Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Mieszkanie 50 M2


Bazirtek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie !!

Założyłem nowy temat ponieważ na forum nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

 

Dotyczy ono dobrania mocy pieca zasypowego dolnego palenia. Mieszkanie do ogrzania znajduje się na pierwszym pietrze budynku. Powierzchnia mieszkania to 50 m2 ( wszędzie na forum tematy dotyczą powyżej 100 m2 ) 3 ściany są "zewnętrzne" i cały budynek jest nieocieplony. Ogólnie moc pieca nie powinna być przesadzona żeby nie wyrzucać pieniędzy na niepotrzebnie dużą ilość paliwa. Jestem świadomy tego że nikt z was nie da mi tutaj 100 % kompletnej odpowiedzi na ten temat i zawsze zostanie jakieś pytanie bez odpowiedzi. "Fachowiec" z firmy w której zasięgałem opinię mówił "... weź pan większy będzie cieplej to sobie pan ustawisz mniejsza temperaturę i będzie ok" ( tylko że chyba dużo z tego pójdzie w komin czyli ucieknie jako strata ) Albo mówią że warto bo jak przyjdzie mega mróz to wtedy będzie problem... Dlatego moi drodzy opisuje ten problem tutaj. Z wiedzy Interneta szacuje że przy braku balkonu i 4 oknach ( łazienki nie liczę oraz kuchni ) i 6 kaloryferach potrzebny będzie piec 7 max 10 kW. Może się myle Jeżeli tak to proszę o naprostowanie mojego myślenia. Nie chcę dać się naciągnąć bo tak wydaje mi się jestem traktowany. 

 

Dodatkowo prosiłbym o sugestie czy wybrać górne spalanie czy dolne. Znam różnice chodzi tylko o opinie posiadaczy bądź ludzi którzy mieli styczność z jednym i drugim w praktyce. (Żona ma lewe ręce do podpalania a piec z podajnikiem nie wchodzi w gre )

 

 

Pozdrawiam serdecznie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejszy kociołek dolnego spalania to chyba tylko MPM DS 5-7kw i on w zupełności wystarczy. A gdzie masz kotłownie? Jeżeli w części mieszkalnej to nie radzę DS (specyficzny zapach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie w mieszkalnej Najbardziej boje sie cofki tak zwanej a slyszalem wiele dobrego o paleniu od dolu i ze to nie wystepuje w takim piecu

 

P.S. co zatem zrobic zeby zapachu nie bylo ? Dziecko i noworodek niebawem w domu Oczywiscie dopiero po skonczeniu remontu

Sorki za ortogr. Pisane na telefonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego poczytaj ten wątek - tam znajdziesz odpowiedzi na temat montażu kotla w pomieszczeniu niemieszkalnym - przepisy i pozwolenia jakie  trzeba mieć. Projekty instalacji (dwa) oraz sposób zabódowy takiego kotla  w kuchni.

Milej lektury.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21391-setlans-9kw-czy-p2ar-kds-pw-7-9-kw/page-29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o specyficzny zapach "smoły" ,coś w tym rodzaju. Spotkałem sie na forum z takimi opiniami.

Musisz zapytać kolegów którzy mają te piece jak to jest faktycznie najlepiej napisz na priva. Jak Ci zapach nie przeszkadza to OK. A może inne źródło ciepła na taką powierzchownie kocioł gazowy lub na prąd (jesli masz dwie taryfy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac to boje sie rachunku za gaz Mieszkanie nie ma zadnego ocieplenia zewn Znajomi calkowicie odradzaja mi montowania gazowego z racji kosztow wiec mysle ze cos w tym jest Czy gornego palenia nie produkuje zapachu ? Wydaje mi sie ze tak samo bedzie przy obu ale nie jestem znawca dlatego pytam tutaj Co do pozwolen itp to wiem mniej wiecej co i jak Kwestia tego na jakie ogrzewanie i piec sie decyduje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Do takiego mieszkanka to tylko i wyłącznie górne spalanie, palisz cyklicznie i sytuacja jest do opanowania tzn nie będzie kiszenia lub tropiku. Ds to smród smoły, możliwe cofki dymu i przegrzanie chałupy z takim jak Twój metrażem. Gs mimo wszystko mniej jest wymagający i nie wytwarza zapachu dymu a smoły w ogóle jeśli masz dobry ciąg i nie zerkasz co chwilę do kotła. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DS zapach ten jest z komory zasypowej w której podgrzany węgiel gazuje i smoli komorę zasypową (stąd ten zapach) szczególnie jak kocioł jest przewymiarowany a w twoim przypadku mimo że brak ocieplenia najprawdopodobniej by tak było.Podczas dokładania opału też troche dymu byś miał.Ja mam GS i odpalam od góry. Praktycznie zaro dymu i smrodu. Zasypuje wegiel, odpalam od góry i cały dzień z głowy.Nie podkładam opału.Rozpalam dopiero nastepnego dnia. Jak Ci nie przeszkadza dodzienne rozpalanie to bierz GS.Koszt dorego DS np.MPM to około 3000zł.GS z miarkownikiem ciągu kupisz za 1500-2000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowoczesnym kotle gazowym rachunki nie powinny byc jakies straszne. Najwazniejsze jest dobre docieplenie stropu, bo tamtedy ucieka najwiecej ciepla.

 

A jakby nie bylo - nie trzeba nosic, szuflowac, dokladac, czyscic i tym podobne.

 

Uwazam, ze mimo wszystko warto rozwazyc :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie masz racje Rozwaze wszystko Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie Czy piec o mocy np 7kW musi miec wydzielone zamykane pomoeszczenie ?? Czytam po internecie i roznie jest to okreslone Np dotyczy to kotlowni pod mieszkaniem i najczesciej poecow ok 25 kW lub bliskich granic tej wartosci Nie bardzo jest informacja okreslajaca mieszkanie w srodku Dlatego prosze was o wypowiedz w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to kocioł.

Wejdź na http://cieplowlasciwie.pl/ i zrób obliczenia dla Twojego przypadku. Moim zdaniem jeśli masz możliwość, jedyną sensowną opcją jest gaz, takie ogrzewanie daje dużą wygodę, zero brudu itp. Warto pójść tą drogą nawet przy wyższych miesięcznych kosztach.

http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/czym-ogrzewac-dom-mit-taniego-wegla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz MPM-a jak radzi w swoich chorych postach niedouczony radik81, bo zrobisz sobie krzywdę,  tylko bierz górnika jak radzi witek1234.

 

A najlepiej załóż gaz, z nowoczesnym piecem  będzie ok i nie będziesz narażał siebie i rodziny na życie w "kotłowni"  smrodzie z którą jest zawsze udręka, szczególnie w mieszkaniu jak u ciebie.

 

Zrób docieplenie od środka wełną jak się da i będziesz mieszkać jak człowiek a czas ( będzie go dużo )który zaoszczędzisz  spożytkujesz na relax lub zarabianie pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docieplenie od srodka welna czasem nie spowoduje izolacji scian a w konsekwencji ich przemarzania ew zawilgocenia ?? Rozwazam gaz ale opinie ocieplania od srodka sa bardzo rozne Wiekszosc z nich jest negatwna wlasnie z powodu odciecia scian zewn od ogrzewania Jezeli rozsadnie zaplanuje gornika to nie bedzie drogo i smierdzaco az tak jak w kotlowni Kwestia tego czy przy malym piecu musze aranzowac specjalne pomieszczenie czy np maly "pawlacz" wystarczy Gaz to faktycznie wygoda ale boje sie ocieplac sciany od srodka Koszta i tak beda zblizone Ew troche wieksze jezeli sie wszystko zle rozegra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci mały kociołek, do którego wsypiesz w porywach 15kg paliwa ? Weź taki jak Ci pisałem, a przy "sprzyjających wiatrach" będziesz rozpalał co kilka dni. Tylko żadnej automatyki elektronicznej, porządny miarkownik plus powietrze wtórne i spokój. Tylko nie zapomnij, że trzeba sporo powietrza doprowadzić z zewnątrz.

Albo gaz jak piszą, jakiś fajny piecyk z dopływem luftu przez spec rurę i żyjesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak zabudowac ten piec o ktorym mowisz Scianki z regipsu zaroodpornego lub innego specjalnego wystarcza ? pomijam reszte bo chodzi mi tylko o samo pomieszczenie Reszta bedzie I co z ociepleniem od srodka jak inni radza bo duzo ludzi mowi ze wlasnie odciecie od ciepla je zalatwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jakie są warunki zabudowy kotła węglowego w mieszkaniu... to musisz wyciągnąć z przepisów.

Ocieplenie od środka robi się np. w budynkach z zabytkową elewacją. Da się, poczytaj o docieplaniu płytami z betonu komórkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

S6WC-20 sobie zabuduj, i pal od góry.

 

Faktycznie masz mu za co dziękować. OGNIWO 20KW na 50-cio metrowe mieszkanie, gość powinien sie iść leczyć, a nie doradzań na forum.

 

Jezeli już, to:

http://www.ogniwobiecz.com.pl/s7wc/

Jeżeli mieszkanie bardzo zimne i duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, to może być ten większy mocowo.

Tak naprawdę, to zapomnij o węglu i wchodź w gaz. Dziwię się, że jeszcze się nad tym zastanawiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jameess pisze:

 

Nie bierz MPM-a jak radzi w swoich chorych postach niedouczony radik81, bo zrobisz sobie krzywdę

jameess

Może jestem niedouczony ale odrazu chore posty. Mimo mojej niewiedzy jednak przyznajesz mi rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vmilo, dajesz fatalne a wręcz szkodliwe porady (20KW na 50m.kw.) i jeszcze jak mały dzidziuś minusujesz mój post, w którym ostrzegam przed nimi? Kliknij sobie jeszcze raz minus w tym poście, ale potem już idź stąd i lepiej nie doradzaj, bo ktoś jeszcze gotów wziąć na serio to, co napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus za obrazę.

Mam swoje zdanie co do doboru kotła GS, i wiem że dla komfortu ma znaczenie pojemność zasypu.

Nie widzę szansy na dalszą rozmowę, bo nadal używasz niewłaściwych określeń. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Kazdy rozumuje po swojemu Ogolnie jestem bardzo za gazem ale mieszkanie ma sciany zewnetrzne ktore sa wogule nie ocieplone Rozumuje tak ze beda duzo ciepla oddawaly na okolice Boje sie z tego tytulu duzych strat finansowych jak i ceplnych Rozwazam solidne docieplenie stropu oraz szukam rozwiazania docieplenia od wewnatrz scian jednak nie chcialbym zastosowac rozwiazania ktore bedzie destrukcyjne dla scian Mam doswiadczenie z weglakami wiec od nich zaczynam Wiem ze mize nie do konca wszystko w temacie dotyczy samego pieca lecz bardziej dobrania tego pieca do obecnej sytuacji Klotnie miedzy ten debil bo to a ten bo tamto przekonuja mnie coraz bardziej ze trzeba dobrze ugryzc temat zeby wyjsc na swoje DLATEGO PISZE NA TYM FORUM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Bez wysokich wydatków w ocieplenie nie ogrzejesz się gazem. Jeśli tak to najlepiej ocieplić co się tylko da i to bez żałowania i likowania, mam na myśli również przebudowę w całości instalacji C.O. Tylko wówczas masz szansę na wygodę, ciepło i porównywalne koszty za ogrzewanie gazem. Wiem o czym piszę bo lata temu paliłem gazem ale wtedy m3 kosztował 0.50 zł a papierosy Sport 3.50 więc wówczas szło się opłacić.Później po podwyżkach spalałem 20-30 m3 na dobę a w domu było 16*C. Obecnie przy takim zużyciu i temperaturze zapłaciłbym 40-60 zł na dobę czyli 1200-1800 za miesiąc. To koszty bez wkładu w ocieplenie i wymianę instalacji. Chłopaki pewnie mają na myśli współczesne domy gdzie już na etapie budowy docieplamy budynek oraz wykonujemy odpowiednią instalację, inaczej to porażka.

I tak na marginesie, nie martw się o ostrą wymianę zdań, chłopaki są zadziorne <_< . Natomiast co się tyczy zdobywania wiedzy...uwierz że im dalej w las tym więcej drzew, wszystkiego i tak się nie dowiesz ani nie ogarniesz w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Trzeba drążyć temat aby jakąś wiedzę zdobyć ale pamiętaj że im więcej doradców, tym więcej porad, niekoniecznie zgodnych. Bo niestety każdy z nas ma inną sytuację, warunki czy możliwości. Ja osobiście wymieniłbym kocioł na taki mniejszy węglowy jak radzi Wojtekkowal i tyle. To najmniej kosztowne i spełni swoje zadanie ale docieplić to i owo też można. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za nakłady na ocieplenie 50m klitki? Lepiej ocieplić, założyć gaz i się cieszyć z wygody.

 

Jeżeli autor tematu nie ma doświadczenia z kotłami, to zaręczam że zapłacze później...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.