Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Bio Slim 15kW - proszę o opinie


MaciejH9

Rekomendowane odpowiedzi

Tez mam defro slim 15kw napisze ze nie ma co zmieniac w ustawienia wentylatorow w serwisowym bo jedynie balaganu sie narobi. Na twoim miejscu bawilbym sie jedynie we wspolczynnikach ( gora i dol wentylatora) oraz w menu serwisowym gdzie jest min i max przerwa podsypu. Mamy takie same piece ale inne domy co nie zmienia faktu ze plomien powinien byc podobny na podobnych ustawieniach, jeszcze kwestia pelletu...

U mnie wyglada to tak obecnie: dol wentylatora 2, gora 8, min czas podawania 2sec, max czas podawania 4sec, min przerwa w podawaniu 11sec, max przerwa w podawaniu pelletu 22 sec, wsp lodajnika wew 50%. Na tych ustawieniach temp spalin max 80stopni, brak spiekow i komora spalania siwa, ladnie wypalona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to że piec pracuje dopiero 3 dzień i dom nie jest nowy (2 lata temu wybudowany) to może mieć jakiś wpływ na to ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram to co napisał kozik123

dom i rok jego budowy nic nie znaczą.

Postaraj się jeszcze doprowadzic więcej powietrza do kotłowni, jeśli to możliwe otwórz okno.

Ja też nie mam klasycznej Zetki w kotłowni ale mam kratkę wentylację na wysokości palnika i nigdy nie borykałem się z problemem płomienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem próbne takie ustawienia JakTy masz kozik123.a czy możesz napisać inne ustawienia jeżeli chodzi o dozowanie peletu.z góry dziękuję

Jarektt1 mam w kominie pod wyczystką  otwierane okienko 15x15cm .otworzyłem je .zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam wentylację pod sufitem i czy teraz lepszym rozwiazaniem bedzie zrobic na wysokosci palnika,lub podjechac z w.w. wentylacji rurą pcw na wysokosc palnika? Wczoraj wpisalem ustawienia jednego z użytkowników i temp.nie ppdskoczyla wyzaj jak 35st. Płomien czerwony i słaby.Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale zapodałem mu reset do fabrycznych

Trolik76 daj znac czy coś pomogło.Ja uchylilem narazie okno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Trolik76 napisał:

Ustawiłem próbne takie ustawienia JakTy masz kozik123.a czy możesz napisać inne ustawienia jeżeli chodzi o dozowanie peletu.z góry dziękuję

Jarektt1 mam w kominie pod wyczystką  otwierane okienko 15x15cm .otworzyłem je .zobaczymy

Napisze jak wroce z pracy, czyli 15-16 . ja poza tym co napisalem nie zmienialem nic . Z tego co pamietam jeszcze to w serwisowych, kociol ustawiony na 15kw i moc kotla ustawiona na 90%. Zadana temp pieca 68stopni , pid zalaczony, ochrona powrotu na zaworze 4d zalaczona, temp startu pomp 50stopni. Reszte podam jak bede w domu. A dozowanie pelletu to bylo

min podawanie 2 sec

max podawanie 4 sec

minimalna przerwa podawania 11sec

max przerwa podawania 22 sec

reszte podam pozniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trolil76 jeśli chcesz żeby piec dobrze działał to niestety będziesz musiał poświęcić troche czasu i obserwować co się dzieje przy zmianie.

Niestety nie ma ustawień uniwersalnych widzisz co u innych działa perfekcyjnie u Ciebie niekoniecznie.

Podejdź do tego też pamiętając o tym że palisz pidem i piec sam moduluje mocą dmuchawy i wydaje mi się że płomień cały czas nie będzie ładny bo to niemożliwe kiedy w ciągu minuty obroty spadają o 40% a pelet w palniku jest bez zmian.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaże wam jeszcze czym bawie się od wczoraj.

Kilka dni temu zmieniłem sobie ochronę powrotu na zaworach tzn zmniejszałem i powiększałem wysokość temperatury.

Wczoraj zauważyłem że piec jak dojdzie do zadanej to ją trzyma +/- 1℃ przez cały okres palenia.

Troszkę chciałem to zmieniać ale tak trzyma tylko na jednej temp powrotu.

Wykres nie jest pełny bo wczoraj było czyszczenie i piec był wyłączony

1544353409429-15605383.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do konca jak napisales z tym pidem. Pale z pidem i na obecnych ustawieniach piec osiagajac zadana temp chodzi z dmuchawa na 90-100% a osiagniecie zadanej zajmuje mu okolo 1,5-2h ( zawor 4d z ochrona powrotu) . W ustawieniach sterownika najnizsza temp spalin jaka mozna ustawic to 120stopni a ja osiagam max 80stopni na czopuchu wiec straty minimalne i pid tak naprawde niewiele ingeruje w nadmuch, jak juz osiagnie zadana temp kociol to obroty schodza do 40% ale i tez nie zawsze bo wtedy temp utrzumuje sie +/- 1stopiej jak jest zadana. Na starym smieciuchu z defro gdzie tez mialem pid wygladalo to troche inaczej bo tam spaliny potrafily osiagac i 400stopni wiec pid ustawiony na 180stopni zwalnial nadmuch ograniczajac straty kominowe, nawet przy rozpalaniu. Tutaj na pewno jest to bardziej rozbudowane i nie bez powodu sa takie ustawienia jak czasy podsypu i przerwy miedzy nimi aby spalanie zawsze bylo efektywne. Swoja droga lubie obserwowac komin u siebie w domu i ani razu nie zauwazylem jakiegokolwiek nawet drobnego kopcenia, nawet jak obroty wentylatora byly minimalne. Jedynie para wodna ponizej 0 na zewnatrz a w dodatnich temp zero dymku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo dochodzi do zadanej temperatury.

U mnie max w 25 min chyba że włącza się pompka od cwu, modulacja również od 100 do 1%.

Możesz spróbować z biegami pomp bo to też ma spory wpływ na dojście do zadanej tem, jak również ochrona powrotu im niższa tym kocioł wolniej się nagrzewa.

Co do spalin to maks temp którą ja odnotowałem to było 110℃ przy wygaszaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to z tym powrotem jest? Przy włączonej ochronie piec długo pracuje i dba o siebie...ostatnio wyłączyłem ochrone i lepiej łapał temp.a powrot oscylował w granicach 40-45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje moje ustawienia sterownika w ustawieniach:                                                15kw w ustawieniach serwisowych.        90% moc kotla.                                             Dol wentylatora 2.                                       Gora wentylatora 8.                                    Min czas podsypu 2sec.                             Max czas podsypu 4sec.                           Min przerwa miedzy podsyp 11sec.        Max przerwa miedzy podsyp 20sec.         Kontrola pracy 2min.                                 Okres czyszczenia 6h.                                Min wentylator roboczy 9bieg na100                  Max wentylator roboczy 18bieg na100.                                                             Min obroty 308

Max obroty 703

Zakres regulacji 30 stopni

Pid zalaczony, zawor 4d z silownikiem, ochrona powrotu zalaczona, zadana pieca 68stopni, zadana na zaworze4d 50stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, pepa81 napisał:

A jak to z tym powrotem jest? Przy włączonej ochronie piec długo pracuje i dba o siebie...ostatnio wyłączyłem ochrone i lepiej łapał temp.a powrot oscylował w granicach 40-45

Ochrona powrotu to właśnie piec najpierw dba o siebie a dopiero po przrkroczeniu zadanej wartości powrotu dogrzewa resztę.

U mnie wygląda to tak że lepiej pali mi się z ochroną powrotu kiedy ją wyłącze to właśnie piec działa cały czas na 100% i nie osiąga zadanej temp a nawet jest daleko od zadanej.

Ma to wpływ na spalanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozik123 dzięki za ustawienia spróbóję .zobaczę.jak mam ustawione czyszczenie na 6 godz to podczas tego czyszczenia temp z zadanej 70st spada do 50 .no i kocioł potrzebuję ok 50minut żeby dobić do 70st.i     i niewiem czy to jest całkiem normalna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jarektt1 napisał:

Sporo dochodzi do zadanej temperatury.

U mnie max w 25 min chyba że włącza się pompka od cwu, modulacja również od 100 do 1%.

Możesz spróbować z biegami pomp bo to też ma spory wpływ na dojście do zadanej tem, jak również ochrona powrotu im niższa tym kocioł wolniej się nagrzewa.

Co do spalin to maks temp którą ja odnotowałem to było 110℃ przy wygaszaniu

Nie wiadomo jak to interpretowac, to dochodzenie do zadanej temp pieca, bo... Zalaczenie pomp mam ustawione na 50st. I do tej temp piec dochodzi w 10 min od 40-45 st startowych jak sterownik pokojowy da sygnal ( dogrzac dom). Jak pompy juz rusza wraz z zaworem 4d na silowniku i ochrona powrotu ustawiona na 45st i zadanej na dom 50st to osiagniecie zadanej pieca zajmuje od tego momentu okolo 2h ( 2h od 50 do 68 st). Ale zauwazylem ze wtedy zawor 4d z silownikiem caly czas stara sie osiagnac zadana na zaworze 50st, chroniac oczywiscie powrot. Wyglada to tak ze na piecu jest 55st a za wyjsciu zaworu 4d 45st i dopiero jak zawor dobije do zadanej to piec szybciej osiaga zadana 68st. Wychodzi ze priorytrtem jest zawor 4d (zadana na dom 50st oraz ochrona powrotu 45st) i dogrzanie domu a zadana pieca (68st)na samym koncu. Czasami piec nie osiaga nawet zadanej i przechodzi w nadzor przy 55st bo sterownik pokojowy daje sygnal ze dom juz dogrzany. Mysle jeszcze ze podwyzszenie temp zalaczenia pomp by cos moze pomogla ale tam max jest 55st wiec za duzo nie ugram . Pompy mam na niskich biegach i ogrzewanie na grzejnikach ( masywne zeliwne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A też tak macie że jak jest zadana 70st to  przy 68st jeszcze pracuje na 40-50procent mocy i jak dojdzie do 75 st  to dopiero schodzi do minimum .Z tym że to trwa .dodam że w tym czasie dom mam dogrzany  już.czy może zmniejszenie mocy np o jakieś 20 procent by pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozik123 Kocioł u mnie zadaną temperaturę 76℃ osiąga w jakieś 25 min i od tego momentu zaczyna krążyć +/- 5℃ a od niedawna +/-1℃

Przy pierwszym odpaleniu pamiętam że do 70° doszedł w niecałe 20 min  ale bardzo szybko przekraczał zadaną i czuwał i tak 20 odpaleń na dobę.

Zabawa z regulacją była długa bo dążyłem do pracy ciągłej i kiedy pomieszczenie bedzie dogrzane do dopiero odpoczynek.

Jeśli chcesz żeby kocioł szybciej dochodził do temp zadanej podnieś wartości ochrony powrotu na zaworach 

Dodam jeszcze że pompy moje startują od 55.

Wartość ta też jest dziwna bo producent zaleca zasilanie instalacji czynnikiem o min temp 65 więc jak dla mnie minimalny start pomp powinien byc od tej wartosci

Trolik76 z ostatniego postu wynika że masz poprostu za dużo peletu i kocioł nie stabilizuje pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmniejszyć dawki peletu?jakimi ustawieniami korygować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarektt1 wartosc startu pomp ograniczona do 55st tez mnie troche dziwi , az z ciekawosci zadzwonie do defro. Ochrone powrotu na 4d mam na 45st , u mnie piec startuje 4-6 razy na dobe a wszystkim a zarzadza tym regulator pokojowy, z tego powodu moja krzywa pracy kotla jest nieregularna, ale to normalne bo mam rozne temp w dzien i w nocy, a to raz sie wietrzy a to gotuje a to wiecej ludzi itp. W zaleznosci od tego regulator daje sygnal kiedy dogrzac dom i czasami piec startuje ok 30 a czassmi od 55stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, bo kocioł blokował moc żeby nie przewalić temperatury spalin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2018 o 21:32, Trolik76 napisał:

A też tak macie że jak jest zadana 70st to  przy 68st jeszcze pracuje na 40-50procent mocy i jak dojdzie do 75 st  to dopiero schodzi do minimum .Z tym że to trwa .dodam że w tym czasie dom mam dogrzany  już.czy może zmniejszenie mocy np o jakieś 20 procent by pomogło.

Tak to normalne ze przeciagnie o 5 stopni, nie masz sie czym przejmowac. I jak z ustawieniami pieca u Ciebie jakies zmiany? Jak plomien, komora spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wychodzi mi ustawianie .A  i pomieszalem   coś na zaworach (w sterowniku).bonanza! Dalej kopci ..itp.a komorą czarna 

Umówiłem wizytę serwisantA  z defro.tzw rozruch zerowy.350zł zażyczył i powiedział żeby zarezerwować sobie 3-4godz czasu.zdecydowałem się bo nie mam narazie czasu na siedzenie w kotłowni.za tydzień ma być.taki będę miał prezent od Mikołaja hihi!

Miał ktoś taką usługę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.