Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Sas


lukaszgk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuję fachowej porady w kwestii doboru kotła. Miałem 5 różnych fachowców w domu i każdy co innego mówił, jeden chce 29 KW montować inni 25 KW.

 

Powierzchnia ogrzewana z poddaszem 200 m2, dom nieocieplony, dach również (planuje ocieplić w tym roku), ściany 40 cm. Rurki w 50 % miedziane, pozostałe stara instalacja stalowa. Okna wymienione współczynnik 1.0. Dom  ma 3 wnęki każda po 1 m x 4 m.

 

Doradzono mi 29 KW SAS Effekt, inni 25 KW Sas Solid (jednakże na Solida mam trochę mało miejsca w kotłowni, żeby go zmieścić musiałbym przebudować prawie całą kotłownię.

 

Czy nadawałby się do mojej kotłowni SAS Efekt 23 KW ? Taki najbardziej chodzi mi po głowie. Nie chciałbym przemiarować kotła tym bardziej, że w ciągu 5 lat chciałbym ocieplić cały dom.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem już sobie wcześniej i tutaj również mam wątpliwości bo maksymalne wskazuje mi 43 KW, a średnie 22 KW i to w sytuacji gdy nie jest ocieplony dach, natomiast gdy już ocieple to te wartości dość mocno spadają w dół.  W związku z tymi rozbieżnościami napisałem między innymi tutaj, żeby dodatkowo się poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci pomoże, to grzeję dwie kondygnacje w budynku z 1980r 12,5*13,00 minus garaż 1/4 parteru z jednym grzejnikiem na podtrzymanie temperatury ok 14st  oraz klatki schodowe zamknięte góra dół z dwoma grzejnikami. Kocioł Sas Solid 19kW, podczas temp. -28,5stC co prawda pracował non stop, ale dał rady. Pracował na automacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem już sobie wcześniej i tutaj również mam wątpliwości bo maksymalne wskazuje mi 43 KW, a średnie 22 KW i to w sytuacji gdy nie jest ocieplony dach, natomiast gdy już ocieple to te wartości dość mocno spadają w dół.  W związku z tymi rozbieżnościami napisałem między innymi tutaj, żeby dodatkowo się poradzić.

Tak jak wyżej doradza Ci robinet tak i ja również doradzam to samo. Mam SAS Eko od 13 lat i pomimo palenia w nim na dodatkowym ruszcie (taka konieczność ale to tylko dodatkowe zajęcie i DUŻO więcej pracy) to na dziś bym wybieral taki kocioł jak wyżej doradza lub coś podobnego. Wierz mi że teraz mam więcej czasu i marnuję go czytając wszystko co się pojawia w temacie kotłów z podajnikiem i zazdroszczę wszystkim co raz na tydzien (a i czasami jeszcze dłużej) nie muszą niczego w kotle robić oprócz tylko jak mają ochotę - oglądania i podziwiania - swoich kotłów i instralacji CO.  

A co do wielkości to broń Cię  Boże abyś posłuchał tych pseudodoradców. Jak to SZPECE na tym forum doradzają; "pogoń ich wszystkich i to jak najszybciej" - bo to tacy fachowcy co po skasowaniu kasy więcej niczego nie uświadczysz.  A jak zechcesz to zapytaj ich czy dadzą ci na piśmie pełną odpowiedzialność za prawidlowe funkcjonowanie i dobranie kotła odpowioedniej mocy do wymagań budynku oraz za właściwą jego pracę w zakresie mocy potrzebnej dla Twego budynku. Oczywiście z zapewnieniem że w przypadku przewymiarowania kotła (np. o więcej jak 20%) wymiana na mniejszy na ich koszt!!!! A ocenę doboru wielkości kotła niech będzie zapisane - dokona uprawniony biegły sądowy wskazany przez Ciebie.  Zobaczysz że już w powyższym juz tacy pewni nie będą !?!?!

Możesz jeszcze poczytać o innych kotłach ale co do solidności tego co wybrałeś się nie mogę wypowiadać ale co do wyrobów tego producenta to mogę tylko powiedziec "ŁAPKA W GÓRE"  lub inaczej "na 5-kę".  

Mój stoi w bardzo niskiej piwnicy prawie zalkowicie w ziemi do tego bardzo wilgotnej bo poziom wód gruntowych czasami jest wyżej (nawet 50-60cm okresowo w czasie deszczów) od poziomu posadzki pieca a do tego 3 razy powódź zalała go nawet ponad 1m a i niewłaściwe palenie z mej strony także tragiczny opał a KOCIOŁ pomimo tylu lat ma się jak widzę go teraz jeszcze całkiem ....  (oby nie zapeszać) liczę że jeszcze kilka lat pociągnie (jak tak z 2-3 to będę mega zadowolony)  o ile nie zamienię go na taki z tej najwyższej półki a ten właśnie SOLID mi chodzi po głowie ale chyba jeszcze mniejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

 

Podjąłem decyzję, że rezygnuje z Solida 25 KW i 29 KW Effekta. Raczej wezmę 23KW Effekt, choć korci mnie jeszcze 19 KW Solid  tylko boję się że przegnę z zaniżaniem.

 

Solid ma bardzo dobre opinie z tego co znalazłem w internecie, niestety o Effekcie mało informacji, czy ktoś może mi powiedzieć, który jest lepszy ? Patrzyłem na rysunki konstrukcyjne i różnią się dosyć mocno. Solid ma lepszą sprawność, jest cięższy, ale ma też inaczej skonstruowane wymienniki od Effekta, za to Effekt ma pojemniejszy zasobnik i jest to jako taka nowość na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ lukaszgk

Dużo ludzi popełnia ten sam błąd. Za 1% różnicy w sprawności w katalogach czy na stronach producentów są skłonni wybrać dany lub inny kocioł. Weź pod uwagę, że te dane są w idealnych warunkach, czyli przy czystym piecu, dobrym opale, itd.  W warunkach normalnego użytkowania te kilka procent w tą czy w tą nie będzie miało dla Ciebie żadnego znaczenia, bo nie będziesz w stanie tego tak dokładnie zmierzyć.

Różnice główne między solidem a efektem na które powinieneś zwrócić uwagę to konstrukcja pieca, a co za tym idzie jego czyszczenie.

Solid ma półki poziome i pionowe kanały, ale jak piszą użytkownicy tak ładnie wszystko dopala, że te pionowe tylko za sprawą ruchomych elementów jesteś w stanie wyczyścić w parę chwil. Miło by było, gdyby ktoś dodał zdjęcia, np. po tygodniu palenia.

Efekt ma tylko poziome półki, z pewnością będzie łatwiejszy w czyszczeniu. Ale ma też opłomki, które w mojej opinii są jedynym elementem utrudniającym czyszczenie kotła (mam Slima).

Inne sprawy to ilość miejsca w kotłowni oraz wyjście do komina. Efekt może miec czopuch do góry i w tył. Solid tylko w tył.

 

A co do wielkości, zrób jak uważasz, ale większość tu radzi Ci dobrze. Wg mnie 19kW z Solida lub jak chcesz spać spokojnie to 23kW z Efekta wystarczy.

Ja pomimo lektury forum, a z drugiej strony jeszcze dwa lata temu nie było tak dużego wyboru kotłów o mocy 10-12, wziąłem Sas Slim 14kW (więcej w moim wątku). Po tej zimie wiem, że 10 byłoby idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze raz wróce do tematu, a co powiecie o kotle na pellet, czy sprawdzi mi się SAS 23 Effekt czy tutaj lepiej mocniejszy 25 KW Solid ?

 

Ostatnio w firmie zamontowali nam kocioł 38 KW co prawda, ale bardzo podoba mi się to spalanie, a i ceny pelletu w porównaniu z węglem raczej powinny iść w dół...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.