Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Bio Slim 15kW - proszę o opinie


MaciejH9

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli wchodziłeś w menu serwisowe to musisz znać kod. Możesz powiedzieć jaki on jest? .

Wydaje mi się ze wszystkie kotły Defro maja jednakowy czyli 5162

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokładanie , jak narazie sprawdza się o idealnie . histereza w domu to 0,2 stopnia , a zadana to 22.  oczwiście 22 zostaje delikanie przekroczona np 22,2 ( przez podłogówkę ) 

 

Przy niższych temperaturach średnio się sprawdza palenie wygaszenie - wtedy kocioł odpala się co 2-3 godziny. No i nie wszystkie pomieszczenia jednakowo się nagrzewają ;)

Aktualnie pracuje w pracy ciągłej z ustawieniami manualnymi. Dziś zeszło mi 22,5kg. Koledzy ze sterownikiem recalarta w aktualnych temperaturach schodzą z paleniem do 12-16kg przy metrażu 290m2.

Wg mnie Tech wymaga jeszcze dopracowania.

 

U mnie po instalowaniu aktualizacji w sterowniku TECHa trzeba też ustawiać moc kotła oraz rodzaj palinka - tak na przyszłość, może się przyda:

5162 menu serwisowe
5164 ustawienia mocy oraz palnika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

regulator pokojowy daje mi to że kocioł się praktycznie odpala 2 -3 razy dziennie i jak dogrzeje pomieszczenie to się nie odpala . nie pracuje z histerezą . ( a moim zdaniem to własnie tam są straty ) bo dom masz nagrzany a kocioł się odpala żeby sam siebie dogrzać .

 

 

Oszczędności z tego tytułu pewnie jakieś są ale też trzeba wziąć pod uwagę to, że u Ciebie kocioł schodzi dużo niżej z temperaturą niż u mnie. Później musisz temperaturę nadganiać. Nie dzieje się to bez spalenia opału. Moim zdaniem największe oszczędności są jak się zainwestuje w odpowiednie ocieplenie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie, kubatura, ale też instalacja oraz odpowiednie ustawienia kotła. W tej chwili wydaje mi się, że PID w TECHu jest bardzo niedopracowany pod względem wydajności spalania. Spala się ładnie, ale za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ze sterownikiem recalarta w aktualnych temperaturach schodzą z paleniem do 12-16kg przy metrażu 290m2.

Sterownik ma wpływ na płynność, kulturę pracy kotła i jakość spalania opału ale nie ma aż takiego wpływu aby koledzy spalali tak mało. Na to mają wpływ czynniki napisane w postach wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy niższych temperaturach średnio się sprawdza palenie wygaszenie - wtedy kocioł odpala się co 2-3 godziny. No i nie wszystkie pomieszczenia jednakowo się nagrzewają ;)

Aktualnie pracuje w pracy ciągłej z ustawieniami manualnymi. Dziś zeszło mi 22,5kg. Koledzy ze sterownikiem recalarta w aktualnych temperaturach schodzą z paleniem do 12-16kg przy metrażu 290m2.

Wg mnie Tech wymaga jeszcze dopracowania.

 

U mnie po instalowaniu aktualizacji w sterowniku TECHa trzeba też ustawiać moc kotła oraz rodzaj palinka - tak na przyszłość, może się przyda:

5162 menu serwisowe
5164 ustawienia mocy oraz palnika

 

 

Dzięki za podanie kodów serwisowych.

Ja dziś sprawdzam.... Mam piec BioSlim 20kW. W ustawieniach serwisowych mam podświetloną moc 15 kW. Nie mam pojęcia dlaczego tak instalator ustawił.

Czy jak zmienię na właściwe czyli te 20 kW wykasują się wszystkie zadane ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek zapisz sobie gdzieś ustawienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podanie kodów serwisowych.

Ja dziś sprawdzam.... Mam piec BioSlim 20kW. W ustawieniach serwisowych mam podświetloną moc 15 kW. Nie mam pojęcia dlaczego tak instalator ustawił.

Czy jak zmienię na właściwe czyli te 20 kW wykasują się wszystkie zadane ustawienia?

Ja również dziękuję za kody. Ja też mam Bio Slim 20KW. W menu serwisowym mam ustawioną moc 20KW czyli zgodne. Są tam też ustawienia fabryczne. Zawsze więc możesz do nich powrócić. Ja miałem do wyboru moc kotła przy pierwszym włączeniu i wybrałem 20KW. Przy resetowaniu kotła też chyba pojawia się wybór mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podnosiłem nadmuch w menu serwisowym ( parametry pracy )

Tylko, który nadmuch? Tam jest kilka do wyboru. A tak w ogóle to przydała by się instrukcja do obsługi menu serwisowego :).

 

Jeżeli masz na zaworze czwórdrożnym lub trójdrożnym zamontowany siłownik do automatycznej jego regulacji to na ile procent masz ustawione jego minimalne otwarcie i

na ile stopni masz ustawioną ochronę powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam instalację z zaworem trójdrogowym na grzejniki i osobnym trójdrogowyna podłogówkę , oraz osobną pompą na cwu , i pompą kotłową dla zapewnienia gorącego powrotu. zawory narazie mam ustawione na 50 stopni na grzejniki i 29 dla podłogówki , minimalne otywarcie na 5% docelewo będą sterowane od temp zewnętrznej zgodnie z zadaną krzywą grzania . ochronę powrotu mam wyłączoną bo za nią odpowiada mi pompa kotłowa i zawór regulacyjny przepływ (dzisiaj mam to tak ustawione że temp powrotu jest niższa o 10 stopni od aktualnej na kotle ( np na kotle 65 to na powrocie 55 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy któryś z was mógłby mi podać jakie ma nastawy w menu serwisowym w parametrach pracy kotła. ja coś namieszałem ostatnio i mi kociołek nie dochodzi do temp zadanej (a nie zapisałem jak miałem ) a po usawieniu fabrycznym jest lipa a widze że część z was miała problem z przekraczaniem tej temp. ja mam 10kw . kod do menu serwisu 5162. 

 

możecie podać jak macie na pid i byłbym wdzieczny za podanie jak ktoś ma ustawione w recznym . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione na PID, kocio 20KW, moc kota 50%.

Parametry pracy kotła w nenu serwisowym:

- kontrola pracy - 2min

- okres czyszczenia - 6 godz

- min. praca podajnika - 2 sek

- maks. praca podajnika - 5 sek

- min. przerwa podajnika - 9 sek

- maks. przerwa podajnika - 16 sek

- min. wentylator roboczy 1 - 10 bieg

- maks. wentylator roboczy 1 - 22 bieg

- min. wentylator roboczy 2 - 10 bieg

- maks. wentylator roboczy 2 - 100 bieg

- min. obroty 1 - 352 obr/min

- maks. obroty 1 - 967 obr/min

- moc - 50 procent

- zakres regulacji - 30 stopni

- korekta wentylatora dolna - 0 procent

- korekta wentylatora górna - 0 procent

- współczynnik podajnika wewnętrznego - 50 procent

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kotle mam ustawioną temperaturę 65 stopni, histereza 2 stopnie. Gdy kocioł się załączy przy 63 stopniach to jeszcze "dom" wyciągnie ciepło i temperatura kotła zejdzie nawet do 58 stopni. Przy 70 stopniach kocioł zaczyna się wygaszać. Czyli od temperatury 58 stopni do osiągnięcia przez kocioł 70 stopni upłynęło równo 20 min. Jak robiłem ten pomiar to grzejniki były lekko przymknięte. Zazwyczaj trwa to jeszcze dłużej. Kocioł pracuje jeszcze ma 50 procent mocy.

Temperatura spalin w trybie "praca" jest zazwyczaj o 5 stopni wyższa od temperatury kotła. Wentylator ma wtedy 1% mocy czyli prawie nic. Jak kocioł przechodzi w stan wygaszania wtedy obroty wentylatora wzrastają i wzrasta temperatura spalin. Wtedy temperatura spalin wynosiła chwilowo 82 stopnie. Serwisant mówił mi, że jeżeli temperatura spalin utrzymuje się w przedziale 80 - 120 stopni to wszystko jest w porządku. Myślę, że jest to zależne od ustawionej mocy kotła.

A u Ciebie jak to wszystko wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik - APC 2 Adaptive Control

Przy obecnych temperaturach zużycie wynosi 20 kg na dobę. Oczywiście bardzo oszczędzam ciepło. Gdy nie ma nikogo w domu i na noc grzejniki przykręcam. Temperatura w domu 21 stopni. Metraż do ogrzania - 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie załączoną ochronę powrotu? Jeżeli tak to na ile stopni i w jaki sposób? Ja miałem załączoną na 40 stopni oprócz tego zadałem do utrzymania przez ten sam zawór temperaturę 50 stopni na grzejniki. Miał to wykonać siłownik zamontowany na zaworze czwórdrożnym. Efekt był taki, że kocioł bardziej dbał o zabezpieczenie powrotu niż o to abym miał do dyspozycji 50 stopni na grzejniki. Zdarzało się tak, że nieraz w ogóle mi nie puszczał ciepła na grzejniki. A siłownik na okrągło pracował. Otwierał się i zamykał. Jak była osiągnięta temperatura powrotu to wtedy puszczał ciepło na grzejniki i na odwrót. Uważam, że aby to dobrze działało to musi być dodatkowo zamontowany bufor. W innym przypadku czyli tak jak u mnie bez bufora to się nie sprawdza. Ochronę powrotu wyłączyłem, Teraz siłownik działa płynnie ("nie głupieje") i stoi prawie w jednym miejscu. Temperatura powrotu jest i tak podobna jak przy załączonej jego ochronie bo oscyluje w granicach 38- 55 stopni ale za to mam cały czas zapewnione ciepło na grzejniki, a to jest dla mnie priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 stopni na grzejniki? Masz nowy dom?

U mnie w tej chwili zawór wpuszcza na grzejniki 30st i w domu mam 23,5st. Dla zadanej 65st na kotle powrót jest u mnie 55-60st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bufora. Układ zamknięty, grzejniki podłączone trójnikowo, podłogówka na rozdzielaczu z zaworami RTL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.