Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobre Ustawienia I Osiągi Naszych Kotłów


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

DOM z lat 80tych nie ocieplony ,piętrowy,okna nowe plastikowe,drzwi nowe.

Powierzchnia do ogrzania 180m2 , 10 grzejników panelowych Kermi ,2 grzejniki łazienkowe,termostaty na grzejnikach.

Instalacja nowa Comap ,piec Iskara Bis z podwójnym paleniskiem 30kw ze sterownikiem st37,zasobnik wody Galmet 200l,dwie pompy ( co+cwu) .

Palę miałem płukanym -tak się to chyba fachowo nazywa.

 

Na razie od maja ogrzewam sam zasobnik cwu.

Piec ustawiony mam na 55 st.

Podawanie 12s

przerwa podawania 58s

dmuchawa na 1 ( 1-10) przesłona uchylona na 1cm

czopuch zamknięty na 1/2

Wyłączyłam podtrzymywanie bo ta funkcja całkowicie "rozstrajała " mój kociołek

Histereza Co 2 st

 

Kocioł czysciliśmy pierwszy raz po 3 mcach grzania bardziej z ciekawości niż z musu.

 

Pełny zasobnik 80kg wystarcza mi na 2 tyg.ogrzewania wody dla 4 os.rodziny,gdyby udało mi się w ustawieniach serwisowych wyłączyć pompę cwu w trybie letnim to jest szansa że na jednym zasobniku ogrzałabym wodę przez 2,5 tyg:)

 

Jednak na razie zima przede mną B)

Edytowane przez MONIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dom nowy, 240m, temperatura w domu 21-23, 4 osoby, ściany 24 Ytong + 14 styropian, okna plastikowe 5 komorowe, 11 grzejników Purmo z głowicami termostatycznymi Danfos ustawione na 3 lub 2 ( w garaży 2 grzejniki nie pracują przy mrozach -20 było około +14 stopni), na parterze 4 linie podłogowe(oddzielny obwód), na poddaszu w pralni 2 linie podłogowe (oddzielny obwód), łazienka na poddaszu 1 linia podłogówki z powrotu. W zeszłym sezonie 10.10.2010 do 30.04.2011 spaliłem 3,5 tony rosyjskiego eko-groszku po 600 zł za tonę (dużo popiołu)

kocioł-Ling Duo 25 kw ze sterownikiem Economic Premium

2 pompy Grungfos 25-40 CO i CWU

podłogówka na podzespołach KAN + zawór RTL

zawór czterodrożny z siłownikiem ESBE

zasobnik 300 l z 2 wężownicami + solary próżniowe Taurus 30 rur ( od maja 2011 do września 2011 woda w przedziale 55 do 40 stopni bez wspomagania grzałką)

Parametry ręczne jakie miałem ustawione w zeszłym sezonie przy rosyjskim eko-groszku)

T. kotła zadana 55 w spoczynku dochodziła do 65 (zawór z siłownikiem)

T. CO średnio 48 do 61

T. ochrony kotła 40

T. CWU w zasobniku zadana 45 dochodziła do 50

Ustawienia kotła

podawanie - 8 sek

przerwa - 24 do 28 sek w zależności od T. zewnętrznej

dmuchawa - 106

podtrzymanie - 35 min

 

W tym sezonie rozpocząłem palenie 10.10.2011 polski eko- groszek po 800 zł za tonę luz kupiony w maju suchy jak pieprz ( ma być dobry jak mówił znajomy sprzedawca sam nim pali, zobaczymy)

postaram się trochę poeksperymentować

Ustawienia na dziś

Charakterystyka pogodowa 6 na 22 stopnie

ustwiłem PID

1 bieg 5/30/106

2 bieg 7/30/108

3 bieg 9/30/110

podtrzymanie 35 min

parametry serwisowe (wejście przez hasło)

P1 - 55

P2 - 85

P3 - 5

P4 - 40

P5 - 3

P16 - 25%

P18 - 7

kocioł przy tych parametrach i temp. zew +7 w dzień / - 4 w nocy (dane na 16/17.10.2011) temp w domu 23,5 stał w podtrzymaniu nawet do 1,5 h kocioł przez 6 dni spala około 16 do 18 kg/dobę, mam nadzieję że tak zostanie. Pozdrawiam wszystkich LINGOWCÓW i resztę ślimakowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

witam, to może i ja się pochwalę, albo i nie :)

 

Budownictwo nowe - 1 rok, ściana porotherm 25cm docieplona 20cm styropianu, strop i skosy 25 cm wełny, went. mechaniczna z odzyskiem,. piec 17kW, pow. użytkowa ok. 150m2 (po podłogach około 190?) +garaż dwust 45 m2

dół podłogówka 60 m2, reszta grzejniki i drabinki

Piec Heiztechnik 17kW duo, retorta obrotowa sterownik Plum Eco-max 800r zawór 3d ręcznie ustawiany

 

zasobnik 150l 2+2 osób

 

Ustawienia pieca - właściwie nie ma to większego znaczenia (mam takie wrażenie), WYŁĄCZONY TRYB FUZZY LOGIC

obecnie sterownik działa dwustanowo

10 s podawanie,

40s przerwa, (wcześniej 60s przerwa)

w nadzorze co 12 minut 10 lub 12 s podawania,

wentylator 30 (od 20 do 100)

przesłona szpara 1,5 cm

 

Spalanie sezon 2010/2011 - 3,5 tony ekogroszku (Kazachstan)- zimą, wraz z ciepłą wodą + około 4-5 m3 drewna - brzoza - kominek powietrzny w salonie bez rozprowadzenia.

Rekuperator działał tylko przez 2-3 miesiące, dużo nieszczelności - drzwi zewnętrzne itp. + nauka palenia + godziny spędzone w kotłowni

Temperatury wewnątrz 21-22 stopnie

 

W tym sezonie będzie lepiej, bo i zima w sumie łagodniejsza :) ale za to temperatury wyższe 22-23 stopnie,

 

spalanie 26.09.2011 - 01.01.2012 1325 kg ekogroszku Kazachstan + do 1m3 brzozy w kominku

 

Ekogroszek według sprzedawcy ma 22-24 MJ w cenie 660 (kupywałem w kwietniu 2011)

 

to chyba tyle :)

pozdrawiam W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

posiadam kocioł DEFRO AKM 22KW palę miałem 23 z kop,Ziemowit(strasznie drobny,dużo pyłu).Dom nowy ściany bk.24 cm+styropian 14cm,podłoga styropian 10 cm,skosy poddasza wełna 25 cm,strop na poddaszu betonowy na razie 12 cm styropianu docelowo będzie 26cm,na parterze podłogówka + 3 grzejniki(w tym garaż zakręcony)poddasze podłogówka w łazience i pralni reszta grzejniki,zbiornik CWU stojący 200 l, zawór 4 d obecnie ustawiony tak na 4 w skali do 9(temp.na dom ok.40 *C)podłogówka na zasilaniu 34*C,sezon grzewczy zacząłem 13 października 2011,mieszkam od listopada,miał mam poworkowany-każdy worek zważony i do dnia dzisiejszego spaliłem 2947 kg miału.Od samego początku miałem problemy z tym kotłem teraz trochę udało mi się go ogarnąć i nawet fajnie chodzi i nie wygasa,temp.w domu na parterze ok 23-24*C,poddasze 22-23*C.Powierzchnia domu 195 m2 w tym garaż 20 i kotłownia 17 m2.

Edytowane przez tiger46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Budynek mieszkalny 3 kondygnacje,brak piwnicy, ściany 40 cm + 8 cm styropianu austrotherm strop 30 cm wełny temp 22,5 dzień 21,5 noc powierzchnia 310 m2 grzejniki płytowe radson

budynek usługowy 1 kondygnacja ściany 40 cm+ 10 cm styropianu, strop 22cm styropianu temp ok 14-15 st.grzejniki płytowe purmo, głowice termostatyczne

wszędzie okna tworzywo

Całością steruje pokojówka w domu więc w części komercyjnej steruję ilością pracujących grzejników przy -15 pracuje7 z 11 grzejników

kocioł defro duo 25 kw, wymiennik płytowy,2 pompy

Parametry przy temp do -15 -20 st.Kraków kilkanaście dni koniec stycznia i chyba do połowy lutego

podawanie 10s

przerwa podawania 50 s

nadmuch 10 % otwarte: połowa

temp kotła 52 st

histereza 1 st

zasobniki 200 kg ekoretu na 4 doby (50 kg/dobę)11 kg popiołu

moc teoretyczna wg.tabel defro 17,1kw

Parametry przy temp do 0-5 st.Kraków grudzień styczeń

podawanie 10s

przerwa podawania 70 s

nadmuch 10 % otwarte: ok 1,5 cm

temp kotła 50 st

histereza 1 st

zasobniki 200 kg ekoretu na 7-8 dni (średnio 26 kg/dobę) popiół jw.

moc teoretyczna pracy kotła 12,8kw

Wyniki chyba bardzo satysfakcjonujące zważywszy na powierzchnię budynku.Do 2 tygodni do tego zastawu dojdzie zasobnik dwuwarstwowy 380l na 6 osób z dodatkową wężownicą w górnym zbiorniku, która będzie zasilana przez gazowy kocioł. Co ciekawe dwufunkcyjny kocioł który jest na wypadek awari węglówy, z powodzeniem ciągnie w mrozy całość(testy) ale jest ok 2,5 raza droższy niż węglówa.Przy moich powierzchniach to się opłaca.

Palę węglówą 2 całe sezony.

Niektórzy się zdziwią że mam niską temp na kotle ale myślę że mam mocne argumenty:

kocioł ma wymiennik a ważna jest temp powrotu wody na kotle w stosunku do temp kotła(różnica temp) jak również wilgotność opału oraz wilgotność wdmuchiwanego powietrza.Opał kupuję w lecie jak suchy wożę na przyczepie sam, nikt mnie nie orżnie na ilości (skład ,kierowca) wydaje mi się że ci goście nie mają żadnych skrupułów.

następnie gdyby temp na kotle była u mnie np 60st to po wystartowaniu z temp np 40 st doszedł by do temp 60 st ale możliwe że wcześniej zadziałała by znowu pokojówka i kocioł byłby znowu w stanie podczymania.nie zaobserwowałem żadnej wilgoci na ścianach kotła,odnośnie komina -szamota ocieplona i wentylowana fi 200mm wszystko spada ze ścianek na dolny odcinek z którego tylko trzeba wybrać.

Kocioł najsprawniej działa przy wys temp paleniska i przy niskiej temp samego kotła (mniejsza strata kominowa)

Na razie wystarczy.Jak będę miał zbiornik CWU i jakieś dane to opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam,

Od listopada posiadam piec SAS MULTI 17KW ze sterownikiem ST-450 zPID

Ogrzewam nim dom w okolicach 180m2 (powinien być 23KW, jednak zdecydowałem się na mniejszy bo uważam, że to naciąganie przez producenta, z uwagi na taki piec u znajomego 220m2 bez problemu 17 daje radę), ale nie o tym mowa.... . Dom jest obecnie w stanie wykańczania, więc zależało mi na tym aby dogrzewać go zimą, aby móc prowadzić prace w środku. Do jest nie docieplony, a na piecu mam takie ustawienia:

Tryb bez PID, bo na automacie węgiel znika bardzo szybko, więc używam własnych nastaw:

Tryb pracy:

Podawanie 25 sek

Przerwa 90 sek

Dmuchawa 28%

Tryb podtrzymania:

Podawanie 30 sek

Przerwa 6 min 30 sek

Dmuchawa 50 sek co 2 min , 28%

 

 

Zadana temperatura CO 50, CWU (pompa ciepła Hewalex ze zbiornikiem 300l) nie grzeje, bo i tak nie używam, jednak sama się dogrzewa, bo gdzieś nadmiar ciepła musi oddać.

Węgiel jaki używam, po próbach kilku innych, które nie były udane.. zdecydowałem się na eco-groszek z kopalni Mysłowice Wesoła, w moim regionie (lubelskie) cena to 900zł na tonę workowanego, kupowany nie tak dawno, więc wiadomo cena na wakacjach pewnie niższa, węgiel nie jest suchy bo i ciężko o taki w momencie moich zakupów.

 

Kocioł dochodzi do temperatury zadanej przy moich ustawieniach z przejścia trybu potrzymania w tryb praca (histereza kotła 3 stopnie), wiec od 47 zaczyna lecieć na ustawieniach z trybu pracy, i zajmuje mu to koło 7-8 min, aby dojść do 50 stopni, potem tryb potrzymania różnie, ale według moich obserwacji coś koło 30 min, bywa dłużej.

 

Spalanie po ostatnich obserwacja wynika, że idzie około 25kg/ na dobę. Ostatnio załadowałem 5 worków(piątek 07.12.2012r), dziś musiałem zorbić dosypkę bo niestety skończyło się paliwko..., którego wystarczyło na 4 i pół doby.(trzeba dodać, że moim regionie temepratura osatnimi dniami wynosiła zarówno w ciągu dnia jak i nocy blisko jak nie wiecej nocami -10.

 

Czy ktoś bardziej doświadczony uważa, że to dobre osiągi, jak na taki duży dom na dodatek nie docieplony. W zasadzie grzeje tylko CO na dodatek na zadanej 50 stopni, czy można coś zmienić, aby osiągnąć lepsze rezultaty?

 

Mam właśnie taki piecyk SAS Multi 17kw sterownik ST-45 firmy TECH. Dom 130m porotherm 25 + 12 styropian w podłodze 10, poddasze 20 cm dobrej wełny, zasobnik 160l, 4 osoby.Grzejniki kermi z głowicami termostatycznymi. Jest to pierwsza zima kiedy mieszkamy piec pracuje od 1.10. początkowo grzejniki były lekko ciepłe tylko w nocy i wieczorami + CWU. do dziś 7.01 spaliłem 1.5 tony groszku z Chwałowic.Liczę na jakieś 3- 3,5 tony do końca kwietnia.

Podczas poprzedniej zimy byłem w podobnej sytuacji, dom wykańczałem. utrzymywałem temp. 14 st. bez CWU, spaliłem 1.5 tony. dom był już oceplony. Znawcy mówią, że pierwsze 2 lata nie są miarodajne jeśli chodzi o spalanie pnieważ dom nie jest wygrzany oraz nosi dużą ilość wilgoci technicznej. Moje ustawienia nie dużo różnią się od waszych tzn

Praca

czas podawania 11-12 s

czas przerwy 47s

nadmuch 24%

Podczymanie

czas podawania 17s

czas przerwy 40 minut

nadmuch17s

przerwa nadmuchu 40 minut

temp zad 59st

histeza 2 st

przysłona zamknięta w ok 75%

wg moich obserwacji w okresie ciepłym jak październik spalał ok 8kg na dobę

przy temp -7 dzień, -12 noc ok. 20 kg do 21.

myślę , że to jest wynik ok , lecz jeśli macie jakieś uwagi chętnie wysłucham,

Dodam że węgiel z Chwałowic ma podobno bardzo wysoką kalorycznośc ale również wytwarza spieki.

Mój multi ma obrotową retortę więc ten problem mnie nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam .

Dom 120 mkw murowany z pustaka gazobetonowego tzw suporeks+ocieplenie 15 cm styropianu. Rok budowy 2011/2012

Piec mam w budynku gospodarczym 18 mb od domu Piec SAS ECO 17 kW

Temp mam na piecu non stop 60 C chyba ze sa mrozy to 64C

Zawór 4d ustawiony tak na połowie

Palę ekogroszkiem Pieklorzem przy nastawach podawanie 3.30 min podawanie w podtrzymaniu 40 min nadmuch 26% w skali 100 % wychodzi na dobe 25 kg

palenie miałem jest wg mnie bardziej przyjazne dla pieca bo się nie męczy i szybciej sie nagrzewa i zuzywa podobnie ok 30 kg na dobe co daje ok 800-1000 kg na miesiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam .

Dom z lat 70 250m okna nowe plastik

Kocioł 25kw tłokowiec lokalny producent palnik po własnej modernizacji

cwu 120l

zawór 4 d skala 1-9 ustawiony na 7

temp kotła od 40-60 w zal.od temperatury zew.

pod.4.25 minut went 40% z 100

podtrzymanie 30min przedmuch 1min went 40%

temperatura w domu 22 dzien/ 20 noc

Wegiel orzech od 15-35kg na dobe sezon 2012/2013 4,700tony

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Visitor1230

Jak obiecalem opisze kolejne doswiadczenia po zamontowaniu sterowania 4D. Tez zeby niektorzy mieli co minusowac jak lubia.

Nastawy obecnie:

podawanie 5s

przerwa 45s

temp. zadana 75°

podtrzymanie 20 min

przedmuch podtrzymania 45s

temp. zadana w pomieszczeniach 20°nocna i 21° dzienna. Dzieki termostatom w pomieszczeniach od 19 do 22.

Nocna od 22.00 do 15.00. Powrot do zadanej dziennej stopniowy juz od 11.00. 

 

Nastawy 4d

krzywa grzania przy zewn. temp/ ( zadana za zawarem) : 10° (43°), 0°(49°), -10°(55°), -20(60°)

po uzyskaniu pokojowki pompa zostale zalaczona z obnizeniem zadanej za zaworem o 10°.

 

Pompa pracuje na mocy 11W.

Zmierzone zuzycie ekogroszku od 9 do 30 listopada to 10 workow z malym hakiem po 25kg. Wegiel przed wrzuceniem dodatkowo jest dosuszany. I tak jak poprzednio Kociol nie ma nic wspolnego ze sterowaniem 4D, pokojowka i pogodowka. Wszystko podlaczone do 4D. Kociol ma jedynie za zadanie uzyskanie temp. zadanej.

Jedyny minus tego wszystkiego to sadza. Po tygodniu zbiera sie jej na poziomym wymienniku ok pol centymetra. Czego nie bylo przed modernizacja w kotlowni. Czyli trzeba cos wymyslec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. W sumie też już moge sie pochwalić

 

powierzchnia do ogrzania 180m2. Dól podłogówka 70m2, poddasze 110m2 grzejniki z głowicami 12 cm steropianu po ścianach. poddasze ocieplone wełną 15cm. Piec KAPI ( reginalny producent - piec robiony na wymiar - aby wszedl do kotlowni ) 20kw, sterwonik alfa ignis. podajnik ekoenergia 15-25kw ( mniejszy ), material groszek od matki Rosji. bez konkretnych parametrów ( spiekalność - okrutna, popiół - ponad przeciątną, zawartość siarki - a kto to wie, kaloryczność - nie mam pojęcia ale daje rade. Temp w domu 23 stopnie.  Ustawienia:

praca:

podawanie 7 sec

przerwa 55 sec

czuwanie

podawanie 7 sec

przerwa 20 min

mnoznik casu dmuchania 2

 

zużycie na dzień dzisiejszy przy obecnych temperaturach(-2 - -6 dzień/noc) 15kg/doba. w planach lekka korekta korony palnika - uszczelnienie/zaślepienie kilku otworów w celu przeniesienia siły nadmuchu na drugi koniec palnika.

 

Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jako że to mój pierwszy post to chciałem wszystkich od razu powitać!!

Do rzeczy, mój dom to KARMELITA MAŁA, nie wiem czy podajecie wymiary domów podając wartości mierzone po podłogach czy może wartości powierzchni użytkowej, u mnie wygląda to tak:

- kubatura: 480m3
- pow. użyt: 140m2
- pow. całk: 160m2

Dom ocieplony 15cm styropianem, okna plastikowe (pakiet 3 szybowy), podłoga na parterze ocieplona 15cm, strop 28cm wełny.

Mój piec to defro duo 15kW ze sterownikiem AG LUZ zPID, instalacja jak i dom jest nowa. Wszedzie w domu jest podłogówka, grzejniki drabinkowe tylko w łazienkach i jeden grzejnik w garażu. Posiadam zawór 4d i 3d, pompa CO jest spięta z podłogowa, no i pompa CWU. Bojler 300l dwuwężownicowy + 3 panele solarne. Instalacja mniej wiecej wygląda tak:

post-54014-0-33711100-1386748127_thumb.jpg

 

Ustawienia:

 

Temperatura na dworzu: -5°C - 6°C
Zawór 4d: 4
Podłogówka: 35°C
Temp. Zadana: 65°C
Czas podawania: 7s
Czas przerwy: 35s
Siła nadmuchu: 35%
Praca podtrzymania: 20s
Przerwa podtrzymania: 35min
Praca nadmuchu: 10s
Przerwa nadmuchu: 5min
Temperatura w domu za dnia: 21,5 °C

Temperatura w domu za w nocy: 20,5 °C

 

Spalanie około 22,5kg/dzień

 

NIestety nie mam regulatora jeszcze i tutaj pytanie do was. Zamierzam kupić Defro SPK LUX (odpowiednik Techs st-280) z komunikacją bezprzewodową. Do tego siłownik na zawór 4d firmy Afriso (bije się z myślami czy kupić firmy afriso czy ESEBe?), do tego sterownik siłownika i też pytanie (lepiej defro MZ czy może st-61 v4 ?) gdzieś na forum wyczytałem, że kupując sterownik st-61 u techa jest problem z komunikacją ze sterownikiem w kotle, natomiast jak sie kupi st-61 przez defro to niby śmiga. Poproszę o opnie i ewentualne pytania.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez dryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dom z lat 60-tych( typowa piętrówka- bryła) pustak, pustka, cegła, nieocieplony, wymienione wszystkie okna140m kw.

Powierzchnia 140m kw. (w trakcie rozbudowy dodatkowe 60 m kw)

Instalacja: rura stalowa w 80% (Od0.5 do 2 cala)  rurki miedziane 20%

Grzejniki w 50% nowe pourmo, reszta żeliwne żeberkowe.

Bojler 200 l dla 6 osób

Piec użytkuję od początku pażdzirnika.

Kocioł Rakoczy Multimax 22 kW

sterownik ST- 48

zawór 3D sterowany ręcznie

Temp CO 65 st.

Temp CWU 45 st.

histerez CO i CWu 2 st

Czas podawania 20 s.

czas przerwy 70 s.

wentylator 18 %

przesłona na wentylatorze otwarta ok 3 cm

praca w podtrzymaniu 25s.

przerwa w podtrzymaniu 6 min

wentylator w podtrzymaniu 40 s co 6 min

temp w pomieszczeniach 22-24 st.

ekogroszek chwałowice 27 kj

 

Przy obecnych nastawach piec w podtrzymaniu od 15 do 25 min, po czym temp spada o jeden stopień poniżej histerezy i zaczyna rosnąć  w ok 15 do zadanej.

Nastawy od 12.12.2013 więc nie wiem co i jak ale rezultaty widać w zasobniku. Do dnia dzisiejszego spalił ok połowę( zasobnik 180 kg), Na powszednich ustawieniach 180 kg na 6 dni i groszek sowiecki ( brak szczegółów). muszę poczekać aż wszystko wypali ale myślę że spalanie spadnie poniżej 20 kg na dobę .

Dodam jeszcze że wg. mnie węgiel wypala się bardzo dobrze: niewiele spieków, ok 80% czystego popiołu.

Jeśli macie podobny kociołek to podzielcie się doświadczeniami lub ogólnie wyraźcie swoją opinie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Amelinium
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Dom 1990 r. , pustak, ocieplony styropianem, okna zostały wymienione ze 4 lata temu na drewniane. 

Powierzchnia 280 m2. (ocieplany strych i garaż).

W większości domu grzejniki aluminiowe. 

Bojler 200 l. dla 2 osób.

Jest to mój drugi sezon grzewczy.

Piec 30kW + sterownik GECO + sterownik pokojowy

 

Temp. zadana: 65

Czas podawania: 16 s

Czas przestoju: 65 s

Czas podrzymania: 20 min

Moc wentylatora: 3/10

Przesłona otwarta na ok. 3 cm 

 

tqr3.jpg

 

 

Przedstawiam tabele szacunkowego spalania.

 

Nie posiadam zaworu 3d ani 4d. Zawór grawitacyjny minimalnie otwarty, żeby piec się nie przegrzał. Przy otwartym na maxa zaworze, na piętrze jest duchota i gorąco. Nie sądzicie, że spalanie trochę powyżej normy? Ostatnie dni przy -2 ; -4 C spalanie ok. 40 kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Visitor1230

Podluzszych doswiadczeniach z nowa sytuacja w kotlowni:

Spalanie na nizszych temperaturach sie nie powiodlo ze wzgledu na zarastanie kotla sadza. O czym juz chyba pisalem. 

http://cieplowlasciwie.pl/start

Fajna strona gdzie mozna pi raz drzwi ocenic sobie poczynania palacza w kotlowni. Mi wyszlo jak na fotach ponizej.

Temperature zadana 75°

czas podawania 6s

czas postoju 40s

podtrzymanie 35 min

nadmuch w podtrzymaniu 50s

podawanie w podtrzymaniu 7 sek

 

Przy obecnym spalaniu sezon powinienem zamknac zuzyciem max 3T ekogrochu. W chwili obecnej mam zuzycie na poziomie 10kg na dobe. Sadzy jest niewiele. Podejrzewam ze po zalozeniu pompy obiegu kotlowego ustabilizuje mi sie i i podwyzszy powrot. Teraz wacha sie od 45 do 50°. Czasami spada w okolice 40°lub wzrasta powyzej 55° Chalupka bedzie zmodernizowana pod wzgledem ocieplenia. Czyli strop i sciany. No i wtedy bede mial kociol konkretnie przewymiarowany. I na razie nie mam pomyslu co z tym zrobic. Na gaz nie mam szans. A inne opcje nie wchodza w gre.

 

post-55163-0-88031800-1393419991_thumb.jpg

post-55163-0-57952500-1393419997_thumb.jpg

post-55163-0-23891200-1393420010_thumb.jpg

post-55163-0-60292300-1393420024_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jako młody palacz w piecu na ekogroszek przyznam, że podobnie jak TIMON120777 spaliłem jak do tej pory 400kg w ciągu 48 dni. Dom to nietypowy bliźniak ok. 130m2 moja część. Budowany 1992, zamieszkany w 1993 r. Podpiwniczenie - bez izolacji - ogrzewane. Ściana pustak szlakowy, wełna 5cm i 1/2 pustaka. Okna plast. 3 komorowe. Parter, piętro i nieużytkowy strych. Strop na strychu dogrzany 10cm styropianu. Piecyk Tekla Draco Duo 15kw + zawór 4 drogowy z siłownikiem. Jadę non stop na pogodówce. W domu 22 stopnie. 

Ustawienia:

-podawanie 5s

-przerwa w podawaniu 38s

-dmuchawa moc 96

-podtrzymanie 22min

Węgiel - workowany EKORET

Wydaje mi się, że rezultat jak dotąd w ramach normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Proszę w tym temacie o podawanie prawidłowych ustawień kotła oraz (opcjonalnie) zużycia opału. Posty nie zawierające tych informacji będą wydzielane z tego tematu bądź przesuwane do kosza.

 

Przeszukując ten temat i wpisując nazwę kotła powinny wyskoczyć tylko i wyłącznie poprawne i przetestowane ustawienia. Taki zamysł tego tematu opisałem w pierwszym poście: 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/239-ustawienia-i-osi%C4%85gi-naszych-kot%C5%82%C3%B3w/

 

Jeżeli ktoś chce się poradzić, podyskutować o swoich ustawieniach proszę o zakładanie własnych tematów.

 

Jeżeli ktoś chce podać spalanie swojego kotła proszę założyć własny temat podając oprócz spalania także opis budynku oraz instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Piec 16KW od rodzimego producęta.Zawór trójdrożny.Bojler 100l.2 dorosłe osoby i dziecko.

 

Dom nowo wybudowany (Porotherm 44,5 P+w nie ocieplany, dach dwuspadowy nie ocieplany, strop wiazary kartowe, okna Plastki),100m2 w tym 20 m2 nie ogrzewany garaż.

Podlogówka w łazięce, korytarzu i kuchni otwartej z salonem i korytarzem.w pokojach po jednym grzejniku w salonie dwa.

Nie schodze z temperatura w pokojach i salonie poniżej 23 stopni.

Sterownik na piecu st37.

Ustawienia:

Temp na piecu zadana 55stopni.

Temp wody 40stopni

Podawanie 6sek

Przerwa 75sek

Praca w poddtrzymaniu 15 minut

Przerwa w poddtrzymaniu 23 minuty.

Moc dmuchawy 30%

Pokrywa od dmuchawy uchylona na 2cm.

 

Na czeskim eko spalal mi 25kg dziennie a przy wiekszych mrozach ciut wiecej i duzo spiekow oraz sadzy w piecu co wiazalo sie z czyszczeniem, a także często musialem oprozniac weglarke-nie polecam i nie jestem zadowolony nawet jesli jest o 30 % tanszy od polskiego.

Teraz pale Ekoretem z Juliusza i napewno mniej spiekow, 60% mniej sadzy ale walcze jeszcze z nie dopalonym weglem w bardzo malej ilosci ale zawsze cos.

Ilosc spalania przy powyzszych ustawieniach 20kg na dobe przy wiekszych mrozach oraz piec szybko dochodzi do temperatury zadanej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Skończył się styczeń już praktycznie więc podsumujmy spalanie.

 

wpis wg wzoru....

 

Dom: opis w profilu
Instalacja: opis w profilu
Temperatury na sterowniku pokojowym współpracującym z piecem:  23*C
CWU: 43 stopni  (termometr na dole 250L CWU),  Na górze ok. 48*C

Węgiel: ekogroszek z kopalni Julian Kazimierz

Ustawienia przy CO+CWU (zima)
u0 - temperatura na piecu: 65 stopni cały czas.    Ale  paliłem też z 55, 60 i  70 *C  CO.  
u1 - czas podawania węgla:   PID
u2 - czas postoju podajnika:   PID
u3 - czas podtrzymania:   PID
u4 - opóźnienie wyłączenia podajnika w podtrzymaniu: PID 

 

Współczynnik nawiewu raczej w dolnych granicach lub minimalny  - groszek od Juliusza Kazimierza nie lubi raczej dużego.

Współczynnik podawania też niski.  Ale cały czas mieszam i kombinuje. Przynajmniej w początkowym okresie palenia.

Zawory czterodrogowe z siłownikami ustawione wg pogody (termometr na zew.)     

Kaloryfery :    36, 42, 48, 52    (dla +10, 0, -10,  -20*C)
Podłogówka:  25, 28, 31, 34    (dla +10, 0, -10,  -20*C)
Zużycie węgla: przy największych mrozach - na razie nie było ich za dużo  (mieszkam od czerwca)

 

Sezon zaczął się u mnie
od 23 października do 2 listopada 150kg-25kg =125kg w 10 dni (ok. 25kg weszło w ślimaka i na dnie leja) średnia 12,5kg na dobę   
od 2 listopada do 16 listopada 125kg, 14 dni, średnia 8,9kg   PIEC na trybie letnim  45*C i  tylko podłogówka na 26-27*C
od 16 listopada do 24 listopada - 125kg, 8 dni , średnia 15,6kg 
od 24 listopada do 1 grudnia - 125kg 6,5 doby. średnia 19,2kg
-------------------------------------------------------------
październik i listopad 500kg /38,5dni, średnia ok.14 kg na dobę.
 
od 1 grudnia do 7 grudnia 125kg
od 7 grudnia do 14 grudnia 120kg
od 14 grudnia do 21 grudnia 120kg
od 21 grudnia do 27 grudnia 130kg   (dosypka była 1 wiadro)
28 grudzien do 1 styczen 120kg
-----------------------------------------------------------------------------------
grudzień 615kg/ 32 dni średnia ok. 19,2 kg na dobę
 
 
od 1 stycznia  do 6 stycznia , 120kg 118godzin, 24,4kg na dobę
od 6 stycznia  do 11 stycznia 120kg 121godzin, 23,8 kg na dobę
od 11 stycznia  do 18 stycznia  120kg 169godzin, 17,04 kg na dobę
od 18 stycznia  do 25 stycznia  132kg, 158godzin, 20,00kg na dobę
od 25 stycznia do 31 stycznia  (do jutra) ok 125kg
-------------------------------------------------------------------------------------
styczeń 617kg / 31 dni średnia 19,9 kg na dobę
 
razem: 1735 kg  / 101 dni średnia 17,1 kg/dobę

Przy ogrzewaniu tylko CWU (lato):

raczej będę palił drewnem,   intensywnie co dwa dni do 70*C na piecu tak przez 2-3 godziny, aż nagrzeje CWU całe,   

bo palenie cały czas węgle dla mnie nie opłacalne,  już prędzej skuszę się na elektryczne w taniej taryfie nocnej.  Programator już zakupiłem  (25zł)

 

Spalanie licze tylko od pełnego zasypu do ponownego zasypu,   jak z tankowaniem auta.

Pojedyńcze dni wg. mnie nie są miarodajne.

Dodam że dużo też mieszałem w opcjach -  cały czas się uczę i testuje różne warianty, przez to czasami więcej spalił bo nie każde zmiany są korzystne.

Człowiek jest ciekawy :D

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koniec lutego skłania mnie do comiesięcznego podliczenia zużycia opału. 

Piec jak w opisie Tekla Draco duo 15KW

Węgiel workowany EKORET z Juliusza. Suszony przed wsypaniem do zasobnika. ( 960 zł/tona )

Instalacja jak w profilu

Powierzchnia oraz opis budynku jak w profilu

Nadmienię, że staram się pod koniec każdego miesiąca mieć prawie pusty zasobnik.

Temperatura w domu 21 - 22 st

 

Ustawienia pieca:

Piec pracował z PID do końca grudnia

I bieg   5 sec podawanie, 96 siła nadmuchu, 38 przerwa podajnika

II bieg  5 sec podawanie, 98 siła nadmuchu, 38 przerwa podajnika

III bieg 5 sec podawanie, 102 siła nadmuchu, 38 przerwa podajnika

Klapka przy dmuchawie odsłonięta na ok 0.5 - 1 cm

Być może nie są to wzorowe ustawienia ale na takich piec pracował co zaowocowało poniższym zużyciem opału.

 

Od stycznia klapka otwarta na maxa co wiązało się ze zmianami i tak obecnie posiadam:

- podawanie 5 sec

- siła nadmuchu 85

- przerwa podajnika 45

 

Podsumowanie zużycia opału:

- październik 9 worków - 225 kg

- listopad 15 worków - 375 kg

- grudzień 19 worków - 475 kg

- styczeń 23 worki - 575 kg

- luty 20 worków - 500 kg

 

Ogólnie piecyk zjadł 2150 kg ekogroszku.

Zastanawiam się tylko czy wzrost spalania w styczniu i lutym jest efektem zmian ( klapka + wyłączenie PID ). 

Piec czyszczony raz w tygodniu włącznie z otwarciem i wyczyszczeniem kanału dolotu powietrza.

Edytowane przez araboj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dom: Powierzchnia 112mkw, pustak 40cm + ocieplony 10cm, płyta na parterze ocieplona 10cm, płyta między kondygnacjami parter a 1 piętro ocieplona 5cm, strych nieużytkowy - płyta ocieplona 10cm, nowe okna PCV. Ogrzewana powierzchnia to 90m2 (22m2 to kotłownia - gdzie sam piec wystarcza aby było 22 stopnie przy otwartym okienku w zimie)

CWU: Bojler 140l, 3 osoby
Instalacja: wszystko w podłogówce. Dół (przedpokój + salon) - płytki 33m2. Góra (łazienka+kuchnia) - płytki, przedpokój + 2 pokoje - panele, w sumie 57m2. Dodatkowo w łazience grzejnik drabinkowy podłączony z zasilania pieca grawitacyjnie. Wszystko rurą PEX KAN-a fi16, zawór czterodrożny ustawiony na połowe(5), zawór trójdrożny z siłownikiem podłączonym sterowaniem z pogodówką, 3 pompy elektroniczne wilo (podłogówka, CWU, cyrkulacja)

Piec: Defro Komfort Eko 12kW ze sterownikiem K1pV2 z PID

 

Krzywa grzewcza: 10stopni na zewnątrz (zasilanie wody podłogówki 25stopni), 0stopni na zewnątrz (zasilanie wody podłogówki 29stopni), -10stopni na zewnątrz (zasilanie wody podłogówki 32stopni), -20stopni na zewnątrz (zasilanie wody podłogówki 35stopni). Krzywa dostosowana pod temperaturę 22 stopnie
W domu: Na parterze 19.5 stopnia (przykręcone na zaworach w rozdzielaczu). Na piętrze użytkowym stałe 22 stopnie (łazienka 24-25 - ze względu na grzejnik drabinkowy)
CWU: 50 stopni

Węgiel: ekogroszek Pieklorz

 

Piec pracuje bez obsługi, cały czas z PID, więc sam dozuje wszystko, mnie interesuje tylko wygarnąć popiół i zasypać podajnik.

Temp pieca na sterowniku ustawiona przeze mnie - 60 stopni

 

Zima - pompy równolegle ogrzewaniu CO+CWU

Zużycie węgla: póki co przy temperaturach od 0 do -4 stopni jakie się utrzymywały ostatnio - około 10kg/doba. Popiół - wiaderko 12l/7dni.
 

Więcej póki co nie mam doświadczenia bo pale dopiero 1.5 miesiąca a większych mrozów nie było.

 

Przy ogrzewaniu tylko CWU (lato):
wychodzi około 4kg/24h - z ogrzewaniem drabinką w łazience, więc jeszcze doświadczenia nie mam ile będzie przy samej wodzie

 

Tak wygląda praca kotła z PID:

post-65332-0-36811400-1448808858_thumb.jpg

Edytowane przez nex1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mieszkanie 150m2 parter i poddasze, parter brak grzejników sama podłoga poddasze grzejniki regulus solarius.
Ustawienia zadana piec 59 zadana na grzejniki 52 na podłogowke 40
czas podawania 15s przerwa 95 wentylator35
podtrzymanie 5s co 25min
wentylator 1min co 10min
piec nabiera zadana w około 10 min i stoi sobie okolo 40 do 50 min
temp.w domu parter 22.8 poddasze 22
spalanie to 330 kg miesiecznie jak na razie.
A bym zapomniał piec to defro komfort eko duo 15kw.

 

Uzupełnienie:

No kolego ciepło jest  :) ale tak lubi zona bo mnie nie ma w domu aktualnie  :)  dom ocieplony 20 styro czarny poddasze 30 wełna strop 10 styro. i parter podłoga 15 styro.

pogodówka steruje grzejnikami a podłoga manualnie zaworem 3d ale trzeba to bedzie rozbudowac o siłownik pieca zadanej raczej nie przestawiam w zupełnosci wystarcza

ale pale druga zime a tamta zima to nie zima była tylko jesien :)zobaczymy co pkaze ta zima. 40 na podłoge własnie wszyscy mi mówia ze za dużo ale przy takiej temp. odczuwam najlepszy komfort

rurki mam układane co 10cm i całkiem mozliwe ze na 75m2 mam tylko 4 obiegi.

Edytowane przez marcin
Informacje uzupełniające z innego posta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dom bliźniak 96m2, wybudowany w 2010r - materiał pustak keramzytowy ocieplony styropian 10cm (5 okien + 2 drzwi) Bojler 80l - 4 osoby

Instalacja nowa - rury cienkie plastikowe, grzejniki stalowe - panelowe 8 sztuk, zawór trójdzielny, 1 pompa na powrocie na całości

Kocioł: Greeneco Prestige 15kw (Kotlin) na ekogroszek z podajnikiem sterownik titanic

W domu w dzień (15 - 23) 23C w nocy i do 15 21C

CWU 55C

węgiel - ekogroszek z kopalni Julian

 

Ustawienia:

Temperatura na piecu 67C

czas podawania 4s

czas postoju 32s

podtrzymanie 13 minut

zawór trójdrogowy ustawiony 1/4 do powrotu 3/4 na dom i bojler

histeaza 2C

 

Zużycie węgla na sezon grzewczy 2000 do 2200kg (użytkowany 2 sezony z lekkimi zimami) maksymalnie przy mrozach ok 400kg na miesiąc

 

Latem na wodę skręcam zawór trójdrożny 50-50 i zmniejszam temperaturę na kotle do 63C - zużycie węgla ok 350kg na 4 miesiące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uzupełniając mój poprzedni wpis,  dodam tylko że zakończyłem poprzedni sezon z wynikiem  2.7 tony za sezon grzewczy. 

 

Teraz jadę na resztkach z poprzedniego sezonu i oczekuję dostawy już nowego węgla,  bo niestety węgiel z Kazimierza Juliusza już jest niedostępny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

cześć Piec i domek jak w opisie

nowy domek z Ytonga 24cm, ocieplony 20cm styro (grafit), strop na poddaszu ocieplony 30cm wełną, okna 3 szybowe, piec Klimosz pellet NG 15KW, sterownik pogodowy, mieszacz 4D, rurki 28mm :(, parter tylko podłogówka, góra grzejniki.Powierzchnia użytkowa 142m^2, po podłogach 172m^2, kubatura mieszkalna ponad 500m^3 ,

CWU - 47st. 140l  3 osoby.

temperatura na parterze: 22-23st(przy temp. na podłogę 27,5st)

na poddaszu temp.: 20-21st.(krzywa nr 4, Tpok 21st),

temp na piecu zadana - 57st.

 

Ustawienia od września w kotle to :

palenie typu  PID

praca        -   5 sek,

przerwa     -  40sek,

wentylator - 28%,

Pellet fi 8 BLUE

Kocił w ciągu doby włącza sie prawie co godz.(czyli coś koło 20 uruchomien /24h)

 

 od września do dzisiaj czyli 14.11.2017 spalił coś koło 600kg pelletu

Edytowane przez michal30flash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To może ja coś wtrącę.

Dom i instalacja jak w opisie 6 osób, 2 duże wanny + 2 prysznice, bojler 200litrów 70stopni baterie z termostatami i czasami ledwo starcza na kąpiele szczególnie wannowe.

Od 15września 2016 do 15września 2017(czyli cały rok) zużycie: miał ruski (odsiewka) całkiem niezły niecałe 8 ton (480zł/t), oraz trochę drobniutkiej zrębki (ok.600-700kg za darmo od szwagra na przyczepce przywiezione) (jak mam czas mieszać). Opał zawsze suchy, gdyż nie toleruję wilgotnego czy mokrego.

Na dole EUROSTER ustawiony w trybie HOLD (non stop 24h/d) na 22.8 stopnia w histerezie 0,4stopnia + drabinka z termostatem.

Na górze grzejniki z termostatami również trzymają ok.23 stopnie bo moje wnusie-maluchy biegają często w samych pampersach, tylko w sypialni mają przykręcone termostaty, oraz poddasze termostaty, ale tam one rzadko kiedy się otwierają, dopiero w większe mrozy czuć że grzejniki grzeją. W lato piec to jedyne źródło ciepła C.W.U.

Palę od 13lat metodą nagrzewania zasobnika do temp 92stopnie i wygaszam piec. Resztę robią pompy i zawory mieszające termostatyczne ESBE. Przy dzisiejszej temp dobowej dzień 2 stopnie pochmurno, noc -1,5stopnia zasobnik 3200litrów wystarcza na ogrzanie oraz ciepłą wodę bez pieca na pełne dwie doby.

Po czym rozpalam znów nagrzewam do tych 92stopni i piec samoczynnie się wygasza. Moc palnika dosyć duża, gdyż ogrzewa z 35-40 do 92stopni ok.5-6godzin (przyznam że dokładnie nawet nie mierzyłem) , zawsze sypię miał do pełna, ale myślę że tak 40kg tego miału schodzi na raz. Nawet by się zgadzało bo w zbiornik wchodzi 225kg (9 worków) i to tak na pięć nagrzań zasobnika wystarcza(zazwyczaj).

W lato tylko ciepła woda jest ogrzewana z zasobnika to do 6 dni wytrzymuje bez uruchamiania pieca.

Dodam że już w kilka minut po rozpaleniu nie zobaczy się nawet obłoku dymu z komina, gdyż piec zaczyna od razu jechać dużą mocą i tak do wyłączenia. Temperaturę spalin na wylocie z pieca mam zazwyczaj 140-180stopni, gdyż przed każdym rozpaleniem ruszę zgarniaczką szary pył z wymiennika i znów jest czysty, oraz wywalę albo i nie popiół.

Od wielu lat dodaję do miału czy groszku, którym kiedyś paliłem dodaję troszkę zrębki lub nawet trociny tak z 10-15% objętości(na oko).... a to w 100% poprawia czystość spalania.

Od 15września 2017 do dzisiaj 26styczeń 2018 spaliłem licząc po workach 2825kg ruskiego miału odsiewki suchego (520zł/t lipiec 2017) , i około 200-250kg drobnej zrębki mieszanej sosnowej i olszowej suchej.

Myślę że to niezłe osiągi czytając od kilku lat to forum będąc tylko biernym obserwatorem, ale od kilku dni zarejestrowanym użytkownikiem, do tego praktykiem wytestowanym na własnej skórze.

Myślę że podane informacje komuś się przydadzą. Pozdrawiam Grześ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.