Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Estyma Igneo Slim, Opinie, Problemy, Lista Życzeń I Co Jest Dobre.


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ wielokrotnie dzwoniąc do firmy Estyma ani ja, ani nikt ze znajomych nie uzyskał satysfakcjonującej pomocy w rozwiązaniu problemów lub byliśmy zbywani ignorancją pracowników z działu technicznego, postanowiłem założyć ten temat na forum.

 

Dodatkowym argumentem przemawiającym za jego założeniem było zapewnienie pracownika, że śledzą oni na bierząco krytyczne uwagi na temat ich produktów. Ponieważ nie zdają oni sobie sprawy z niedoskonałości swojego produktu chciałbym aby pomóc programistom z firmy Estyma ulepszyć ich produkt, którym zostaliśmy "obdarowani" wraz naszymi kotłami.

 

Fajnie byłoby aby ktoś z pracowników Estymy udzielał nam wyjaśnień i porad na pojawiające się problemy użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na początek zacznę ja :)

 

1. Instrukcja obsługi napisana jest bardzo ogólnie, nie każdy kto obsługuje sterownik wie "jak to działa" i nie każdy jest specjalista z branży. Gdyby instrukcja była aktualna i dobrze napisana to z pewnością dział wsparcia Estymy miałby mniej pracy, no chyba że instrukcję napisano tak aby była robota w dziale wsparcia?

 

2. Większa możliwość ingerencji w ustawienia poprzez Vide net. Nie każdy ma czas biegać do kotłowni i co chwilę korygować parametry. Skoro mamy narzędzie w postaci Vide net'a, to niech ono będzie kompletne. A tak można go porównać do zestawu kluczy bez 10, 13 i 17.

 

3. Skoro jest czujnik temperatury powrotu, dlaczego nie ma wartości którą on mierzy w oknie z parametrami obwodu C.O.? A tak naprawdę nie ma tej wartości nigdzie, a przydała by się.

 

4. Modulacja pracuje w miarę poprawnie, jednak moc powinna być redukowana wcześniej albo szybciej. Bardzo często są sytuacje kiedy palnik się wygasza bo nie zdąży w porę obniżyć mocy. Problemu tego nie ma podczas pracy palnika z mocą skokową. Można? Można!!!

 

 

Czekam na Wasze spostrzeżenia drodzy towarzysze niedoli w posiadaniu sterownika Estymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z przedmówcą. Dodatkowo producent powinien zainteresować się dokładnością prezentacji pogody, która jest zawyżone o ok 5 st. W takim przypadku nastawy czy też korekta krzywej w opcji pogoda jaką daje producent nie ma najmniejszego sensu. Kocioł grzeje jak szalony, grzejniki są gorące a na zewnątrz ciepło. Funkcja byłaby bardzo przydatna ale w sytuacji dokładnego pomiaru temp lub różnicy co najwyżej o stopień. Dodatkowo bieganie do kotłowni w celu zmiany czasu podawania lub korekty krzywej grzewczej staje się męczące. Powinna być możliwość dokonania tego przez vide room lub stronę. Wykres jest zbyt ogólny. Nie ma możliwości odczytu liczby odpaleń na której podstawie można by było określić żywotność zapalarki. Mocno bym się wkurzył gdybym wrócił z zimowego urlopu acw domu lodówa bo padła zapalarka i kocioł się nie odpalił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zgodzę się z przedmówcą. Dodatkowo producent powinien zainteresować się dokładnością prezentacji pogody, która jest zawyżone o ok 5 st.

Proponuje sprawdzić czujnik temperatury, przelutować płytkę.

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lama. Pomijam fakt, że - tak jak pisze Robert - nie zrozumiałeś o co chodzi Coobrze, to o co ci chodzi z tym przelutowaniem płytki w przypadku złych odczytów temperatury zewnętrznej? Przełożyć czujnik, to ja rozumiem, ale co przelutować?

 

P.S. Ja mam odczyt dobry, bo mam czujnik na ścianie północnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt nie doczytałem. Myślałem że chodzi o zwykły czujnik pogodowy.

 

Miałem ostatnio dziwne wahania temperatury zewnętrznej, skakał o 2*.

Wystarczyło przelutować połączenia na płytce w czujniku i wszystko wróciło do normy.

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie czujnika temperatury zewnętrznej CTZ-01, czy jest możliwość korekcji jego wskazań i czy możliwe jest wstawienie zdjęcia wnętrza tego czujnika, i jaka jest dokładność tego czujnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ten temat chyba miał służyć do czegoś innego.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc dobra.
 
Po pierwsze to właśnie ta prognoza pogody, czy temperatura zewnętrzna. Dla mnie prognoza pogody to coś jak w tym kawale o Bacy, który widząc turystę robiącego pompki stwierdza, że jest halny, bo mu babę wywiało...
Tymczasem Estyma zarówno w Vide Net, jak i w Vide Room uparcie zamiast odczytu temperatury zewnętrznej z czujnika pogodowego, podaje jakąś wyimaginowaną prognozę pogody...
Mamy rok 2017, przychodzi do mnie do domu gość i widzi coś takiego: <patrz załącznik na końcu tego wpisu>
Pyta, czy na zewnątrz jest minus 7? A ja mu mówię, że nie, że jest minus 2 (bo tyle de facto teraz mam na zewnątrz). No to ten ktoś mi mówi, że mam w takim razie zepsuty termometr. Jak myślicie, jaka będzie reakcja gościa, któremu odpowiadasz, że termometr masz dobry, ale to nie jest odczyt z tego termometru podpiętego do pieca, tylko jest to jakaś prognoza sprzed kilku dni (tygodni?), że wtedy "przewidzieli", że teraz będzie minus 7?
Podsumowując: mam czujnik pogodowy, działa poprawnie, jego odczyt jest widoczny na wyświetlaczu na piecu, ale w Vide Net i Vide Room nie ma tego odczytu, a zamiast tego podają prognozę pogody, która nijak ma się do rzeczywistości...
 
Poza czujnikiem pogodowym mam również czujniki temperatury na zasilaniu na C.O. i w bojlerze C.W.U. I teraz z jakiegoś powodu na wyświetlaczu na piecu mamy oba te odczyty, ale w Vide Net i Vide Room odczyt temperatury z czujnika z bojlera jest, ale już tego z czujnika na C.O. nie ma... Ponadto w Vide Net na wykresie przydałaby się również temperatura zadana na C.O., temperatura powrotu (również można na powrót podłączyć czujnik, ale tutaj nawet tego odczytu nie ma na wyświetlaczu na piecu), moc palnika w procentach (jest na wyświetlaczu) i poziom odchylenia siłownika na zaworze 4D (nie ma nawet na wyświetlaczu na piecu). To nie jest jakieś wymyślanie nie wiadomo czego. Konkurencja to ma. Estyma niestety zostaje w tyle...
 
Tak więc systematyzując.
Jakich odczytów gdzie brakuje.
 
Na wyświetlaczu na piecu:
- temperatury powrotu,
- stopnia otwarcia siłownika na zaworze 4D.
 
Na Vide Net na wykresie:
- temperatury na zasilaniu C.O.,
- temperatury zadanej na C.O.,
- temperatury powrotu,
- temperatury zewnętrznej (z czujnika pogodowego),
- mocy palnika w procentach,
- stopnia otwarcia siłownika na zaworze 4D.
 
Na Vide Room:
- temperatury na zasilaniu C.O.,
- temperatury zewnętrznej (z czujnika pogodowego).

 
 
Teraz kwestia możliwości sterowania z poziomu Vide Room i Vide Net.
 
Powiedzmy, że Vide Room ma pełnić funkcję czujnika temperatury i pokazywać tylko najważniejsze odczyty. Dlatego wg mnie wystarczyłoby dodanie tylko tych dwóch odczytów, o których wyżej napisałem, że ich brakuje. Fajną wartością dodaną Vide Rooma jest możliwość zmiany programu czasowego dla ogrzewania C.O. W takim razie aż prosi się, żeby był również dostępny program czasowy dla ogrzewania C.W.U. Tymczasem nie ma go... Powiem wręcz, że on byłby bardziej przydatny niż ten program czasowy C.O., bo jednak ważniejsze i bardziej przydatne i pilne są zmiany w ogrzewaniu wody w kranie, niż temperatury w domu. Bujda? No to przykład z życia wzięty. Mam program czasowy na C.W.U. taki, że od godziny 22:00 jest tryb ekonomiczny. Tymczasem ktoś się nie zdążył do tej pory wykąpać. No to aż prosi się w programie czasowym przedłużyć tryb komfortowy do godziny 23:00. Póki co to jedyne co mogę, to albo zejść w nocy dwa piętra niżej do kotłowni, albo włączam tryb ciągły. I teraz włącza się skleroza i zapominam przestawić z powrotem. W efekcie jeśli wybrałem pierwszą opcję, to za tydzień w tym samym dniu tygodnia znowu mi grzeje wodę do godziny 23:00. A jeśli wybrałem drugą opcję, to niepotrzebnie całą noc mi dogrzewa wodę w kranie... Mając ten program czasowy C.W.U. przed oczami na Vide Roomie i wybierając pierwszą opcję, to skleroza nie przeszkodzi.

O sterowaniu z poziomu Vide Net skopiuję to, co pisałem już w innym temacie. Póki co praktycznie niczym tam nie steruję, bo mija się to z celem. Gdyby było sterowanie wszystkim, to wtedy można by było tym sterować. Niestety co mi da możliwość zmiany maksymalnej wartości nadmuchu, skoro nie można zmienić minimalnego? Co mi da zmiana temperatury zadanej kotła, skoro nie można zmienić histerezy i temperatury startu pomp? Co mi da zmiana trybu pracy kotła, skoro nie mogę zmienić czasu podawania i krzywej grzewczej? Za każdą z tych zmian z tego co zaobserwowałem po kilku miesiącach użytkowania, powinna iść zmiana właśnie tych nastaw, żeby miało to sens. Przydałaby się także możliwość włączania/wyłączania stałej pompy, czy przełączanie trybu pracy palnika z modulacji na skokową.
 
Tak więc systematyzując.
Jakich możliwości zmiany nastaw gdzie brakuje.
 
Na Vide Room:
- program czasowy ogrzewania C.W.U.
 
Na Vide Net:
- czas podawania,
- punkty krzywej grzewczej,
- minimalna moc nadmuchu,
- histereza temperatury kotła,
- temperatura kotła, przy której startują pompy,
- włączanie/wyłączanie stałej pompy,
- przełączanie trybu pracy palnika z fuzzy logic na skokową i z powrotem.
 
To na razie tyle. Na pewno nie koniec... ;)

post-69617-0-23293600-1486920819_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vide room:

Temp zew

Moc palnika w procentach

Program czasowy cwu

Możliwość zmiany tryb auto i ciągły

Temp co danego obwodu

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie !

To się czyta jak listy do Świętego Mikołaja pisane przez dzieci, które wierzą w niego i moc swoich listów.

Ale piszcie , piszcie i miejcie tą wiarę , że się polepszy sterownik.

 

PS

A co będzie jak producent wypuści sprzęt wg waszych życzeń, który będzie niekompatybilny z posiadanym przez was.

Taki numer to Defro zrobiło. nie ma upgradu sterownika tylko nowy zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nam zostało, jak nie listy? Zawsze w sumie można jechać do Giżycka pod Estymę, podpalić opony, wysypać zboże na tory, a potem blokować mównicę w sejmie, zostać tam na Święta i nagrywać z Nitrasem filmiki w sejmowej kotłowni ;)

 

Wracając do tematu sterownika. Wątek, który jest na tym forum szeroko komentowany: ochrona powrotu.

 

Już wyżej pisałem, że w sterowniku Igneo Slim od Estymy mimo, że można podłączyć czujnik temperatury powrotu (w nastawach w "konfiguracji systemu" jest opcja "czujnik t. powrotu"), to nigdzie nie ma odczytu tej temperatury. Przecież przy zaworze 4D aż prosi się, żeby móc tą temperaturę obserwować. Skoro nawet w DTR z Tekli piszą, że zalecane jest utrzymanie wysokiej temperatury powrotu, a kilka stron wcześniej zalecają używanie zaworu 4D, który tej temperatury "mechanicznie" nie zapewnia, a jedynie można ją uzyskać poprzez odpowiednie nastawy kotła, to logiczne wydaje się umożliwienie użytkownikowi obserwacji wpływu nastaw na tą temperaturę powrotu. Tym bardziej, że konkurencja to ma. Tu się będę upierał, że to spore zaniedbanie ze strony Estymy.

 

No i teraz ciekawostka. Zadzwoniłem sobie jakiś czas temu do Tekli i ich pytam o ten powrót, a konkretnie o nastawę "temp. min powrotu" w nastawach serwisowych kotła. Otóż serwisant stwierdził, że w nowym sofcie jest nowinka polegająca na tym, że jak się podłączy czujnik temperatury powrotu (nie trzeba nawet dodatkowego modułu rozszerzeniowego), to na ekranie pojawi się odczyt, ale uwaga, nie temperatury powrotu, tylko tego ile na powrocie brakuje stopni do tej ustawionej w opcji "temp. min powrotu". Już się nie będę czepiał, że pokazywanie samej różnicy jest dziwne. Ale teraz zasada działania. Otóż sterownik widząc, że powrót jest za zimny, rozpoczyna proces obniżania temperatury zadanej na C.O. Co minutę chyba o jeden stopień Celsjusza. I robi tak do skutku, aż temperatura powrotu będzie taka, jak ustawiona przez nas w opcji "temp. min powrotu". Ciężko mi stwierdzić, na ile to będzie skuteczne, ale już pierwsza moja wątpliwość dotyczy tego, co się dzieje w chwili, gdy temperatura na powrocie osiągnie już taką, jaką chcemy. Otóż sterownik od razu wraca do temperatury zadanej na C.O., do takiej jaka była pierwotnie wyliczona. Mam obawy, że taki nagły powrót do takiej temperatury spowoduje spore przekręcenie siłownika, co poskutkuje nagłym zalaniem powrotu przez zimną wodę. No i proces powolnego obniżania zadanej temperatury na C.O. rozpocznie się znowu od nowa. Nie próbowałem tego (zaraz napisze dlaczego), ale wydaje mi się, że efektywniejsze byłoby aby po osiągnięciu na powrocie temperatury takiej, jak chcemy, temperatura zadana na C.O. wracała do tej wyliczonej stopniowo, tez np. co minutę o stopień, a nie nagle. Ale to tylko moje przypuszczenia, tutaj bardziej musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej "techniczny" od strony hydrauliki. Sambor?

 

W każdym razie nie przetestowałem tego. Dlaczego? Bo - i tu kolejny minus Estymy - aktualizacja softu polega na tym, że trzeba wykręcić z kotła wyświetlacz i pojechać do biura Tekli... No, albo im go wysłać kurierem. Czyli operacja niedostępna zimą, kiedy nie można sobie pozwolić na pół dnia wyłączyć kocioł. Czy w innych sterownikach jest podobnie? Czy serio w 2017 roku nie można takiej aktualizacji robić samemu ściągając odpowiedni plik z internetu?

 

Inna rzecz, że szkoda, że o takich funkcjach dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy zaczynamy w serwisie drążyć temat. Instrukcja sterownika nie jest aktualizowana od co najmniej dwóch lat, bo nie ma tam opisanych funkcji, które dawno się w sterowniku pojawiły (w efekcie przy zakupie kotła dostałem nieaktualną instrukcję sterownika). Ale przecież jest strona internetowa, gdzie takie rzeczy można byłoby pisać. Za dużo wymagam? Mamy XXI wiek, więc chyba nie...

 

Podsumowując:

- brak odczytu temperatury powrotu,

- funkcja ochrony powrotu do oceny przez hydraulika,

- nieaktualna instrukcja obsługi i brak powiadomień o zmianach w działaniu sterownika,

- sposób aktualizacji softu nie przystoi w 2017 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor lista życzeń listą życzeń najśmieszniejsze jest to, że estyma wypuściła nowy sterownik. Czyli stało się to co w sumie przewidziałeś. Co śmieszniejsze posiada on kilka funkcji, których brakuje w sterowniku posiadanym przez nas.

Cóż życie :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma żadnej z tych funkcji, o których tu pisaliśmy.

Jedyną nową godną uwagi funkcją jest to, że pojawił się licznik rozpaleń. Swoją drogą to też niedopatrzenie, że w tym naszym Igneo Slim go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jeszcze to. Czyli jednak w 2017 roku się da...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No i teraz ciekawostka. Zadzwoniłem sobie jakiś czas temu do Tekli i ich pytam o ten powrót, a konkretnie o nastawę "temp. min powrotu" w nastawach serwisowych kotła. Otóż serwisant stwierdził, że w nowym sofcie jest nowinka polegająca na tym, że jak się podłączy czujnik temperatury powrotu (nie trzeba nawet dodatkowego modułu rozszerzeniowego), to na ekranie pojawi się odczyt, ale uwaga, nie temperatury powrotu, tylko tego ile na powrocie brakuje stopni do tej ustawionej w opcji "temp. min powrotu". Już się nie będę czepiał, że pokazywanie samej różnicy jest dziwne. Ale teraz zasada działania. Otóż sterownik widząc, że powrót jest za zimny, rozpoczyna proces obniżania temperatury zadanej na C.O. Co minutę chyba o jeden stopień Celsjusza. I robi tak do skutku, aż temperatura powrotu będzie taka, jak ustawiona przez nas w opcji "temp. min powrotu". Ciężko mi stwierdzić, na ile to będzie skuteczne, ale już pierwsza moja wątpliwość dotyczy tego, co się dzieje w chwili, gdy temperatura na powrocie osiągnie już taką, jaką chcemy. Otóż sterownik od razu wraca do temperatury zadanej na C.O., do takiej jaka była pierwotnie wyliczona. Mam obawy, że taki nagły powrót do takiej temperatury spowoduje spore przekręcenie siłownika, co poskutkuje nagłym zalaniem powrotu przez zimną wodę. No i proces powolnego obniżania zadanej temperatury na C.O. rozpocznie się znowu od nowa. Nie próbowałem tego (zaraz napisze dlaczego), ale wydaje mi się, że efektywniejsze byłoby aby po osiągnięciu na powrocie temperatury takiej, jak chcemy, temperatura zadana na C.O. wracała do tej wyliczonej stopniowo, tez np. co minutę o stopień, a nie nagle. Ale to tylko moje przypuszczenia, tutaj bardziej musiałby się wypowiedzieć ktoś bardziej "techniczny" od strony hydrauliki. Sambor?
 
 

Próby z pracą zaw 4-D na potrzeby ochrony kotła z jednoczesną regulacją CO opisywał na forum któryś z kolegów .

To była sinusoida temperatury z jednej i drugiej strony zaworu 4-D, który był przestawiany od 0 do 10.

A, że ochrona kotła to priorytet producentów , więc dom był ciągle niedogrzany.

Tą niedogodność można zmniejszyć lub praktycznie zlikwidować zwiększając przepływ w obiegu kotłowym

- czyli montaż pompy na powrocie z zaw 4-D do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby z pracą zaw 4-D na potrzeby ochrony kotła z jednoczesną regulacją CO opisywał na forum któryś z kolegów .

To była sinusoida temperatury z jednej i drugiej strony zaworu 4-D, który był przestawiany od 0 do 10.

A, że ochrona kotła to priorytet producentów , więc dom był ciągle niedogrzany.

 

Sambor jakbyś trafił gdzieś na ten temat, gdzie to jest opisane, to rzuć proszę linkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy warto przejść z Estymy na Pluma np Ecomax 860 (ecoTOUCH 860P) ,

tak jak to od tego roku zrobił Biawar.

Zawsze pozostaje rachunek ekonomiczny. Czy zakup się zwróci?

Estymie naprawdę niewiele trzeba, aby nas zadowolić. Lista wydaje się długa jednak to głównie kosmetyka i trochę inne podejście do użytkowników sterowników.

 

Chyba że oprogramowanie jest od początku źle napisane i te tzw. kosmetyczne zmiany niosą za sobą poważne zmiany w programie. Druga sprawa, czego się nie robi żeby klient był zadowolony.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy warto przejść z Estymy na Pluma np Ecomax 860 (ecoTOUCH 860P) ,

 tak jak to od tego roku zrobił Biawar.

Biawar dobrze zrobił.

Przy Plumie można dowolnie konfigurować wszystkie parametry, nie tylko przy normalnej pracy, ale też dla procesów rozpalania, wygaszania i czyszczenia (w ustawieniach serwisowych). Najmniej okrojony jest zdaje się RControl 890, a 860 powinien mieć podobną funkcjonalność, ewentualnie 'obcięty' jak 810 o wyświetlanie strumienia paliwa czy % płomienia, ale tego nie wiem, bo tej wersji nie widziałem. W standardzie temp. powrotu, spalin, ale to wiadomo.

A przy okazji płomienia taką zależność wychwyciłem - im gorszy pellet tym większe różnice jasności płomienia - przy dobrym spalaniu wahania tylko w niewielkim przedziale 96-100%, a jak jest nieodpowiednie paliwo to spada nawet do 60% i to właśnie niezależnie od nadmuchu czy ciągu (najlepiej prezentuje to poszarpany wykres jak mamy moduł z zapisem danych) - zmiana pelletu i od razu stabilnie w okolicy 100%. Ten % płomienia na wyświetlaczu przydaje się o tyle, że nie trzeba zaglądać do kotła, żeby wiedzieć jak zakłócone jest spalanie.

Odnośnie samego sterowania dla niektórych osób przydałaby się permanentna blokada dostępu do nastaw w ogóle, stąd rozumiem podejście niektórych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.