Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spadki Temperatury Grzejników Po Załączeniu Pompy Cwu


Dancych

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no ja nie wygaszam. Krzywą grzewczą sobie ustawię doświadczalnie ale muszę to niestety przetestować i zapisywać na różnych temperaturach. Myślę, że poniżej 38st. nie będę schodził bo będą wszędzie termostaty na grzejnikach ale się zobaczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się po zdjęciu izolacji że mam wyjście z kotła 6/4. Czy zatem jak dam zawór 4d 6/4 i rury takie same to uzyskam grawitacyjne obieg kotlowy?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najwieksze mrozy jakie były w tym roku -26 stopni na dom szło 58 stopni powrót mam cały czas na poziomie 52-54 stopni, obecnie przy słabym grzaniu powrót mam 50 stopni na piecu 54.

Przy 6/4 powinna iść grawitacja pod warunkiem że nie jakiś nieprzewidzianych baboli w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest na pierwszej stronie. Zerkniesz?Nie patrz na naczynie wyrównawcze bo będę przerabiał żeby rura wzbiorcza wychodziła bezpośrednio z kotła.

 

Będę robił obieg kotlowy miedzią czy zrobić tak żeby schodzić w dół kolanem 45st? Jak ewentualnie zrobić luki miedzią?

 

 

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbkę będę robił w sierpniu. Jestem już bardzo skołowany i zastanawiam się jak to zrobić, żeby na 100% mieć ciepły powrót, Czy jest jakiś 100% sposób na osiągnięcie temperatury powrotu na poziomie 50st, przy zadanej np. 55 lub 60 st. na piecu. Nie wiem czy zawór 4d to dobre rozwiązanie i czy uzyskam na tym grawitację. Dokonałem zwrotu sterownika zaworu ST-431n (14 dniowy zwrot) i zamierzam kupić sterownik SKZP-02 bo on ma wszystko co potrzebuję. Ale pozostaje właśnie ta kwestia ochrony powrotu. Chciałbym zrobić to raz a dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś 100% sposób na osiągnięcie temperatury powrotu na poziomie 50st, przy zadanej np. 55 lub 60 st. na piecu.

Jest nawet kilka. Sprzęgło, pompa kotłowa w krótkim obiegu, pompa od cwu na stałe do prądu, zawór 3d na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie zapieram się rękoma i nogami za tą grawitacją, bo czytałem, że 3d do regulacji temp. co + pompa kotłowa to pewniejszy sposób i wtedy zasilanie co nie zależy od niczego innego jak od temp na kotle. Czy mógłby mi ktoś narysować jak to zrobić z małą legendą? Mój schemat: 

P.S. Naczynie wyrównawcze też będzie przerabiane. 

post-72982-0-64092900-1489146369.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą w instalacji ale w tym układzie co narysowałeś to na pewno należy przesunąć zawór 4D w bok żeby rura z powrotu nie miała załamań tylko prosto schodziła do głównego powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też planuję. Tak jak kolega @Konopka mi napisał dam wyjście z kotła 6/4, zawór 6/4(napisał, żebym dał 5/4 ale spróbuję to bujnąć na grawitacji) i dołożę pompę kotłową jeśli jednak grawitacja nie pójdzie. Zrobie, zobaczę czy to coś pomoże. A teraz pytanie natury ekonomicznej. Czy z powodu stale zimnego powrotu mam tak duże spalanie? Zimą było nawet ponad 30KG. Niestety pompę cwu włączyłem już w okresie przejściowym więc nie wiem czy ciepły powrót spowodował, że teraz spalanie waha się od 12,5 do 15kg. Z racji, że do pierwszego boilera mam 20m, a do drugiego około 35m to nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie. Czy jest szansa, że będę miał mniejsze spalanie ekogroszku jeśli powrót będzie stale docieplony a CWU będzie grzane na zadaną a nie jak teraz stale? Chodzi mi czy zważywszy na opisane działanie mojej instalacji jest na to szansa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno tak im mniejsza różnica temperatur między zasilaniem a powrotem tym piec lepiej chodzi.Różnica powinna wynosić między 8 a 10 stopni.Co do spalania to też zależy od strat ciepła w domu.

Ja mam dom nie ocieplony i niestety spalanie mam dość duże, ale niestety mam brak kasy na ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ocieplony ale jedna ściana nie jest ocieplona bo to od sąsiada i będę musiał się w tym temacie dogadać. Będę ta ścianę ocieplal od wewnątrz bo mi wieje szczelinami w fugach. Obecnie zbieram materiały na przeróbkę. Zrobię najpierw próbując wymusić grawitację, a jak nie uda się to zamontuje pompę kotlowa za zaworem 4d z obejściem z zaworem roznicowym żeby w lato ta woda też tam krazyla jak cwu nie będzie grzane.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nabazgrałem jak chcę to zrobić. Proszę o ocenę. Głownie czy powrót z CWU w tym miejscu czy jako pierwszy do kotła? Czy ZZ potrzebne za pompami i czy sprężynowe czy klapkowe? Czy odpowietrzniki automatyczne na trójnikach za pompami to dobry pomysł?- chodzi o to, że jest np odejście w lewo/prawo i zamiast kolana trójnik a w nim odpowietrznik automatyczny. Na zawór oczywiście siłownik a wszystkim ma sterować SKZP-02. Z góry dzięki.

daf9b99facc2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzniki miałyby sens gdyby rury szły do góry a potem wracały w dół a jak idą cały czas w górę lub w bok na instalację to są zbyteczne.Do układu pompowego stosuje się zawory zwrotne ze sprężyną a klapowe do grawitacji.

Wpięcie CWU może być tak jak namalowałeś.Przed pompami filtry osadnikowe skierowane sitkami w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak filtry jak najbardziej będą i wydało mi się to oczywiste więc nie malowałem. Ok to odpowietrzniki dam tylko w najwyższym punkcie instalacji i przy zasobnikach CWU. ZZ dam sprężynowe zgodnie z podpowiedzią. 

Jeszcze pytanie, gdyby jednak trzeba było dać pompę kotłową. Może ona być podpięta "do góry nogami"? Bo tak przecież ma pompować w dół. I jak bym dawał obejście do pompy na obiegu kotłowym to przecież zawór różnicowy nie może być  "do góry nogami"? Jak to wtedy rozwiązać? Pytam na zaś bo wolę być przygotowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak filtry jak najbardziej będą i wydało mi się to oczywiste więc nie malowałem. Ok to odpowietrzniki dam tylko w najwyższym punkcie instalacji i przy zasobnikach CWU. ZZ dam sprężynowe zgodnie z podpowiedzią. 

 

Jeszcze pytanie, gdyby jednak trzeba było dać pompę kotłową. Może ona być podpięta "do góry nogami"? Bo tak przecież ma pompować w dół. I jak bym dawał obejście do pompy na obiegu kotłowym to przecież zawór różnicowy nie może być  "do góry nogami"? Jak to wtedy rozwiązać? Pytam na zaś bo wolę być przygotowany.

Jakie odpowietrzniki w najwyższym punkcie?Odpowietrzniki wystarczą te przy grzejnikach.Przy zasobniku CWU na zasilaniu wężownicy powinien być.

Przy ewnetualnej pompie kotłowej zawór różnicowy jest zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad odpowietrznikiem na rurze zasilającej CO i w jej najwyższym punkcie odpowietrznik ale ok nie daje jeśli zbędny. Czyli obejścia na tej pompie kotłowej również nie muszę dawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W lipcu będzie przeróbka i mam problem z doborem rur miedzianych do obiegu kotłowego, gdyż sprzedawca w sklepie nieprecyzyjnie jak dla mnie to określa. Zatem, jaki przekrój powinienem zastosować do wyjścia z kotła 6/4, zawór 4d też 6/4. Sprzedawca powiedział "to będzie potrzebna pięćdziesiątka bo kształtki mają gwint na 6/4". Proszę jeszcze tylko o tą informację i najlepiej jakiś sklep internetowy gdzie dostanę rury na metry bo nie potrzebuję 5m sztangi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale palnik mam a nie będę miał jak pogwintować tych stalowych rur. Jaki musi być przekrój rury Cu by odpowiadało to 6/4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.