Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Vtc


palacz66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zamontować VTC 55C ochronę powrotu. Zdjęcie z pompą to powrót a drugie to zasilenie. Chcę przełożyć pompę z powrotu na wyjście z kotła plus dołożyć kolejna na bojler. Tu pytanie jak zamontować ten VTC esbe? Jeszcze jedno zdjęcie z całej kotłowni.

P.S Za pompa zawory zwrotne bo po wyłączeniu pomp zaczyna działać grawitacja z poddasza która mi studzi kocioł a ja nie chcę tego.

post-56498-0-48337900-1485898073_thumb.jpg

post-56498-0-38337300-1485898105_thumb.jpg

post-56498-0-92963300-1485898131_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz przełożyć pompę na zasilanie? Jak chcesz zastosować zawór VTC to pompa musi być na powrocie, zawór również. Wszystkie informacje znajdziesz w instrukcji. Co ma dać pompa na zasilaniu?  Na to pytanie musisz odpowiedzieć TY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. A jak chce zrezygnować z grawitacji z poddasza bo chłodzi mi kocioł to taka przeróbka wystarczy jak narysował "odpowietrznik" czy zawór zwrotny muszę dać na wyjściu z kotła czy ZZ musi być za pompa bo może nie otworzyć się bez pompy?

No i jeszcze bojler też chodzi na grawitacji i też chce to zlikwidować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór na wyjsciu był do grzania wody CWO. Ja też tak proponował em zrobić hydraulikowi a on mi na to że jak nie zmienię pompy na wyjście z kotła to i tak będzie grawitacja ja mu dlaczego a on mówi że między grzejnikami będzie krążyć woda możliwe jest takie coś? Jak przerobie tak jak mam przerobić wg wskazań odpowietrznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co chcesz przełożyć pompę na zasilanie? Jak chcesz zastosować zawór VTC to pompa musi być na powrocie, zawór również. Wszystkie informacje znajdziesz w instrukcji. Co ma dać pompa na zasilaniu?  Na to pytanie musisz odpowiedzieć TY.

Pompa i zawór nie muszą być na powrocie. Możesz dać również pompę z zaworem na zasilaniu tylko w funkcji rozdzielenia a nie mieszania (pompa wtedy tłoczy do zaworu). Inna sprawa że u,Ciebie zalecany jest właśnie montaż na powrocie z racji podłączenia naczynia przez pion grzejnikowy. Wtedy tak jak narysował @odpowietrznik włącznie z likwidacją zaworu na wyjściu z kotła. Inna sprawa ze nasz sekcję grzejników z pompą i mieszaczem- musi to być wpięte w obieg kotłowy (czyli powrót z grzejników z zaworem 3d będzie skutecznie wychładzał powrót) co sprawia że montaż VTC nie ma większego sensu. Nie jestem pewny 100%. Niech ktoś mądrzejszy potwierdzi albo zaprzeczy. Przy tym układzie to sprzęgło potrzebne albo likwidacja tej pompy i mieszacza(ale tylko jeśli na grzejnikach zawory termostatyczne)

Pompę CWU musisz zamontować za trójnikiem gdzie jest odejście na rozdzielacz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 zasilanie grzejników poddasze.

2 zasilanie grzejników parter

3 podlogowka

 

3D na podlogowke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 zasilanie grzejników poddasze.

2 zasilanie grzejników parter

3 podlogowka

 

3D na podlogowke

No to porażka a wszystko dlatego że nie idzie osobna rura do naczynia.Pompa ze względów bezpieczeństwa musi pozostać na powrocie.Teraz chcąc zrobić coś sensownego to chyba tylko zamknąć układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoże ktoś jeszcze?

A jakbym nie zakładał VTC tylko chciał pozbyć się grawitacji bo to dla mnie najważniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór różnicowy to chyba tam nic nie daje bo jak pompa się zatrzyma to woda powracająca z instalacji dociska jego kulę zamiast ją podnosić(chcąc mieć wtedy grawitację)Teraz może być sytuacja ze mimo tego ze pompa się zatrzyma to jednak jakaś część wody przechodzi przez samą pompę.Myślę że nie będzie grawitacji jak wywalisz ten zawór różnicowy i wstawisz za pompą zawór zwrotny sprężynowy.I chyba pompy są podłączone szeregowo(a nie powinny)kotłowa-podłogowa-i ta sama sytuacja będzie po dodaniu pompy CWU

post-32948-0-54310200-1486022966_thumb.jpg

post-32948-0-84217600-1486022992_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinienem zakręcić zawór przy filtrze przy pompie i to sprawdzić w takim razie czy będzie grawitacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór różnicowy to chyba tam nic nie daje bo jak pompa się zatrzyma to woda powracająca z instalacji dociska jego kulę zamiast ją podnosić(chcąc mieć wtedy grawitację)Teraz może być sytuacja ze mimo tego ze pompa się zatrzyma to jednak jakaś część wody przechodzi przez samą pompę.Myślę że nie będzie grawitacji jak wywalisz ten zawór różnicowy i wstawisz za pompą zawór zwrotny sprężynowy.I chyba pompy są podłączone szeregowo(a nie powinny)kotłowa-podłogowa-i ta sama sytuacja będzie po dodaniu pompy CWU

Tak pompy razem się zalaczaja i na grzejniki i na podłogę gdyż nie mam sterownika który by obsługiwał oddzielnie te pompy jedynie mogę na CWU jak będę montowal pompę to ja podłączyć pod sterownik a ster mam plum Ecomax 850.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak zakręcilem zawór na wyjściu z kotła na grzejniki i zamknąłem zawór przed pompa i filtrem i co się okazało działa grawitacja bojlera przez zawór różnicowy czyli ten zawór puszcza w obie strony czy jak? Poprostu jest gorący jak zamykam te zawory to przechodzi woda nim czyli albo tak on jest skonstruowany i tak musi być albo jest rozj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pompy razem się zalaczaja i na grzejniki i na podłogę gdyż nie mam sterownika który by obsługiwał oddzielnie te pompy jedynie mogę na CWU jak będę montowal pompę to ja podłączyć pod sterownik a ster mam plum Ecomax 850.

Tu nie chodzi o jednoczesne załączanie się pomp ale o to że kotłowa pcha na pompę np.CWU lub podłogową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy jest podłączony prawidłowo i działa poprawnie. Gdy kula przy montażu na powrocie w momencie zatrzymania pompy opada nie blokuje przepływu zawór jest tak,zbudowany że jest przepływ (są tam nacięcia /wytłoczenia). Jak by tak było to na zasilaniu też ZR by nie działał bo grawitacja docisnęła by kulę tak samo.

Pompa podłogowa i ewentualna CWU nie są polaczone szeregowo - są wyciągnięte prawidłowo z obiegu kotłowego. Źle są wpięte powroty- powinny być wpięte za pompą CO do powrotu kotła (przy samej podłodze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zawór różnicowy skierowany strzałką w dół czyli odwrotnie niż normalnie nie działa prawidłowo. Lepiej by tu się już sprawdził zwykły zawór zwrotny ale bez sprężynki. Gdy pompa jest OFF to grzybek opada i mamy przepływ niezakłócony. Najlepiej w takim połączeniu sprawują się zawory zwrotne klapowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na boiler z gwarancją odcięcia obiegu to zawór termostatyczny 3/4" z głowicą wyposażoną w kapilarę. Ewentualnie zamiast pompy CWU elektrozawór NC podpięty jak pompa.

 

http://allegro.pl/glowica-termostatyczna-z-kapilara-i-zaworem-3-4-i6677419884.html

 

lub

 

http://allegro.pl/elektrozawor-do-co-2n20-3-4-cala-viton-150c-nc-i6680863963.html

 

Na piętro to albo drugi zawór NC, albo termostaty na grzejniki. Dlaczego grawitacja piętra przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór różnicowy skierowany strzałką w dół czyli odwrotnie niż normalnie nie działa prawidłowo. Lepiej by tu się już sprawdził zwykły zawór zwrotny ale bez sprężynki. Gdy pompa jest OFF to grzybek opada i mamy przepływ niezakłócony. Najlepiej w takim połączeniu sprawują się zawory zwrotne klapowe.

 

Zastosowany wbrew DTR, ale zapewniam, że zadziała prawidłowo. Tu zdaje się wersja z kulą pływającą, czyli kula "sama" zamyka obieg poza pompą. Grawitacja jak widać i czytać również daje sobie radę kulę "utopić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja wychladza kocioł i palnik na pellet odpala się co 45 min a jakby jej nie było to co ok 2.5 godz.

Czyli wszystkie zmiany co narysował ODPOWIETRZNIK nic nie dadzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór VTC chyba najlepiej sobie poradzi z "zatrzymaniem" grawitacji, bo jak pompa się zatrzyma (dlaczego?), to powrót będzie spływał dużo chłodniejszy i przyłącze od strony układu się zamknie. Pytanie, czy kotła nie zagotujesz bezwładnością.

 

Same zawory zwrotne sprężynowe nie zawsze trzymają napór grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo widzę możliwość zamontowania VTC przy tej instalacji jak grzejniki są podłączone od rury wzbiorczej do naczynia(takie podłączenie naczynia "kładzie tą instalację na łopatki") a po drugie chyba musiałoby być sprzęgło przy dwóch zaworach 3D?(drugi jest na podłogówce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.