Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stara Instalacja - Jaki Nowy Kocioł?


gripen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, na wstępie powiem, że poczytałem troszkę na różnych forach, zasięgnąłem również opinii instalatora, ale potrzebuję konkretnej porady. 

 

Kilka dni temu mojej mamie pękł kocioł (stary, miałowy), którego nie da się w żaden sposób naprawić (pospawać). Dodatkowo w TV straszą tym smogiem, że jest be (jakby go wcześniej nie było), że niby dotacje dają na nowy (w gminie bagatela 500zł), więc stanąłem przed problemem wymiany na nowy kocioł - najlepiej gazowy ;-) ale nie ma rurociągu, a propan z butlą mija się z celem. 

 

Przyjechał specjalista od zakładania kotłów i instalacji grzewczej i powiedział: gaz was zje finansowo, pellet też be - bo prawie jak gaz. Eko groszek też jest do d…. bo trzeba często kocioł czyścić, najlepiej założyć zwykły tradycyjny z 19go wieku piec i zrobił wycenę na 7 tys zł. 

 

Dom stary z epoki Jaruzelskiego, budowany systemem gospodarczym, piętrowy z pustaka żużlowego, ocieplenie 8 cm styropianu, 2 grzejniki typu favir, reszta panelowe, stare rury śr. 1cala, dalej 0,5 cala i ten przeklęty zbiornik wyrównawczy na strychu który zamarzł jak było -20 stopni C., jedyny plus to mała powierzchnia bo niecałe 80m2 do ogrzania.

 

Moje pytanie: czy mam posłuchać instalatora i kupić zwykły kocioł? czy kocioł na eko? czy może pellet? 

Kotła starego typu nie chcę zakładać, ponieważ co dzień trzeba wyciągać rozżarzony popił który gorzej wpływa na drogi oddechowe niż smog w Krakowie. Bardzo chciałbym, żeby kocioł był na miarę XXI wieku, z podajnikiem, z możliwością sterowania temperaturą przez smartfona nawet jeżeli miałbym w sezonie dopłacić 3-4 tys zł za taką wygodę. Zdaję sobie sprawę że dom stary, niedocieplony, ale zdrowie ważniejsze.

 

Od czego zacząć? doradźcie coś, ten pellet chodzi mi po głowie.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wejdz na cieplowlasciwe.pl i oblicz jakiego kotła potrzebujesz.

Piec typowy peleciak to super sprawa tylko cena....hmmm i tu potrzeba moc, która wyjdzie z obliczeń.

Dziś mogę powiedzieć śmiało lepiej dołożyc i pzlić peletem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną chałupę tyle, że z suporeksu a nie z żużlowego i ocieplony 5cm. styropianem ściany i 5cm. strop na strychu.

Ogrzewana powierzchnia 150m2. czyli prawie dwa razy więcej. Dodatkowo 200 litrów CWU. Stara instalacja z grubymi rurami pracująca na zasadzie grawitacji.

Niewielkie zmiany przy samym kotle (pompa CWU). Zawór 4D.
Okna drewniane, niezbyt szczelne, ale 3 szybowe, wymieniane podczas ocieplania domu w 1996 roku.
Budynek na całej swej długości ma 3 nie ocieplone balkony, które mocno wychładzają stropy a zarazem oddają ciepło topiąc śnieg na balkonach :)

Od prawie czterech lat ogrzewam dom kotłem o  mocy 10kW z podajnikiem i daje radę.
W pomieszczeniach 23 st.
Maksymalna moc, wg. statystyk z jaką kocioł pracował przy temperaturach – 20 za oknem to 6.5kW
Nie polecam konkretnej firmy tylko daję przykład mocy jaka wystarcza dla podobnego budynku o niezbyt dobrym dociepleniu jak na dzisiejsze czasy i wymogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysto i nowocześnie - kocioł na pellet, czysto i brudno - kocioł na ekogroszek (jest tak brudno jak przy zwykłym śmieciuchu a IMHO nawet gorzej, bo eko sypany do podajnika z worka pyli jak azbest). Odpowiednie sterowniki mają odpowiednie rozszerzenia pozwalające na podgląd i sterowanie przez neta, tutaj akurat opał nie gra roli. Ze znanych mi oferują to: Plum, Tech i esterownik.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę nie sugeruj się witryną ciepłowłaściwe bo wyjdzie ci że potrzebujesz 5 kw to tak jakbyś miał włączyć 2 farelki w domu i ma być ciepło.

Pewnych rzeczy w ogóle nie biorą tam pod uwagę.

Kocioł dobierz według zaleceń producenta kotła, wtedy będzie dobrany odpowiednio.

Dobrze jest jak kocioł z podajnikiem ma zapas mocy. Wtedy pracuje bardziej ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że wybiorę kocioł na pellet, to czy muszę przerabiać całą instalację? obecnie jest układ otwarty, grawitacyjny ze zbiornikiem wyrównawczym. 

Czy pellet musi być przechowywany w pomieszczeniu ogrzewanym? Mam sporo miejsca w kotłowni, ale nie jest ogrzewana. 

Jakiego producenta polecacie? Lazar? Galmet? Kostrzewa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz przerabiać instalacji, kocioł powinien być zainstalowany zgodnie z zaleceniami producenta. Układ otwarty jest odpowiedni.

Pellet możesz oczywiście przechowywać w kotłowni.

Co do producenta to najlepiej poszukaj takiego żeby serwis był łatwo gdostępny i oczywiście instalator który poprawnie to zainstaluje.

Stary kocioł prawdopodobnie mógł ci pęknąć z powodu zamarzniętego naczynia, nie można dopuścić do takiego stanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakiego producenta polecacie? Lazar? Galmet? Kostrzewa? 

 

Nie musisz zmieniać instalacji,oprócz montażu zaworów termostatycznych na grzejnikach i prawidłowego zgodnego z wymogami podłączenia kotła.

Zadbaj o naczynie wyrównawcze,sprawdź jego stan i owiń grubo wełną.

Ja również mam naczynie na nieogrzewanym strychu w ten sposób zabezpieczone(drugie w przeciągu 30lat)i nic nie zamarzło,nawet przy -30*.

Jeśli chodzi o kocioł poważnie rozważyłbym taki:

 

http://allegro.pl/eko-gren-eg-pellet-mini-16-vat-8-dotacja-40-i6681298739.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Bardzo chciałbym, żeby kocioł był na miarę XXI wieku, z podajnikiem, z możliwością sterowania temperaturą przez smartfona nawet jeżeli miałbym w sezonie dopłacić 3-4 tys zł za taką wygodę. Zdaję sobie sprawę że dom stary, niedocieplony, ale zdrowie ważniejsze.

 

Od czego zacząć? doradźcie coś, ten pellet chodzi mi po głowie.  

 

Ja osobiście na Twym miejscu z Tego co piszesz wyżej poszukał bym nowego kotła gołego i wstawił do niego palnik na pellet KIPI ewentualnie pelasa ale revo w najmniejszej mocy 2-16 KW z całym jego osprzętem dokupił sobie co trzeba i cieszył się , życiem rodzinnym. Polecam Ci takie rozwiązanie. Będziesz  bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem sąsiada jaki koszt bo ma on już porównanie powiedział , że jak spalał 3,5 t eko do 4 to tego pelletu nie zejdzie wiecej jak 4,5 tony do 5 a zima u nas sroga i porównywalna z poprzednią.

śasiedzi maja zwykły komin ceglany na pellecie czyścił go kominiarz i powiedział , że nic się nie dzieje temp spalin oscyluje 120-140 st na wylociew czopuchu to zależy od mocy z jaka palnik w danej chwili pracuje.

Będę mondrzejszy za rok jak sprawdzę na swym garbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, nawet @sambor nie potrzebny żeby polecić Biawar ;). @gripen dobrze się wstrzelił z linkiem. Podobno najlepszy kocioł pelletowy na forum od białostockiego Biawaru. 

Pellet to dobry wybór mimo tego, że to mniej kaloryczne paliwo i droższe. Jako biopaliwo, biomasa będzie dopuszczony w przyszłości przez ekoterrorystów a węgiel zostanie zabroniony. Przynajmniej taki jest plan.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę nie sugeruj się witryną ciepłowłaściwe bo wyjdzie ci że potrzebujesz 5 kw to tak jakbyś miał włączyć 2 farelki w domu i ma być ciepło.

Pewnych rzeczy w ogóle nie biorą tam pod uwagę.

Kocioł dobierz według zaleceń producenta kotła, wtedy będzie dobrany odpowiednio.

Dobrze jest jak kocioł z podajnikiem ma zapas mocy. Wtedy pracuje bardziej ekonomiczne.

Jak ja brałem kocioł jeden z producentów proponował mi kocioł na groszek 28kw. Reszta proponowała 20-22kw. Mam 15kw. I wiem że jak kiedyś będę brał to pewnie już wezmę 12 kw.

Miałbym 28kw to pewnie sadza to by z niego wypływała.

Ot taka uwaga jak słuchać producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 23.01.2017 o 00:30, caffe23 napisał:

Mam podobną chałupę tyle, że z suporeksu a nie z żużlowego i ocieplony 5cm. styropianem ściany i 5cm. strop na strychu.

Ogrzewana powierzchnia 150m2. czyli prawie dwa razy więcej. Dodatkowo 200 litrów CWU. Stara instalacja z grubymi rurami pracująca na zasadzie grawitacji.

Niewielkie zmiany przy samym kotle (pompa CWU). Zawór 4D.
Okna drewniane, niezbyt szczelne, ale 3 szybowe, wymieniane podczas ocieplania domu w 1996 roku.
Budynek na całej swej długości ma 3 nie ocieplone balkony, które mocno wychładzają stropy a zarazem oddają ciepło topiąc śnieg na balkonach :)

Od prawie czterech lat ogrzewam dom kotłem o  mocy 10kW z podajnikiem i daje radę.
W pomieszczeniach 23 st.
Maksymalna moc, wg. statystyk z jaką kocioł pracował przy temperaturach – 20 za oknem to 6.5kW
Nie polecam konkretnej firmy tylko daję przykład mocy jaka wystarcza dla podobnego budynku o niezbyt dobrym dociepleniu jak na dzisiejsze czasy i wymogi.

Witaj, ja to już mam mętlik w głowie  od tych kw.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłowłasciwe jeszcze zawyża wyniki a nie zaniża. 

A normy producentów to są chyba do chałup, które mają 300W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.