go dokładnie. Ma 6 członów w środku.Zauwazyłem,że w tylnym członie u góry jest nierówny otwór/ wycięty/.

Czy można coś z tym zrobić i czy trzeba/jeśli tak to jak/ cały piec rozkręcić.

Czy nie będę miał problemów z uszczelnieniem i złożeniem pieca.Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam raczej go nie rozkręcaj bo go nie złożysz.ten otwór ktoś wycioł by piec mił lepszy ciąg.jeśli chcesz go zatkać to po odkręceniu czopucha będziesz miał tam dostęp.musisz wyciąć dwie blachy jedną z tyłu drugą od środka pieca i skręcić na śruby i jeszcze jakiś silikon na 1250 st. ale przy twoim kominie może nie będziesz musiał tej dziury zatykać. spróbuj tak jak jest a póżniej dopiero kombinuj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyga - bandro sensownie radzi(widać,że Camino-wiec :) Albo się 'oczytał' :) he he he... ).

Jak możesz podziel się zdjęciami-tego miejsca albo kotła w ogóle-dla innych i dla ożywienia tematu,ok?

Co do uszczelnienia i złożenia -to nie miałbyś problemu ALE . . najpierw 3ba to wszystko bezpiecznie zdjąć a potem skręcić przy użyciu śrub ściągowych--do ewentualnych modyfikacji,które chciałbyś zrobić jest to niepotrzebne--zrobisz tak jak pisze bandro--wystarczy zdjąć czopuch. . i już.

Jakiekolwiek pytania w trakcie prób,przymiarek z kotłem. . . .czekamy!

Wymagania ciągowe dla modelu 20,93kW-21Pa czyli 2.1mmH2O;

 

reciok-podziel się doświadczeniem składania i rozkładania swoich Camino!

-na 'drewniaka' rozkładasz i skręcasz czy opukujesz młotkiem drewnianym albo masz jakiś inny,swój sposób?

Ja widziałem metodę producenta na żywo-więc nie ma porównania :)

2-3 sek. i kocioł złożony(prasa hydrauliczna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Teraz jestem w trakcie modernizacji mojego pieca.

Z tyłu w oknie jak wyniuchałem zrobionym przez poprzedniego użytkownika montuję 2 blaszki skręcone śrubami tak jak pisał Bamdro kilka postów wyżej.

Tak jak pisał stoker w poście 8 zwiększam "cug" wersją dla bardziej wtajemniczonych.

Z dwóch członów środkowych + szlifierka trzpieniówka + frezik = 2 człony pośrednie. :)

Składam piec w sumie z 11 członów więc cug wskazany jest większy.

Rozbierałem i składałem te piece już kilka razy.

Mój patent to młotek 500 g i 3 śrubokręty montery (brutalne ale bardzo skuteczne).

Oczyszczam z szczeliwa uszczelniającego segmenty cały piec.

Zawsze znajdzie się jakaś szczelina tam delikatnie wkładam śrubokręt i pukam dosłownie pukam młotkiem po nim gdy szczelina się rozejdzie kolejny śruokręt kawałek dalej i tak doookoła.

ok. 1 godz. pukania i piec jest rozłożony na czynniki 1. Nawet te nierozbierane przez 20 lat.

Montaż banał.

Dobrze wyczyścić powierzchnie przylgowe.

Jakaś pasta do smarowania uszczelek samochodowych nie silikon czyli taka która nie tworzy gumy tylko zachowuje swoja konsystencję przez cały czas. Ja używam Loctite 574.

Smaruję tym dziekciem tulejki łączące segmenty.

składam piec do kupy a nastepnie skręcam śrubami do oporu na krzyż. nakrętki długie, szpilki kupione w metalowym 1 m całe gwintowane. po skręceniu szpilki przycinam na odpowiednia długość.

Uszczelniam segmenty szczeliwem do uszczelniania kominków.

I po robocie.

Zamówiłem sobie u producenta nowe płytki ochronne drzwiczek i nową przepustnicę całą kpl.

Te elementy muszę wymienić. czopuch mam przerobiony i chcę wrócić do orginału.

zamówione cczęści pasują jak ulał.

Uszczelki z włókien szklanych - kwadrat 8 mm czopuch, kwadrat - 6 mm drzwiczki i płyta wyczystna.

Czekam cieplejszych dni żeby wszystkie przygotowane elementy złożyć do kupy.

Mam nadzieję że zaarmaci. :)

Mam pytanie czy ktoś z użytkowników Camino ma zamontowany zawór trójdrogowy lub czterodrogowy i czy warto to cudo montować w tym piecu?

Za odpowiedzi serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! reciok--prośba do Ciebie.

Potrzebuję się dowiedzieć czy pośredni(jego tylna powierzchnia) będzie przylegał do tylnego.

Obydwie moje sztuki są skręcone i nie rozkręce jednego z nich tylko po to by je do siebie przyłożyć a na sklepie na razie wolnych członów nie mają.

Możesz-jeśli masz rozkręcone akurat te człony-przyłożyć (albo położyć ) pośredni na tylni człon-w miarę dokładnie--konkretnie-czy tylna powierzchnia CZŁONU POŚREDNIEGO(drugiego) pasuje do CZŁONU TYLNEGO? Normalnie jest tam środkowy.

Po prostu czy obrys członów(tylnej powierzchni),którymi to do siebie człony przylegają,są takie same w członie środkowym i pośrednim.

Pomóż jak masz 'człon' pod ręką. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegów! bardzo się cieszę ,źe nie tylko ja uwaźam kociol camino za bardzo dobry produkt. egzemplarz dzialający w mojej kotlowni jest z 1979 roku i trafil do mnie prosto od producenta. 30 lat braku stresu związanego z kotlem, kominem , paliwem itp. kiedyś mój piec ogrzewal 90 m2 domu dwupoziomowego i ok 40m2 szklarni. instalacja standard jak na rok 79 pion zasilający 2 cale , powrót również, górnezasilanie rurą calową i grzejniki blaszane żebra. wody w obiegu od metra ale za to duży akumulator. po wyrąbaniu szklarni i lekkich przeróbkach rur kociol okazal sie za mocny. mój tata wpadl na patent godny mcgaywera. splycil palenisko ukladając rząd cegiel szamotowych i ja teraz tylko dokladam do kotla. szamot trzyma ciepl , camino dziala lux, i nie chcę innego! obecnie rozbudowalem dom, mam 150m2 i w obiegu zbiornik c.w.u. galmet z wężownicą 140l. no problem. mój kociol ma 65 cm glębokości i wg tabliczki waży 295 kg.jeden z większych dozametu.ponieważ są produkowane myśle o orginalnym sterowaniu z dmuchawą.może ktoś montowal ? dbajcie o swoje kotly bo naprawde warto! pozdrawiam fanów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj gregor-szczęśliwy posiadaczu DOBREGO KOTŁA! Czyli Caminowiec 23.7kW dołączył do tematu.

O szamocie nigdy nie słyszałem w tych kotłach no ale m.in. po to ten temat.

Może jakieś zdjęcie?Np. z datą produkcji?

Na jakiej temp. wyjścia drewno 3ma 8 godzin?Na 40?

Biorąc pod uwagę kaloryczność drewna(w porównaniu np. z węglem czy koksem) i to ,że jest ono suche(max.12-15%wilgotności),gdyby przy pełnym zasypie wytrzymał 4-5h. byłoby wg.mnie super ale 8??

To ile trzyma na koksie(pewnie dawno nie paliłeś tym 'złotem') albo na węglu po zasypie do drzwiczek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazieńku nie mam domu tylko. . . 2 Camino.Skoro szczerze to szczerze!

Ale jak jeszcze w jednym z nich paliłem to na drewnie--odnośnie pytania o drewno do gregora--przy rozpalaniu 3-4 szczapy takie grubości 8-10cm rozpalone na 'kartonie jajecznym' i kilku suchych patyczkach po 20 min. miał 40oC.Myślę,że nieżle.Ale drewnem na stałe nie paliłem--jestem ciekaw.

Biecz 13kW (obserwacja osobista ;) ze Świąt ) dłużej dochodzi do zadanej temp. Ilość wody ma nieznacznie większą,moc prawie taką samą,niby stal(ktoś pisał,że żeliwo ma gorszą przewodność ciepła)-teoretycznie szybciej powinien nagrzewać a tu jednak nie....ha.

 

Co do linku to ja znam to wszystko--i wrzuciłbym to do tematu o tym kotle--może ADMIN to zrobi.

Za niedługo napiszę kilka słów o tym kociołku--czasu,czasu!!!!.Niestety nie z praktyki-a chciałbym,bo kocioł to trochę wyjątkowy-z punktu wymiennikowego(podobnie Fakora KZ3).

A co do Zębca 25kW-mój kumpel posiada taki kocioł i sobie chwali(niestety wersja z nadmuchem).Stałopalność około 12h.

Dziurę dymną to ten kocioł nad paleniskiem ma GIGANTYCZNĄ ...ale dywagacje na temat stali niech się toczą gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolegów . na początek kilka foto dot mego postu.cóź, palenie koksem kiedyś owszem. tu znów patent mojego taty. na ruszcie duxo źaru, temperatura wody 55, potem koksu jakieś6-7 cm od dolnej krawędzi drzwiczek, a na wierzch popiól zwilźony jak suchy beton pod polbruk. i tej brei na maxa-piramidka. 12-16 h spokoju.przy sprzyjających warunkach nawet wi.ecej . z popielnika wypadao full szlaki, jak z rasowej kotlowni i.........replay. jest wersja , źe moj kociolek pomimo naddatku mocy na moją chatę chodzi perfekt z powodu szamotu? nie wiem . jest dobrze, nie wsadzam lap-na razie. a na drewnie -serialnie. mialem porywy do 8h. 6.5 godz to standard. po tym czasie na ruszcie śladowy źar, dosyp i idzie od nowa. temperatury wody w moim przypadku to 45-52 stopnie. sami wiecie, źe kotlem bez sterowania trudno jest sterować -ha. temperatury i ciąg zaleźy od ciśnienia atmosf. zimą mam latwiej, gdy deszczowo muszę pomieszać z klapką na popielniku. jedno jest pewne-trzeba do caminiaka zrobić sterowanie. wracając do mego kotla. nawet zimą nie ma powodu dla którego musze palić non stop. wiele razy palenisko wygaslo do rana, ale poranne rozpalanie nie stanowi problemu. kawę w rękę i do kotlowni. waźne, źe po wygasnięciu pieca rano w domu są 22 stopnie.

post-7127-1238354363_thumb.jpg

post-7127-1238354446_thumb.jpg

post-7127-1238354462_thumb.jpg

post-7127-1238354582_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cegly są polączone zaprawą . najprawdopodobniej jest to glinka szamotowa polączona z wodą, tak jak zaprawa murarska. tak myślę , bo szamot jest patentem mojego taty z przed 22 lat , ale dziala. ideą bylo skrócenie paleniska bez rozkręcania czlonów kotla. moim zdaniem samo uloźenie cegiel zadziala podobnie. kociol mial za duźy naddatek mocy, i mój tata rozwiązal problem w ten sposób.dla mnie patent ok. w piecu ciemno, a grzejniki cieple ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do gregor. w naszym camino 73r na tylnym członie była zaślepka żeliwna na dwie śruby na dole w popielnik.zamiast tej zaślepkji kawał blachy z kolanoem hamburskim i rura spiro 80.w nowszych kotłach 75r w góre nie ma tej zaślepki przykręcanej tulko jest zalane żeliwo ale bez wody i wtym miejscu też mozna wywiercić dziure i tam podłaczyc wentylator.ALE NAJPROŚCIEJ jest w drzwiczki też bęcie dobrze .jak dam rade to zrobie zdjęcia naszego z tyłu i je zamieszcze tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.