Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Komin A V Klasa


pasl

Rekomendowane odpowiedzi

Dom kostka z lat 70, komin ceglany 26cm na 14 cm - wysoki na 13m. W związku z ustawą anty smogową (małopolskie), czas powoli rozglądnąć się za czymś co zastąpi śmieciucha. Do kalkulacji wymiany pieca muszę dodać jeszcze komin i tutaj pytanie, co z takim ceglanym kominem zrobić i jakie to będą orientacyjne koszty?

 

Przyjmuję dwa warianty:

 

- piec na ekogroszek V klasa - i tutaj nie wiem czy rozwiercanie i wkład ceramiczny? (koszt?), czy wystarczy wkład owalny (żaro? kwaso? itp)

- piec na pelet (np. biawar?)

 

Z góry dziękuję za cenne uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieco niższy komin ok 11m i od początku są problemy z kondensatem po zmianie na kocioł z podajnikiem, dodam, że poprzednio miałem kocioł zasypowy palone kostką tradycyjnie bezdymnie (jak to kostką) i żadnych problemów nie było. Zużycie węgla w obu przypadkach na tym samym poziomie. Tak więc nie chodzi tu o sprawność tylko o sposób prowadzenia kotła przez sterownik kotła podajnikowego.

Jeżeli kocioł podajnikowy to wkład ceramiczny, moim zdaniem. Można spróbować wkładu z kwasówki  bo nowe sterowniki lepiej prowadzą kocioł ale na to podejrzewam żaden producent/sprzedawca ci gwarancji nie da. Ceramika w tym przypadku to właściwy kierunek.

Jak pelet to wkład metalowy odpowiedni do peletu, dobierze producent wkładów i da odpowiednią gwarancję (np. MK Zary) .

Bez wkładu z tak wysokim kominem nawet nie podchodź do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ekogroszek to tylko wkład ceramiczny. Przeżyje dwa piece. Wkład żarowo nierdzewny przeżyje przy 5 klasie jakieś 3-6 lat w zależności jakim ekogroszkiem będziesz palił. Komin flex 1 mm. Poniżej szkoda kasy. Wkąłd z kominflexa z montażem 9 metrów to koło 4 tys zł na gotowo. Ceramiczny to koszt 8-9 tys ale masz spokój na 20 lat.

 

Do pieca na pellet potrzebujesz wkład żarowy nie ma problemu z żywotnością . Podejrzewam 15 lat spokojnie, gdyż nie wydziela się żadna siarka itp "g" co z ekogroszku. Pamiętaj również o kosztach eksploatacji , mniej więcej sa na tym samym poziomie. Cena mniej więcej pieca ta sama. Zdecydowanie lepszym plusem jest czyszczenie pieca na pellety + popiół a w szczególności jego brak. Pobór prądu mniej więcej na to samo wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak ekogroszek to tylko wkład ceramiczny. Przeżyje dwa piece. Wkład żarowo nierdzewny przeżyje przy 5 klasie jakieś 3-6 lat w zależności jakim ekogroszkiem będziesz palił. Komin flex 1 mm. Poniżej szkoda kasy. Wkąłd z kominflexa z montażem 9 metrów to koło 4 tys zł na gotowo. Ceramiczny to koszt 8-9 tys ale masz spokój na 20 lat.

 

Do pieca na pellet potrzebujesz wkład żarowy nie ma problemu z żywotnością . Podejrzewam 15 lat spokojnie, gdyż nie wydziela się żadna siarka itp "g" co z ekogroszku. Pamiętaj również o kosztach eksploatacji , mniej więcej sa na tym samym poziomie. Cena mniej więcej pieca ta sama. Zdecydowanie lepszym plusem jest czyszczenie pieca na pellety + popiół a w szczególności jego brak. Pobór prądu mniej więcej na to samo wychodzi.

Kocioł ceramiczny za 9 tys? A co to za cudo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkłąd ceramiczny... :) nie kocioł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ? Wkład ceramiczny z robocizna ? :) wow to naprawdę bardzo dobra cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę wszystko :)  frezowanie, podmurówka itp na gotowo. Miałem wyceniane przez kilka firm i tak niestety jest. Co prawda przy tym systemie fachowcy się wzbraniają od wykonywania tego w istniejących kominach. Boją się że kominy się mogą rozszczelniać na zaprawie. A przy frezowaniu może tynk odpaść w mieszkaniu. najlepiej robić od podstaw w bloczkach do samej góry ale to znów remont w domu.  Ale fakt  Zapel to tani system. :) w porównaniu do innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem niskiej temperatury spalin jest juz od dawna nie tylko w 5 klasie i jakoś kominy z cegły stoją .Równie dobrze można by powiedzić że komin sie uszkodzi jak sie nie pali bo ma za niska temperaturę .Ja mam komin z cegły 8 m 14x14 cm i na niskiej temperaturze spalin nie zauważyłem zadnego wykraplania wg mnie to chyba troche  przereklamowane  ;)  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przereklamowane ? :) Przedstawiam Ci moja REKLAMĘ. Najpierw chciałem być mocno "ekologiczny" więc ustawiłem tak piecyk że mało palił a temperatura spalin nie przekraczała 130 stopni. Jak oczyściłem piecyk z sadzy to było koło 80 stopni max. Po tygodniu bez czyszczenia dochodziło do 110 po następnym tygodniu było 130 stopni. No i... właśnie zaczęło się. Ni stąd ni zowąd pojawił się malutki zaciek i przykry zapach. Po 2 tygodniach wyskoczyło "  to coś" jak na zdjęciu. Więc poprosiłem fachowca od kominów żeby mi to naprawił. Więc komin wyczyścił jak widać na zdjęciu i wyszlamował. Pomalowałem pokój i ... no właśnie po miesiącu zrobiło się to samo :( Musiałem wywietrzyć pokój przez 2 miesiące. Wreszcie znalazłem fachowca / nie mylić z "insztalarorem" :)/ Diagnoza krótka. Albo robimy komin na lata w ceramice albo w nierdzewce 1 mm o odpowiednich właściwościach dedykowanych do pieców węglowych. Wkład owalny z zamontowaniem 3,9 tys zł. Wkład z ceramiką i gwarancją na 8 lat koszt taki jak podałem w poprzednich postach. W tym wyfrezowanie otworu w cegle . Teraz mam spokój na jak sądzę min 5 lat. Później "dobry fachowiec" powiedział gwarancja jaką Panu daję to 2 lata, bo taką daje producent wkładów. Z tego co robię kominy od 12 lat to widzę że jednym wytrzymuje 6 lat drugim max. 9 . Póżniej wkład się dziurawi i woda wsiąka do muru. należy stary wkład wyciągnąć i zrobić na nowo. Zatem to że ktoś nie ma tego problemu nie znaczy że nie będzie miał później, lub też ktoś inny nie będzie miał. Lepiej chyba zapobiegać niż liczyć na łut szczęścia :) Wybór należy do Was :)

post-69750-0-84241000-1495370893_thumb.jpg

post-69750-0-90649200-1495370895_thumb.jpg

post-69750-0-39921800-1495370898_thumb.jpg

post-69750-0-66065400-1495370900_thumb.jpg

post-69750-0-94899100-1495370901_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie masz strychu wtedy tam wykwity by zostały .Poza tym  masz wielki kanał i pewnie te wykwity zrobiła woda deszczowa potrafi jej wpasc nawet ze 150 litrów rocznie daszek nad kominem prawdopodobnie by wystarczył . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

Maksymalna ilość wody jak może wpaść do komina 14 x 28 przy opadach rocznych 1000 l na m2 (większość Polski takich nie ma)  to 40 litrów, no chyba, że czapa kominowa wyprofilowana do środka ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ja tylko tak dla zobrazowania sytuacji strzeliłem z ta ilością wody z opadów wystarczy może nawet litr i jak fugi lużne to przeleci.Jaką kiedyś robiło sie zaprawe na samym piasku to starsze pokolenie pamięta bo z cementem było krucho  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dom kostka z lat 70, komin ceglany 26cm na 14 cm - wysoki na 13m. W związku z ustawą anty smogową (małopolskie), czas powoli rozglądnąć się za czymś co zastąpi śmieciucha. Do kalkulacji wymiany pieca muszę dodać jeszcze komin i tutaj pytanie, co z takim ceglanym kominem zrobić i jakie to będą orientacyjne koszty?

 

Przyjmuję dwa warianty:

 

- piec na ekogroszek V klasa - i tutaj nie wiem czy rozwiercanie i wkład ceramiczny? (koszt?), czy wystarczy wkład owalny (żaro? kwaso? itp)

- piec na pelet (np. biawar?)

 

Z góry dziękuję za cenne uwagi

Zdecydowałeś się już na coś konkretnego ? Jak wybór komina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapytam. Czy da radę włożyć komin ceramiczny od góry bez rozbiórki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na jakiś program z dotacjami w gminie, nie śpieszy mi się z wymianą. Z  tego co się orientowałem, to tak jak koledzy już pisali wyżej najlepsza ceramika z frezowaniem komina, lub trzy razy tańszy wkład owalny z dwu letnią gwarancją

W jaki sposób taką ceramikę się instaluje w wykonanym już kotle ? Można po prostu wkładać od góry po kolei kielichy + uszczelniacz na każdym z nich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są firmy co to zrobią bez większych problemów. Minus taki że taka usługa cenowo nie wiele odbiega od zakupu nowego komina (rozbiórka i stawianie nowego we własnym zakresie).

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam wkładania wkładu ceramicznego od góry :( . Znam dwóch użytkowników którzy to zrobili i jeden miał problem po 2 a drugi po 5 latach użytkowania.  Te systemy są bardzo dobre ale do nowo budowanych kominów. Jak masz dobrego fachowca to o tym Ci dużo poopowiada. Po prostu  nie ma szans żeby zainstalować komin bez pęknięć wkładając rurę od góry. Nie wspominając o uszczelnieniu kitem łączeń dwóch rur. W teorii tak, ale praktyka to od razu prostuje. Dla mnie to bezsensowne wydawanie kasy. No chyba że masz fachowca który opanował "technikę" na tyle że będzie ok, ale w takim razie powinien dać gwarancji min 10 lat :)  Ja w każdym bądź razie takich nie znalazłem. Choć każdy z nich mówił " Panie ten komin Pana przeżyje..., a poza tym producent daje 25 lat gwarancji...  " to skoro przeżyje, to poproszę tylko 10 lat... i wtedy się szybko rozmowa urywała.. :). Poza tym poczytaj sobie warunki gwarancji na wkład  ceramiczny... to jedna z kilku firm   https://www.schiedel.com/pl/wp-content/uploads/sites/18/2016/11/gwarancja_dual.pdf. Moim zdaniem do ekogroszku na tą chwilę najlepszym rozwiązaniem jest 1mm nierdzewka / tylko że z dobrej firmy/  , a i tak i tak ją szlag trafi średnio po 6 latach... , chyba że trzymasz temperaturę spalin powyżej 180 stopni więc może będzie i 12:(. Na ogół wymienia się wtedy tylko trzy górne rury. Reszta pozostaje w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.