Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Koszt Podłaczenia Kotła Z Podajnikiem


bialymiro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebuje informacji jakie są ceny podłączenia kotła z podajnikiem do  "starej instalacji" w której był zwykły śmieciuch w układzie otwartym, potrzebne wykucie  nowej dziury w kominie z cegły by dobrze usadowić czopuch. instalator podał cenę 1700 zł + materiały  co wy o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Praca do wykonania w jeden dzień.

Do tego prowizja za kupno materiałów.

Można zarobić, można.

Niestety dla Kowalskiego praca fachmanów się bardzo ceni.

Ja osobiście wychodzę z założenia że chętnie mogę zapłacić większą stawkę, lecz za wykonanie pracy w stu procentach uczciwie i profesjonalnie.

Niestety w większości przypadków tak nie jest. Sam tego też doświadczyłem. I wtedy czujemy się nabici w butelkę.

Nigdy nie żałowałem złotówki za dobrze wykonaną pracę. Także powodzenia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 PLN brutto to stawka oderwana od rzeczywistosci (to tak wzgledem tych negocjacji).

 

Z perspektywy klienta koncowego wszystko jest proste - przyjechac, podlaczyc, odpalic, skasowac. Przypominam, ze faktura to gwarancja. Gwaranacja zobowiazuje wykonawce do przyjazdu na kazde wezwanie klienta i raczej malo ktory klient skory jest przyznac, ze przyjazd byl zupelnie nieuzasadniony i za niego zaplacic. Zreszta, czlowiek czesto dla swietego spokoju nawet sie nie upomina. Druga sprawa - przy fakturze uslugowej do wykonawca jest rowniez osoba, ktora uzera sie z producentem armatury wzgledem ewentualnych reklamacji, odsyla sprzet do naprawy czy cokolwiek. Takie rzeczy tez sa wliczone w cene.

 

No chyba, ze ktos jest drogim paprokiem, ktory zmienia co miesiac numer telefonu. Tacy jednak dlugo nie zagrzeja miejsca na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam potrzebuje informacji jakie są ceny podłączenia kotła z podajnikiem do  "starej instalacji" w której był zwykły śmieciuch w układzie otwartym, potrzebne wykucie  nowej dziury w kominie z cegły by dobrze usadowić czopuch. instalator podał cenę 1700 zł + materiały  co wy o tym sadzicie?

Moim skromnym zdaniem cena jest ostro wywalona w kosmos :). Podejrzewam, że tak jak na tureckim targu jest spory margines do targowania :).

Wykucie dziury w kominie z cegły to nie jest jakiaś technologia rakietowa :). W twoim przypadku ważne mogą być następujące parametry: masa kotła, oraz usadowienie parter czy trudno dostępna piwnica, no i liczba chłopów 2-4 do wtargania tego na miesce. Samo podłączenie do instalacji na miejsce starego to góra 1-2 dni robocze no i co do cenu musisz sobie odpowiedzieć na proste pytanie, czy zarobek na czysto za 1-2dni pracy jest więcej warty niż praca programisty od zabezpieczeń w banku pracującego w centrum londynu  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Samo podłączenie do instalacji na miejsce starego to góra 1-2 dni robocze no i co do cenu musisz sobie odpowiedzieć na proste pytanie, czy zarobek na czysto za 1-2dni pracy jest więcej warty niż praca programisty od zabezpieczeń w banku pracującego w centrum londynu  :)

Teraz sobie odpowiedz dlaczego jest tyle pytań, postów na temat źle działającej instalacji.

To są właśnie skutki takich "targów" - "a może da się taniej", " może tą stówkę zejdziemy?", " Panie, zrobię to z synem i będzie gratis"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym konkretnym przypadku nie mamy żadnej gwarancji, że ten fachowiec podłączy to dobrze!?

Ja cały czas się upieram i nie chcę panowie odbierać wam chleba, że trzeba się poważnie zastanowić czy zakres prac jaki zostanie wykonany w danym czasie jest tego warty :) porównując dniówkę do programistów na zachodzie  :D .

Ja z tego pobieżnego opisu nie zapłaciłbym nikomu 1.7k za 1-2dni takiej stosunkowo prostej pracy(w mojej ocenie). Fakt, że prawdopodobnie bym starał się sam to wykonać a nie każdy ma na to siły, czas, możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie do programistow na zachodzie to strzal w stope. Obecnie roboczogodzina pracy niemieckiego instalatora z papierami SHK (odpowiednik naszych papierow mistrzowskich wystawianych przez cech rzemieslniczy) to ok 30-40 EUR brutto. Piatek popoludniu to zwykle stawka +10%, sobota +25%, niedziele platne sa podwojnie. Mowimy oczywiscie o cenach w zachodniej czesci Niemiec, na wschodzie sa troche nizsze. W Polsce jeszcze nam daleko do takich stawek.

 

W UE instalator to zawod wymierajacy, jak zreszta wszystkie zawody zwiazane z branza budowlana. Mlodzi, jak u nas, chcieliby raczej spedzic swoje zycie zawodowe w biurze i pod krawatem a nie w zapyzialych piwnicach i kotlowniach. Stad miedzy innymi potezny import pracownikow ze wschodu. Rosnace zapotrzebowanie na wyksztalconych pracownikow budowlanych (ujmujac to bardzo ogolnikowo) bylo tez powodem zeszlorocznej kampanii Wavina, w ktorej namawiano uczniow szkol nizszego szczebla do zwiazania swojej przyszlosci z branza instalacyjna.

 

Rozmawiamy o cenach fachowcow, ktorzy poprawnie wykonuja swoja prace, bo jesli masz zamiar wszystkich mierzyc jedna miara (vide: 'nie mamy żadnej gwarancji, że ten fachowiec podłączy to dobrze!?') to cala ta dyskusja jest bez sensu, bo najlepiej byloby gdyby chlop podlaczyl to za darmo a potem forum zadecyduje ile mu zaplacic.

 

Programista przychodzi do firmy, dostaje krzeslo, biurko, komputer i pracuje. Na uzyczonym sprzecie. Nasza praca ma to do siebie, ze wszystkie koszta ponosimy sami a uwierz mi, ze co poniektore elektronarzedzia (i nie mowimy to u sprzecie typowo specjalistycznym tylko o narzedziach, ktorych uzywa sie na co dzien) kosztuja tyle ile sredniej klasy uzywany samochod :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze admina o nie kasowanie tego cytatu

Rozmawiamy o cenach fachowcow, ktorzy poprawnie wykonuja swoja prace, bo jesli masz zamiar wszystkich mierzyc jedna miara (vide: 'nie mamy żadnej gwarancji, że ten fachowiec podłączy to dobrze!?') to cala ta dyskusja jest bez sensu, bo najlepiej byloby gdyby chlop podlaczyl to za darmo a potem forum zadecyduje ile mu zaplacic.

Większość problemów na tym forum spowodowane jest własnie pracą fachowców :). Dopiero forumowi wyjadacze wspólnymi siłami nakierowują inwestora do poprawnego rozwiązania.

Znakomita większość dłubaków, zapaleńców (np jak ja) nawet jak coś zepsuje to jest w stanie w skończonym czasie poprawić to co trzeba.

 

 

Programista przychodzi do firmy, dostaje krzeslo, biurko, komputer i pracuje. Na uzyczonym sprzecie. Nasza praca ma to do siebie, ze wszystkie koszta ponosimy sami a uwierz mi, ze co poniektore elektronarzedzia (i nie mowimy to u sprzecie typowo specjalistycznym tylko o narzedziach, ktorych uzywa sie na co dzien) kosztuja tyle ile sredniej klasy uzywany samochod :-).

 

Akurat ja nie jestem programistą ale z całym szacunkiem porównywanie pracy doświadczonego programisty do doświadczonego montera to trochę nadużycie.

Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile kosztują jakieś specjalistyczne licencje, serwery, dedykowane monitory i stacje robocze.

 

Z jednym się mogę zgodzić na rynku brakuje fachowców a młodzi "dzięki" reformie szkolnictwa zawodowego nie garną się do pracy fizycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno cokolwiek powiedzieć nie widząc instalacji. Czasami przeróbki są gorsze do wykonania niż nowa instalacja. Najlepiej jakbyś wrzucił fotki tego co masz i schemat instalacji jaką chce wykonać w kotłowni "instalator".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 PLN gotówką wziął instalator za montaż kotła   i bojlera, przeróbka/spawanie rur stalowych [grawitacja] do tegoż kotła i bojlera. Bojler jako nowy dodatek do kotłowni nowy kocioł w innym miejscu. Robota zajęła ok 9h rozbite na dwa dni, instalator plus pomocnik,przy czym pomagałem przy wytarganiu starego kotła oraz zamurowałem starą dziurę do komina i wybiłem a potem  obmurowałem czopuch w nowym miejscu,nie miało to wpływu na ostateczną cenę.

Materiał instalator przywiózł w pierwszym dniu,zapłaciłem fakturę za materiał po robocie w sklepie. Cenę uważam za uczciwą,robota wykonana poprawnie [spawanie]. Musiałem poprawiać co prawda uszczelnienia przy zasilaniu bojlera z sieci i uszczelnienia przy zaworze przełaczającym cwu bojler/piecyk gazowy,ale to nie była rzecz dyskwalifikująca całą robotę. Tydzień póżniej w ramach reklamacji instalator poprawił spaw na powrocie grawitacyjnym,od tego czasu wszystko w porządku.

1000 PLN bez faktury  wydaje się uczciwą ceną,miałem drugą wycenę na 500 ale nie skorzystałem,czasami rozmawiając z "fachowcem" wiemy co i jak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze admina o nie kasowanie tego cytatu

Większość problemów na tym forum spowodowane jest własnie pracą fachowców :). Dopiero forumowi wyjadacze wspólnymi siłami nakierowują inwestora do poprawnego rozwiązania.

Znakomita większość dłubaków, zapaleńców (np jak ja) nawet jak coś zepsuje to jest w stanie w skończonym czasie poprawić to co trzeba.

 

 

 

Akurat ja nie jestem programistą ale z całym szacunkiem porównywanie pracy doświadczonego programisty do doświadczonego montera to trochę nadużycie.

Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile kosztują jakieś specjalistyczne licencje, serwery, dedykowane monitory i stacje robocze.

 

Z jednym się mogę zgodzić na rynku brakuje fachowców a młodzi "dzięki" reformie szkolnictwa zawodowego nie garną się do pracy fizycznej.

 

Wciąż uważam, że nie możesz mierzyć wszystkich jedną miarą. W tej branży jak w każdej - są fachowcy i partacze. To dość normalne. Dopóki nie zostaną wprowadzone uprawnienia na wykonywanie takich prac (jak jest to chociażby w Niemczech) to wciąż istnieć będą płytkarze, którzy i wodę położą, i centralne ogrzewanie zrobią a i samochód umyją za odpowiednią opłatą. Oraz oczywiście dopóki istnieć będą klienci chętni na ich usługi.

 

Czemu uważasz, że to nadużycie? Bo nie musimy kończyć studiów? Wielu z nas ma tytuły przynajmniej inżynierskie a niektórzy nawet magisterskie czy wyższe. Zdaję sobie sprawę, że każdy specjalistyczny sprzęt kosztuje i ten, którego używają monterzy nie jest żadnym wyjątkiem od reguły: wiertnica diamentowa GDB to koszt 10k brutto, zaciskarka Rems jakieś 5k (do tego cęgi, każda w zakresie od 300 do 500 PLN), giętarka elektryczna też jakieś 5k; zresztą, co tam sprzęt specjalistyczny - porządna wiertarka SDS+ to 1k a Max koło 3-4k. To wszystko trzeba co roku serwisować, żeby zachować gwarancję; cęgi i zaciskarka muszą być co roku kalibrowane w autoryzowanym serwisie. Nadal uważasz, że ciężko nas porównać z pogramistami? Bo ja niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Porownanie do programistow na zachodzie to strzal w stope. Obecnie roboczogodzina pracy niemieckiego instalatora z papierami SHK (odpowiednik naszych papierow mistrzowskich wystawianych przez cech rzemieslniczy) to ok 30-40 EUR brutto. Piatek popoludniu to zwykle stawka +10%, sobota +25%, niedziele platne sa podwojnie. Mowimy oczywiscie o cenach w zachodniej czesci Niemiec, na wschodzie sa troche nizsze. W Polsce jeszcze nam daleko do takich stawek.

 

 

czy daleko? raczej nie, licząc na szybko 9h x 35 EUR (średnia z podanego powyżej przedziału) x 4,3 pln (kurs euro) = 1323 pln

 

kolega Panstan zapłacił 1000 pln za 9h pracy bez faktury, dodając chociażby vat 23% wychodzi podobna stawka .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez twierdzilem, ze 1000 PLN brutto to slaba cena (z perspektywy wykonawcy oczywiscie). To samo, ale netto wyglada juz duzo lepiej :-).

 

Jesli wszystko smiga, klient jest zadowolony a robota zostala wykonana dokladnie i schludnie to nic tylko odhaczyc jako zakonczone i pojechac na nastepna budowe.

 

Dalsz dyskusja porownujaca stawki polskich i niemieckich fachowcow jest raczej pozbawiona sensu, bo w ktoryms momencie dojdziemy do sily nabywczej waluty i innych zmiennych.

 

Najwazniejsze w tym wszystkim jest jedno - zadowolenie obu stron.

 

Edit: Jest jeszcze pewna insza inszosc zwiazana z budowami w Niemczech. Niby drobiazg, ale u nas nie do pomyslenia. Instalator to instalator. Instalator - instaluje. Do robienia przewiertow i przekuc przychodzi firma zewnetrzna. Jest jeszcze milion innych niuansow, ale to sa juz czynniki wynikajace ze specyfiki rynku na zachodzie (i niekoniecznie wszystkie uwazam za dobre rozwiazania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównywanie stawek polskich i niemieckich fachowców ma duży sens. Zresztą sam zacząłeś to porównanie wskazując jakie niby koksy zarabiają fachowcy niemieccy, a po szybkim przeliczeniu/porównaniu tych stawek zaczynasz twierdzić że to porównywanie nie ma sensu :D Dodatkowo biorąc siłę nabywczą zarobku niemieckiego fachowca to Polacy zarabiają sporo więcej....

 

Jeśli stawki, które sam podałeś jako obowiązujące w Niemczech są prawdziwe to wygląda na to, że stawki polskich fachowców są wyraźnie wyższe na tle innych zawodów w Polsce.... 

 

Zapytaj statycznego, na początek, podanego w tym wątku programistę, potem nauczyciela (obojętnie czy podstawówka czy uniwersytecki), a kończąc np. na taksówkarzu czy nie chciałby zarabiać tyle co zarabiają średnio jego koledzy po fachu w Niemczech.  Odpowiedź na to pytanie dobrze odzwierciedla porównanie polskiej średniej krajowej oraz niemieckiej...   

 

własnie, przed miesiącem rozmawiałem z jednym fachowcem na temat podłączenia kotła z podajnikiem, zaśpiewał sobie 2500 netto, jako nieprzekraczalne minimum, nie widząc instalacji. Podczas tej rozmowy upierał się żeby wsadzić inny kocioł tak lekko mówiąc 3-razy przewymiarowany....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonalem prostego porownania i tego sie trzymalismy do pewnego momentu, teraz zaczynamy wchodzic w szczegoly i nie bardzo widze sens porownywania. Dlaczego? Ano dlatego, ze mieszkam 20 km od granicy i co jakis czas wykonujemy instalacje na terenie bylego NRD i widze roznice stawek, ze tak powiem, 'autopsyjnie'. No tak po prostu jest i tyle, co poradze. Co do tych stawek godzinowych to coz - przelicz to sobie na przykladzie instalacji w calym domku, bo tutaj roznice sa juz kolosalne :-).

 

Co do stawek fachowcow w Polsce to bilans jest taki jak w kazdym wolnym zawodzie - sa ci tani, sa ci drodzy i sa magicy z serwisow typu Oferia, ktorzy najprawdopodobniej zywia sie gruzem i tynkiem (przy ostatniej wycenie kompletnej instalacji w nowobudowanym domku padla stawka ok. 2700 netto za robocizne ze strony firmy z drugiego konca Polski).

 

Druga sprawa jest taka, ze ja staram sie raczej zajmowac swoja praca niz narzekaniem na krajowe stawki. Rynek jest dostepny dla kazdego, mozna kupic palnik w Bricomarche i dzialac. Tylko, ze jak sie na czyms niebardzo zna to lepiej siedziec w domu, bo potem albo czesto zmienia sie numer telefonu, albo wyjezdza zagranice jak multum znanych mi 'fachowcow'. Wiedza i umiejetnosci fachowcow to sprawa dosc skomplikowana, bo nie ukrywajmy - sa tani i solidni (chociaz ja nie wierze w takie rzeczy) oraz drodzy i tragiczni. Teraz w gestii inwestora lezy po prostu dokonanie dobrego wyboru.

 

Co do doboru kotlow - wiesz ze w wielu przypadkach sprawa jest mocno dyskusyjna co zdarzalo sie rowniez tu na forum. Nie ma szkol zawodowych, nie ma chetnych do pracy - zostaja instalatorzy starej daty, ktorym czesto nie po drodze z rozwijaniem wiedzy (bez urazy Panowie, nie mowie o wszystkich) a mlodych ludzi akurat praca fizyczna nie pociaga (nie wspominajac o tym, ze wiekszosc z nich chce po prostu zaliczyc dniowke i isc do domu; nie ma w nich ani grama checi do zdobywania wiedzy). Zreszta niech zaswiadczy o tym to, ze obecnie mam pod soba 2 ludzi i obaj sa ode mnie starsi o jakies 20 lat a ja nie mam jeszcze nawet 30tki na karku.

 

Jakkolwiek - mozemy dyskutowac dalej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

CENA, podłączenie  kotła w miejsce starego 1500 PLN-OK

CENA, wniesienie pieca, mont. PIECA,BOILEA, przyłącza kominowego=2500pln

CENA udziwnień,  typy bufory, elektrozawory,  kotłownie z ladomatami,  dodatkowo automatyka 3-7k pln

Ktos powie ze te ceny to z kosmosu jak za prace 1-4 dni, A jak wykonywać taki zawód za mniej?Sorry ale w tym zawodzie nie ma ciągłości zleceń, zrobisz taki piec a potem 3 tygodnie nie ma nic. Jak komuś nie pasuje  cena niech robi sam, ale niech nie ma pretensji ze nie działa. Wbrew pozorom, Hydraulika jest prosta do czasu aż nie zacznie się samemu tego robić;), 

Jak ktoś kupuje  piec za 12 K,ale  za podłączenie  szkoda mu 2k ;) to niech robi sam

 Ceny ROK 2020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.