Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Cegły Ceramicznej Max


tofek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam dom jednorodzinny wybudowany z cegły ceramicznej MAX, z tynkiem cementowym na zewnątrz (baranek), grubość muru ma 50cm, w środku szczelina powietrzna 5 cm. Przymierzam się z żoną do podłączenia gazu i tak się zastanawiamy czy jest potrzebne dodatkowe ocieplenie budynku, czy może taki gruby mur w zupełności wystarczy.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kocioł w którym zużywasz węgiel czy drewno w pewnej ilości na sezon. Spróbuj tą ilość przeliczyć na jednostki energii a następnie tą energię przeliczyć na m3 gazu.

Jak u siebie przeliczam to wychodzi mi, że 6 ton  o kaloryczności 23MJ spalane ze sprawnością 75% daje 3500m3 gazu, sprawnośc 95%. Przybliżone wyniki ale lepsze niż rozważania w ciemno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę węglem kamiennym (rosyjskim) kaloryczność 24MJ, średnio zużywam ok. 6 t na CO+CWU. Budynek ma 3 kondygnacje, z czego 2 są ogrzewane - 200m2, średnia wysokość pomieszczeń wynosi 2,65m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie jak u mnie. Czyli 3500 m3 jest raczej pewne. Moje doświadczenia z gazem z początku lat 90 przemawiają za tym, że raczej będzie gorzej. Chcąc grzać gazem trzeba najpierw ocieplić dom, co nie jest tanie dla takich wysokich domów. Też mam tynk baranek (drapany), zresztą bardzo dobry, zupełnie bezproblemowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co masz na myśli, że raczej będzie gorzej ?? 

Czy możesz napisać jak wyliczyłeś te 3500m3, krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK już policzyłem, cofam pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę węglem kamiennym (rosyjskim) kaloryczność 24MJ, średnio zużywam ok. 6 t na CO+CWU. Budynek ma 3 kondygnacje, z czego 2 są ogrzewane - 200m2, średnia wysokość pomieszczeń wynosi 2,65m.

u żony w domu mamy identyczny scenariusz. 

wielkość i grubość ścian identyczna tylko u nich jest sporo balkonów i okna dosyć duże. Wracając do meritum jeszcze przed ociepleniem, zużycie gazu oscylowało w okolicach 5000-5500zł na sezon z czego 600zł to były same opłaty abonamentowe. Z uwagi na koszty kocioł cały sezon chodził praktycznie na minimum i w mrozy takie jak dziś na spokojnie mogłeś spokojnie zobaczyć gdzie na ścianie jest cegła a gdzie zaprawa :). Spanie pod kołdrami i para z ust przy -20oC to była norma :). Mimo takich lichych temperatur kociołek i tak na luzie konsumował gazu za 800-1000zł w styczniu/lutym w grudniu/ listopadzie/marzec 600-800.

Żona gazowca kazała zezłomowac i założyliśmy węglowca a w następnych latach dokonalismy termomodernizacji ścian 10cm grafitu oraz dachu 25-30cm najtańszej wełny (strych jest nieogrzewany). No i teraz zużycie węgla najtańszego ruska wychodzi w okolicach 3-3,5t sezon. W domu oczywiście temperatury oscylują w okolicach 22-23 a do tego CWU ile komu wg. potrzeb. 

Zatem podsumowując jeżeli lubicie bezosobowość i niskie temperatury <20oC to musicie założyć na sezon w najlepszym scenariuszu 5-6k żeby nie było zaskoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie 5000-5500 to przy temperaturze w domu 23st.(w moim domu na węglu), chyba, że coś źle liczę.

Pale rosyjskim 24MJ/kg = 6,66kWh (100% sprawności), zużywam 6t, czyli 39960kWh i to podzielić przez 11,32 (współczynnik konwersji) wynosi 3530 m3.

Średnia cena gazu wynosi ok. 2 zł więc sezon powinien wyjść ok. 7000zł., zakładam sprawność kotła węglowego 70% to cena ok. 5000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, u mnie jest terminal przeładunkowy ruska i cena za tonę to 450zł (orzech II).

Ale jak nasi "wybrańcy" narodu zakażą sprowadzania (smog), to będę zmuszony na składzie kupić "polski" za 860zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyliczeń należy zwrócić uwagę, że PGNIGE podaje współczynik konwersji dla ciepła spalania czyli wartości nieosiągalnej w praktyce , mającej jedynie sens fizyczny. Piszą o tym tutaj http://www.pgnig.pl/w-jaki-sposob-przeliczane-sa-m3-na-kwh

Tak licząc otrzymujemy kalorycznośc twojego gazu 11,32 x 3,6 =40,75mj/m3

Wracając na "ziemię" patrzymy na tę stronę http://www.pgnig.pl/czym-jest-gaz-ziemny

Gdzie podano wartość opałową gazu ziemnego wysokometanowego na poziomie 31MJ/m3 to od tych wartości liczy się sprawność kotłów choćby kondensacyjnych i wychodzi 105 % ( na przykład)

więc twoje wyliczenia będą następujące :

 

Pale rosyjskim 24MJ/kg = 6,66kWh (100% sprawności), zużywam 6t, czyli 39960kWh i to podzielić przez 8,61 wynosi 4641 m3.

Średnia cena gazu wynosi ok. 2 (???)zł więc sezon powinien wyjść ok. 9280 zł., zakładam sprawność kotła węglowego 70% to cena ok. 6500

 

Jaką obecnie macie cenę w taryfie w3 bo ja jestem w taryfie w 1 i jest to 3,07zł/m3 proszę o podanie bez żadnych abonamentów zwykłe podzielenie kwoty na fakturze przez m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia ile wynosi w 3, w 2 jest to 2,73zł.

Wracając do ocieplenia, ile teraz wynosi przenikalność mojej ściany ( ceramika+szczelina+ceramika+tynk cementowy), czy dołożenie warstwy izolacyjnej (wełna lub styropian) na ile ograniczy przenikalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegła krata ma lambdę 0,56 przy gr 0,5 m daje opór cieplny 1 to tak jak byś miał dom z samych okien. Potrzebujesz min 12-15 cm styropianu aby mieć opór  4 do 4,5 wtedy dopiero myśl o gazie.poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam, że cegła ceramiczna Max 220 ma lambda 0,21-0,43W/mK., Mój dom ma dwie warstwy takiej cegły i dodatkowo ok. 5cm pustki powietrznej.

To chyba ma mniej niż 1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro twierdzisz że ma opór mniej niż 1 to nie może mieć lambdy mniejszej od 0,5  i odwrotnie . R opór = grubość warstwy / lambda .Zaś te 5 cm baranka czy kanał powietrzny ( robią go przeważnie w celu zatarcia nierówności cegieł) to błąd który można gumką .poz Hermogenes

dla Max-uni lambda 0,36  co daje 0,5/0,36  wynik 1,38  możesz 1,5 cm styropianu dać mniej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany, po prostu kalkuluję czy się opłaca, bo jeśli faktycznie wprowadzą zakaz palenia ruskim i będę zmuszony do palenia polskim węglem, gdzie ceny na moim składzie dochodzą do ok. 900 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy należy się wstrzymać z wszelkimi decyzjami co do sposobu ogrzewania. Niech samorządy czy rząd coś w końcu konkretnego zdecyduje. No chyba, że komuś rozciekł się kocioł to szukając najtańszego rozwiązania  dla mnie najlepszą opcją jest kocioł automatyczny na miał węglowy (kamienny min 25 kJ i popiól do 10%) V klasy ( z elektrofiltrem lub bez). 

Ogrzewanie gazem na pewno jest wygodne i jeżeli na nie kogoś stać to jest to dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, czy ocieplać ceramikę wełną czy styropianem jeśli wełną to jaka grubość ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu grafitowy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.