Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

Gość czarny38

Nie mogę bo mam wyłączona opcje czujnik CO bo go nie mam. Jak włączę czujnik CO to mogę włączyć pompę.

Może tu jest pies pogrzebany, wszyscy tu opieramy się na doświadczenia z aktywnym czujnikiem CO.

Myślę że warto by jeszcze spróbować z aktywnym czujnikiem CO.

Wiadomo że jak aktywujesz czujnik bez czujnika, będzie się darł alarm że ma przerwę czujnika, ale można by go oszukać i na próbę wkręcić w miejsce czujnika rezystor 10kohm będzie cały czas wskazywać ok 24* albo kupić w elektroniku termistor NTC10k  i zrobić sobie czujnik. Ja mam wszystkie czujniki własnej roboty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, o 18:04 pisałem, że jak zmieniam WK to się wyliczona nie zmienia. A o 19:33 napisałem ze jak zmieniam temperaturę zadana ręcznie to się wyliczona zmienia.

To ponawiam pytanie, jakie zadałem o 19:17 :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tu jest pies pogrzebany, wszyscy tu opieramy się na doświadczenia z aktywnym czujnikiem CO.

Myślę że warto by jeszcze spróbować z aktywnym czujnikiem CO.

Wiadomo że jak aktywujesz czujnik bez czujnika, będzie się darł alarm że ma przerwę czujnika, ale można by go oszukać i na próbę wkręcić w miejsce czujnika rezystor 10kohm będzie cały czas wskazywać ok 24* albo kupić w elektroniku termistor NTC10k i zrobić sobie czujnik. Ja mam wszystkie czujniki własnej roboty ;)

Jak go włączę to się nie drze tylko pokazuje 0,00. Ja nie mam gdzie wpiąć czujnika:) w mojej estymie muszę dołożyć moduł po CAN. Może faktycznie to ogranicza ta funkcjonalność, to mnie denerwuje w tym sterowniku, mogę się pogodzić z jego ograniczeniami ale powinni nieaktywne funkcje oznaczać:/

Z pomysłem na czujnik, dzieki ale u mnie nie tak prosto. Swoją droga jak dostałem czujnik pokojowy to padłem:) Tam jest tylko termik 10K, jakbym to wiedział to bym był 90zl do przodu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ponawiam pytanie, jakie zadałem o 19:17 :)

Odpowiadam:) Do zadanej ręcznie 56 włącznie nic się nie zmienia wyliczona cały czas 59 stopni ale..... od 57 stopni zadanej ręcznie zaczyna działać. Tzn przy 57 pokazuje się wyliczona 60 a przy 60 wyliczona zaczyna pływać 63-64. W tych wyższych temperaturach tez zmiana WK zmienia wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podczas kiedy byłem w pracy dostałem info, że kocioł osiągnął temperaturę 85*C. Czy to jest niebezpieczne dla kotła?

 

Temperatura stała 60st. Tryb pracy pogodowy. Grzanie czasowe. Dawkowanie 2,2 powietrze min 53 max 78- dopiero przy tak wysokim powietrzu popiół wygląda w miarę tzn nie ma w nim niespalonego popiołu. Natomiast jest bardzo dużo pyłu. Nawet widać to poza kotłem.... np. drzwiczkach...

 

Poranny wykres 

1.

http://s5.ifotos.pl/img/1jpg_qnhsqps.jpg

2.

http://s2.ifotos.pl/img/2jpg_qnhsqpa.jpg

 

Wysoka temperatura:

http://s2.ifotos.pl/img/temperatu_qnhsqhh.jpg

 

Zdjęcie pelletu 6mm bo ktoś kiedyś o to pytał...

http://s2.ifotos.pl/img/IMAG0992j_qnhsqhp.jpg

 

Co o tym sądzicie?

 

 

Pozdrawiam

 

Pellet na sto procent z drewna liściastego

Trzy wykresy i każdy inny , widać że kocioł pracuje niestabilnie ....wolno dochodzi do zadanej i szybko się wychładza.....proponuję podnieść zadaną na 70 stopni

Tak wygląda mój wykres

U mnie przy wygaszaniu dochodzi do 84 , 85 stopni 

To grzanie czasowe to jak wygląda u Ciebie ?

post-74322-0-76594800-1517861651_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czary. Chyba, że ten twój sterownik nie ma minimalnej zadanej na kocioł 50, tylko 59... Dziwna liczba.

Przy histerezie pokojowej 0,5 stopnia powinna ci się wahać zadana na kocioł od 50 do 55. Oczywiście zakładając, że nie przekracza zadanej pokojowej i nie spada poniżej histerezy pokojowej.

Coś kombinowałeś chyba w dobra stronę, wyglada na to ze ten sterownik przyjmuje min prace w auto na 59 stopni:) Nastawa fabryczna jak dobrze pamietam była 60stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak, że te 4 stopnie ci dodawał bo w domu miałeś o 0,4 stopnia mniej niż zadana pokojowa?

Wtedy faktycznie by się okazało że trafiłem z tą minimalną 59 na kotle. A WK normalnie działa.

W sumie nawet by to miało sens. Producent kotła, dla którego jest ten sterownik dedykowalny, w odróżnieniu od Tekli uznał, że zadana na kotle 50 stopni to za mało i nie pozwala zejść poniżej 59.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło tak być bo w tym momencie kocioł dobijał do zadanej w domu mogło być 20,1-20,2 dlatego skakało 63-64:)

Wychodzi na to, ze dlatego zadana fabryczna była 60 stopni a fabryczna WK 10stopni, ktoś to policzyl. Generalnie widzę, ze nastawy fabryczne tutaj najlepiej się sprawdzają:)

Odkąd na dworze minusowa temperatura piec mi chodzi dość długo i na około 8-9Kw to dużo jak na niego. Spalanie skoczyło z 17kg na 24kg. Przerwy są Ok 1h i 2 h palenia.Zastanawiam się czy nie lepiej zmienić tak jak u Ciebie ozi na skokowa zamiast na FL2. Wtedy palnik chodzi na 100% lub 30% czy zmienia się te progi?

W związku z tym, ze mogę zmieniać moc znamionowa palnika to mógłbym dopasować moc tak zeby chodził na jak najmniejszej mocy cały czas oscylując koło maxa zadanej a w razie gdyby się ociepliło to wskoczył by ponad 5 stopni i czekał. Zyskałbym na komforcie cieplnym bo paliło by się calu czas a spalanie pewnie będzie podobne lub mniejsze. Jak przełączyłem na skokowa spadło mi podawanie na 0,6kg na 1progu. Czyli Ok 20-30 Procent mocy palnika. A na FL2 w tym czasie było 8,8KW i coś koło 1,6kg Co myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Musisz przetestować. W skokowej nie da się wybierać % mocy. Moc 1 to zawsze 30%, a moc 2 to 100%.

W fuzzy logic wybiera się moc min i moc max i on sam sobie płynnie oscyluje między min a max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, kumam. Poczekam jak się trochę ustabilizuje temperatura i popróbuje. Generalnie dla mojej prostej instalacji na ta chwilę najbardziej by pasowało palić na stałe. Niby FL2 to zaleta ale jak widzę ustawienia palnika to baaaaardzo indywidualna sprawa:). Jak było w plus temp. potrafił mi zejść na 20% jak do tego zejdę z palnikiem na 10Kw to może on chodzić na 2Kw. Potestuje dzięki panowie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dla CO, tylko dla temperatury pokojowej.

W bardzo starej wersji softu sterownika nie ma tej histerezy. Czarny kiedyś o tym pisał, że nie miał, więc sam sobie ją zrobił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czarny38

Histereza temperatury pokojowej pojawiła się mniej, więcej razem z VideRoom-em dlatego jeżeli w oknie INFO nie masz : VIDE: NET GSM ROOM to duże szanse że nie ma histerezy pokojowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dla CO, tylko dla temperatury pokojowej.

W bardzo starej wersji softu sterownika nie ma tej histerezy. Czarny kiedyś o tym pisał, że nie miał, więc sam sobie ją zrobił ;)

 

Kurcze, to u mnie tego nie ma...

Wersja softu:

 

jFxmSNZ.png

 

Testowałem wczoraj tryb manualny, stała pompa, ale bardzo dziwnie grzało, ustawione na 23.5, a uruchamiało pompki nawet jak było w pokoju 24.1, dlatego chciałem sprawdzić histeryzę.

Czyli zostaje aktualizacja softu w estymie?

 

 

edit:

U mnie sam vide gsm, dlatego pewnie nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawione na 23.5, a uruchamiało pompki nawet jak było w pokoju 24.1

 

Przy stałej pompie to nic nienaturalnego. Wszystko zależy od tego jak masz ustawioną krzywą grzewczą, współczynnik korekcji i minimalną temperaturę CO, przy której pracuje pompa oraz ile jest stopni na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa na 33 - 36 - 40, współczynnik korekcji 10, minimalna temperatura co pomp - 33, tryb kotła ciągły, temp zadana na kotle 70 stopni, histeryza kotła 15, start pomp 45 stopni.

Ustawienia podebrałem z tego wątku, z Waszych wcześniejszych wpisów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz było powiedzmy -10 stopni, więc wg krzywej grzewczej wyliczył na CO 39 stopni. W domu było o 0,6 stopnia za dużo, więc współczynnik korekcji odjął od wyliczonej na CO 6 stopni i zostało 33 stopni. Od tyle masz ustawiony start pomp. Pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, mam opcje , która nie jest dostępna w innych sterownikach z serii igneo.

Smart Auto - to funkcja podtrzymania pracy palnika z mocą minimalną (do 60 minut , po przekroczeniu przez kocioł temp zadanej o 5*C ) jeśli pracuje pompa CO.

Co myślicie o praktyczności tej funkcji? Nie bardzo wyobrażam sobie sytuacje w której mogła by ta opcja zadziałać. Zasadniczo jeśli piec już przekroczy o 5*C zadana temp to pompa już jest dawno wyłączona, bo w domu już temperatura się podniosła do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pry stałej pompie i algorytmie Fuzzy Logic bez problemu przekroczy zadaną kotła o 5 stopni przy pracującej pompie. Przy skokowej bez szans, chyba że bym mocno przesadził z podawaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem skokową .....przy moim małym podawaniu 2.2 i zadanej na kocioł 70 dobijał do 72 73 stopni po czym się wygaszał ....za chwilę odpalał żeby dobić 2 , 3 stopnie .....porażka.

Kusi mnie żeby zainwestować w igneo touch.....jest chętny na slima  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.