Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Combi 4S Ratunku


Ellis

Rekomendowane odpowiedzi

@Tom

No dobra a jak ustawię 65 na kotle to jaką temp. powrotu zapoda sterownik? Jak ustawię 55 na kotle to ile zapoda sterownik. Jakie inne tryby pracy tam macie?

Nie znam tego sterownika dobrze instrukcja jest tu:

 

http://www.klimosz.pl/oferta/pliki-do-pobrania

 

coś takiego:

115 Dodatkowa temperatura kotła

 

 

Dodatkowa temp. kotła = Podnosi temp. kotła przy pracy w instalacji grzewczej z zaworem mieszającym.

 

Parametr 115 w ustawieniach serwisowych. Wg instrukcji są ponumerowane, ale to ty widzisz co masz na ekranie w serwisowych. Nie znam RT16, korzystałem kiedyś z jakiejś instrukcji do RT16. Mogę się mylić tym bardziej, że mogą być różne softy i różne instrukcje. Wejdź w serwisowe szukaj opcji dodatkowa temp. kotła.

 

Powrót spada do 50 zawór się zamyka. Kocioł stopniowo otwiera i zamyka zawór i tak w kółko.

 

Jak by była niezależna temperatura powrotu od zasilania to lepiej by to wyglądało jeśli chodzi o pracę 4d. Wiadomo że jak wyższa temperatura kotła to i powrotu. Zawór miał większy zapas tego powrotu czy jakoś tak. Czy w takim razie potrzebna by była pompa kotlowa na powrocie jak by była temperatura nie zależna powrotu od zasilania?

Zaczyna się od tego, że nie wiem czy piszesz o wartościach nominalnych czy realnych. Masz pompę kotłową? Jakie masz przekroje zaworu4d i obiegu kotłowego?

Jeżeli ktoś to zaprogramował w taki sposób, że nominalnie wraz ze wzrostem zadanej/obliczonej na kotle, wzrasta temp. ochrony powrotu i nie da się jej obniżyć poniżej pewnego idiotycznego poziomu oraz dla coraz niższych obliczonych/zadanych temperatur na kotle temperaturę ochrony powrotu sterownik zadaje coraz niższą to niech się ze swoją logiką schowa pod ziemię eufemistycznie pisząc.Tak mam to rozumieć?  

Masz PID ustaw go tak aby się włączył na II bieg przy grzaniu c.w.u. W jakim trybie w ogóle pracuje Twój sterownik. Pogodowy z włączonym PID?

Jakby mi Tatarek do spółki z Klimoszem zafundowali to o czym piszesz(jeżeli dobrze rozumiem) to bym ich na taczkach wywiózł w porozumieniu z Rzecznikiem Konsumenta lub przed Sądem Konsumenckim jako, że produkt i sterowanie nie spełnia swojej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko jak temp. kotła spadnie poniżej tej zadanej to pomka cwu się wylaczy i zawór się będzie zamykał.

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temp. kotła spadnie poniżej zadanej = minimalna temp. kotła = 75st.C wyłącza się pompka c.w.u i zawór się zamyka w instalacji "nieudacznikowej13". Ginekolog amator to programował albo się szaleju opiłeś. Włącz pompkę na stałe do gniazdka z pominięciem sterownika to się nie będzie wyłączać. Temp. c.w.u będzie przy braku odbioru ciepłej wody = temp. kotła.

 

Jak ustawisz poprzez krzywą pogodową 65st.C na kotle to jaką temp. powrotu zapoda sterownik? Jak ustawisz 55st.C na kotle to na powrocie ustawi sterownik? Wyłącz ten komunikat o tapatalku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam, posiadam kocioł Klimosz combi eko i dwa tygodnie mi zajęło ogarnięcie sterownika i spalania na tym piecu. Zamiast linczować programistę sterownika i obie firmy przeklikalibyście sterownik siedząc w piwnicy  ;)

 

Problem z wyłączającą się pompką i zamykaniem zaworu 4d poniżej ustawionej minimalnej temperatury kotła(parametr 1 w opcjach serwisowych) rozwiązuje się w ustawieniach pompy CO(parametr 8 w opcjach serwisowych)

ustawiamy z 55 na 45 i pompa wraz z zaworem mieszającym się wyłączy dopiero poniżej 45 stopni, powyżej zawór mieszający działa poprawnie i dązy do zadanej na wyjściu na tyle na ile mu starcza zapasu gorącej wody w kotle.

 

Jeżeli macie problem z zamykającym się i otwierającym zaworem po rozpaleniu i bilans wychodzi na minus bo bardziej wychładza instalację niż ją dogrzewa(temp powrotu bardziej spada niż rośnie nam na zasilaniu)

to proponuję w opcjach rozpalania (parametr 9) uruchomić opcję rozruch wstępny i ustawić aby zawór 4D nie reagował przez 3h, w tym czasie jest cały czas otwarty aby nagrzała się instalacja i nie zwraca uwagi na powrót.

Dodatkowo dobrze jest opóźnić czas reakcji zaworu mieszającego w parametrze 20 w opcjach serwisowych z 5 na 3 wtedy układ jest super stabilny. 

 

Nie trzeba ustawiać na kotle 70 bo przy ustawieniu temp minimalnej 57 i pracy w pid kocioł poniżej 56 załącza się w tryb grzania(jeżeli mamy histerezę kotła ustawioną na 1 stopień, parametr 9 w serwisowych), pracy i dopiero po ociągnięciu 63 stopni się wyłącza, tryb czuwania. W takich ustawieniach gdy kocioł przy 62 stopniach się wyłączy to i tak rozpędza się do prawie 70 i potem długo czeka aż temperatura spadnie.

 

Opcja PID to dodatkowe 5 stopni w histerezie które jest na sztywno ustawione i nie da się tego zmienić. 

 

Takich kilka moich rad po walce z kotłem żeliwnym aby obniżyć spalanie i poprawić stabilność układu grzewczego.  :)

 

Informację podaje na przykładzie swojego sterownika czyli klimosz komfort RT16 oprogramowanie aktualne V1.10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.