Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Starego Domu, Ogrzewanie Ciepłym Powietrzem


dkrzysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Bardzo proszę o poradę w kwestii modernizacji starego domu i wyposażenia go w ogrzewanie. Obecnie planuję wykonać ogrzewanie w oparciu o nadmuch ciepłym powietrzem. Zastanawiałem się nad wykonaniem instalacji w następujący sposób:
Kominek z płaszczem wodnym + bufor ciepła w piwnicy + nagrzewnica woda/powietrze wraz z wentylatorem i rozprowadzeniem do anemostatów w suficie + zawory, filtry, pompy, sterowniki etc. Opcjonalnie dodatkowa nagrzewnica elektryczna. Być może podłogówka w łazience. Kominek będzie stał w punkcie oznaczonym "1"

Ze względu na finanse na dzień dzisiejszy chciałbym założyć sam wentylator i kanały rozprowadzające tak by wykorzystać "kozy" do ogrzewania całego domu a w przyszłości dołożyć pozostałe elementy instalacji. I tu pojawiają się pytania:

1 - lokalizacja wlotów/wylotów ich ilość. Ściany są po malowaniu więc nie chcę ich kuć. Mogę zrobić nawiewy tylko w suficie. Wstępnie planowałem umieszczenie nawiewów przy oknach (na rysunku kolory pomarańczowy i niebieski). Czy w największym pomieszczeniu nie umieścić dodatkowego wlotu lub wylotu?

2 - Jakie przyjąć średnicę i prędkości wylotowe z anemostatów tak by powietrze nagrzało cały pokój a nie zalegało przy suficie?

3 - jaka średnica rur? Zależy mi na cichej pracy instalacji. Do rozprowadzenia ciepłego powietrza chciałem użyć rur elastycznych izolowanych 200mm.

4 - Jaki wentylator? Z obliczeń mocy grzewczej wyszło mi że wentylator ok 800m3/h powinien wystarczyć. Na razie planuję kupić coś bardzo taniego a w przyszłości wymienić na cichy i lepszy wentylator.

5 - co oprócz podcięcia drzwi zrobić aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza w całym domu?

 

6 - czy ogrzewanie powietrzne powoduje okopcenie ścian w pobliżu wlotów/wylotów?

 

7- czy ktoś już korzysta z ogrzewania nadmuchowego?

 

Poniżej kilka dodatkowych informacji oraz schemat pomieszczeń.

Stan na dzień dzisiejszy:
-Dom parterowy 7x13m (strop 3m)

-używany od wiosny do jesieni (weekendowo)
-Po wymianie dachu i stropu (strop: deska sufitowa nad tragarzami lub regips)
-Podłoga na poddaszu jeszcze nie jest zrobiona - mogę w łatwy sposób umieścić sprzęt do ogrzewania
-Brak izolacji zewnętrznej.
-Ogrzewanie - 2 piece typu koza (zaznaczone na rysunku cyframi 1 i 2)

Plany na przyszłość
-Izolacja zewnętrzna (ściany + sufit + fundamenty)
-ogrzewanie centralne

-używanie całoroczne
 

 

https://drive.google.com/file/d/0B91hz5caqt4QeEZsampRRk04YkU/view

 

302xdvb.jpg

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się lepiej nad piecem co z podajnikiem

Przy takim rozwiązaniu masz dom do malowania co dwa lata dystrybucja ciepłego brudu zmagazynowanego w rurach po sezonie letnim nie wspomnę ze kominek to kotłownia w salonie

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem koncepcji grzania wody, a potem tą wodą powietrza.

Nie lepiej od razu zrobić dobry kominek (piecokominek) z dużą akumulacją (w materiale ceramicznym) i do tego rozprowadzenie ciepłego powietrza?

W takim przypadku pozbywamy się części wodnej instalacji. Koszt pewnie będzie podobny, ale całość dużo prostsza, niezawodna i zadziała nawet bez prądu (być może przy trochę mniejszym komforcie).

Trzeba tylko poszukać dobrego zduna, który to zaprojektuje według wymagań klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tylko, że klima wyjdzie drożej w utrzymaniu. Ja mam pompę ciepła oraz kominek, którym palę dosyć często bo mam tanie drzewo, a ciepło jest rozprowadzane również przez kanały wentylacyjne - tylko, że ja tego nie robiłem sam a feelco. I to jest naprawdę wydajne rozwiązanie - to nie jest typowe rozprowadzenie ciepłego powietrza grawitacyjnie z kominka do pomieszczeń na piętrze, to się miesza i rozprowadza równomiernie po całym domu. A czy problem kurzu jest, nie zauważyłem, jest w tym systemie filtr, który czyści powietrze z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A dlaczego ? klima kanałowa to wydatek od 4 tys zł a ile tego prądu ? jak sprawność cop np 3 ? z 1 kw masz 3 kw ciepła więc dlaczego twierdzisz że drogo skoro sama inwestycja jest 5 razy tańsza od typowej pompy ciepła , a kolega tak czy siak chce rozprowadzać ciepłe powietrze rurami to nic nie stoi na przeszkodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.