Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy Tech St-290 V2


jimmisek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wszystko było do dej pory dobrze aż do momentu uruchomienia grzejników na poddaszu.

Mianowicie regulator ustawiony na 22,8, temp.spadała o 0,2  załączała się pompa i kocioł zaczął prace do zadanej temperatury.

W czasie kiedy regulator trzymał zadaną temperaturę w pokoju a np. na sterowniku w kotle woda spadała o 5s to kocioł załączał się celem podniesienia temp. wody ale już bez pompy.

Teraz do rzeczy odkręciłem 3 sztuki grzejników na poddaszu, w pokoju temperatura zadana trzyma się czyli kocioł pracuje tylko na potrzymaniu ale zauważyłem ze piec częściej się włącza bo na sterowniku temperatura wody spadała dosyć szybko Pytanie Dlaczego? wchodzę na gorę a tu patrze że grzejniki na poddaszu ciepłe Dlaczego,pompa nie pracuję,temperatura na sterowniku pokojowym ponad zadaną.

Dlaczego te grzejniki na poddaszu są ciepłe?

Dlaczego nie słyszę żeby pompa pracowała?

W związku z tym podniosło mi się dosyć sporo spalanie.

Proszę o pomoc dlaczego tak się dzieję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik TECH ST48

z tego wszystkiego póki nie wyjaśnię dlaczego tak się dzieje zakręciłem grzejniki na poddaszu,ale przy obecnej pogodzie nie może tak zostać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żle bardzo żle,przecież tak nie może być co mam zrobić żeby tak nie było,muszę grzać na poddaszu, a poza tym nie rozumiem jak woda krąży z góry bez pąpy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory mam ale te standardowe nie jakieś ze skalą,ale mogę przykręcić.
Przesyłam zdjęcia instalacji w kotłowni.
 
 

Wyślij zdjęcia kotłowni, instalacji.

 
 
Zawory mam ale te standardowe nie jakieś ze skalą,ale mogę przykręcić.
Przesyłam zdjęcia instalacji w kotłowni.

post-58369-0-83663300-1485102999_thumb.jpg

post-58369-0-80118200-1485103009_thumb.jpg

post-58369-0-11123400-1485103025_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego wszystkiego póki nie wyjaśnię dlaczego tak się dzieje zakręciłem grzejniki na poddaszu,ale przy obecnej pogodzie nie może tak zostać

 

"Uratują" cię tylko zawory termostatyczne dla utrzymania temp minimalnej tych pomieszczeń bez ich przegrzewania, ale jak termostaty będą na te potrzeby uchylone chociaż na minimum, to z grawitacją nie wygrasz. Ciepło idzie do góry i jak ma wolną drogę, to wyłączenie pompy go nie powstrzyma. Chcesz mieć całkowity OFF ogrzewania piętra równocześnie z OFF pompy, to montuj elektrozawór na pionie piętra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie kotłownia do przeróbki, zawór czterodrożny by się przydał.

Ta rura pp która idzie do góry to pewnie do tych grzejników.

No i niestety grawitacja tam będzie szła jak nic.

W pewnym stopniu zawory termostatyczne ci pomogą, ale tylko w pewnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę teraz o wyjaśnienie co w tej kwestii pomoże zawór Czterodrożny? a dlaczego nie np.Trzydrożny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czyli bez zaworu Czterodrożnego nic teraz nie mogę zrobić?

Ponawiam pytanie,dlaczego 4-drożny a nie np.3-drożny?

Czyli nie opłaca się montować zaworów termostatycznych bo i tak woda będzie krążyła.

Proszę o podpowiedz bo na obecną chwilę grzejniki na poddaszu zakręcone i ciągnie z góry zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty są najlepszym rozwiązaniem. Zamontujesz, ustawisz je na temp minimalną i będą tej temp pilnowały. Chodzi o to, że teraz sterownikiem pokojowym na parterze wyłączasz pompę i oczekujesz, że zatrzyma się całe ogrzewanie łącznie z piętrem. Tak się nie stanie, bo masz układ zdolny do ruchu grawitacyjnego na obiegu piętra. Ten efekt zawory termostatyczne ograniczą, bo stawiają większy opór, ale go nie wyeliminują. Nie ma to jednak znaczenia, ponieważ nawet to szczątkowe krążenie będzie tylko do granicy zamknięcia zaworu termostatycznego, a granicą jest ustawiona na głowicy temperatura otoczenia. Dogrzeje się pomieszczenie do tej temperatury, to nawet pompa ci tego grzejnika nie rozgrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zawór 4-drożny nie konieczny?

No dobra poproszę jeszcze info o zawożę termostatycznym bo nie miałem jeszcze styczności z takim najlepiej link,na co zwracać uwagę przy zakupie,czy sam je zamontuję i czy muszę je dawać na każdy grzejnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie zależy ci na ochronie powrotu i centralnej regulacji temperatury wody na grzejnikach (ustawiasz na kotle powiedzmy 65 sC, a na grzejniki 45), to zawór 4D ci nie potrzebny. Zawór ten przydaje się również do poprawy warunków pracy kotła gdy np. masz smołę i/lub sadzę w kociołku. Koszt samego zaworu ok 250-300 + przeróbka okolic kotła.

 

Zawory termostatyczne muszą być na każdym grzejniku piętra. Zestaw kompletny to korpus zaworu + głowica termostatyczna. Idź do dowolnego sklepu hydraulicznego i bez problemu dostaniesz. Koszt 60-150 za komplet w zależności od producenta.

http://allegro.pl/listing?string=zawór%20grzejnikowy%20termostatyczny&bmatch=base-relevance-floki-5-uni-1-2-1025

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory mam takie.

Jakiś czas temu rozmyślałem o zawożę 4 drożnym ale okazało sie ze wodę na powrocie przy nastawie 65s C mam 50-55s C,kociol czyszczę co 3 tygodnie i sadzy mam okolo wiaderka.

Chciałby rozwiązanie najbardziej odpowiednie dla mnie,na poddaszu mam pomieszczenia nie użytkowane na obecna chwile jak normalnie parter czyli garderoba,pokój dla gości i Łazienka.Teraz grzejniki odkrecalem bardziej dlatego ze ciągnie mi z góry schodami w dół.

post-58369-0-94448900-1485368950_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki Invena.

A w jaki sposób mam ustawić temperaturę na grzejnikach jesli na głowicach jest skala 1-5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda głowica termostatyczna ma swoją tabelę nastaw. Tabela ta będzie w formie instrukcji z pudełka lub nadruku na stronie zewn czy wewn opakowania. Innymi słowy dowiesz się jakiej temperaturze otoczenia odpowiada dany "numer" na pokrętle.

Zazwyczaj nr 3 to odpowiednik 20-21 stopni co oznacza, że głowica w otoczeniu o tej temperaturze zmyka się całkowicie. Nie skokowo, ale w miarę zbliżania się do temp 21 głowica stopniowo domyka zawór aż do pełnego zamknięcia. Podobnie w drugą stronę. Gdy temperatura w pokoju zacznie spadać poniżej 21, to głowica zacznie zawór grzejnika otwierać.

 

Twoim celem jest utrzymanie na piętrze temperatur rzędu 13-15 stopni i z tabeli głowic dowiesz się jaką "cyfrę" musisz nastawić, by tej temperatury głowica pilnowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież te głowice są manualne to w jaki sposób one się domykają i otwierają a jeszcze bardziej w jaki sposób dostają informację ze temp.np spadła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.