Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Wentylatora I Przysłony.


Przemyslaw85

Rekomendowane odpowiedzi

Serwis mojego pieca zaleca regulować ilość powietrza tylko przysłoną a wentylator na maxa.

Pytanie jak faktycznie winno być. Przysłona uchylona na ok 3cm a wentyl na 35% czy tak jak zaleca serwis czyli wentyl na 100% a przysłona na milimetry?

Z testów jakie przeprowadziłem to właściwie nie zauważyłem różnicy poza poziomem szumu. Tzn jak wentyl na 100% to jest ciszej.

Nie testowałem w dłuższym okresie rad serwisu a jedynie przez ok 1 dzień.

 

Może pytanie głupie ale zachodze w głowę dlaczego serwis akurat tak zaleca.

 

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

W spalaniu węgla bardzo ważne jest powietrze .Niedobór objawia się czerwonym płomieniem,kopceniem w palenisku,dużą ilością sadzy. Kolor ognia biały wskazuje na nadmiar powietrza. Większe zużycie węgla przy braku ciepła a tylko "gorący komin". Płomień powinien być bardziej żółty niż biały. Nie może buchać za mocno w stronę deflektora nad paleniskiem. Ustawienie powietrza w każdym piecu to podstawa. Reguluje się to przesłoną na wentylatorze. Mój HEF 25 kw ma ok 2,5 cm otwór licząc od dołu wentylatora..Dopiero teraz można regulować obroty wentylatora w sterowniku. Należy pamiętać że im zimniej na zewnątrz tym ciąg komina będzie większy a płomień bardziej biały.Stąd konieczność "DROBNEJ" korekty przesłony rzędu 2-3mm. nie więcej. powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę że w hefie tak samo każdemu mówią, że wentylator max a regulujemy przyslona. Obecnie mam tak ustawione tylko że ja mam ok 2,5 odsłoniete. Potrzebna będzie chyba mała korekta na mniej. A powiedz jaki konkretny piec i inne ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji - poprawcie mnie jeśli się mylę. 

Jeśli masz za duży ciąg kominowy nie możesz zdemontować klapki bo żar będzie za mocny w podtrzymaniu i kopczyk zacznie się zapadać. Jeśli wejdzie za głęboko zacznie spiekać węgiel dookoła, przez co przy starcie palenia będzie się on palić tylko na środku a spieki będą rosnąć. W trybie palenia nie ma to chyba aż takiej różnicy czy podbijemy moc czy otworzymy przesłonę - ma się dobrze palić. Chociaż pewnie wprowadzane ciśnienie będzie inne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"palić to nie zawsze znaczy to samo".  Jestem zdania że najważniejsza jest ilość powietrza dostarczanego do paleniska. Przez parę lat ustawiałem kociołek z regulatorem GECO 402 P02 Przesłoną reguluje ciąg powietrza w kotle. A wentylatorem regulator ma za zadanie spalać porządnie węgiel.  W zimie ciąg będzie się zmieniał i wtedy będziesz zmuszony bez względu na regulator zerknąć przynajmniej raz na 2 dni na paleniska, W przeciwnym razie przepalisz cały opał przed czasem a w domu będzie nadal zimno.  Moje doświadczenie nie dopuściło do takiej sytuacji od dnia gdy mam kocioł w domu jest ciepło a opału starcza do końca sezonu grzewczego, a nawet zostaje po zakończeniu-to jest- "doświadczenie". dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko dopowiedzieć ze zakup RCK w moim przypadku to był strzał w 10. Przy wietrze albo większych mrozach albo większej mocy kotła widzę jak pracuje, a na palniku żadnej różnicy nie widzę. Mam komin ceramiczny fi200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakresu nie pamiętam ale ustawiony jest między 10 a 15 Pa, na 10 był zbyt czuły i ciągle się wychylał. Na wentylator że nie mam żadnej przesłony, nie było. Komin ok 6.5m licząc od czopucha w górę.

RCK zamontowany w wyczystce komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czopuch otwarty na full, klapki na wentylatorze że nie ma i jedyna regulacja powietrza to obroty wentylatora którymi kieruje ster w zależności od zapotrzebowania na moc kotła. A RCK pilnuje by ciąg był ustabilizowany. I to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Nie zastanawiają się nawet, zorobi na siebie w pierwszym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co montowales rck na jakis klej pianke? Chce dzisiaj zamontowac i przydalaby sie sprawdzona metoda i material.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem RCW-S w komplecie z ramką 125x250 która pasowała do komina Leier.

Teoretycznie powinno się taką ramkę montować do wyczystki na stałe (np silikon wysokotemperaturowy) a samo RCK wcisnąć w tą ramkę (połączenie rozłączne).

Ja zrobiłem inaczej, ramkę połączyłem z RCK na stałe na silikonie a samą ramke otuliłem paskami wełny i objechałem taśmą aluminiową.oraz spasowałem na wcisk do wyczystki.

Chodziło mi o to by całość dało się zdemontować w razie czego i na czas wizyty kominiarza włożyć tam oryginalny szamot drzwiczek i zamknąć.

Bo nie wiem jak u mnie z kominiarzami, czy dopuściliby RCK i podpisali odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info. a dlaczego kominiarz mialby robic problem o rck?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, pewnie zależy na kogo trafisz.

Wolałem nie ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Nie w każdy komin można instalować regulator ciągu kominowego. Instalujemy go gdy komin jest za duży i część ciągu musimy "upuścić " z boku pieca. Przy kominach o małym, lub zbliżonym do wymaganego dla kotła ciągu montaż rck to tak jakbyś zamontował 2 kocioł i dziwił się że nie działa. Cofający się dym poprzez odwrócenie  spowoduje zapach spalenizny w domu.Zanim zainstalujesz popytaj kominiarza czy można a następnie podejmij decyzję.

z poważaniem

kazimip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.