Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Bio Slim 15kW - proszę o opinie


MaciejH9

Rekomendowane odpowiedzi

czesc, sprawdziłem u siebie i mam identycznie jak u Ciebie czyli mam włączoną funkcję pid i ustawioną histeryzę na piecu i działa ta histeryza. Także PID niby automat a reczne nastawy jak ta histeryza za działa.

A mam do was pytanie. Ostatnio dzwoniłem do serwisu (i chyba jeszcze raz muszę dzwonić z nowym tematem)- zauważłem ze nie mam czystego popiołu w piecu tylko sporo jest pelletu zwęglonego nie spalonego na drobny pył. Jak to u was wygląda? wiecie może w czym tkwi przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

histereza działa w PID jako zabezpieczenie kotła , 

 

U was wygląda to tak że kocioł ma zadane 65 stopni i jeżeli tyle by osiągał to wszystko było by ok , ale pewnie u was kocioł przekracza tą temperaturę o 5 stopni co skutkuję wygaszeniem kotła , ponieważ tak jest ustawione zabezpieczenie przed przegrzaniem , 

Dzieję się  tak ponieważ musicie wyregulować kocioł przy pracy minimalnej, ( albo zmniejszyć moc , albo bawić się parametrami podawania i przedmuchu ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Czy zmienialiście coś w ustawieniach serwisowych w zakresie podawania i nadmuchu dla PID? lub też inne? czy tylko operujecie wsp. podawania i wentylacji ? 

Akurat mam kocioł SAS ze sterownikiem TECH'a, ale dostałem cynk, że mamy identyczne oprogramowanie ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jak prawidłowo przeprowadzić kalibrację poziomu paliwa?

Czesc w instrukcji bardzo czytelnie to jest opisane, polecam zaglądnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

histereza działa w PID jako zabezpieczenie kotła , 

 

U was wygląda to tak że kocioł ma zadane 65 stopni i jeżeli tyle by osiągał to wszystko było by ok , ale pewnie u was kocioł przekracza tą temperaturę o 5 stopni co skutkuję wygaszeniem kotła , ponieważ tak jest ustawione zabezpieczenie przed przegrzaniem , 

Dzieję się  tak ponieważ musicie wyregulować kocioł przy pracy minimalnej, ( albo zmniejszyć moc , albo bawić się parametrami podawania i przedmuchu ) 

U mnie moc jest ustawiona na 50% i niżej już się nie da ustawić. Jest teraz okres przejściowy i na zewnątrz jest jeszcze dość ciepło. Zobaczymy jak będzie kocioł działał przy temperaturach minusowych. Bawić się parametrami podawania i podmuchu? Jakoś mnie to nie przekonuje. Mam włączony PID i niech działa to wszystko automatycznie. Tylko dlaczego przy ustawionej temperaturze kotła 65 stopni kocioł podaje jeszcze pellet. Przestaje dopiero przy 70 stopniach. Co "on" nie wie, że już dawno zadana temperatura została osiągnięta? Jak działa w automacie to powinien wyłączyć podawanie pelletu przy temperaturze zadanej. W takim przypadku zawsze temperatura będzie przeciągnięta. Mój stary kocioł z prostym sterownikiem działał dokładniej. Może mi to ktoś wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest to ze w ustawieniach serwisowych ustawiona jest za wysoka temperatura spalin i mimo ze masz już osiągniętą temperaturę pieca to on ciągnie dalej do temperatury spalin. Dla PID ta temperatura ma priorytet.

Wyjdź w menu i obniż temperatur i powinno być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku TECHa jest tak zrobiony PID, że przy pierwszym uruchomieniu kocioł przebija zadaną o 5 st i wchodzi w nadzór. Nie wiem czemu to ma służyć i jaka w tym logika. Dzwoniłem do serwisu i mi powiedzieli, że tak jest i już :) Później kocioł powinien już chodzić w temperaturze zadanej. 

Dużo Wam pali teraz na PID? i jaki metraż ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest to ze w ustawieniach serwisowych ustawiona jest za wysoka temperatura spalin i mimo ze masz już osiągniętą temperaturę pieca to on ciągnie dalej do temperatury spalin. Dla PID ta temperatura ma priorytet.

Wyjdź w menu i obniż temperatur i powinno być lepiej.

Mam tylko obniżyć temperaturę kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku TECHa jest tak zrobiony PID, że przy pierwszym uruchomieniu kocioł przebija zadaną o 5 st i wchodzi w nadzór. Nie wiem czemu to ma służyć i jaka w tym logika. Dzwoniłem do serwisu i mi powiedzieli, że tak jest i już :) Później kocioł powinien już chodzić w temperaturze zadanej. 

Dużo Wam pali teraz na PID? i jaki metraż ? 

Później czyli jak długo będzie podwyższał sobie temperaturę? Mój kocioł pracuje od połowy września tego roku i cały czas jest tak samo.

 

Ze 194 m2 ogrzewam w tej chwili około 160 m2. Dom średnio ocieplony. Kocioł 20 kW. Temperatura w domu 21 - 22 stopnie Przy obecnych temperaturach kocioł zużywa mi około 20 kg pelletu dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to powinno trzymać temperaturę od razu po pierwszym przejściu w nadzór. Mam ustawione 60st i trzyma się w przedziale 58-63st z temp spalin 70-100st.

Kiedyś miałem tak, że wchodził mi za każdym razem w nadzór, gdy miałem niską temperaturę na kotle ustawioną (ale u Ciebei jest 65st więc to nie to) lub gdy współczynnik podawania był +30% lub wentylacji mocno na "+"

W trybie PID wentylacja pracuje między 20-39 bieg. Piękny płomień na manualu mam u sibie na biegu 20 i w tej chwili na PID mam ustawiony współczynnik na -10. Może spróbuj zmniejszyć współczynnik wentylacji na np. -5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Może spróbuj zmniejszyć współczynnik wentylacji na np. -5 ?"

Aby to zmienić to trzeba wejść w ustawienia serwisowe? Aby tam wejść to pewnie potrzebne jest hasło. Jakie ono jest?

Masz ustawioną temperaturę kotła 60 stopni i nie wydziela Ci się kondensat? U nie przy tej temperaturze kotła co jakiś czas pojawiła się kropla czarnej mazi pod wentylatorem ciągu.

Też jestem ciekawy jak ze zużyciem opału u Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mi się nie wydziela ;) co do współczynnika wentylacji to jest w menu instalatora. Nie trzeba chodzić po serwisowym.

wczoraj zeszło mi 23kg i nie jestem zadowolony z tego wyniku - można zejść niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do współczynnika wentylacji to jest w menu instalatora. Nie trzeba chodzić po serwisowym.

 

Wchodzę w "Współczynniki" i mam do wyboru: "Korekta wentylatora dolna", "Korekta wentylatora górna", "Współczynnik podajnika wewnętrznego" Który mam zmienić?

Czy twój piec pracuje w ustawieniach ręcznych czy w PID?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik K1PRv4 ?

Wiesz, miałem PID, ale przeszedłem na manualne - jednak mniej pali niż na PID.

 

EDIT: dobra widzę, że jest więcej tych ustawień u Was. W całym zakresie spróbuj obniżyć, bez wchodzenia w zaawansowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

140 m2 z garażem , obecnie 8kg-10kg  na dobę , w domu 22c razem z wodą 220l 

 

Super wynik! Powiedz czy palisz na PID czy też na manualnym? Czy dokonywałeś jakiś zmian w sterowniku. Jak masz ocieplony dom? Jaką masz ustawioną temperaturę na piecu? Jaką histerezę na CO i CWU? Jakim palisz pelletem? Czy to jest jedyne źródło ogrzewania czy też wspomagasz się jeszcze np. kominkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik K1PRv4 ?

Wiesz, miałem PID, ale przeszedłem na manualne - jednak mniej pali niż na PID.

 

EDIT: dobra widzę, że jest więcej tych ustawień u Was. W całym zakresie spróbuj obniżyć, bez wchodzenia w zaawansowane.

Na razie wstrzymam się ze zmianami.

 

 

wczoraj zeszło mi 23kg i nie jestem zadowolony z tego wyniku - można zejść niżej.

Zbyt mało danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wynik! Powiedz czy palisz na PID czy też na manualnym? Czy dokonywałeś jakiś zmian w sterowniku. Jak masz ocieplony dom? Jaką masz ustawioną temperaturę na piecu? Jaką histerezę na CO i CWU? Jakim palisz pelletem? Czy to jest jedyne źródło ogrzewania czy też wspomagasz się jeszcze np. kominkiem?

Pale na Pid , podniosłem nadmuch żeby płomień był jaśniejszy , mam regulator pokojowy ustawiony na 22 stopnie z histerezą 0,2 stopnia , dom mam z ytonga 24cm plus 15 cm styropian , salon kuchnia łazienka i Wc oraz przedpokój podłogówka około 70metrów kwadratowych , 3 pokoje z grzejnikami każdy po około 12m2 , w łazience dodatkowo drabinka , garaż około 30 m2 ogrzewany grzejnikiem ( temp w garażu około 16-18 stopni a czasem cieplej ) wszystkie grzejniki z głowicami termostatycznymi , wode mam ustawioną na 55 stopni z histerezą 20 stopni , czujnik w połowie zbiornika , wiec praktycznie na górze zbiornika temp nie spada poniżej 40-45 stopni , kocioł jest jedynym źródłem ciepła , temp na kotle ustawiona na 70 stopni , pale pelletem barlinek 8mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..]

Zbyt mało danych.

Wszystkie dane są podane pod moim avatarem.

 

 

Pale na Pid , podniosłem nadmuch żeby płomień był jaśniejszy , mam regulator pokojowy ustawiony na 22 stopnie z histerezą 0,2 stopnia , dom mam z ytonga 24cm plus 15 cm styropian , salon kuchnia łazienka i Wc oraz przedpokój podłogówka około 70metrów kwadratowych , 3 pokoje z grzejnikami każdy po około 12m2 , w łazience dodatkowo drabinka , garaż około 30 m2 ogrzewany grzejnikiem ( temp w garażu około 16-18 stopni a czasem cieplej ) wszystkie grzejniki z głowicami termostatycznymi , wode mam ustawioną na 55 stopni z histerezą 20 stopni , czujnik w połowie zbiornika , wiec praktycznie na górze zbiornika temp nie spada poniżej 40-45 stopni , kocioł jest jedynym źródłem ciepła , temp na kotle ustawiona na 70 stopni , pale pelletem barlinek 8mm 

 

Mógłbyś podać swoje ustawienia sterownika? Zmieniałeś coś w ustawieniach serwisowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale na Pid , podniosłem nadmuch żeby płomień był jaśniejszy ,

Jak to dokładnie zrobiłeś? Wchodziłeś w ustawienia - współczynniki ..... co dalej? O ile podniosłeś nadmuch? Czy przez to spalanie pelletu masz lepsze? Co Ci dało podniesienie nadmuchu oprócz jaśniejszego płomienia?

Czy coś jeszcze zmieniałeś czy tylko to?

Też zastanawiałem się nad sterownikiem pokojowym ale skoro mogę sterować kotłem z każdego miejsca za pomocą smartfona, a temperatury w pomieszczeniach pilnują zawory termostatyczne więc taki sterownik jest mi zbyteczny. Taką odpowiedz uzyskałem od serwisu Defro.

 

 

wode mam ustawioną na 55 stopni z histerezą 20 stopni , czujnik w połowie zbiornika , wiec praktycznie na górze zbiornika temp nie spada poniżej 40-45 stopni 

Bojler masz pewnie pionowy. Ja mam poziomy 100l i czujnik też jest umieszczony w połowie jego wysokości. Pomimo tego, że mam na CWU zamontowaną pompkę i zawór odcinający to ostatnio zaczął mi się nagrzewać przez grawitację do 60 stopni z czego się nawet cieszę ponieważ walczyłem długo z powietrzem w obiegu bojlera. Teraz wiem, że się odpowietrzył.

 

Pale na Pid

Czy próbowałeś palić na manualu? Dlaczego wybrałeś palenie na PID? 

 

 temp na kotle ustawiona na 70 stopni 

Ja teraz zmniejszyłem na 60 stopni temperaturę kotła. Oczywiście dalej mi ją przeciąga. Łudzę się, że przy niższej temperaturze będę miał jakieś oszczędności. Oczywiście tylko przez mniejsze straty kominowe.

Na jakiej mocy kotła palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dokładnie zrobiłeś? Wchodziłeś w ustawienia - współczynniki ..... co dalej? O ile podniosłeś nadmuch? Czy przez to spalanie pelletu masz lepsze? Co Ci dało podniesienie nadmuchu oprócz jaśniejszego płomienia?

Czy coś jeszcze zmieniałeś czy tylko to?

Też zastanawiałem się nad sterownikiem pokojowym ale skoro mogę sterować kotłem z każdego miejsca za pomocą smartfona, a temperatury w pomieszczeniach pilnują zawory termostatyczne więc taki sterownik jest mi zbyteczny. Taką odpowiedz uzyskałem od serwisu Defro.

 

 

Bojler masz pewnie pionowy. Ja mam poziomy 100l i czujnik też jest umieszczony w połowie jego wysokości. Pomimo tego, że mam na CWU zamontowaną pompkę i zawór odcinający to ostatnio zaczął mi się nagrzewać przez grawitację do 60 stopni z czego się nawet cieszę ponieważ walczyłem długo z powietrzem w obiegu bojlera. Teraz wiem, że się odpowietrzył.

 

Czy próbowałeś palić na manualu? Dlaczego wybrałeś palenie na PID? 

 

Ja teraz zmniejszyłem na 60 stopni temperaturę kotła. Oczywiście dalej mi ją przeciąga. Łudzę się, że przy niższej temperaturze będę miał jakieś oszczędności. Oczywiście tylko przez mniejsze straty kominowe.

Na jakiej mocy kotła palisz?

podnosiłem nadmuch w menu serwisowym ( parametry pracy ) dało mi to to że teraz płomień jest taki jak być powinien i przy tej samej ilości pelletu mam większa temperaturę płomienia a co za tym idzie szybciej się kocioł nagrzewa i ma większa sprawność, moc kotła nie zmieniałem i mam 100% , nie próbowałem na manualu bo na PID mi Pasuje . o ile podniosłem to za bardzo nie wiem bo nie pamiętam jakie były ustawienia fabryczne  

regulator pokojowy daje mi to że kocioł się praktycznie odpala 2 -3 razy dziennie i jak dogrzeje pomieszczenie to się nie odpala . nie pracuje z histerezą .  ( a moim zdaniem to własnie tam są straty ) bo dom masz nagrzany a kocioł się odpala żeby sam siebie dogrzać . 

Bojler mam pionowy i na wyjściu mam mieszacz założony i ustawiony na 45 stopni i praktycznie przy tych ustawieniach zawsze z kranu leci ciepła woda o temp. 45 stopni co jest wystarczające 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pracuje on u Ciebie w formie, że jak dom jest nagrzany to kocioł się wygasza i czeka na sygnał z regulatora o niedogrzaniu, wtedy się odpala, rozpala i nagrzewa ponownie... i tak w kółko ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pracuje on u Ciebie w formie, że jak dom jest nagrzany to kocioł się wygasza i czeka na sygnał z regulatora o niedogrzaniu, wtedy się odpala, rozpala i nagrzewa ponownie... i tak w kółko ? 

tak dokładanie , jak narazie sprawdza się o idealnie . histereza w domu to 0,2 stopnia , a zadana to 22.  oczwiście 22 zostaje delikanie przekroczona np 22,2 ( przez podłogówkę ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.